Kategorie

Perły Epsteina u dziecka: czym są perły zębowe u niemowlaka i czy są groźne?

Wyjaśniamy, czym tak naprawdę są perły Epsteina, które często można spotkać w jamie ustnej najmłodszych dzieci.

Perły Epsteina u dziecka: czym są perły zębowe u niemowlaka i czy są groźne?

Zagadkowe perły Epsteina - co to jest i czy stanowi niebezpieczeństwo dla maluszka?

 

 

Perły Epsteina u niemowlaka to nic innego jak łagodne zmiany fizjologiczne, które pojawiają się w jamie ustnej u najmniejszych dzieci, w szczególności u noworodków. Są to w głównej mierze tzw. torbiele dziąsłowe, a dokładniej: torbiele listewki zębowej, które mają postać zazwyczaj białych, a czasami nawet żółtych cyst. Wypełnione są one keratyną i odnaleźć można je na podniebieniu u najmłodszych pociech, które są w wieku niemowlęcym. Ich nazwa pochodzi od nazwiska czeskiego lekarza pediatry Aloisa Epsteina, który po raz pierwszy opisał je już w 1880 roku.

 

Perły Epsteina – objawy i ich podstawowa charakterystyka

Lodowy gryzak od Sophie La Giraffe. Zobacz jaki jest świetny

Generalnie perły zębowe pojawiają się fizjologicznie u średnio 65% do nawet 85% najmłodszych dzieci, a w przeważającej większości można spotkać je u noworodków. I to bez względu na płeć, bo dotyczy to zarówno dziewczynek, jak i chłopców.

  • Natomiast ze względu na fakt, że są to łagodne zmiany w buzi o podłożu fizjologicznym, nie są one czymś groźnym, co zagrażałoby zdrowiu maleństwa.

  • Co więcej, nie dają one żadnych charakterystycznych objawów ani nie towarzyszą im dolegliwości w postaci bólu czy gorączki.

  • Nie wpływają również negatywnie na apetyt u maluszka. W przeciwieństwie do innych zmian w buzi niemowlęcia jak afty czy pleśniawki, chociaż perła dziąsłowa Epsteina bywa z nimi często mylona.

     

Warto przy tym wspomnieć, że w przypadku zauważenia jakichkolwiek podejrzanych zmian w jamie ustnej noworodka koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem pediatrą, ewentualnie również ze stomatologiem dziecięcym. Szczególnie gdy razem z nimi pojawiają się inne dolegliwości jak złe samopoczucie dziecka, nagła niechęć do ssania i jedzenia oraz wysoka temperatura ciała.

 

  • Perły Epsteina można pomylić z aftami, spowodowanymi wirusami, głównie opryszczki, oraz z pleśniawkami, których przyczyną powstania są grzyby ''Candida albicans''.

  • Jednak jedynym ich objawem jest mała zmiana o zabarwieniu białym (czasem żółtym) o wielkości zaledwie od 1 do 3 mm (największe mogą osiągnąć do 5mm), która razem z upływem czasu nie powiększa się.

  • Oprócz tego ilość pereł Epsteina u niemowlaka nie jest zbyt duża, bo zazwyczaj jest ich od 2 do 6, czasem więcej i wtedy można zauważyć, że podniebienie dziecka jest w kolorze żółtym.

  • Ponadto można wśród zmian w buzi noworodka wyróżnić także guzki Bohna, które również są swoistym rodzajem torbieli dziąsłowej z keratyną, która występuje w innej lokalizacji niż na samym podniebieniu. Tak jak w przypadku pereł Epsteina nie wykazują one dodatkowych objawów i dolegliwości.



Perły Epsteina – diagnostyka, czyli na jakiej podstawie są one rozpoznawane?

 

  • Warto przy tym zaznaczyć, że w Polsce generalnie nie różnicuje się osobno guzków Bohna. I zazwyczaj perła Epsteina na dziąśle lub na podniebieniu przyjmuje to samo nazewnictwo. Choć zawsze w przypadku zauważenia zmian w buzi noworodka, lepiej skonsultować się z pediatrą.

  • Zwłaszcza w sytuacji, gdy okażą się one bolesne oraz towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, jak gorączka i nagła utrata apetytu. Można często przy tym spostrzec, że w jamie ustnej rozwija się stan zapalny i widoczne jest zaczerwienienie jej błon śluzowych. Wtedy potencjalnie przypuszczalne perły Epsteina mogą tak naprawdę okazać się pleśniawkami bądź aftami. Są to zmiany patologiczne, które wymagają wdrożenia stosownego leczenia.

 

Jeżeli natomiast białe albo żółte grudki są zlokalizowane na podniebieniu i są niewielkie (do 3 mm) oraz nie powiększają się z czasem, a przy tym u niemowlęcia nie stwierdza się niepokojących objawów jak ból czy wysoka temperatura ciała, to są one klasyfikowane jako perły Epsteina.

 



Fizjologiczne perły Epsteina – leczenie łagodnych zmian w jamie ustnej niemowlaka

Rodzice bardzo często zastanawiają się, jak leczyć perły zębowe u noworodka, żeby przyśpieszyć ich zanik?

 

Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że nie są to groźne zmiany w buzi niemowlaka ani też nie powodują u niego żadnych dolegliwości, to tak naprawdę nie jest konieczne zastosowanie specjalistycznego leczenia medycznego. Szczególnie, że wynikają one z fizjologii, a nie z patologii, czyli stanu chorobowego organizmu.

 



  • Generalnie perły Epsteina u niemowlaka zanikają po pewnym czasie w sposób samoistny złuszczają się. Dzieje się to przeważnie w przeciągu od 2 tygodni do maksymalnie 5 miesięcy. Nie należy nic z nimi robić, ale pozostawić je w spokoju.

  • Zakazane jest samodzielne wyciskanie pereł Epsteina, co już może powodować u maluszka znaczący dyskomfort i ból. A w najgorszym razie takie postępowanie może przyczynić się do nadkażenia o podłożu bakteryjnym zmian w buzi, gdzie będzie trzeba już podjąć leczenie odpowiednim antybiotykiem.

  • Ponadto zauważono, że u niemowląt, które piją mleko z butelki ze smoczkiem, złuszczanie torbielek dziąsłowych może nastąpić nieco szybciej. Pomocny może również okazać się w tym względzie bezpieczny gryzak, który jest przeznaczony dla ząbkujących maluszków. Jednak w każdym przypadku prędzej czy później same znikają.

  • Podobnie jest z tzw. aftami Bednara, które dotyczą niewielkich uszkodzeń pojawiających się na podniebieniu miękkim u najmłodszych pociech, m.in. w trakcie ssania przez nich kciuka. Również i one przeważnie w samoistny sposób zanikają.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.