Kategorie

Zabawki sensoryczne dla 2 latka: jakie upominki wesprą rozwój dwulatka?

Podpowiadamy, jakie zabawki sensoryczne dla 2 latka będą najlepszym rozwiązaniem, i które z nich pomogą mu prawidłowo się rozwijać.

Zabawki sensoryczne dla 2 latka: jakie upominki wesprą rozwój dwulatka?

Czy i dlaczego zabawki sensoryczne dla 2- latków mogą stać się nieocenionym wsparciem w ich rozwoju?

Z pewnością każdy rodzic dobrze zdaje sobie sprawę z faktu, że najmłodsze pociechy uczą się głównie poprzez interesującą zabawę. To właśnie wtedy maluchy dowiadują się wielu przydatnych informacji na temat otaczającego je świata. Co więcej, możliwość sprawdzenia pewnych rzeczy i eksperymentowania z całkowicie bezpiecznymi dla nich przedmiotami jest dla małych dzieci na wagę złota. 

 

Dzieje się tak z tego powodu, że osobiste doświadczenie jest bezcenne, żeby pojąć prawidła rządzące światem. A tak naprawdę to dopiero zrozumienie sprawia, że lepiej zapamiętujemy różnego rodzaju fakty. Bez wątpienia niebanalnie pomyślana zabawka sensoryczna dla 2 latka daje im dużo opcji na jeszcze lepsze zrozumienie środowiska, w jakim przyszło im się urodzić i żyć. W dodatku warto przy tym pamiętać o niezwykle istotnej kwestii. A mianowicie: wszyscy ludzie, niezależnie od swojego aktualnego wieku, poznają świat za pomocą wszystkich swoich zmysłów. W głównej mierze to właśnie zarejestrowane przez nie informacje są później przetwarzane przez nas mózg. I adekwatnie do konkretnych bodźców, jakie do niego docierają, daje on swoistą odpowiedź na nie. 

Przemyślane wspieranie rozwoju

W związku z tym wspieranie rozwoju przez zabawki edukacyjne dla 2 latka, które we właściwy sobie sposób stymulują jego poszczególne zmysły: wzroku, dotyku i słuchu, a nawet i węchu czy smaku, jest wręcz nieocenione. 

 

 1. Po pierwsze, tak jak zostało to już wspomniane na wstępie, prawidłowa integracja sensoryczna ma ogromny wpływ na maluszka. Bez odpowiedniej pracy (i jakby nie było: współpracy) jego wszystkich zmysłów, bardzo utrudniony jest rozwój dziecka, szczególnie pod kątem poznawczym, ale nie tylko. Tak naprawdę każda, nawet najdrobniejsza nieprawidłowość w zakresie integracji sensorycznej, ma negatywny wpływ na życie pociechy i to w różnych aspektach.

 2. Dlatego też, aby temu zapobiec, to warto również przyjrzeć się zabawkom, jakimi bawią się nasze dzieci. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zabawa to najbardziej ulubiona forma aktywności dla najmłodszych. 

 

Ponadto zabawki sensoryczne dla dzieci nie są zarezerwowane wyłącznie dla niemowląt! Oczywiście ideałem jest, żeby już od jak najwcześniejszych lat w optymalny sposób zacząć stymulować wszystkie zmysły maluszka. Szczególnie, że na tym etapie życia rozwój pociechy przebiega niezwykle intensywnie, a sam mózg jest bardzo plastyczny. Natomiast w gruncie rzeczy integracja sensoryczna powinna na bieżąco otrzymywać wszelkiego rodzaju bodźce wzrokowe czy słuchowe i inne, żeby móc prawidłowo działać. A zatem doskonalenie swoich zmysłów nie jest zarezerwowane tylko do nowo narodzonych i bardzo małych pociech.

Jakie dzieci najbardziej skorzystają na zabawkach sensorycznych? 

 

klocki z pianki pilch

Klocki z pianki dla dzieci z autyzmem. Zobacz wszystkie ćwiczenia dla dzieci ze spektrum autyzmu już od 35 zł

 

Oprócz tego nowoczesne zabawki o pierwszorzędnych właściwościach sensorycznych sprawdzają się znakomicie nie tylko dla zdrowo rozwijających się dzieci, które nie przejawiają większych problemów w tym zakresie. Choć zdecydowanie są niesamowicie pomocne w stymulacji zmysłów, żeby mogły one działać na najwyższym dla siebie możliwym poziomie. 

 

Z całą pewnością zabawki sensoryczne dla 2 latka są jak najbardziej potrzebne w sytuacji, gdy maluszek nie rozwija się prawidłowo w obszarze fizycznym, np. na skutek pewnych wad wrodzonych. Oprócz standardowej stymulacji poszczególnych zmysłów, pociecha zyskuje również możliwość ćwiczenia swojej koordynacji ruchowej na linii ręka i oko.

 

W dodatku w zależności od konkretnej zabawki, maluch może trenować zarówno swoją  małą motorykę (sprawność dłoni i paluszków), jak i dużą motorykę całego ciała. Ponadto zabawki sensoryczne dla dzieci z autyzmem są obecnie chętnie zalecane maluchom ze spektrum tych zaburzeń, ponieważ poprzez dostarczenie ich zmysłom niezbędnych bodźców, pozwalają im dobrze rozwijać się w obszarze psychoruchowym. Zwłaszcza mając świadomość, że w tym przypadku przeważnie jest właśnie zakłócona prawidłowa praca integracji sensorycznej. Natomiast specjalne zabawki sensoryczne dla dwulatka pomagają wrócić jej na właściwe tory. I coraz częściej są one wykorzystywane w terapii maluchów ze stwierdzonym autyzmem.

Ciekawe propozycje na rozwijające zabawki dla 2 latka o właściwościach sensorycznych

Gdy już wiadomo, że wspieranie rozwoju przez zabawki edukacyjne dla 2 latka jest jak najbardziej możliwe, to warto wybrać do tego celu odpowiednie produkty. Integracji sensorycznej małego dziecka można pomagać na kilka sposobów. Aby jednak osiągnąć w tym sukces, powinny być one na tyle atrakcyjne, żeby pociecha chciała rzeczywiście z nich skorzystać. 

 

Sensoryczne zabawki rozwijające dla 2 latka o walorach edukacyjnych, to również fantastyczna opcja na wyjątkowy prezent, który sprawi mu dużo uciechy i frajdy. I co najważniejsze, będzie to rewelacyjny pomysł, żeby wspierać jego prawidłowy rozwój poprzez stymulacje konkretnych zmysłów. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji na zabawki sensoryczne dla 2- latków, które z pewnością przypadną do gustu również nieco starszym dzieciom. 

Bąbelki sensoryczne Cyferki Dimpl Digits Fat Brain Toys 

 

 

To niesamowicie rozwijająca zabawka, która polega na wciskaniu i wypychaniu przez maluszka tęczowych bąbelek o niejednorodnej fakturze. 

 

 • Co więcej, na każdej z nich umieszczono cyfrę po jednej stronie, a po drugiej – odpowiadającą jej ilość kropeczek. A to sprawia, że idealnie nadają się one do nauki podstawowych liczb oraz liczenia. 

 • Oprócz tego każda cyfra jest przedstawiona z nazwy w języku angielskim bądź hiszpańskim. 

 • W związku z tym podczas zabawy maluszek zarówno stymuluje swój wzrok i dotyk, jak i rozwija swoje kompetencje językowe oraz matematyczne. 

 

Oryginalne bąbelki to pionierska zabawka sensoryczna, która znakomicie sprawdzi się jako nietuzinkowy prezent edukacyjny dla 2 latka i nie tylko.

Zestaw instrumentów muzycznych dla dzieci Animambo Djeco 

 

To z kolei genialny pomysł na tzw. wielofunkcyjny instrument, który zapewni maluchowi mnóstwo atrakcyjnej i niezwykle twórczej rozrywki. 

 

 • Gra na nim to wspaniała stymulacja dla zmysłu słuchu, a także i dotyku. 

 • W dodatku dziecko zyskuje niebywałą możliwość ćwiczenia swoich umiejętności ruchowych w zakresie tzw. małej motoryki.
   
 • Wchodzące w skład tej zabawki sensorycznej dla 2 latka instrumenty zaczynają wydawać charakterystyczne dla siebie odgłosy, dopiero przy potrząsaniu marakasem bądź uderzeniem dołączoną pałeczką w ksylofon. 

 

To fantastyczna propozycja dla muzykalnych pociech, ale nie wyłącznie. Z pewnością urzeknie każdego malucha swoimi fenomenalnymi możliwościami na kreatywną zabawę. Innym pomysłem na tego typu muzyczne  zabawki rozwijające dla 2 latka jest bajecznie kolorowy drewniany bębenek dla dzieci Animambo Djeco z praktyczną taśmą oraz dwoma pałeczkami.

Wspomagajki 1,2,3! Układam zwierzęta w lesie gra pamięciowa 

 

 

To nasza rodzima polska  zabawka sensoryczna dla 2 latka, którą pokochają również i 4 – letnie dzieci. 

 

 • Jest to w głównej mierze wyjątkowa układanka dla maluchów w postaci specjalistycznych puzzli, które należy dopasować do siebie we właściwy sposób. 

 • I co najważniejsze, prezentowane Wspomagajki zostały starannie opracowane zgodnie z wytycznymi pedagogów oraz dziecięcych psychologów.
   
 • Wobec tego posiada ona nieocenione walory poznawcze dla najmłodszych pociech. A przy tym ćwiczy ich spostrzegawczość (stymuluje zmysł wzroku) oraz umiejętność logicznego myślenia i wysnuwania trafnych wniosków na podstawie dokładnej analizy szczegółów.

Piasek kinetyczny magiczny natursand 3 kg z piaskownicą i foremkami To w pełni wyposażony zestaw kreatywny, który podczas zabawy znakomicie pobudza dziecięcą wyobraźnię. W jego skład wchodzi pomysłowa piaskolina, która zaskakuje swoją ponadprzeciętną plastycznością, a przy tym jest niezwykle przyjemna w dotyku. Możliwość tworzenia z niej rozmaitych budowli, do jakich można wykorzystać dołączone foremki, to świetny trening dla małej motoryki maluszka, ale nie tylko. Zabawa z magicznym piaskiem kinetycznym, wspaniale stymuluje i pobudza zmysł dotyku dziecka. Jego atutem jest również to, że można się nim bawić w domu i to niezależnie od pogody, która panuje na zewnątrz.

Tablica manipulacyjna dla dzieci z imieniem PerfectGift Sowa w kolorze różowym lub niebieskim 

 

 

To jedna z najbardziej innowacyjnych propozycji na rozwijające zabawki dla 2 latka i to w duchu popularnej ostatnimi czasy filozofii i pedagogiki Marii Montessori. Z jednej strony posiada ona nieocenione walory poznawcze, które pozwalają maluszkowi zrozumieć otaczający go świat i dostępne w nim przedmioty. A z drugiej: została ona wyposażona w dużą ilość bezpiecznych elementów, które dają mu możliwość samodzielnego odkrywania ich właściwości.  Unikatowa tablica sensoryczna dla 2 latka w postaci uroczej sowy fantastycznie wspiera rozwój jego poszczególnych zmysłów i to w naturalny dla niego sposób, który w dodatku wzbudza u niego jeszcze większą ciekawość świata.

 

Więcej zabawek sensorycznych dla 2 -latków jest dostępnych w naszym sklepie internetowym.

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.