Kategorie

Przebodźcowane dziecko: jak radzić sobie z przestymulowanym niemowlakiem, lub kilkulatkiem?

Co oznacza "przebodźcowanie dziecka"? Jak sie sobie poradzić, kiedy nasz kilkulatek został przestymulowany?

Przebodźcowane dziecko: jak radzić sobie z przestymulowanym niemowlakiem, lub kilkulatkiem?

Co to znaczy, że dziecko jest przebodźcowane?

Na początek warto sobie uświadomić pewną istotną kwestię. A mianowicie: codziennie do naszego ciała dochodzą różnego rodzaju bodźce, tj. słuchowe, wzrokowe, czuciowe i węchowe. Następnie są one intensywnie odbierane i przetwarzane przez układ nerwowy, który próbuje sobie z nimi poradzić.

Jednakże u osób dorosłych nie stanowi to zazwyczaj najmniejszego problemu. Natomiast nieco inaczej wygląda to w przypadku dzieci, szczególnie najmłodszych. A wynika to w głównej mierze z niedojrzałości ich systemu nerwowego.

 

Oczywiście konieczne jest tutaj zwrócenie uwagi na to, że same bodźce (bez względu na ich typ) nie są niczym złym. A nawet są wręcz potrzebne do prawidłowego rozwoju malucha!

  • Natomiast nadmiar bodźców u dzieci może być dla nich szkodliwy i doprowadzić do tzw. przestymulowania układu nerwowego.

  • W dodatku dobrze jest zdawać sobie przy tym sprawę z faktu, że ważna jest tu zarówno ich ilość, jak i intensywność.

  • Ponadto dużo również zależy od samego maluszka i jego wrodzonego temperamentu, który przesądza o większej bądź mniejszej skłonności pociechy do tzw. przebodźcowania.

  • Co więcej, przestymulowanie dziecka szczególnie w okresie niemowlęcym, nie należy do rzadkości, ale bywa bardzo częste.

 

W głównej mierze dzieje się tak właśnie ze względu na wspomnianą wyżej niedojrzałość systemu nerwowego nowo narodzonej pociechy, która na tym etapie swojego życia nie jest sobie w stanie poradzić z nadmiarem bodźców.

 

W związku z tym bardzo łatwo dochodzi u niemowlaka do przebodźcowania, które przejawia się m.in. w (często gwałtownej) zmianie jego dotychczasowego zachowania.

 

Staje się ono nierzadko trudne zarówno dla niego samego, jak i jego najbliższego otoczenia.

A jak poznać że dziecko jest przebodźcowane? Nie zawsze bywa to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, bo zależy to również od osobowości pociechy, ale nie tylko.

 

Warto jednak przy tym wiedzieć, że przestymulowane niemowlę zachowuje się tak a nie inaczej, bo jest to jeden z jego sposobów na uporanie się ze zbyt dużą liczbą bodźców, jaka do niego dociera w danym momencie.

 

Innymi słowy: można powiedzieć, że jest to swego rodzaju strategia o charakterze obronnym, która ma chronić maluszka przed ich nadmiarem.

 

Jak zachowuje się przebodźcowane dziecko – objawy, które o tym najczęściej świadczą


Uwaga - Złość!
Książka Uwaga! Złość wydawnictwa Natuli. Kliknij, aby zobaczyć.

A zatem spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak rozpoznać, że niemowlę jest przestymulowane za dużą ilością bodźców? I czy zawsze nocny płacz i krzyk dziecka to przebodźcowanie, które nastąpiło po dniu pełnym wrażeń? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste.

 

  • Niewątpliwie jednym z najbardziej znamiennych symptomów jest widoczny niepokój u maluszka.

  • Niemowlę staje się coraz bardziej niespokojne i przeważnie pojawia się u niego płacz i zauważalne rozdrażnienie.

 

Co więcej, przestymulowane dziecko wydaje się często być za bardzo pobudzone niż zazwyczaj i niezwykle trudno je uspokoić.

 

Ale bywa i tak, że maluszek zachowuje się, jakby był zmęczony i nadmiernie senny, lecz jakiekolwiek próby utulenie go do snu przez rodziców zawodzą i nie przynoszą oczekiwanego skutku.

  • Przeważnie występują przy tym problemy z dłuższym spaniem, szczególnie w nocy. Dziecko co chwila wierci się w trakcie snu i wybudza z płaczem, bądź nawet krzykiem.

  • Również i ciało malucha w dość specyficzny sposób reaguje na przebodźcowanie.

  • Pociecha może stać się bardziej ruchliwa oraz nadmiernie wymachiwać swoimi rączkami i nóżkami. Albo zaczyna nerwowo zaciskać swoje dłonie w piąstki.

 

Zdecydowanie powyżej przedstawione objawy przebodźcowania niemowlaka, są zarówno najbardziej charakterystyczne, jak i łatwo zauważalne.

Ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiar bodźców u dzieci może powodować u nich pewną apatię i obojętność, a nawet całkowite wycofanie i niechęć do robienia czegokolwiek.

 

Dlatego też warto bacznie przyglądać się zmianom w codziennym zachowaniu maluszka, które mogą wskazywać na jego przestymulowanie.

 

Co może przyczyniać się do przebodźcowania u niemowląt i małych dzieci?


Książka jak zrozumieć małe dziecko wydawnictwa Natuli. Kliknij, aby zobaczyć.

Nadmiar bodźców ma swoje widoczne konsekwencje, które można dostrzec u maluszka. Bez wątpienia większość z wymienionych wyżej objawów, mocno daje się we znaki zarówno jemu samemu, jak i jego rodzicom, którzy często nie wiedzą jak pomóc swojemu maleństwu.

 

Na pewno kluczowe jest przy tym uświadomienie sobie jak nie przebodźcować dziecka, aby nie doprowadzać go do takiego stanu.

 

Bez wątpienia konieczne jest ograniczenie liczby bodźców, które docierają na co dzień do niemowlaka i jego niedojrzałego jeszcze układu nerwowego.

  • A jeśli nie zawsze jest to możliwe, to chociaż dobrze jest zmiejszyć ich intensywność i zadbać o większy komfort psychiczny swojej pociechy.

  • Nie bez znaczenia jest tutaj stały rytm dnia i nocy, a zwłaszcza trzymanie się swego rodzaju rutyny, która daje najmłodszym dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

 

I co najważniejsze, to warto zadbać o to, żeby dostarczać maluszkowi takich bodźców, które będą dla niego korzystne. Natomiast lepiej unikać tych, które mu szkodzą i za bardzo pobudzają jego system nerwowy.

 

Współcześnie nie jest tajemnicą to, że dziecko jest przebodźcowane od telefonu i innych urządzeń elektronicznych, które wręcz bombardują jego mózg nadmierną ilością różnorodnych bodźców.

  • Co więcej, niemowlęta nie powinny być narażone na ich działanie, nawet na krótki moment., bo z rozmaitych powodów jest to dla nich szkodliwe na dłuższą metę.

  • Natomiast starszym pociechom lepiej dawkować czas spędzany przed sztucznym ekranem.

 

Tym bardziej, że przebodźcowany 3-latek na skutek długotrwałego oglądania bajek w telewizji czy na smartfonie może mieć nie tylko problem z zachowaniem, ale również i kłopoty z prawidłowym rozwojem w wielu obszarach.

 

Oprócz tego przestymulować malucha można także na inne sposoby, z czego wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy.

  • Nierzadko rodzice zastanawiają się, czy można przebodźcować dziecko muzyką, skoro wszędzie słyszy się, że ma ona pozytywny wpływ na jego rozwój?

  • Otóż niestety jest to jak najbardziej możliwe, szczególnie gdy nie jest ona dostosowana do jego aktualnego wieku i potrzeb.

  • Dlatego lepiej w przypadku niemowląt zrezygnować ze słuchania przy nich tradycyjnego radia, ale wybrać kojące kołysanki i uspokajające melodie.

 

Oczywiście warto również uświadomić sobie fakt, że przestymulować można nie tylko najmłodsze pociechy. Przykładowo przebodźcowane roczne dziecko nie jest takim rzadkim zjawiskiem, jak mogłoby się to wydawać.

  • Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, to wiele zależy od osobowości maluszka, ale również i od wrażliwości jego układu nerwowego.

  • Warto pamiętać o tym, że na świecie istnieją tzw. wysoko wrażliwe dzieci, które są o wiele bardziej podatniejsze na przestymulowanie niż ich rówieśnicy.

 

Ponadto również przebodźcowanie i autyzm mają dużo ze sobą wspólnego, ponieważ system nerwowy mocniej odczuwa odbierane ze środowiska bodźce.

 

W związku z czym jest przez to bardziej narażony na nadmierne przeciążenie nimi. I z pewnością ma na to wpływ również tzw. nadwrażliwość sensoryczna, która jest znamienna dla zaburzeń ze spektrum autyzmu.

 

Jeśli bardzo interesuje nas ten temat, to pomocna może okazać się dobra książka o przebodźcowaniu dziecka, która bardziej szczegółowo podejmuje tego typu zagadnienie.

 

Jak wyciszyć przestymulowane dziecko?


Łóżeczko dostawne turystyczne 3w1 do czwartego roku życia. Zobacz,jakie jest praktyczne!

A co zrobić w sytuacji, gdy już dojdzie do przebodźcowania niemowlaka?

  • Po pierwsze postarajmy się zachować spokój i pomóc maluszkowi w poradzeniu sobie z nadmiarem docierających do niego bodźców.

  • Na początku najlepiej całkowicie odgrodzić od pociechy ich dopływ, np. poprzez zmianę miejsca z głośnego na bardziej ciche.

  • Warto również spróbować uspokoić niemowlę poprzez delikatne bujanie go w swoich ramionach i mówienie do niego czułym i spokojnym głosem.

 

Natomiast jeśli zauważamy przebodźcowanie dziecka w nocy, to dobrze jest zastanowić się nad codziennym rozkładem naszego dnia. Czy nie dzieje się w nim dużo, a może brakuje stałej rutyny? Często jest tak, że maluszek w nocy odreagowuje to, co działo się w ciągu całego dnia.

 

Ponadto warto uważać na przebodźcowanie dziecka w edukacji, co dotyczy w szczególności kilkulatków. Z nauką również wiąże się określona ilość różnorodnych bodźców, które czasami mogą przytłaczać malucha. Zwłaszcza jest to często w przypadku dzieci z wysoko wrażliwym układem nerwowym, ale nie tylko.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.