Kategorie

Pierwsza hulajnoga dla dziecka: kiedy i jaką wybrać dla roczniaka, 1,5 rocznego dziecka, lub dwulatka?

Podpowiadamy, jaka hulajnoga na start dla maluszka będzie najlepszym i przede wszystkim najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Praktyczne wskazówki i rady, które pomogą wybrać pierwszy pojazd dla dziecka.

Pierwsza hulajnoga dla dziecka: kiedy i jaką wybrać dla roczniaka, 1,5 rocznego dziecka, lub dwulatka?

Odpowiednia hulajnoga na start dla dziewczynki lub chłopca – kilka istotnych informacji dla rodziców maluszka

 

Dzieci w różnym wieku, a szczególnie nasze najmłodsze pociechy, mają ogromne zapotrzebowanie na ruch, który jest dla nich czymś naturalnym i zarazem niezbędnym do prawidłowego rozwoju psychofizycznego. W związku z tym nie tylko warto, ale i wręcz konieczne, jest zagwarantowanie im do tego właściwych i najbardziej optymalnych warunków do doskonalenia swoich umiejętności w tym zakresie, a zwłaszcza w obrębie tzw. dużej motoryki.

 

I bez wątpienia to właśnie hulajnoga dla malucha jest jednym z dobrych pomysłów na pierwszy w jego życiu pojazd na kółkach, który zapewni mu w głównej mierze atrakcyjną aktywność ruchową (fizyczną) na świeżym powietrzu. Jest to również znakomita alternatywa dla tradycyjnego lub biegowego rowerka i to pod różnymi względami.

 

  • Chociażby z tego praktycznego powodu, że hulajnoga dla roczniaka jest bardziej lekka , co nie jest bez znaczenia u tak małej pociechy. Ale i dla dorosłych jest to ułatwienie, gdy np. dziecko zmęczy się jazdą i ktoś będzie musiał nieść pojazd do domu.

  • W dodatku hulajnoga w przeciwieństwie do rowerka, nie zajmuje zbyt dużo miejsca, np. w małym mieszkaniu, co ułatwia jej przechowywanie, kiedy maluszek nie korzysta z niej aktualnie.

  • Oprócz tego można bez większych problemów zabrać ją wszędzie ze sobą i to nawet na daleką wycieczkę. Hulajnogę można w prosty i sprawny sposób złożyć, aby zapakować ją do bagażnika samochodu. Natomiast problematyczne jest to często w przypadku rowerka.

 

A zatem hulajnoga dla dziewczynki lub dla chłopca jest idealnym rozwiązaniem, aby zadbać o rozwój ich umiejętności fizycznych i zachęcić małe dzieci do częstego przebywania na świeżym powietrzu oraz podejmowania dobroczynnej zabawy ruchowej na podwórku. Nie wspominając o tym, że posiada ona również inne praktyczne zastosowania, które z pewnością doceni wielu współczesnych rodziców.

 



Od kiedy hulajnoga dla dziecka jest wskazana i można mu zaproponować ją bez większych obaw?


Bezpieczeństwo to podstawa. Zobacz kaski dla dzieci tutaj.

Oczywiście zanim rozpoczniemy zapoznawanie swojej pociechy z różnymi typami pojazdów, za których pomocą można poruszać się poza domem na spacerach, to trzeba jeszcze wiedzieć, kiedy można to bezpiecznie zrobić.

 

Innymi słowy: pierwsza hulajnoga dla dziecka powinna być dostosowana do jego aktualnego wieku, a przede wszyskim jego możliwości fizycznych, które poniekąd z niego wynikają. A wszystko w tym celu, aby zagwarantować mu najwyższe bezpieczeństwo zabawy i przy okazji również jej odpowiedni komfort. I jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych pociech, które pod tym względem mają wyjątkowe potrzeby.

 

  • Wobec tego nie powinien dziwić fakt, że hulajnoga dla rocznego dziecka, bądź dla dwulatka, będzie skonstruowana w nieco inny sposób niż pojazd dedykowany starszakom w wieku wczesnoszkolnym.

  • Dlatego też wybierając ją, konieczne będzie kierowanie się specjalnymi kryteriami, aby w ostateczności podjąć słuszną decyzję.

  • Zanim jednak do nich przejdziemy, to dobrze jest sobie odpowiedzieć na pytanie: kiedy pierwsza hulajnoga jest odpowiednim rozwiązaniem dla maluszka?

  • Otóż dużo zależy w tej kwestii od wieku pociechy, a jeszcze bardziej od etapu rozwoju, na jakim aktualnie się znajduje.

 

W związku z tym odpowiednio zbudowana hulajnoga na start może być przeznaczona już dla rocznych dzieci, które potrafią samodzielnie chodzić i do perfekcji opanowały tę umiejętność.

 

  • Powyższe zalecenie jest podyktowane głównie specyfiką jazdy na niej, która polega na tym, że dziecko odpycha się jedną nogą, wprawiając pojazd w ruch, podczas gdy jego druga kończyna dolna stoi na podeście.

  • A jest to możliwe wyłącznie wtedy, kiedy mały użytkownik hulajnogi nie tylko nauczył się stawiać swoje pierwsze kroki, ale już pewnie chodzić i poruszać się w ten sposób.

  • Ponadto w trakcie zabawy należy również umiejętnie skręcać kierownicą w lewą lub w prawą stronę, w zależności od obranego kierunku jazdy.

  • Choć tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że najmniejsze dzieci często wolą podnieść hulajnogę i dopiero obrócić ją w pożądaną stronę – dlatego powinna wyróżniać się m.in. lekkością.

 

I co najważniejsze, to hulajnoga dla chłopca i dla dziewczynki, którzy opanowali sztukę chodzenia na dwóch nogach, powinna być wybierana nie tylko w oparciu o ich wiek czy aktualnie nabyte przez nich zdolności motoryczne. Równie istotne jest to, żeby konkretny pojazd spełniał określone warunki, które gwarantują maluszkowi zarówno priorytetowe bezpieczeństwo, jak i wygodę podczas tej wyśmienitej ruchowej zabawy.

 

Wypróbowana hulajnoga dla 1,5 rocznego dziecka lub dla dwulatka – rozmaite modele pojazdów do wyboru:

 

Z jednej strony można odnaleźć hulajnogi z trzema kółkami, tzw. trójkołowe, które idealnie sprawdzą się u najmniejszych dzieci.



  • Ich konstrukcja jest o wiele bardziej stabilna i posiada często dodatkowe udogodnienia, wobec czego są one szczególnie polecane w najmłodszej grupie wiekowej.

  • Mimo wszystko należy cały czas pamiętać o tym, że roczne dzieci i dwulatki w dalszym ciągu są na etapie rozwijania swoich umiejętności ruchowych, więc tym bardziej potrzebują pojazdów, które będą do nich we właściwy sposób dostosowane.

A z drugiej strony na rynku są obecnie dostępne również innowacyjne pojazdy 2w1, jak np. Scootandride Highwaykick, które można szybko przekształcić w jeździk albo i również rowerek biegowy.

  • Jest to rewelacyjne rozwiązanie, które z pewnością przypadnie do gustu niejednemu maluchowi, szczególnie gdy często on poszukuje nowych wrażeń.

  • Dlatego też tego typu pionierska hulajnoga 2w1, przykładowo od marki MoMi z jej autorskiej serii Elios, to o wiele więcej ciekawych możliwości dla dziecka niż jej tradycyjna wersja, bo nie ma opcji, żeby szybko się mu znudziła.



Czym powinna charakteryzować się pierwsza hulajnoga dla rocznego dziecka lub dwulatka, żeby spełniała niezbędne kryteria bezpieczeństwa?


Hulajnoga trójkołowa. Zerknij, jaka jest fajna!

 

A jakie wymagania powinna spełniać hulajnoga na start dla malucha, żeby była dla niego zarówno bardzo bezpieczna, jak i również wygodna w trakcie jazdy na niej? Bez wątpienia jest to ogromne wyzwanie dla rodziców, którzy będą wybierać pierwszy tego typu pojazd dla swojej pociechy. Szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że hulajnoga dla 2 latka czy rocznego dziecka musi być bezwzględnie dopasowana do ich aktualnych możliwości fizycznych, które nie są na aż tak wysokim poziomie jak u starszaków.

 

I co najważniejsze, to należy przy tym pamiętać zarówno o wyborze odpowiedniego modelu pojazdu, jak i dobrze dobranym do głowy pociechy kasku, aby ochronić ją w razie nieszczęśliwego wypadku, który zawsze może się zdarzyć podczas jazdy.

 

Ponadto warto mieć świadomość, że klasyczna hulajnoga na dwóch kółkach nie jest zbyt właściwym rozwiązaniem na sam początek i to zwłaszcza dla najmniejszych dzieci. Z jej zakupem lepiej poczekać aż pociecha ukończy 5 lub nawet 6 rok życia. Choć o wiele ważniejszym wyznacznikiem tego, kiedy nadchodzi na nią stosowny czas, są zdobyte już przez dziecko zdolności fizyczne.

 

A zatem hulajnoga na dwóch kółkach będzie bezpieczna dla kilkulatka, który już opanował umiejętność jeżdżenia na tego rodzaju pojeździe i / lub na tradycyjnym rowerze z pedałami. Natomiast dla najmłodszych polecane są tzw. trójkołówki, które – tak jak zostało to wyżej wyjaśnione – wyróżniają się stabilną konstrukcją, co znacząco ułatwi im prowadzenie ich, nawet po mniej równych tenerach.

 

Najlepsza trójkołowa hulajnoga dla dziecka w wieku 2 lat i roczniaka:



1. Zacznijmy od tego, że odpowiednia hulajnoga dla roczniaka i dwulatka może mieć dwa kółka z przodu i jedno z tyłu, bądź na odwrót: czyli jedno duże koło przednie i dwa mniejsze tylne. Które rozwiązanie będzie lepsze dla malucha?

Otóż można powiedzieć, że to zależy:

  • Pierwsza opcja często wydaje się bardziej słuszna z kilku praktycznych powodów. Bez wątpienia zapewnia to o wiele większą stabilność samej hulajnogi. W dodatku jedno kółko w przeciwieństwie do dwóch z tyłu, nie naraża dziecka na obtarcie stopy nogi, którą akurat będzie odpychało się od podłoża, żeby wprawić pojazd w ruch.

  • Natomiast nie sprawdzi się to przy bardzo nierównym podłożu, np. na wiejskich drogach czy leśnych ścieżkach. Tutaj o wiele lepszym pomysłem jest hulajnoga dla rocznego dziecka, w której z przodu jest duże jedno koło, a z tyłu – dwa mniejsze. Warto zatem przy wyborze konkretnego produktu zastanowić się, w jakich warunkach będzie jeździć nasza pociecha – czy będą to proste miejskie alejki, a może niekoniecznie?

  • Ponadto równie istotny jest materiał, z jakiego kółka hulajnogi dla dwulatka zostały wyprodukowane, a także i ich wielkość. Najlepiej, żeby były one wykonane z najwyższej jakości tworzyw sztucznych, ale nie plastikowych, lecz kauczukowych. Gwarantuje to zarówno większą wytrzymałość kółek, jak i dobrą amortyzację ewentualnych wstrząsów, które mogą powstać w trakcie jazdy.

  • Jeżeli zaś chodzi o wielkość, to powinna ona być dostosowana do warunków, w jakich pociecha będzie poruszała się hulajnogą. W mieście sprawdzą się małe kółka, a poza nim – duże, szczególnie te, które są umiejscowione z przodu.



2 .Oprócz tego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy rączka kierownicy jest regulowana, aby móc dostosować jej wysokość do aktualnego wzrostu dziecka, które w tym wieku szybko rośnie.

  • Należy przy tym pamiętać, że powinna znajdować się ona poniżej wysokości buzi maluszka. Inaczej pociecha może się w nią uderzyć, kiedy np. przewróci się w trakcie szybkiej jazdy.



3. Ponadto nie zapominajmy sprawdzić, czy podest w hulajnodze przeznaczonej dla roczniaka lub dwulatka jest faktycznie antypoślizgowy. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa malucha.

  • Co więcej, powinien być odpowiednio szeroki, aby mogły się na nim znaleźć obie stopy dziecka, co zapewni mu wygodę w trakcie jazdy.

  • Również odległość podestu od podłoża jest istotna, bo im jest większa, tym trudniej będzie rocznemu dziecku obsługiwać hulajnogę.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.