Kategorie

Oscypek w ciąży, ser wędzony i bryndza - czy można je jeść w stanie błogosławionym?

Wyjaśniamy, czy w ciąży można jeść oscypki, serki wędzone lub bryndzę, a może lepiej z nich zrezygnować na ten wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety?

Oscypek w ciąży, ser wędzony i bryndza - czy można je jeść w stanie błogosławionym?

Oryginalny serowy przysmak, czyli oscypek w ciąży bez tajemnic

Bez wątpienia stan błogosławiony rządzi się innymi i w gruncie rzeczy specjalnymi prawami, a w szczególności pod względem codziennej diety przyszłej mamy. W dzisiejszych czasach bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie i przede wszystkim zbilansowane komponowanie posiłków.

Co więcej, zwłaszcza w okresie ciąży warto zadbać o to, aby spożywane na co dzień jedzenie składało się wyłącznie ze sprawdzonych artykułów żywnościowych. Nie jest tajemnicą, że niektóre z nich nie tylko nie są wskazane dla kobiety ciężarnej, a wręcz są bezwględnie zakazane.

 

Głównie ze względów bezpieczeństwa, aby nie zaszkodziły przyszłej mamie ani intensywnie rozwijającego się w jej łonie dziecku.

 

  • Jednym z takich produktów spożywczych jest zdecydowanie tradycyjny oscypek w ciąży. Jest to rodzaj twardego sera wędzonego, który powstaje z niepasteryzowanego owczego mleka.

  • Oscypek to niewątpliwie ulubiony przysmak wielu osób, które cenią go przede wszystkim ze względu na jego oryginalne walory smakowe.

  • Ponadto jego atutem jest fakt, że można spożywać go zarówno na surowo, jak i na ciepło, a także pysznie smakuje jako dodatek do wielu dań.

  • Szczególnie smaczny jest smażony oscypek z żurawiną lub podany na gorąco prosto z grilla. Ale i sam w sobie ma coś niezwykłego. Nic zatem dziwnego, że kobieta w ciąży może mieć ogromną ochotę na skosztowanie tego przysmaku.

  • Warto jednak w tym momencie spróbować sobie odpowiedzieć na niezwykle istotne pytanie, czy oscypek jest zdrowy i można go bezpiecznie jeść w stanie błogosławionym?

Oscypek a zdrowie przyszłej mamy – co warto wiedzieć na ten temat?

Laktator muszlowy elektryczny BabyOno. Zobacz, jaki jest świetny!

Wyżej wspomnieliśmy, że zdecydowanie nie jest to dobry wybór żywnościowy dla kobiety w ciąży. A zatem z jakich konkretnie powodów tego typu ser nie jest polecany w stanie błogosławionym i lepiej powstrzymać się od jedzenia go?

 

Po pierwsze i najważniejsze, to oscypek wędzony według tradycyjnej receptury jest wytwarzany z mleka owczego, które uprzednio nie zostało poddane tzw. procesowi pasteryzacji. I z tej właśnie przyczyny w ciąży nie można go spożywać, bo nawet jego najmniejsze ilości mogą być szkodliwe zarówno dla zdrowia przyszłej mamy, jak i jej dziecka.

 

  • Jego spożywanie stanowi zagrożenie dla rozwijającego się płodu, które może doprowadzić albo do jego uszkodzenia i powstania nieuleczalnych tzw. wad wrodzonych, a nawet i do jego obumarcia i tym samym poronienia. Oscypek to jeden z takich rodzajów sera, które nie są wcześniej poddawane odpowiedniej obróbce termicznej. Wobec czego może być on źródłem szkodliwych bakterii, takich jak groźna ''Listeria monocytogenes'', która wywołuje niebezpieczną chorobę o nazwie listerioza.

  • Co więcej, sam oscypek jest też bardzo kalorycznym produktem spożywczym, co również nie przemawia na jego korzyść. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że kobieta w stanie błogosławionym powinna dostarczać sobie właściwą ilość kalorii, która będzie w sam raz dla jej organizmu i jego aktualnego zapotrzebowania na nie.

  • Oczywiście dyskusyjny jest tutaj oscypek na ciepło, który można w ten sposób przyrządzić chociażby na grillu albo po prostu usmażyć na patelni. Generalnie można uznać, że tak przygotowany ser przyszła mama mogłaby bezpiecznie zjeść, bez obaw o ryzyko zakażenia się listeriozą.

Jednak smażony oscypek kobieta w ciąży może spożyć pod warunkiem, że został on dobrze przygotowany i przede wszystkim w pełni poddany wysokiej temperaturze, która zabija bakterie i inne wszelkie możliwe drobnoustroje. Oznacza to, że ten typ sera powinien być gorący nie tylko z zewnątrz, ale również i w środku, co jest gwarantem jego właściwego poddania obróbce termicznej.

 

  • Natomiast jeżeli nie jesteśmy tego w 100% pewni, to lepiej dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa dziecka powstrzymać się od jedzenia oscypków w stanie błogosławionym. A jeżeli już naprawdę nie jesteśmy w stanie się im oprzeć, to koniecznie trzeba zadbać o to, żeby nie były one spożywane na świeżo, ale wyłącznie po obróbce w wysokiej temperaturze.

  • Ponadto warto przy tym wiedzieć, że istnieją również podobne produkty spożywcze z tej kategorii nabiału. Różnica jedynie polega na tym, że nie są one prawdziwymi oscypkami. Idealnym przykładem jest serek zakopiański, który jest wyłącznie wędzony. Jednak ze względu na zawartość surowego mleka, nie powinny go spożywać przyszłe mamy.

 

A czy można jeść oscypki karmiąc piersią?

Jak jednak wygląda spożywanie oscypków po czasie ciąży, kiedy mama karmi swoje maleństwo w sposób naturalny?

  • Wtedy zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, żeby można było jeść je.

  • Ale warto pamiętać o tym, żeby tego typu produkty spożywcze pochodziły wyłącznie ze sprawdzonego miejsca oraz miały naturalny i w miarę prosty skład.

  • Ponadto lepiej nie jeść ich w zbyt dużych ilościach, ponieważ są kaloryczne, jak to zostało już wyżej wspomniane.

 

Warto jeszcze nadmienić, że istnieje tzw. oscypek biały, który nie jest wędzony. Oczywiście zawsze dla pewności można tego rodzaju sery spożywać głównie na ciepło, nawet podczas karmienia piersią.

Ser wędzony w ciąży – czy można bezpiecznie go spożywać?


Wkładki laktacyjne wielorazowe. Kliknij, aby zobaczyć.

 

Tak naprawdę można podać w tym przypadku jedyną słuszną odpowiedź: to zależy.

 

Najważniejszym wyznacznikiem jest kwestia podstawowego składnika, z jakiego ser wędzony w ciąży został wyprodukowany. Pod żadnym pozorem nie jest wskazane jedzenie produktów spożywczych, które są wytwarzane z mleka niepasteryzowanego! Bo wtedy ryzykujemy zakażenie się bakteriami, które wywołują groźne w skutkach dla rozwijającego się płodu choroby takie jak listerioza.

 

Poza tym trzeba uważać na artykuły żywieniowe, które są tylko wędzone. Taka forma przyrządzania jedzenia nie zawsze jest wystarczająca, aby pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów.

 

Lepszym rozwiązaniem może być rolada ustrzycka w ciąży, która jest nie tylko serem wędzonym, ale i dodatkowo parzonym. Oczywiście warto przy okazji sprawdzić, czy została ona wyprodukowana z pasteryzowanego mleka, co będzie gwarancją bezpieczeństwa jej spożywania.

 

Zakazana bryndza w ciąży – dlaczego trzeba unikać tego typu sera w stanie błogosławionym?

Biustonosz regulowany dla mam. Kliknij, aby zobaczyć.

Kolejnym rodzajem popularnego i uwielbianego góralskiego sera jest tzw. bryndza. Podobnie jak klasyczny oscypek nie jest ona polecana dla kobiet w stanie błogosławionym.

  • Bryndza jest miękkim rodzajem sera tzw. podpuszczkowego, który jest produkowany z mleka owczego. A takie typy nabiałów są niewskazane w ciąży. Również i z tego powodu, że miękkie sery są często wilgotne i to sprzyja namnażaniu się szkodliwych bakterii.

  • Co więcej, warto mieć na uwadze fakt, że bryndza powstaje dokładnie z tzw. bundzu, który jest wytwarzany z mleka uzyskanego bezpośrednio po tzw. udoju. W dodatku produkowany jest on tak jak wspomniany wyżej oscypek.

  • To wszystko sprawia, że bryndza nie jest z mleka pasteryzowanego, ani tym bardziej nie zostaje ona poddawana specjalnej obróbce termicznej, która mogłaby zabijać ewentualne drobnoustroje. Wobec tego jej spożywanie w ciąży jest bezwzględnie zakazana.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.