Kategorie

Relaksacja dla dzieci - zabawy relaksacyjne dla dzieci

Pomysły na aktywności i relaksacyjne zabawy dla dzieci, które pozwolą się im odprężyć i wyciszyć, a także złagodzić napięcie wywołane stresem i silnymi emocjami.

Relaksacja dla dzieci - zabawy relaksacyjne dla dzieci

Relaksacja dla dzieci – czym właściwie jest i jakie przynosi autentyczne korzyści?

 

W gruncie rzeczy relaksacja dla dzieci to specjalne techniki i ćwiczenia, których najważniejszym celem jest złagodzenia napięcia fizycznego, jakie pojawia się w ciele, a także i napięcia psychicznego. Są to w głównej mierze szczególne aktywności fizyczne, które mają pomóc w poradzeniu sobie z silnymi uczuciami i emocjami, jakie odczuwa się często w sytuacjach stresowych.

 

W związku z tym zabawy relaksacyjne dla dzieci umożliwiają im zarówno odprężenie swojego ciała i rozluźnienie poszczególnych partii jego mięśni, jak i pozwalają wyciszyć umysł oraz uspokoić nerwy

 

  • Z tej przyczyny sprawdzają się one w szczególności w trudnych sytuacjach, kiedy dochodzi do nadmiernego stresu, a który w następstwie generuje nieprzyjemne i mocne napięcie emocjonalne.

  • W konsekwencji dochodzi do tego, że wszystkie części ludzkiego ciała są spięte i mają problem z roźluźnieniem się, co z kolei nie pozwala w miarę szybko powrócić do normalnego stanu równowagi psychicznej i spokoju.

  • Co więcej, warto zdawać sobie przy tym sprawę z tego, że nie tylko my dorośli odczuwamy skutki stresu, ale i również nasze pociechy. Zwłaszcza wtedy, gdy uczęszczają do przedszkola lub szkoły, gdzie spotykają się z różnymi sytuacjami i mają za dużo rozmaitych bodźców, które przeciążają ich niedojrzały jeszcze układ nerwowy.

     

Dlatego też zabawy relaksacyjne i wyciszające można jak najbardziej zaproponować dzieciom po ciężkim i wymagającym dniu, który spędziło w placówce, aby mogły odreagować nagromadzony w ciele i w psychice stres.

 

  • Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych i – jakby nie było - aktywnych form odpoczynku, która poprawia samopoczucie i wprawia w dobry nastrój, a także ułatwia codzienne zasypianie.

  • Oprócz tego zabawy dla dzieci, które mają charakter relaksacyjny, można również wykorzystać przy różnego rodzaju problemach zdrowotnych. Nic zatem dziwnego, że relaksacja znajduje zastosowanie w rehabilitacji ruchowej. I przykładowo jest pomocna np. dla maluchów, które borykają się ze wzmożonym napięciem mięśniowym. W dodatku jest ona stosowana wspomagająco w psychoterapii, w szczególności w tzw. terapii behawioralnej.

     

W związku z tym relaksacja dla dzieci z autyzmem jest niezwykle pomocna, ponieważ z jednej strony wspiera rozwój ich integracji sensorycznej. Głównie z tego powodu, że przeważnie opiera się ona na pracy i ćwiczeniu poszczególnych zmysłów. A z drugiej: zapewnia odpowiednie wyciszenie się, zwłaszcza w chwilach nadmiernego przebodźcowania.

 

  • Ponadto zabawy relaksacyjne uczą dziecko uważności na bieżącą chwilę oraz poprawia jego koncentrację na wykonywanej przez niego czynności. A jak wiadomo przy całościowych zaburzeniach rozwoju jest to często deficytowa umiejętność.

 

A zatem relaksacja dla dzieci posiada bardzo dużo zalet i warto korzystać z jej dobrodziejstw. Trzeba jednak przy tym pamiętać o jednej niezwykle istotnej kwestii.

 

Zabawy relaksacyjne należy wybrać w odpowiedni sposób i przede wszystkim dostosować je do indywidualnych potrzeb własnej pociechy, które wynikają z jej wrodzonej osobowości, a także i np. widocznych zaburzeń pod kątem rozwoju. Oczywiście koniecznie trzeba uwzględnić przy tym jej aktualne możliwości fizyczne.

 

Propozycje na ciekawe zabawy relaksacyjne i wyciszające do wykonania w domu lub w przedszkolu


Szumiący Miś Moonie z lampką i czujnikiem płaczu. Zobacz, jaki jest fajny!

 

  • Relaksacja może być z powodzeniem stosowana już u małych dzieci, które ze względu na niedojrzałość swojego systemu nerwowego mogą doświadczać dużo stresu w codziennym życiu.

  • Ale i po prostu warto nauczyć własne pociechy różnych technik i ćwiczeń, które pomogą im w świadomym odpoczynku i regeneracji swoich zasobów fizycznych i psychicznych.

     

Co więcej, bez wątpienia zabawy relaksacyjne w przedszkolu czy też w żłobku są również bardzo potrzebne i pomocne, aby uspokoić energiczne maluchy i np. przygotować je do poobiednej drzemki. Bądź zaproponować je w ramach przerwy od intensywnych zajęć ruchowych i edukacyjnych

 

Różne rodzaje aktywności wyciszających dla dzieci:


Misie grające muzykę znanych kompozytorów. Zobacz wszystkie dostępne opcje.

Relaksacja dźwiękiem

 

  • W tym celu świetnie sprawdzi się m.in. muzyka wyciszająca, którą można włączyć dzieciom na magnetofonie lub wyszukać w Internecie na komputerze, a nawet w niektórych zabawkach dedykowanych już niemowlętom.

  • Mogą to być naturalne odgłosy przyrody jak łagodny szum morskich fal czy rytmicznie padający deszcz, które tworzą swoistą melodie. Są to przyjemne dla uszu maluszka dźwięki, które są dla niego synonimem bezpieczeństwa. A biały i różowy szum relaksuje i ma działanie wyciszające, wobec tego posiada pozytywny wpływ już na najmłodsze pociechy

  • W związku z tym tego typu metody relaksacji dla dzieci można stosować już od najwcześniejszych lat ich życia. Znakomitym przykładem jest tutaj uspokajająca zabawka jak miś szumiś, która oprócz wgranego białego lub różowego szumu, dysponuje innymi kojącymi dźwiękami.

  • Oprócz niej nasze oczekiwania spełni również klasyczna muzyka poważna najwybitniejszych kompozytorów, której słuchanie przynosi odprężenie i uspokojenie, a przy okazji i pobudza wyobraźnię. Nie wspominając już o tym, że pomaga ona stymulować zmysł słuchu i uwrażliwić go na bogactwo rozmaitych dźwięków.

  • Dlatego nic dziwnego, że jest ona zalecana już u najmniejszych dzieci. I być może z tego powodu obok szumisiów, powstały również inne przytulanki, które akurat grają tradycyjną muzykę poważną. Niewątpliwie taki pomysłowy miś na prezent nadaje się idealnie, a przy tym posiada właściwości uspokajające i wyciszające.

     

Terapia uspokajającymi barwami

 

Jednak relaksacja dla dzieci to nie wyłącznie opisana wyżej tzw. muzykoterapia, której efekty można zauważyć niemal od razu.

 

  • Ale i może ona obejmować zmysł wzroku i wtedy nosi ona nazwę tzw. chromoterapii, zwanej również koloroterapią.

  • Wykorzystuje ona fakt, że każda z widzialnych barw posiada swoje działanie lecznicze. A niektóre z kolorów jak np. zielony czy niebieski, relaksują i wyciszają.

 

Aromaterapia, czyli zapach, który koi

  • Warto jeszcze wspomnieć o tym, że inną z metod relaksacji dla dzieci może dotyczyć zmysłu węchu. Jest to tzw. terapia zapachem, do jakiego można wykorzystać sprawdzone olejki eteryczne, które są naturalne.

 

Oczywiście nie można zapominać o tym, że odprężający wpływ na dzieci w różnym wieku ma dotyk. Dobrze jest zatem w ramach zabaw relaksacyjnych i wyciszających, jako dodatek do nich, wprowadzić elementy specjalnego masażu sensorycznego.

 

  • Można go wykonać dłońmi, poprzez delikatne uciskanie poszczególnych partii mięśni, co przy okazji pobudzi tzw. czucie głębokie.

  • Ale i nic nie stoi na przeszkodze, żeby wykorzystać do niego sensoryczne piłeczki, które zostały wzbogacone o miękkie wypustki i wyróżniają się niebanalnymi fakturami.

 

Relaksacyjne ćwiczenia oddechowe w połączeniu z tzw. treningiem uważności


Mata piankowa, idealna do medytacji. Zobacz tutaj wszystkie kolory.

 

Jednym z standardowych pomysłów na relaksację dla dzieci są niewątpliwie spokojne ćwiczenia, które koncentrują się na świadomym oddychaniu przez osobę, która wykonuje je. Często są one łączone z praktyką określaną mianą tzw. mindfullness, czyli treningiem uważności.

 

  • Ich atutem jest fakt, że tak naprawdę nie jest do nich potrzebne nic szczególnego. Choć z biegiem czasu być może warto urozmaicić dziecku tego typu zabawy relaksacyjne, żeby nie tylko nie znudziły się mu, ale i cały czas były dla niego atrakcyjne.

  • Przykładowo poprzez zaproponowanie mu zabawek takich jak dmuchajka logopedyczna z piłeczką, która będzie pomocna w nauce świadomego i przede wszystkim prawidłowego oddechu.

 

Na początek można rozpocząć od prostych rzeczy, aby zapoznać pociechę z tego rodzaju techniką relaksacji dla dzieci. I wystarczy przygotować maluchowi odpowiednie warunki, w których będzie mógł się wyciszyć i łatwiej skoncetrować na swoim oddechu.

 

  • Zadbajmy o komfort dziecka i znajdźmy dla niego przyjemne miejsce, w którym będzie mógł przeprowadzić ćwiczenia oddechowe w naturalny sposób. Dla przykładu nasza pociecha może usiąść na podłodze, albo na wygodnej macie, gdzie zamknie oczy i zacznie powoli wciągać i wypuszczać powietrze.

  • Jeżeli jednak dziecko nie przepada za absolutną ciszą, to zawsze można w czasie wykonywania ćwiczeń oddechowych włączyć mu spokojną muzykę relaksacyjną, która będzie dla niego wspaniałym urozmaiceniem.

  • Innym rozwiązaniem jest tzw. medytacja, która początkowo może być prowadzona przez opiekuna. Polega to na tym, że w trakcie swojej opowieści, kierujemy uwagę dziecka na poszczególne części jego ciała, które najpierw powinien łagodnie napinać, aby potem rozluźniać je.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.