Kategorie

Psychologia koloru w pokoju dziecka: kolory do pokoju dziewczynki i chłopca

Podpowiadamy, jaki kolor w pokoju dziecka sprawdzi się najlepiej i będzie satysfakcjonującym rozwiązaniem.

Psychologia koloru w pokoju dziecka: kolory do pokoju dziewczynki i chłopca

Optymalne kolory do pokoju dziewczynki i chłopca – dlaczego tak istotny jest ich odpowiedni dobór?

Bez wątpienia coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że właściwy dobór kolorów we wnętrzu ma ogromne znaczenie i to nie wyłącznie na ostateczny wygląd konkretnego pomieszczenia w domu.

 

Jak powszechnie wiadomo w dzisiejszych czasach, to każda z istniejących w świecie barw wyróżnia się znamiennymi dla siebie właściwościami. Oznacza to m.in., że w charakterystyczny dla siebie sposób oddziałują one na ludzi, którzy się nimi otaczają.

 

W dodatku coraz częściej mówi się o tym, że wpływ kolorów na psychikę dziecka i jej prawidłowy bądź zakłócony rozwój, jest wręcz nie do przecenienia.

 

Poszczególne barwy ścian stwarzają osobliwy nastrój i wprowadzają szczególny klimat w danym pomieszczeniu. W związku z tym konkretny rodzaj kolorów i stopień ich nasycenia w pokoju nie tylko może, ale w głównej mierze ma realny wpływ na osobę, która w nim na co dzień przebywa. A zwłaszcza na jej ogólne samopoczucie i nawet codzienne funkcjonowanie, o czym warto wiedzieć.

 

Co więcej, współczesna psychologia kolorów ścian mówi nam o tym, że każda barwa coś znaczy i w zależności od naszych osobistych preferencji może w pozytywny lub negatywny sposób oddziaływać na nas.

 

Przykładowo większość intensywnych barw posiada nie tylko właściwości pobudzające nasz układ nerwowy i pozwolą nam poczuć przypływ siły i energii. Ale i w niektórych przypadkach mogą one powodować zachowania agresywne, które nie są pożądane.

  • Podobnie istnieją kolory uspokajające, które z jednej strony są w stanie przynieść nam ukojenie i wyciszenie, zwłaszcza po ciężkim dniu.Natomiast dla ludzi o temperamencie melancholicznym ich nadmiar w pomieszczeniu może pogłębiać stan smutku i być przyczyną ospałości.

  • Dlatego lepiej tutaj sprawdzą się optymistyczne kolory, na które możemy pomalować pokój pociechy niż chłodne i zbyt mocno wyciszające barwy.

 

Ponadto równie istotne jest tutaj ich stopień nasycenia, który również ma wpływ na sposób, w jaki oddziałują one na nas.

 

Zdecydowanie jest to ważna wiedza szczególnie w przypadku małych dzieci, ponieważ określony kolor farby do pokoju chłopca i dziewczynki może wspierać ich rozwój pod względem emocjonalnym i psychicznym, lub wręcz przeciwnie.

 

Tym bardziej, że potrzeby naszej pociechy są z pewnością inne niż dorosłych, którzy nie muszą już tyle czasu poświęcać na poznawanie świata i naukę.

 

Dobrze jest zatem wybierać przede wszystkim kolory przyjazne dla dziecka, którymi pomalujemy ściany w jego pokoju, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do jego prawidłowego rozwoju psychicznego i emocjonalnego, a także późniejszej nauki w edukacji domowej lub w trakcie odrabiania lekcji zadanych w szkole.

 

Warto przy tym wiedzieć, że istnieją pewne barwy, które mogą łatwo rozproszyć uwagę pociechy i z tego powodu nie są one zalecane dla młodzieży w wieku szkolnym, choć dla przedszkolaka mogą być strzałem w dziesiątkę. Bardziej w tego typu sytuacji sprawdzą się stonowane kolory ścian w pokoju chłopca lub dziewczynki, które zarazem uspokajają i ułatwiają skupienie na wykonywanych czynnościach, a także nie będą od nich odrywać.

 

Jak trafnie wybrać kolory do pokoju dziecięcego i czym się kierować?


Lampka nocna dla dziewczynki. Zobacz, jaka jest świetna!

A zatem wiemy już, że nie jest to bynajmniej obojętne, na jaki kolor ścian do pokoju dziewczynki lub chłopca zdecydujemy się ostatecznie. Oczywiście na pewno warto wiedzieć, co oznacza konkretna barwa oraz jakie są jej najważniejsze właściwości. Natomiast to tylko połowa sukcesu, bo również konieczne jest wzięcie pod uwagę następujących czynników:

 

Osobiste preferencje pociechy

 

Zdecydowanie wskazane jest, aby pomysł na kolor ścian w pokoju dziecka zaspokajał jego indywidualne potrzeby.

 

Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych pociech, które często już mają własne zdanie w tej kwestii.

  • Pamiętajmy, że jest to pokój dziecka, wobec czego koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jego osobiste preferencje pod tym kątem.

  • Dlatego też lepiej nie malujmy ścian na barwy, za którymi nasza pociecha nie przepada, ale wybierzmy jego ulubione kolory.

  • Wtedy zyskamy pewność, że kilkulatek będzie chętnie przebywał w swoich ''czterech ścianach'' i po prostu czuł się w nich dobrze.

 

Osobowość dziecka jest równie ważna

 

Co więcej, w podjęciu decyzji o tym, jaki kolor ścian do pokoju chłopca i dziewczynki będzie najodpowiedniejszym wyborem, jest pomocna również znajomość temperamentu swojej pociechy.

 

Z jednej strony można wybrać takie barwy, które podkreślą osobowość dziecka i będą z nią w pełnej zgodzie.

 

Natomiast z drugiej: będą jej nieznacznym przeciwieństwem, ale za to jednak będą wspierać jego mocne strony.

 

W tym właśnie aspekcie przydaje się z całą pewnością niezwykle przydatna znajomość, jaką jest znaczenie kolorów w psychologii, bo tak naprawdę każdy z nich oddziałuje w znamienny dla siebie sposób na rozwój pociecha pod względem emocjonalnym.

 

  • Podążając za tym tropem można uznać, że dla bardziej energicznego malucha lepszym rozwiązaniem mogą okazać się stonowane i nieco chłodniejsze barwy jak różne odcienie zielonego, które zaprowadzą w jego pokoju spokój i pozwolą się mu wyciszyć.

  • Tymczasem pomarańczowe lub żółte ściany w pokoju dziecka są niesamowicie optymistyczne, mogą dodać mu pewności siebie oraz zachęcić go do podejmowania nowych działań i większego zaangażowania w nie, gdy jest ono na co dzień bardziej nieśmiałe.

 

Oczywiście warto również zadbać o właściwy dobór dodatków pod względem kolorystycznym do pomieszczenia, w którym nasza pociecha będzie się bawić, uczyć i odpoczywać.

 

Poza tym bardzo ciekawym i godnym do rozważenia jest szaro zielony pokój dla chłopca lub dla dziewczynki, które są połączeniem dwóch uspokajających i zarazem ułatwiających skupienie uwagi kolorów.

 

Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ściany pomalować na różne barwy, w zależności od potrzeb i temperamentu dziecka.

 

Wtedy jeden z kolorów może być dopasowany do jego osobowości oraz aktualnych upodobań, a drugi powinien bardziej wspierać jego rozwój psychiczny i emocjonalny.

 

Jednak w przypadku nadpobudliwych pociech, które lubią intensywne barwy jak np. czerwony, zamiast malować na nie całe ściany, lepiej postawić tutaj na dodatki w tym ulubionym odcieniu, które aż tak nie będą wyzwalać niepożądanych zachowań agresywnych.

 

Wiek pociechy kluczowym kryterium


Materac wysokoelastyczny od firmy Hevea. Zobacz jaki jest fajny.

Nie powinien dziwić fakt, że również i w kwestii wyboru kolorów do pokoju dziecka, również decydujący jest jego wiek i to z różnych powodów.

 

Jakie kolory ścian najlepiej sprawdzą się w pokoju niemowląt?

Na pewno w przypadku najmłodszych pociech, to głównie rodzice podejmują decyzję, na jaką barwę zostaną pomalowane ściany.

 

Choć niewątpliwie pokój niemowlaka niebieski lub różowy jest często spotykany, bo kojarzony jej z konkretną płcią, to mało kto wie, że nie zawsze jest to dobry wybór.

 

Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że poszczególne barwy mogą wpływać na rozwój emocjonalności pociechy i jej psychikę, to warto wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

 

  • Różowy i niebieski kolor ścian jest bardziej odpowiedni dla maluchów w wieku przedszkolnym niż dla niemowląt, które na tym etapie życia widzą głównie kontrasty.

  • Natomiast dla najmłodszych pociech do pokoju polecane są łagodne beżowe barwy i jasne odcienie brązu, które dają im poczucie bezpieczeństwa.

  • Ponadto już od najwcześniejszych lat można często zauważyć, jaki nasze dziecko przejawia temperament, czy jest bardziej spokojniejsze, a może wręcz przeciwnie?

 

Dlatego też pokój niemowlaka szaro miętowy jest świetnym pomysłem w przypadku bardzo wymagających pociech, tzw. High Need Baby, ponieważ są to uspokajające kolory, które idealnie nadają się do sypialni.

 

A co dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym?

 

Oczywiście warto mieć na względzie fakt, że polecane są nieco inne kolory na ściany dla młodzieży niż dla przedszkolaków i uczniów w początkowych klasach szkoły podstawowej.

 

Niewątpliwie im starsza pociecha, tym bardziej już ma wyrobione zdanie w tym temacie, a także ukształtowane swoje gusta i poczucie estetyczne.

 

Tymczasem w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, które często rozpiera nadmiar energii, warto wiedzieć, jaki kolor uspokaja, a przy okazji i sprzyja rozwijaniu kreatywności.

 

  • I nie jest to wyłącznie barwa zielona z różnymi odcieniami, która poprzez skojarzenie z naturą potrafi wspaniale zrelaksować i wyciszyć nadmiar emocji.

  • Podobne właściwości mają również kolor niebieski oraz fiolet, ale w cieplejszym wydaniu. W dodatku ostatni z nich świetnie wpływa na kreatywność maluszka.

 

A jakie kolory ścian do pokoju młodzieżowego dla dziewczyny lub chłopca będą najlepszym rozwiązaniem?


Worek do siedzenia dla dzieci Sako. Zobacz wszystkie wzory.

 

W głównej mierze sprawdzą się tutaj barwy, które sprzyjają koncentracji i nie rozpraszają nadmiernie uwagi pociechy.

 

Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, że okres nastoletni to często czas intensywnej nauki.

  • Żółta i zielona barwa ścian z pewnością będzie pomocna dla dziecka, ale nie tylko.

  • Fioletowy kolor będzie z kolei działał odstresowująco, więc dobrze jest wykorzystać jego właściwości.

 

Ponadto warto wiedzieć, co oznacza kolor szary, który jest także polecany do pokoju młodzieżowego. Jest to jedna z neutralnych barw, która będzie sprzyjać dziecku w nauce.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.