Kategorie

Pierwszy dzień szkoły krok po kroku: jak przygotować dziecko (i siebie) na wielkie wydarzenie?

Podpowiadamy, jak dobrze przygotować dzieci do szkoły, które dopiero rozpoczynają swoją edukację w niej.

Pierwszy dzień szkoły krok po kroku: jak przygotować dziecko (i siebie) na wielkie wydarzenie?

Pierwszy dzień w szkole – jak przygotować do niego swoją pociechę?

Pierwszy dzień szkoły, szczególnie dla dziecka, które dopiero rozpoczyna z nią swoją przygodę, jest niezwykle przełomowym wydarzeniem zarówno dla niego samego, jak i jego rodziców. Nowe miejsce, nowi nauczyciele i koledzy oraz koleżanki, a także nowe zadania i wyzwania – tego wszystkiego może spodziewać się nasza pociecha na swoim kolejnym etapie życia. Nie wspominając już o tym, że samo przejście z przedszkola, gdzie przeważała bardziej zabawa niż nauka, do szkoły, w której edukacja jest na pierwszym miejscu, to ogromna zmiana dla dziecka. I nic dziwnego, że oprócz ekscytacji, to często wiąże się z nią nieco stresu. Niemal podobnie to wygląda w przypadku, kiedy nasze dziecko czeka pierwszy dzień w nowej szkole, do której wcześniej nie miało okazji jeszcze uczęszczać. Czasami jej zmiana jest konieczna, zwłaszcza po przeprowadzce w inne miejsce zamieszkania. Tak czy inaczej warto uprzednio zorientować się, jak powinno przebiegać dobre i przede wszyskim skuteczne przygotowanie do szkoły, zwłaszcza pierwszoklasisty. Bo to zupełnie nowa sytuacja zarazem dla dziecka i jego rodziny. Trzeba sobie przy tym uświadomić, że powinno się ono odbyć na kilku istotnych płaszczyznach.

A mianowicie:

Przygotowanie psychiczne

  • Po pierwsze i najważniejsze: dzieci idące do szkoły podstawowej, zwłaszcza po raz pierwszy, należy w głównej mierze przygotować psychicznie na to ważne wydarzenie, aby mogły one sobie z nim poradzić.
  • Bez wątpienia bardzo pomocna jest przy tym szczera rozmowa ze swoją pociechą na ten temat. Warto zapytać ją o jej emocje i uczucia związane z pójściem pierwszy raz do placówki szkolnej. Jak się czuje w związku z tym?
  • Dobrze jest też wyjaśnić dziecku, o co tak naprawdę chodzi w szkole i jak wygląda w niej podstawowa edukacja. Można podzielić się z nim swoimi wspomnieniami ze szkolnej ławy.
  • Koniecznie jednak pamiętajmy przy tym, żeby nasza wypowiedź miała bardziej pozytywny wydźwięk niż negatywny. Na pewno jest tutaj niewskazane straszenie dziecka szkołą. Nie chodzi w tym też bynajmniej o jej zbyt optymistyczne wychwalanie. Ale można powiedzieć przyszłemu uczniowi, że w szkole może dużo się nauczyć i dowiedzieć interesujących rzeczy. Opowiedzieć też, jak to u nas dawniej wyglądało, gdy sami do niej chodziliśmy.
  • I przede wszystkim przygotować pociechę na to, że w szkole będzie więcej nauki niż zabawy, nieco odwrotnie niż w przedszkolu. Wyjaśnić jej, w jaki sposób mogą mniej więcej wyglądać lekcje z poszczególnych przedmiotów szkolnych. A także uzmysłowić dziecku, że lekcje są dłuższe i trwają 45 minut, natomiast przerwy są krótsze. Ale w zamian za to można na nich nawiązać ciekawe relacje rówieśnicze.
  • Wobec tego dobrym pomysłem jest na pewno pokazanie dziecku, jak wygląda dzień szkolny krok po kroku, żeby ono doskonale wiedziało, co go czeka w placówce i mogło mentalnie się do tego przygotować. Ponadto jeśli tylko istnieje taka możliwość, to warto zorganizować ze swoją pociechą zwiedzanie szkoły od wewnątrz albo chociaż jej części, w której będzie na początku najczęściej przebywać. Często taka opcja jest dostępna m.in. w trakcie specjalnych dni otwartych.

Aranżacja pokoju dziecka

Po drugie: konieczne jest właściwe zaaranżowanie pokoju dziecka, które ma zostać uczniem szkoły podstawowej. Najlepiej to zrobić jeszcze zanim nastąpi pierwszy dzień szkoły w 2021 roku. Oczywiście nie jest wymagane przeprowadzanie generalnego remontu. Niemniej jednak warto w pokoju pociechy wygospodarować przestrzeń, która będzie przeznaczona głównie do nauki.

  • Nieodzownym elementem umeblowania jest wygodne biurko, na którym dziecko będzie mogło swobodnie odrabiać lekcje i zadania domowe. Przyda się do niego również komfortowe krzesło.
  • Oprócz tego w biurku powinno znaleźć się miejsce na obowiązkowe podręczniki, ćwiczenia i zeszyty, a także wszystkie niezbędne przybory szkolne jak pióro, ołówki czy kolorowe kredki.
  • Nie zapominajmy również o odpowiednim oświetleniu miejsca do nauki i zaopatrzenia się w tym celu w małą biurkową lampkę.
  • Ponadto jeśli chcemy ułatwić swojemu dziecku sam proces uczenia się i zdobywania wiedzy, zawsze można zainwestować w specjalne pomoce edukacyjne. Innym rozwiązaniem jest też zaopatrzenie pokoju pierwszoklasisty w tablicę tradycyjną lub korkową, która może uskutecznić jego naukę.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

Wyprawka szkolna

Czyli co kupić na pierwszy dzień szkoły i kolejne dni oraz miesiące edukacji?

  • Każdy uczeń potrzebuje mieć pewne akcesoria i przybory, które są niezbędne do nauki. Nie wspominając już o obowiązkowych podręcznikach do różnych przedmiotów szkolnych czy zeszytów ćwiczeń.
  • Jeśli jednak chodzi o samą wyprawkę szkolną i jej konieczne wyposażenie, to warto wcześniej zorientować się bezpośrednio w placówce, do której będzie uczęszczać nasza pociecha. Bardzo często zdarza się tak, że każda szkoła ma nieco inne wymagania względem niej. Czasami to właśnie placówka zapewnia bezpłatny dostęp do podręczników, które później należy zwrócić do biblioteki. Natomiast w szkole to zazwyczaj wychowawca klasy decyduje o tym, co niezbędne powinno się znaleźć w wyprawce przyszłego ucznia, czyli: ołówek, kredki, pióro, farby plastyczne i pędzelek, blok rysunkowy lub techniczny (biały i kolorowy), itp.
  • Na pewno jednym z jej obowiązkowych punktów jest plecak, w którym dziecko będzie nosić swoje książki, zeszyty oraz potrzebne do lekcji przybory, w tym artykuły piśmienniczne lub plastyczne. Powinien charakteryzować się zarazem lekkością, jak i wytrzymałością. Warto wybrać taki plecak, którego szelki posiadają łatwą regulację, aby dopasować go do aktualnych potrzeb dziecka. Natomiast kolejnym wymaganym elementem wyprawki szkolnej jest piórnik, w którym pociecha będzie mogła utrzymać w porządku swoje akcesoria do pisania i rysowania, itd.
  • Dobrze jest także zaopatrzyć dziecko w praktyczny lunchbox na drugie śniadanie, które będzie jadł na przerwie w szkole, a także bidon na wodę lub termobutelkę na gorącą herbatę w chłodniejsze dni.
  • Pamiętajmy też o wygodnym obuwiu na zmianę do szkoły oraz stroju na wychowanie fizyczne.
  • Nie sposób jeszcze nie wspomnieć o jednej kwestii. A mianowicie: w ramach przygotowania do szkoły warto zaprosić dziecko do wspólnego kompletowania poszczególnych części wyprawki. Niech pociecha samodzielnie zdecyduje, w jakim kolorze chciałaby mieć plecak lub jakie farbki kupić. To również nieco oswoi ją z nową w jej życiu sytuacją.

 

Podsumowując, przygotowanie dziecka do szkoły odbywa się w przynajmniej trzech aspektach. Każdy z nich jest na swój sposób ważny i potrzebny, a także ma istotne znaczenie, żeby pociecha była przygotowana na pierwszy dzień w niej.

 

Jak wygląda pierwszy dzień szkoły krok po kroku?

Wiele w tym aspekcie zależy od konkretnej placówki, która zdążyła wypracować swój plan pierwszego dnia w szkole. Jednak w przeważającej większości przypadków wygląda to w następujący sposób:

  • Na sam początek uczniowie z różnych klas gromadzą się w dużej reprezentacyjnej auli szkolnej, gdzie następuje przywitanie przez dyrektora szkoły oraz wicedyrektora. W przypadku pierwszoklasistów zaproszeni na rozpoczęcie roku szkolnego są również i rodzice. Warto przy tym pamiętać, że uroczyste pasowanie na pełnoprawnego ucznia szkoły podstawowej odbywa się często w nieco późniejszym terminie.
  • Po przywitaniu nowych uczniów i rodziców przez dyrektora, a także przedstawieniu wychowawców klas, następuje z nimi indywidualne spotkanie. Już często nie w ogólnej auli, ale właśnie w sali lekcyjnej, w której od następnego dnia będą już normalnie odbywać się zajęcia szkolne. Wychowawca klasy w pierwszy dzień szkoły zapoznaje dzieci i rodziców ze sobą oraz przedstawia wszystkie niezbędne na ten moment informacje. Dotyczą one zarówno przebiegu całego roku szkolnego (albo przynajmniej pierwszego semestru), planu lekcji na cały tydzień oraz ewentualnych wytycznych odnośnie obowiązkowej wyprawki szkolnej. Czasem rodzice oraz dzieci otrzymują je dodatkowo na papierze.
  • Oczywiście w różnych szkołach może to nieco inaczej wyglądać i przebiegać. Niemniej jednak takie informacje można z pewnością uzyskać w danej placówce, a także bywają one ogólnodostępne na stronie internetowej.
  • Nawet druga część pierwszego dnia w szkole, podczas której dzieci i rodzice udają się do klasy z wychowawcą i tam następuje jego bardziej osobiste przywitanie z nowymi uczniami, może mieć inny charakter. Zwłaszcza jeśli w placówce przed rozpoczęciem roku szkolnego odbywało się wcześniej spotkanie z opiekunami w formie tzw. wywiadówki. Często to właśnie wtedy rodzice otrzymują najważniejsze informacje odnośnie kwestii podręczników czy zakupu konkretnej wyprawki szkolnej.

 

Warto przy tym wiedzieć, że pierwszy dzień w szkole trwa przeważnie od jednej do dwóch godzin i ma bardziej formalny charakter. Na pewno dla pierwszoklasistów ogromnym plusem jest fakt, że najczęściej mogą na nim być razem ze swoimi rodzicami. A to jest nie tylko ważne samo w sobie, ale i pozwala zminimalizować niepotrzebny stres. I to zarówno u samego dziecka, jak i jego opiekuna.



 

A co ubrać na pierwszy dzień szkoły?

Sprawa wydaje się dość prosta i oczywista. Pierwszy dzień szkoły jest niezwykle uroczysty i dlatego należy się mu odpowiednia oprawa. Dlatego też najwłaściwszym wyborem będzie tutaj eleganckie ubranie dziecka i siebie w tzw. strój galowy. Szczególnie jeśli w tym dniu jest przewidziany apel i przemówienie dyrektora szkoły. Ponadto w kwestii ubrania warto też zajrzeć do regulaminu szkolnego, w którym często można odnaleźć praktyczne wytyczne na ten temat.

Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.