Kategorie

Wyprawka dla wcześniaka: jakie ubranka i akcesoria będą niezbędne?

Pomagamy w całościowym skompletowaniu wyprawki dla maluszka urodzonego przedwcześnie.

Wyprawka dla wcześniaka: jakie ubranka i akcesoria będą niezbędne?

Wyprawka dla wcześniaka – jak zabrać się za jej kompletowanie?

Wcześniaki to najmłodsze dzieci, które urodziły się o wiele za wcześnie przed spodziewanym terminem porodu, czyli przed 37 tygodniem ciąży. Wiążą się z tym różne konsekwencje, głównie zdrowotne, ale nie tylko. Bez wątpienia wcześniak to maluszek, który ma wyjątkowe potrzeby, o jakie bezwzględnie należy zadbać. Dlatego też wyszykowanie wyprawki dla wcześniaka nie jest dla żadnego rodzica łatwym zadaniem, ponieważ nie zawsze jest wiadomo, co tak naprawdę potrzebuje takie maleństwo. I nawet, kiedy zastanawiamy się nad zakupem niezbędnych akcesoriów dla noworodka urodzonego w przewidywanym terminie, to nierzadko pojawiają się u nas różne wątpliwości z tym związane.

wyprawka-dla-wczesniaka-ubranka-akcesoriaTym bardziej warto zwrócić szczególną uwagę przy kompletowaniu wyprawki dla wcześniaka, która powinna jego opiekunom ułatwić codzienną opiekę nad nim oraz zatroszczyć się o jego zdrowie i dobre samopoczucie – najlepiej, jak to jest tylko możliwe. Oprócz tego wszystko zależy też od czasu zakończenia ciąży i jej zaawansowania, z przynajmniej dwóch względów, ponieważ:

 • dziecko urodzone bardzo wcześnie i z bardzo niską wagą urodzeniową, będzie zapewne musiało zostać dłużej na oddziale neonatologii, ale i tak obowiązkiem rodzica jest wtedy zapewnienie mu we własnym zakresie np. jednorazowych pieluszek. Niemniej jednak inne potrzebne rzeczy do domu dla maluszka będzie można powoli kompletować w oczekiwaniu na jego wypis ze szpitala;
 • natomiast pociecha urodzona później, np. w 35 czy 36 tygodniu ciąży, i z wyższą wagą urodzeniową ok. 2,5 kg, a także w dobrym stanie zdrowia, może szybciej zostać wypuszczona do domu.
 • A co za tym idzie: z jednej strony trzeba będzie pośpieszyć się z zakupem niezbędnych akcesoriów, jak np. monitorem oddechu, a z drugiej – wybrać ubranka dla wcześniaka już w nieco większym rozmiarze.
 • W związku z tym warto dobrze przemyśleć kwestię wyprawki dla maleństwa urodzonego przedwcześnie, bo dużo zależy chociażby od tego, w którym tygodniu ciąży nastąpiło jej rozwiązanie.

 

Ponadto należy przy tym zwrócić także uwagę na inne czynniki, a mianowicie:

 • z jaką wagą urodzeniową urodziło się dziecko, która pomoże nam przede wszystkim dobrać odpowiedni rozmiar ubranka dla niego;
 • trzeba również zorientować się, kiedy mniej więcej można spodziewać się, że maluszek zostanie wypisany z oddziału neonatologicznego szpitala, w którym przebywa po przedwczesnym porodzie, co daje nam optymalny czas do skompletowania całej wyprawki i jest zarazem podpowiedzią o jej konkretnej zawartości;
 • konieczne jest dowiedzenie się, czy istnieją jakieś dodatkowe zalecenia lekarskie, np. w temacie karmienia wcześniaka w domu, zwłaszcza że niektóre dzieci urodzone bardzo wcześnie nie zawsze są w stanie ssać efektywnie pierś mamy albo ze względów zdrowotnych muszą być dokarmiane specjalną mieszanką modyfikowaną, itp.

wyprawka-dla-wczesniaka-ubranka-akcesoria-1Zwróć uwagę na punkty wspólne

Jak można zauważyć, to nawet i szykowanie wyprawki dla wcześniaka potrafi być sprawą dość indywidualną. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę jednostkowe kryteria, które są różne w zależności od sytuacji konkretnego dziecka. Jednakże nawet i tutaj istnieją pewne punkty wspólne, do których należy podstawowe wyposażenie każdej wyprawki, czyli:

 • typowo noworodkowe ubranka typu body czy też kaftaniki ze śpioszkami
 • tradycyjne akcesoria niemowlęce do spania: otulacze, śpiworki lub rożki oraz kocyki
 • dziecięce mebelki pomocne w urządzeniu pokoju maluszka jak łóżeczko bądź kołyska
 • nieodzowne artykuły higieniczne jak pieluchy dla wcześniaków w rozmiarze 0, a także akcesoria łazienkowe jak wanienka i specjalna wkładka do niej
 • butelki i smoczki przeznaczone do karmienia mieszanego lub wyłącznie mlekiem modyfikowanym
 • wózek z gondolą bądź wielofunkcyjny w zestawie ze spacerówką
 • fotelik samochodowy z przedziału od 0 kg
 • przydatne monitorujące urządzenia typu niania elektroniczna lub inne specjalistyczne sprzęty, zwłaszcza dedykowane maluszkom urodzonym przedwcześnie, czyli monitor oddechu oraz waga niemowlęca do codziennego sprawdzania przyrostu masy ciała pociechy.

 

Niemniej skoncentrujemy się tutaj głównie na rzeczach, które koniecznie powinny znaleźć się w całkowicie skompletowanej wyprawce dla wcześniaka. Gdyż zapewne większość przyszłych rodziców doskonale zdaje sobie sprawę, co potrzebuje każdy noworodek urodzony w spodziewanym terminie. Można na ten temat przeczytać w naszym poprzednim artykule: ''Wyprawka dla dziecka urodzonego latem: letnia wyprawka dla noworodka – lista''.

Wysokiej jakości ubrania dla wcześniaków, które są szyte na miarę

Jednym z najważniejszych elementów, jakich nie może zabraknąć w wyprawce przeznaczonej dla dzieci urodzonych przedwcześnie, to zdecydowanie ubranka dla wcześniaków wykonane ze sprawdzonych i przyjaznych dla ich wrażliwej skóry tkanin. Na pewno nieodzowne jest dobranie właściwego rozmiaru body bądź kaftanika, a którego wybór powinien być podyktowany aktualną wagą oraz wzrostem maluszka.

 

Bez dwóch zdań nie jest dobrym rozwiązaniem ubieranie wcześniaka w ciuszki o typowych noworodkowych wymiarach jak 56 cm. Z jednej strony zbyt wielkie ubranko może być po prostu dla niego niewygodne. I co więcej, to również i dla opiekuna (czy też personelu medycznego, jeśli maluszek przebywa jeszcze pod obserwacją na oddziale neonatologii) może być kłopotliwe ciągłe podwijanie zbyt długich rękawków.

 

Body dla wczesniaka makoma bialeA z drugiej – dla rodziców wcześniaków widok ich malutkiej pociechy ubranej w za duże body czy pajacyk, może napawać ich niepotrzebnie smutkiem, że ich dziecko jest jeszcze takie małe w porównaniu z donoszonymi noworodkami. Obecnie nawet część mam maleństw urodzonych na długo przed planowanym terminem, jasno mówi o tym problemie. Zwłaszcza że wydawać by się mogło, że zawsze jest lepiej kupić niemowlakowi o wiele większe ubranko, które prędzej czy później będzie idealnie na niego pasowało. Ale w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie tak to nie działa (szczególnie gdy narodziły się z bardzo niską wagą urodzeniową), a tylko bez potrzeby stresuje to rodziców. Dlatego dla wygody malucha i swojego komfortu psychicznego lepiej zdecydować się na specjalistyczne ciuszki dla wcześniaków w mniejszym rozmiarze 50 cm. Chociaż zdarzają się też ubranka o wymiarach 32 cm lub 44 cm.

I co najważniejsze, przy wybieraniu poszczególnych części odzieży niemowlęcej dla najmniejszych pociech warto sprawdzić następujące rzeczy:

 • Czy materiał, z jakiego zostały uszyte jest sprawdzony i charakteryzuje go wysoka jakość?
 • Czy wybrane przez nas ubranko nie posiada odstających części lub przeszkadzających wewnątrz metek, które mogłyby przypadkiem podrażniać delikatną skórę maluszka?
 • Czy posiadają one wymagane certyfikaty, jak chociażby Oeko Tex – Standard 100?

 

 → Szeroki wybór atestowanych ubranek dla niemowląt i wcześniaków - polskiej marki Makoma

 

Jeśli zaś chodzi o konkretną ilość ubranek dla wcześniaka, w które powinniśmy zaopatrzyć wyprawkę dla niego, to dobrze jest zakupić:

 • 2 lub 3 body z krótkim rękawem
 • 2 body z długim rękawkiem
 • po 3 kaftaniki
 • i po 3 – 4 śpioszki zapinane na ramionach (lepiej sprawdzą się niż tradycyjne półśpiochy, które mogą nieopatrznie się zsuwać maleństwu), najlepiej gdy mają one zakryte stópki, a jeśli nie to można dokupić o jedną lub dwie pary więcej ciepłych skarpetek
 • 1 lub 2 pajacyki (jeden może być cieńszy, drugi grubszy)
 • przynajmniej 2 czapeczki wykonane z wysokogatunkowej bawełny, ponieważ wcześniaki mogą potrzebować częstszego okrycia głowy, zwłaszcza po kąpieli
 • 3 lub 4 pary cieplejszych skarpetek, w zależności czy wybrane przez nas śpioszki są ze stopkami
 • 1 sweterek i czapeczkę na powrót ze szpitala lub krótki spacer w letniej porze roku, a na chłodną jesień i zimę ciepły kombinezon z rękawiczkami i stopkami oraz dodatkowo szaliczek i gruba czapka.

 

Naturalnie konkretna ilość potrzebnych ciuszków dla wcześniaków może się zmienić w zależności od danej sytuacji. Przykładowo dla dzieci urodzonych bardzo wcześnie i z niską wagą urodzeniową może okazać się niezbędne zaopatrzenie ich w nieco więcej body lub pajacyków w mniejszym rozmiarze. Natomiast dla maluszków, które przyszły na świat o tydzień lub dwa tygodnie przed wyliczonym przez lekarza terminem porodu i o masie ciała ok. 2,5 kg, to możliwe, że wystarczy im o połowę mniej wyżej wymienionych ubranek. Wobec tego ich ilość bywa kwestią indywidualną.