Kategorie

Ser w ciąży: pleśniowy, feta, kozi, ricotta i inne - czy można jeść?

Camembert, gorgonzola, feta, ser kozi lub ricotta w ciąży – który z tych serów jest wskazany dla przyszłej mamy, a jakie lepiej unikać?

Ser w ciąży: pleśniowy, feta, kozi, ricotta i inne - czy można jeść?

Sery pleśniowe w ciąży – czy są bezpieczne dla przyszłej mamy?

Niewątpliwie sery pleśniowe, które w głównej mierze pochodzą z Francji, to ulubiony przysmak wielu kobiet. A jak wiadomo, w ciąży można mieć ogromną ochotę na zachcianki jedzeniowe. Tylko nie każda z nich jest wskazana dla kobiet w stanie błogosławionym, które spodziewają się dziecka. Stąd nie powinno dziwić dość często padające przy tym temacie pytanie, czy ser pleśniowy w ciąży jest dobrym i przede wszystkim bezpiecznym rozwiązaniem dla mamy i rozwijającego się maluszka? Tym bardziej, że już sama nazwa bywa dla niektórych kontrowersyjna. Bo jak wiemy, pojawienie się pleśni na pożywieniu jest oznaką jej psucia. Nie wspominając już o tym, że wytwarzane przez nią toksyczne związki są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Niemniej jednak sery pleśniowe same w sobie nie są niebezpieczne, a nawet mają cenne witaminy z grupy B oraz pierwiastki mineralne takie jak wapń czy cynk. Czy wobec tego camembert w ciąży lub inny rodzaj sera pleśniowego jest wskazany? Niestety nadal można usłyszeć różne sprzeczne informacje na ten temat, które często się wzajemnie wykluczają. Jednakże postarajmy się w ich gąszczu odnaleźć stosowną radę.

Otóż warto sobie na samym początku uświadomić, że sery pleśniowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

  • jeden z nich charakteryzuje się białą skórką, która jest po prostu porostem pleśni o takiej właśnie barwie: idealnym przykładem jest tutaj popularny ser camembert oraz brie;
  • natomiast drugi wyróżnia w środku tzw. przerost pleśni w kolorze niebieskim: do tego typu należy m.in. gorgonzola oraz roquefort.

 

Dobrze jest przy tym również wiedzieć, że część serów pleśniowych jest produkowana z tzw. mleka pasteryzowanego, a nie wyłącznie z niepasteryzowanego. Jest to niezwykle istotne, szczególnie dla kobiet w stanie błogosławionym. Dzieje się tak głównie z tego powodu, że w ciąży bezwzględnie nie można jeść żadnych produktów spożywczych z niepasteryzowanego mleka, ponieważ istnieje ryzyko zarażenia się tzw. listeriozą.

 

  • Jest to poważna choroba, którą wywołuje bakteria o nazwie Listeria monocytogenes.
  • Zakażenie nią stanowi ogromne zagrożenie dla rozwijającego się w łonie matki płodu, ponieważ może doprowadzić do jego obumarcia, bądź spowodować u niego niebezpieczną chorobę wrodzoną.

Biorąc zatem pod uwagę to rozróżnienie można zauważyć, że:

  • sery pleśniowe w ciąży, które powstały na bazie mleka niepasteryzowanego są zakazane. I w związku z powyższym nawet camembert jest złym pomysłem, ponieważ przyszła mama po jego bezpośrednim spożyciu może zarazić się groźną bakterią.
  • Z kolei wydawać by się mogło, że gorgonzola w ciąży, która została wyprodukowana z mleka pasteryzowanego, jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla kobiety w stanie błogosławionym. Jednak i w tym przypadku specjaliści zalecają daleko idącą ostrożność.

 

Chodzi w głównej mierze o to, że miękkie sery pleśniowe zawierają w sobie dość dużo wilgoci, która sprzyja namnażaniu się niepożądanych bakterii. Dlatego też rozsądnym pomysłem byłoby unikanie przez cały okres ciąży ich spożywania.

 

Co zrobić jednak, gdy przyszła mama ma ogromną ochotę na ser pleśniowy? Według ekspertów warto zatem postawić na produkty z mleka pasteryzowanego, które będą spożywane wyłącznie po obróbce cieplnej. Jest to słuszne zalecenie, ponieważ w wysokiej temperaturze ginie praktycznie każda bakteria. A co w sytuacji, gdy zjadłaś ser pleśniowy w ciąży, który był z mleka pasteryzowanego? Tutaj warto też sobie odpowiedzieć na pytanie, czy został on spożyty na surowo bądź na gorąco, np. w sosie czy w zapiekance. Jeśli uprzednio został poddany obróbce cieplnej, to prawdopodobnie nic się nie powinno stać. W innym przypadku warto skonsultować się ze swoim lekarzem, który prowadzi ciążę. Choć przeważająca większość serów pleśniowych dostępna w Polsce, jest wytwarzana głównie z mleka pasteryzowanego, więc nie powinnyśmy mieć powodów do obaw.

Czy jedzenie fety w ciąży jest dozwolone?

Innym rodzajem miękkiego sera białego jest tzw. feta, która pochodzi z Grecji. Tradycyjnie powstaje z mleka owczego, czasami w połączeniu z mlekiem kozim. Jednak czy sama feta w ciąży jest dobrym rozwiązaniem dla młodej mamy, jeśli chodzi o spożywanie serów?

  • Otóż zależy to od pewnej istotnej kwestii. A mianowicie: czy został on wytworzony z mleka pasteryzowanego. Bo jak już wcześniej ustaliliśmy, to w przeciwnym wypadku kobieta ciężarna nie może pod żadnym pozorem spożywać takich produktów! Głównym powodem jest ryzyko zakażenia się niebezpieczną listeriozą. W związku z tym ser feta w ciąży nie wchodzi w grę, jeżeli powstał z niepasteryzowanego mleka.
  • Warto jednocześnie przy tym zauważyć, że jednak w naszym kraju jego produkcja przeważnie odbywa się w nieco inny sposób. Co więcej, nawet w Grecji feta jest obecnie często wytwarzana z pasteryzowanego mleka owczego (samego lub wraz z domieszką koziego). Jednak dobrze jest się w tym względzie dodatkowo upewnić.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

Czasem może faktycznie pojawić się u przyszłej mamy wątpliwość, czy coś się złego stanie z rozwijającym się w brzuchu maleństwem, gdy zje się ser feta w ciąży ''. Jednak nie trzeba się martwić na zapas, ponieważ – tak już o tym wcześniej wspominaliśmy – w Polsce dostępne są głównie produkty, które powstały na mleku pasteryzowanym. Natomiast w przypadku serka typu feta może być to o tyle ważne, że zazwyczaj nie poddaje się go obróbce cieplnej, ponieważ stanowi główny składnik sałatek, itp.

A może ser kozi w ciąży jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla kobiety w stanie błogosławionym?

Kolejnym typem jest popularny ser kozi, który współcześnie zyskuje sobie duże grono sympatyków. Co więcej, często jest wybierany jako alternatywa dla produktów spożywczych, które są wytwarzane z mleka krowiego, a jakie może wywoływać uczulenia i poważne alergie pokarmowe. Tutaj jednak nadal istotna jest kwestia samej produkcji.

 

Niemniej jednak ser kozi pasteryzowany w ciąży jest nie tylko nieszkodliwy, ale i przyniesie przyszłej mamie zdrowotne korzyści, ponieważ posiada cenne właściwości.

 

  • Z jednej strony ludzki organizm jest w stanie go łatwo strawić i praktycznie mało kiedy można być na niego uczulonym.
  • A z drugiej: ze względu na wysoką zawartość miedzi oraz fosforu, zapobiega pojawieniu się anemii i wspiera prawidłową pracę układu krwionośnego.
  • Ponadto pieczony ser kozi w ciąży to prawdziwy przysmak, który z pewnością przypadnie do gustu niejednej przyszłej mamie.

I na sam koniec: czy w ciąży można jeść ser ricotta?

Ricotta dla kobiet w ciąży to bezpieczny rodzaj sera, który bez obaw może jeść przyszła mama. Oczywiście pod warunkiem zachowania pewnych zasad.

  • Na pewno warto spożywać go w rozsądnych i przede wszystkim niewielkich ilościach, ponieważ zawiera on przeważnie dużo soli. A jej nadmiar przyczynia się m.in. do zatrzymania i gromadzenia wody w organizmie, co w konsekwencji może prowadzić do obrzęków.
  • Lepiej również, żeby ser ricotta w ciąży nie był za bardzo tłusty, więc lepiej nie wybierać produktów z tzw. pełnego mleka.
  • Warto ją również poddać choć delikatnej obróbce cieplnej, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia się szkodliwymi bakteriami.

Podsumowując, jedzenie różnego rodzaju serów w ciąży zależy w głównej mierze od tego, czy zostały one wytworzone z mleka pasteryzowanego. Natomiast czasem dla pewności warto odpowiednio je przyrządzić, żeby nie zaszkodziły przyszłej mamie ani jej dziecku.

Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.