Kategorie

Walentynki w przedszkolu: scenariusze, zabawy, pomysły i atrakcje - co zaproponować dzieciom?

Jak przygotować walentynki w przedszkolu? Inspiracje na zabawy i prace plastyczne, ale nie tylko.

Walentynki w przedszkolu: scenariusze, zabawy, pomysły i atrakcje - co zaproponować dzieciom?

Walentynki - scenariusz zajęć w przedszkolu i przykładowe propozycje na miłe spędzenie Święta Zakochanych dla dzieci

W każdym roku kalendarzowym 14 lutego jest niezwykle wyjątkową datą zarówno dla małych, jak i dużych dzieci, a także i osób dorosłych. Na niemal całym świecie obchodzi się wtedy tzw. Walentynki, czyli innymi słowy mówiąc: Święto Zakochanych. To dzień, w którym ludzie wyznają sobie miłość na nierzadko oryginalny sposób i specjalnie celebrują ten niepowtarzalny czas. Tak naprawdę Walentynki można świętować niezależnie od wieku. I warto praktykować ten zwyczaj, który jest bardzo miły. Dlatego też nic dziwnego, że i w przedszkolach oraz w szkołach organizowane są w tym dniu różnego rodzaju ciekawe atrakcje dla dzieci.

  • Z jednej strony stanowią one bez wątpienia dla najmłodszych i nieco starszych fantastyczną rozrywkę, która przynosi im wiele frajdy i radości.

  • A z drugiej: bardzo przemyślanie przygotowany scenariusz walentynek w przedszkolu bądź w szkole jest znakomitą okazją, żeby zaznajomić maluchy z genezą i historią tego wyjątkowego święta.

  • I przede wszystkim pozwala to uświadomić im ogromną wartość miłości i wagę przyjaźni, które sprawiają, że życie każdego człowieka ma sens i nabiera znaczenia.

  • Warto oczywiście mieć na względzie fakt, że dzieci najwięcej uczą się poprzez ciekawe aktywności i w ten sposób najlepiej zdobywają wiedzę o otaczającym je świecie.

  • W związku z tym niebanalne zabawy walentynkowe w przedszkolu to najbardziej doskonałe rozwiązanie na przyjemne i zarazem pożyteczne spędzenie Święta Zakochanych pośród swoich rówieśników: kolegów i koleżanek.

Naturalnie dobrze jest odpowiednio wcześniej przygotować się do celebrowania tego dnia w placówce.

  • Począwszy od ładnego udekorowania sali przedszkolnej w postaci adekwatnych do Walentynek ozdób, które będą bezpośrednio nawiązywać do ich specyfiki.

  • Poprzez interesujące zabawy i konkursy, które pozwolą maluchom jeszcze mocniej zintegrować się z całą grupą rówieśniczą i zacieśnić wspólne więzi.

  • Warto przy tym dodać, że ciekawym pomysłem jest tutaj niewątpliwie wcześniejsze odnalezienie atrakcyjnych propozycji na przedstawienie walentynkowe dla dzieci, które będą mogły one wspólnie przygotować i zagrać w dniu premiery, tj. w trakcie Święta Zakochanych.

  • A kończąc na pysznym wspólnym poczęstunku i rozdaniu drobnych upominków dla każdego malucha w postaci miłego drobiazgu i dyplomu.

 

Oczywiście warto poszczególne aktywności dostosować do aktualnego wieku
dzieci i ich potrzeb.



Walentynki w przedszkolu – cele zamierzone do osiągnięcia:



miś z sercem dla Ciebie

Miś z sercem z okazji Walentynek. Kliknij, aby zobaczyć.



Każdy przedszkolny scenariusz walentynkowy powinien przewidywać odpowiednie treści i zabawy, które nie tylko nie pozwolą nudzić się w tym dniu maluchom. Ale i w głównej mierze dadzą im nieocenioną możliwość lepszego zrozumienia, na czym właściwie polega Święto Zakochanych. I również będzie zachętą dzieci do celebrowania ważnych uroczystości oraz okazywania sobie szacunku i przyjaźni na co dzień. Oprócz tego można również wymienić inne równie ważne cele, i które przynoszą maluchom dużo korzyści, w tym także pod kątem rozwojowym:

  • Dziecko zapoznaje się z definicją następujących słów: ''miłość'' i ''przyjaźń'', a także tym, co oznacza wyrażenie ''kocham Cię''. Uczy się rozumieć te pojęcia i stosować w odpowiednich dla nich kontekstach sytuacyjnych, itp.

  • Maluszek dowiaduje się, czym rzeczywiście jest uczucie miłości, a przy okazji ma świetną możliwość okazywania ją w praktyce, np. poprzez powiedzenie miłych słów swoim koleżankom lub kolegom, albo przy niesieniu im pomocy.

  • W dodatku podopieczni zapoznają się z samą tradycją Walentynek, genezą jej powstania oraz towarzyszącym jej różnym charakterystycznym dla niej inicjatywom. Ponadto maluchy uczą się, jak podtrzymywać ją i czerpać z niej korzyści.

  • Co więcej, dobrze jest, kiedy walentynki w przedszkolu przewidują takie typy wspólnych zabaw, podczas których dzieci będą mogły między sobą nawiązać bliższe relacje.

 

Opis przykładowych zabaw oraz plastycznych prac do wykonania przez maluchy

Z jednej strony na pewno dobrą praktyką jest zapoznanie dzieci z samym Świętem Zakochanych i ukazaniem historii jego powstawania. Warto przy tym nawiązać do legendy o św. Walentym, od którego imienia wzięła się nazwa tego wyjątkowego dnia. Można również spróbować wyjaśnić maluchom, skąd biorą się również inne charakterystycznego dla Święta Zakochanych postacie takie jak Kupidyn czy Amor. Świetnym rozwiązaniem może być w tym przypadku przygotowanie krótkiej prezentacji na ten temat. Następnie dla utrwalenia zdobytej wiedzy, ale nie tylko w tym celu, można zaproponować dzieciom walentynkową pracę przedszkolną. Może ona przybierać rozmaite formy.

  • Z Internetu można przykładowo wydrukować gotowe kolorowanki, które nawiązują do Święta Zakochanych i legendarnych osób z nim związanych.

  • Dla nieco większych pociech ciekawą opcją mogą być tzw. zakodowane kolorowanki. Polegają one na tym, że dziecko według określonego wzoru powinno zamalować poszczególne białe kwadraty, aby odkryć, co się ukrywa na kartce papieru.

  • Innymi pomysłami na prace plastyczne w przedszkolu na Walentynki jest samodzielne wykonanie przez maluchy serduszek w różnych wariantach i z wykorzystaniem rozmaitych materiałów. Serca można narysować, namalować czy wyciąć z kolorowego papieru, a nawet wykleić plasteliną czy ozdobić włóczką. Liczy się tutaj przede wszystkim kreatywność malucha.

 

Genialną inspiracją są również zabawne wierszyki na walentynki dla dzieci z przedszkola, które w prosty i zrozumiały sposób będą przedstawiać im zagadnienia związane z uczuciem miłości oraz przyjaźni.

 

Co więcej, można również skorzystać z nich w nieco innej formie, co jeszcze bardziej pomoże maluchom w przyswojeniu ich treści oraz płynącego z nich przesłania. A mianowicie można wykorzystać je do wystawienia przedstawienia walentynkowego dla dzieci i ich rodziców w przedszkolu. To świetny pomysł, żeby zintegrować nie tylko całą grupę przedszkolną, ale i innych członków rodziny, którzy mają istotny wpływ na wychowanie młodego pokolenia. Ponadto prawdziwą gratkę będą stanowić z pewnością oryginalne zagadki walentynkowe dla dzieci, które będą bezpośrednio związane ze Świętem Zakochanych oraz zagadnieniami miłości i przyjaźni. Po krótkim wykładzie na temat jego historii oraz kultywowanych w tym dniu tradycji, można w formie quizu zadać maluchom pytania, które pozwolą im utrwalić zdobytą wiedzę. Choć tak naprawdę zagadki mogą mieć dowolną postać, w zależności od tego, co podpowiada nam wyobraźnia.

 

Pomysły na zabawy na walentynki w przedszkolu – atrakcje dla małych i dużych dzieci




Drewniany chińczyk, idealny do wspólnej zabawy. Kliknij, aby zobaczyć.

  • Nietuzinkową inspiracją, która powinna spodobać się maluchom, jest stworzenie tzw. poczty walentynkowej. W dniu Święta Zakochanych albo kilka dni przed nim, dzieci mogą przygotować dla swoich ulubionych koleżanek i kolegów własnoręcznie kartki, tzw. laurki, które następnie będą wrzucać do specjalnej skrzynki. Oczywiście można również pobawić się w losowanie, żeby nikt nie był pominięty, a każdy maluch dostał swoją ''walentynkę''. Następnie pod koniec wychowawca będzie wyciągał ze skrzynki poszczególne laurki i wręczać ich adresatom.

  • Natomiast inną zabawą na Walentynki może być przygotowanie dużych serc, które później trzeba będzie podzielić na pół. Polega ona na tym, że każde dziecko będzie musiało odnaleźć pasującą do siebie połówkę. W wersji dla nieco większych maluchów, które potrafią już liczyć, można przygotować serca w schemacie: działanie matematyczne (najlepiej dodawanie, np. 2+2) i adekwantny do niego wynik (czyli w tym wypadku =4).

  • Na Święto Zakochanych nie może również zabraknąć szalonych tańców i zabaw ruchowych. I tutaj można posłużyć się serduszkami. Należy je wcześniej przygotować w różnych kolorach, przy czym każdy z nich powinien mieć pasującą do siebie parę. W następnej kolejności maluchy będą losować swoje serca. Po włączeniu muzyki wszystkie dzieci tańczą według własnego pomysłu. Natomiast gdy melodia ucichnie, to każdy powinien odnaleźć swoją połówkę. Potem można od nowa losować serca, żeby wszyscy mieli szansę stworzyć ze sobą parę.

  • Oczywiście dekoracje na Walentynki w przedszkolu powinny nawiązywać do Święta Zakochanych. Salę można udekorować czerwonymi balonami i serduszkami w różnych barwach. Ponadto można wcześniej poprosić rodziców, żeby dzieci miały na sobie chociaż jeden element stroju w kolorze, który kojarzy się z miłością.
Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.