Kategorie

Purpurowy płacz (purple crying): co to jest i dlaczego niemowlak ciągle płacze "bez powodu"?

Wyjaśniamy co to jest purple crying i skąd się bierze tzw. purpurowy płacz u najmłodszych dzieci.

Purpurowy płacz (purple crying): co to jest i dlaczego niemowlak ciągle płacze "bez powodu"?

Purple crying - co to oznacza i czym właściwie jest tzw. purpurowy płacz?

Każdy z rodziców doskonale zdaje sobie sprawę, że nowo narodzone dzieci bardzo często płaczą. Dzieje się tak głównie z tego powodu, że maluszek nie ma jeszcze zbyt dużych możliwości, jeśli chodzi o komunikowanie swoich potrzeb otoczeniu. W związku z tym jest to jeden z jego sposobów komunikacji ze swoimi opiekunami. Jednak dla wielu rodziców alarmująca staje się sytuacja, gdy niemowlak ciągle płacze i bardzo trudno go uspokoić. A często nawet staje się to niemożliwe. Wtedy u opiekunów pojawia się nie tylko dojmujące poczucie bezradności, ale i obawa, że ich pociecha może być chora i cierpieć na ciężki schorzenie.

Czy jednak faktycznie ciągły i niemal histeryczny płacz niemowlaka jest poważnym powodem do niepokoju? I co właściwie należy robić w takiej sytuacji?

Otóż warto sobie uświadomić fakt, że czasami może zdarzyć się tak, iż dziecko płacze bez powodu. A konkretną przyczyną tego stanu rzeczy nie jest i nie musi być żaden dyskomfort fizyczny, ból czy poważna choroba. Bardziej wskazuje się tutaj na potrzeby emocjonalne i czynniki adaptacyjne, szczególnie w przypadku noworodków i najmniejszych niemowląt w wieku do mniej więcej 3-5 miesiąca życia. Dziecko przychodząc na świat, wchodzi w zupełnie inne i nieznane sobie dotąd środowisko, do którego dopiero musi się odpowiednio przystosować. A co za tym idzie, jest ono przez to narażone na stres i to w różnorakiej postaci.

 

W związku z tym ciągły płacz noworodka jest poniekąd czymś naturalnym, ponieważ wynika z tzw. procesu adaptacji do nowej rzeczywistości. W ten sposób maleństwo radzi sobie ze stresem i próbuje go rozładować w jedyny znany sobie sposób, który jest dla niego dostępny na tym etapie jego życia. Jest to tzw. purpurowy płacz, którego angielski termin brzmi ''purple crying''.

 

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

Zjawisko to zostało zauważone przez rozwojowego pediatrę dziecięcego, Ronalda G.Barra, który swoje refleksje w tym temacie oparł na swoich obserwacjach, jakie prowadził przez 10 lat.

  • Wynika z nich, że ciągły i szczególnie wieczorny płacz niemowlaka nie jest następstwem dość powszechnej dolegliwości, jaką jest tzw. kolka.
  • A jego podłoże jest bardziej emocjonalne, ponieważ to metoda radzenia sobie maleństwa ze stresem, jaki towarzyszy jego adaptacji do otaczającego go świata.
  • Pomaga to również rozładować jego napięcie, które kumuluje się w ciągu całego dnia.

Dekodujemy zjawisko ciągłego płaczu.

A zatem ciągły płacz niemowlaka wcale nie musi być oznaką tego, że maluszek cierpi fizycznie i coś go boli. Nie zawsze jest też związany z kolką, którą ze względu na dużą powszechność występowania wśród najmłodszych dzieci, często podejrzewa się w tym przypadku. A najbardziej prawdopodobne jest to, że nasza pociecha przeżywa tzw. purpurowy płacz.

 

Pierwotny termin na to zjawisko został ukuty w języku angielskim jako purple crying, z czego jego pierwszy wyraz to tzw. akronim.

 

Jest to skrót od pierwszych liter słów, które trafnie opisują jego charakterystyczne cechy. Wobec tego nagły przeraźliwy płacz niemowlaka w kontekście ''purple crying'' można – oczywiście poprzez jego dokładne rozszyfrowanie - przedstawić następująco:

  • P: peak of crying, co z języka angielskiego oznacza dosłownie ''szczyt płaczu'', czyli, że w zależności od konkretnego dziecka, można łatwo zauważyć ten kluczowy moment w ciągu dnia lub w nocy, kiedy zaczyna ono płakać.
  • U: unexpected, czyli purpurowy płacz pojawia się zazwyczaj niespodziewanie i tak samo zanika w nieoczekiwanej chwili. Co więcej, nic wcześniej nie wskazuje wyraźnie na to, jakby maluszek miał niedługo zacząć histerycznie płakać. Szczególnie gdy wcześniej zostały zaspokojone jego najważniejsze potrzeby, czyli został przewinięty i nakarmiony, a także miał zapewnione poczucie bliskości ze strony rodzica.
  • R: resists soothing, co oznacza, że płacz niemowlaka jest wręcz nie do uspokojenia. W tym przypadku nie działają żadne skuteczne ani popularne metody na szybkie ukojenie maleństwa i poprawienie mu natychmiastowo samopoczucia. Jest to istotne, ponieważ nawet gdy dziecko cierpi na kolkę niemowlęcą, to zawsze jest w stanie pomóc mu choć jeden sposób złagodzenia objawów bólu małego brzuszka. A jeśli i one w tym przypadku nie działają, to zapewne mamy do czynienia z purpurowym płaczem u swojej pociechy.
  • P: pain like face, czyli niemowlę nie tylko zachowuje się, ale nawet i wygląda na bardzo cierpiącego człowieka, który zmaga się z bólem fizycznym. Choć w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, a maluszek jest zdrowy.
  • L: long lasting – to wyrażenie, które wskazuje na długotrwałość samego purpurowego płaczu, który może się przeciągać do kilku godzin. Niemniej nie jest to równoznaczne z tym, że maluszek zaczyna zmieniać kolor swojej twarzy na fioletowy czy siny, co mogłoby świadczyć o tym, że na skutek tej histerii może odnieść uszkodzenia w obrębie układu nerwowego czy krwionośnego.
  • E: evening – z angielskiego to wieczór. Wskazuje to na porę dnia, w której najczęściej następuje nagły histeryczny płacz niemowlaka, który jest wręcz nie do uspokojenia Pojawia się on zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem. Niemniej to również potrafi zmylić rodziców, którym na myśl w pierwszym rzędzie przyjdzie właśnie kolka.

 

Purple crying, czyli purpurowy płacz jest niewątpliwie odkrywczym zjawiskiem. Uświadamia nam ono, że niemowlęta mogą płakać bez konkretnego powodu, a ich reakcja może być przy tym niezwykle intensywna. Choć tak naprawdę przyczyną tego stanu rzeczy jest proces adaptacji dziecka do nowego otoczenia, co już samo w sobie potrafi być dla niego stresujące.

 

Dlatego też purpurowy płacz może być swego rodzaju strategią obronną, dzięki któremu niemowlęta radzą sobie z nieznaną sytuacją i towarzyszącymi jej ''nieprzyjemnymi'' odczuciami na poziomie emocjonalnym. Niemniej jeśli jako rodzice mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy ciągły płacz noworodka nie oznacza kolki lub innych ukrytych chorób, z jakim boryka się maluszek, warto zasięgnąć opinii lekarza pediatry.

Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.