Kategorie

Zabawki do piasku i piaskownicy dla chłopca i dziewczynki: najlepsze propozycje Zabawki i Wyprawki

Pomysły na inspirujące zabawki przeznaczone do zabawy w piaskownicy i na plaży, które pokocha każde dziecko.

Zabawki do piasku i piaskownicy dla chłopca i dziewczynki: najlepsze propozycje Zabawki i Wyprawki

Kreatywne zabawki do piasku – na plażę i do piaskownicy

Zabawki do piasku i piaskownicyMałe dzieci uwielbiają eksperymentować i bardzo chętnie to robią. Lubią przeróżne rodzaje zabaw, które pozwalają im jeszcze lepiej poznać świat, a przy tym i zdobywać oraz rozwijać swoje umiejętności. Bez wątpienia jedną z najbardziej ulubionych aktywności maluchów na całym świecie jest bawienie się w piasku:

 • Zabawa w piaskownicy daje dzieciom mnóstwo możliwości i ma pozytywny wpływ na rozwój ich kreatywności oraz wzbogacenie wyobraźni.
 • To fascynująca rozrywka, która pozwala także w swobodny sposób kształtować u już najmłodszych pociech zdolności zręcznościowe i doskonalić tzw. motorykę małą.

Aby jednak nieco urozmaicić maluszkowi zabawę w piasku i eksperymentowanie z nim, warto zaproponować mu konkretne zabawki do piaskownicy. Zdecydowanie są one ciekawą atrakcją dla pociechy, która potrafi zająć ją przez bardzo długi czas.

Dopasuj zabawkę do wieku pociechy. Oczywiście konieczne jest dostosowane ich do aktualnego wieku dziecka, z uwzględnieniem jego obecnych możliwości rozwojowych:

 • Przykładowo dla rocznego malucha lepiej sprawdzi się duże wiaderko do piasku i klasyczna łopatka, które mogą okazać się dla niego bardziej poręczniejsze niż małe foremki. W dodatku minimalizujemy wtedy ryzyko połknięcia drobnych elementów zabawki, a jak wiemy – pociechy w tym wieku lubią czasami brać różne rzeczy do buzi.
 • Natomiast dla kilkulatka, który już zdobył wprawę w zabawie z piaskiem i szuka nowych atrakcji, dobrze jest pomyśleć o rozbudowanym o różnorodne elementy zestawie zabawek do piaskownicy. W jego skład mogą wchodzić foremki o niebanalnych kształtach, grabki, sitko do przesiewania czy specjalny młynek, który jest wyposażony w ruchomy kołowrotek.
 • Godnym wypróbowania pomysłem są również duże zabawki do piasku w postaci auta – wywrotki, taczki czy nawet betoniarki. Umożliwiają one nie tylko tradycyjną zabawę w piaskownicy, ale i wzbogacają o możliwość odgrywania ról, np. chłopiec może wczuć się w prawdziwego budowniczego!
 • A zatem warto zapewnić swojemu maluchowi dodatkowe akcesoria, podczas gdy będzie bawić się w piasku.
 • Co więcej, tego rodzaju zestaw zabawek do piaskownicy jest idealny również na wakacyjne wyjazdy nad morze, ponieważ znakomicie sprawdzi się na plaży. Foremki do piasku nie zajmują zbyt dużo miejsca, więc tak naprawdę można zabrać je wszędzie ze sobą.
 • To genialne rozwiązanie zarówno do własnego ogródka, jak i na wyjścia na pobliski plac zabaw czy podróż do nadmorskich miejscowości.

 

Wobec tego zabawki na plażę wcale nie muszą być zbytnio wyszukane, a zwłaszcza nadprogramowo kupowane, ponieważ równie dobrze sprawdzą się tradycyjne akcesoria przeznaczone do zabaw w piaskownicy. Jednak wcześniej dobrze jest przemyśleć ich zakup, żeby były zarówno bezpieczne dla maluszka, jak i zgodne z przejawianymi przez niego zainteresowaniami.

 

Od kiedy dzieci mogą się nimi bawić?

Kluczową kwestią pozostaje pytanie, od jakiego wieku dzieci mogą korzystać z zabawek do piaskownicy? Niewątpliwie jedną z ulubionych zabaw przedszkolaków jest właśnie eksperymentowanie z piaskiem i budowa rozmaitych konstrukcji. Jednak wcale nie oznacza to, że najmłodsze pociechy, które nie osiągnęły jeszcze wieku przedszkolnego, nie mogą się bawić w ten sposób. Wręcz przeciwnie. Warto od jak najwcześniejszych lat zainteresować maluszka zabawami w piaskownicy, żeby dać im jak najlepsze możliwości do rozwoju psychoruchowego. Choć zazwyczaj rodzic nie musi się zbytnio starać, żeby zachęcić swoją pociechę do bawienia się piaskiem, ponieważ przychodzi to jej naturalnie. Nikogo zapewne nie dziwi dość częsty widok niemowlaka na plaży, który chętnie podejmuje próby kopania łopatką. Albo chce napełnić wiaderko piaskiem.

 

Generalnie można przyjąć, że roczne pociechy są już na tyle gotowe pod względem swoich możliwości fizycznych, żeby rozpocząć swoją przygodę z pierwszymi zabawami w piaskownicy.

 

Choć niektórzy rodzice widząc, że ich maluch nieco szybciej osiąga pewne zdolności ruchowe i np. potrafi już stabilnie siedzieć, proponują mu wspólne bawienie się piaskiem. Jedynie należy wtedy pamiętać o zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa i wybierać zabawki do piaskownicy, które będą dostosowane do jego wieku. Ważne jest też, żeby zawsze być blisko obok maluszka, żeby w razie potrzeby interweniować, np. gdy nagle będzie chciał wziąć piasek do buzi.

Jak wybrać odpowiednie zabawki do piasku?

Zanim przejdziemy do przedstawienia konkretnych propozycji na konkretne zabawki do piaskownicy lub na plażę, warto wspomnieć o kilku ważnych kryteriach, które powinniśmy brać pod uwagę przy ich wyborze.

A mianowicie:

 • Materiał, z jakiego zostały wykonane: najlepiej sprawdzi się wysokiej jakości plastik, który będzie odporny na ewentualne uszkodzenia i zarysowania, a także nie zaszkodzi mu kontakt z wodą, np. podczas zabawy na plaży. Innym równie dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w silikonowe zabawki do piasku, które także spełniają powyższe wymagania.
 • Wiek, od którego są przeznaczone konkretne akcesoria do piaskownicy: dzięki temu zyskujemy pewność, że będą one dostosowane do możliwości rozwojowych maluszka.
 • Konstrukcja zabawki: czyli nie powinna ona mieć ostrych krawędzi czy elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla pociechy w trakcie zabawy.
 • Wygląd i kolor: innymi słowy, zabawki na plażę dla dzieci powinny być kolorowe i mieć atrakcyjny design, żeby zaciekawić najmłodszych i zachęcić do bawienia się w piasku. Dzięki temu działają one stymulująco zarówno na ich zmysł wzroku, jak i inne ważne obszary rozwoju.

Jak zaaranżować miejsce do zabawy?

Niemniej jednak wybór konkretnej zabawki do piasku to jedno, a drugie to znalezienie właściwego miejsca do zabawy:

 • Gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym lub szeregowcu z ogródkiem, to oczywistym wydaje się, że łatwiej jest nam urządzić piaskownicę u siebie na świeżym powietrzu. Nie musimy jednak od razu własnoręcznie budować dużej piaskownicy, zwłaszcza jeśli brakuje nam czasu na takie rzeczy, albo obawiamy się, że nie mamy do tego koniecznych zdolności.
 • Doskonałym pomysłem jest wtedy zakup gotowej piaskownicy, np. 2w1 w formie muszelki, która dodatkowo posiada funkcję basenu.
 • Przeważnie tego typu produkty składają się z dwóch elementów, co sprawia, że po skończonej przez malucha zabawie możemy ją zamknąć górną częścią.
 • To znakomite zabezpieczenie przed ulewnym deszczem czy nieproszonymi gośćmi takimi jak koty, które mogłyby zrobić niezły bałagan. Co więcej, w dwuczęściowej piaskownicy można z powodzeniem przechowywać wszystkie zabawki do piasku w jednym miejscu.

 

Zabawki do piasku i piaskownicyA co zrobić, jeśli mieszkamy w bloku? Czy wtedy w ogóle opłaca się nam kupić dla malucha wiaderko z łopatką lub foremki do piaskownicy?

Jak najbardziej! Szkoda pozbawiać dziecka zabawy w piasku. Zawsze mogą się one przydać w trakcie wakacji nad morzem, a także podczas wiosennych i letnich wypraw na osiedlowy plac zabaw. Warto, żeby nasza pociecha miała w tych przypadkach swoje osobiste zabawki do piaskownicy, żeby po prostu miała czym się bawić. A i ewentualnie podzielić się ze swoimi współtowarzyszami. Natomiast gdy mieszkamy w bloku z balkonem, zwłaszcza na parterze, można pomyśleć o sprawieniu swojemu maluszkowi jego własnej piaskownicy, np.zestaw Wader z torem wodnym, bądź wspomnianą wyżej muszelkę. W związku z tym, zabawki do piasku przydają się każdemu maluszkowi. I to niezależnie od tego, czy będzie się nimi bawić we własnej piaskownicy, czy tej znajdującej się na placu zabaw. Ponadto są przydatne w sytuacji, gdy lubimy wyjeżdżać nad morze, bo wtedy nasza pociechę będzie miała swoje akcesoria do zabawy na plaży.

Najlepsze zabawki do piasku dla chłopca lub dla dziewczynki

A teraz przyszedł czas na przedstawienie najciekawszych propozycji na wysokiej jakości i przede wszystkim sprawdzone zabawki do piasku dla dzieci. Nasze autorskie propozycje na zabawki do piaskownicy dla chłopca:

Zestaw zabawek do piasku: foremki i wiaderko Diplo

 • To komplet aż 7 akcesoriów do piaskownicy, które zapewnią niejednemu chłopcu mnóstwo interesującej zabawy. W jego skład wchodzą duże wiaderko, łopatka i grabki, a także aż 4 foremki w różnych kształtach: żółwia, dinozaura, kaczuszki i gwiazdki. To idealny zestaw na początek zabawy w piasku, który w dodatku przyda się na plaży.
 • Na uwagę zasługują również wyraziste kolory zabawek, które przyciągają wzrok najmłodszych dzieci i wręcz zachwycają do bycia kreatywnym w piaskownicy!

Wywrotka z łopatką i grabkami Wader

 • To kolejny pomysł na atrakcyjny zestaw do piaskownicy dla chłopca, który sprawi, że zabawa z piaskiem będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Na pewno spodoba się mu możliwość jeżdżenia samochodem.
 • A w szczególności wsypywania do wywrotki piasku, następnie przewożenia go po piaskownicy, żeby na koniec wysypać w wyznaczonym przez siebie miejscu.

Piaskownica Wader ''Obręcz'' 1360 mm z torem wodnym

 • To prawdziwa gratka dla każdego chłopca, który uwielbia zabawy w piasku i jest ich autentycznym miłośnikiem. Daje ona dużo możliwości na twórczą zabawę, która mogłaby trwać bez końca.
 • Dodatkowymi atrakcjami, oprócz toru wodnego wokół piaskownicy, są dołączone w zestawie niesztampowe zabawki do piasku takie jak lejek z młynkiem do wody, statek oraz cztery autka w różnych kolorach.