Kategorie

Ścieżka sensoryczna: co to jest, jakie ma cele jak ją zrobić i ile kosztuje gotowy produkt?

Wyjaśniamy, do czego służy ścieżka sensoryczna i jakie korzyści rozwojowe przynosi dzieciom, które z niej korzystają. Pomysły na jej samodzielne wykonanie w domu lub w przedszkolu.

Ścieżka sensoryczna: co to jest, jakie ma cele jak ją zrobić i ile kosztuje gotowy produkt?

Ścieżka sensoryczna - co to jest i czym właściwie wyróżnia się na tle innych zabaw, które stymulują dziecięce zmysły?

Ścieżka sensoryczna dla dzieci bez tajemnic – jakie jest jej podstawowe przeznaczenie?

 

Ścieżka sensoryczna to nic innego jak jedyny w swoim rodzaju tor przeszkód, który jest dedykowany przede wszystkim małym i dużym dzieciom. Jest to innowacyjna duża zabawka z różnorodnymi w swojej strukturze elementami, której najważniejszym celem jest stymulowanie poszczególnych zmysłów, a zwłaszcza dotyku. Jednak to nie wszystkie jej zalety, które mają pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój fizyczny oraz poznawczy pociechy.

 

  • Na początku ścieżka sensoryczna dla dzieci była stosowana głównie jako specjalistyczne narzędzie, które wykorzystywane jest do tej pory w terapii zaburzeń tzw. integracji sensorycznej.

  • Tymczasem obecnie znajduje ona również zastosowanie w państwowych i prywatnych przedszkolach, a czasem nawet i w szkołach na wczesnym etapie edukacji.

  • Co więcej, stymulujący tor przeszkód można również zaproponować maluchowi w domu, aby od najmłodszych lat wspierać rozwój jego zmysłów oraz pracę mózgu, który odbiera i przetwarza dochodzącego do niego bodźce.

  • Oczywiście nie trzeba wyłącznie ograniczać się do ''czterech ścian'', ponieważ ścieżka sensoryczna w ogrodzie jest również fantastycznym rozwiązaniem, które zapewnia dzieciom o wiele więcej możliwości na zajmującą zabawę. I to w dodatku w otoczeniu przyrody, w której można odnaleźć bogactwo naturalnych elementów, a jakie można z powodzeniem wykorzystać do jej samodzielnego przygotowania.



A zatem ścieżka sensoryczna to znakomity patent na rozwijającą i zarazem atrakcyjną rozrywkę dla dzieci w różnym wieku. W szczególności polecana jest dla najmłodszych pociech, których wszystkie zmysły są w fazie intensywnego rozwoju, ale nie tylko.

 

I co najważniejsze, to fakt, że ścieżka sensoryczna w domu czy w przedszkolu to doskonałe rozwiązanie zarówno dla dzieci ze stwierdzonymi zaburzeniami w zakresie integracji sensorycznej (SI), jak i rozwijających się w standardowy sposób bez dodatkowych trudności w tym obszarze.

 

Dlatego warto korzystać z jej dobrodziejstw i wypróbować jej nadzwyczajne właściwości. Nie wspominając już o tym, że domowa ścieżka sensoryczna to po prostu dużo emocjonującej zabawy dla dziecka.



  • I to właśnie w głównej mierze dzięki niej ma ono szansę na stymulację dotykową swoich stóp, a zwłaszcza ich podeszw, gdzie znajduje się największa liczba receptorów czuciowych.

  • Dzieje się tak z tej przyczyny, że ścieżka sensoryczna jest przeznaczona do chodzenia na boso, czyli bezpośrednio gołą stopą po podłożu. To daje zdecydowanie o wiele lepsze rezultaty i większą swobodę dziecku podczas zabawy.

  • Zwłaszcza, że jednak na co dzień maluch nie ma tak często okazji, żeby poruszać się po różnorodnym podłożu bez skarpetek czy też bucików, które ze względu na swoją strukturę uniemożliwiają poznanie ich w całej swojej okazałości poprzez zmysł dotyku.

Ścieżka sensoryczna w przedszkolu – cele i najważniejsze funkcje, które sprawiają, że warto skorzystać z jej zalet również w domowych warunkach




Mata sensoryczna marki Muffik. Zobacz wszystkie wzory tutaj.


Ciekawie pomyślana ścieżka sensoryczna do chodzenia boso przez dziecko, to nie tylko interesująca, ale i także bardzo rozwijająca zabawa, która posiada nieocenione wartości poznawcze i edukacyjne.

 

Jest to oryginalny tor przeszkód, w którego skład wchodzą różnego rodzaju elementy. Wyróżniają się one odmiennymi fakturami, które tworzą niejednorodne podłoże. I chociaż ścieżka sensoryczna w przedszkolu bądź w domu w największym stopniu stymuluje percepcję dotykową dziecka w obrębie jego stóp, to nie oznacza, że nie posiada żadnego wpływu na jego pozostałe zmysły.

 

  • Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że do jej zrobienia można wykorzystać rozmaite rzeczy, które będą odznaczać się zróżnicowanymi kształtami i mniej lub bardziej intensywnymi barwami.

  • A to z kolei wspaniale aktywizuje zmysł wzroku, któremu w trakcie chodzenia po ścieżce sensorycznej dostarcza się wielu urozmaiconych bodźców wizualnych.

  • Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do tego typu stymulującej zabawy włączyć również elementy muzyczne, które będą pozytywnie oddziaływać na percepcję słuchową pociechy.

  • Dla przykładu: maluchy mogą spacerować na bosaka po kolejnych elementach ścieżki sensorycznej przy akompaniamencie klasycznych melodii czy też nagranych i odtwarzanych z magnetofonu dźwiękach natury.

 

  • Oprócz tego chodzenie po niektórych materiałach, które zostały umieszczone na niej, sprawia, że potrafią one wydawać charakterystyczne dla siebie odgłosy. Poza tym zawsze można uzupełnić ją o szeleszczące elementy.



W związku z powyższym można łatwo zauważyć, że tego rodzaju oryginalny tór przeszkód dla dzieci wspaniale stymuluje zarówno zmysł dotyku, jak i wzroku oraz słuchu.

 

Ale to nie wszystko, co daje ścieżka sensoryczna, ponieważ korzyści z jej korzystania jest o wiele więcej dla dzieci.



  1. Jednym z jej najważniejszych celów jest oczywiście dostarczenie różnorodnych wrażeń zmysłowych. Szczególnie aktywizowany jest tutaj dotyk, ponieważ ścieżka sensoryczna zewnętrzna wyróżnia się różnorodnym podłożem. Wszak w jej skład wchodzą elementy o niejednakowych fakturach, z którymi nasza pociecha może się zapoznać i to w sposób bezpośredni.

 

2. Jednak nie tylko pobudzana zostaje powierzchniowa część stopy bądź dłoni, kiedy maluch eksploruje ścieżkę sensoryczną w pozycji na czworaka. Lecz i przede wszystkim stymulowane jest tzw. czucie głębokie, czyli propriocepcja. Jest ono równie istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz jego funkcjonowania na co dzień.

 

  1. Oprócz tego poruszanie się po ścieżce sensorycznej daje maluchowi możliwość doskonalenia swojego zmysłu równowagi i jej zachowania nawet w trudniejszych warunkach. Ponadto ma to również korzystne oddziaływania na usprawnienie dużej motoryki całego ciała, a także kształtuje we właściwy sposób koordynację ruchowo – wzrokową dziecka i wyprostowaną postawę kręgosłupa.

  2. Nie wspominając o tym, że ścieżka sensoryczna na dworze lub w domu to dla pociechy szansa zapoznania się z nowymi fakturami materiałów i to przy pomocy swojego zmysłu dotyku, które są przez niego różnicowane. Dzięki temu dziecko jest w stanie dowiedzieć się o swoich osobistych preferencjach pod tym względem, co jest istotne dla zdobycia wiedzy o sobie samym.

Nietuzinkowa ścieżka sensoryczna - jak zrobić aktywizujący tor przeszkód dla dzieci w różnym wieku, żeby wspierać ich prawidłowy rozwój?



Ścieżka sensoryczna Tullo . Zobacz wszystkie produkty od Tullo tutaj

Ścieżka sensoryczna – cena gotowych produktów a opcja własnoręcznego wykonania jej w domu bądź w ogrodzie

 

Bez wątpienia zalety ścieżki sensorycznej są nie do przecenienia. I chociaż obecnie w przedszkolach często proponowana jest tego typu rozwijająca zabawa, to warto spróbować zorganizować stymulujący tor przeszkód w domu.



  • Oczywiście dla wielu współczesnych rodziców dogodnym rozwiązaniem jest gotowa ścieżka sensoryczna, którą można kupić lub zamówić przez Internet.

  • Niemniej jej samodzielne wykonanie w domu lub we własnym ogrodzie jest proste i nawet nie wymaga zaopatrzenia się w specjalistyczne elementy.

  • Jest to z pewnością idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy poszukują alternatywnych możliwości dla gotowych zabawek.

  • Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że cena ścieżki sensorycznej w ogrodzie lub w domu potrafi być bardzo wysoka i kosztować ponad 100 i więcej złotych.

  • Im zawiera w sobie większą liczbę różnorodnych elementów, tym jest droższa z oczywistych względów.

 

Domowa ścieżka sensoryczna - z czego powinna się składać? Pomysły na wykonany własnoręcznie stymulujący tor przeszkód

 

Tymczasem ścieżka sensoryczna diy nie musi być droga ani tym bardziej czasochłonna do zrealizowania, a wręcz przeciwnie! Co więcej, nawet nie trzeba kupować do niej żadnych specjalistycznych elementów, ale można wykorzystać to, co aktualnie mamy pod ręką.

 

Doskonałym pomysłem jest szczególnie naturalna ścieżka sensoryczna, do której wykonania sprawdzą się znakomicie leśne dary jak liście, szyszki czy jesienne kasztany i żołędzie. Oprócz nich idealnie nadają się również przyrodnicze elementy takie jak zwykłe patyki i różnej wielkości kamyki, a także trawa, piasek, kora drzewna lub żwirek.

 

Dobrze jest również zajrzeć do kuchennych szafek i wykorzystać do ścieżki sensorycznej suche produkty spożywcze jak różne typy makaronu, fasolę, ryż, połówki grochu łuskanego i rozmaite odmiany kaszy. Można pomyśleć o umieszczeniu ich w woreczkach, jeżeli nie chcemy, by maluch bezpośrednio po nich stąpał bosą stopą.



Ponadto na trasie ścieżki sensorycznej można poustawiać takie przedmioty o różnorodnych kształtach i fakturach jak: guziki, pompony, koraliki, delikatne piórka, gąbki do kąpieli lub do zmywania naczyń, włóczkę i folię bąbelkową, która będzie wydawać charakterystyczny dźwięk.



Warto pamiętać o tym, że małe elementy można umieścić w miskach lub w kartonach, albo zaszyć w materiałowych woreczkach. Ale i można przykleić ją do stabilnej powierzchni, np. do paneli ściennych z tzw. sklejki. Wtedy powstanie nam ścieżka sensoryczna drewniana, po której nasza pociecha będzie mogła bezpiecznie poruszać się i stymulować swój zmysł dotyku.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.