Kategorie

Odpieluchowanie: kiedy i jak odpieluchować dziecko? Sprawdzone patenty

Podpowiadamy, jak i od czego zacząć odpieluchowanie maluszka, aby nauczyć go korzystania z nocnika.

Odpieluchowanie: kiedy i jak odpieluchować dziecko? Sprawdzone patenty

Odpieluchowanie dziecka – kiedy jest idealny czas na pożegnanie z pieluszką?

Odpieluchowanie to jedno z tych zagadnień związanych z wychowaniem pociechy, które często spędza rodzicom sen z powiek. Jest to przeważnie długi i trudny proces, przez który nie jest łatwo przejść. To normalne, że najmłodsze dzieci załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne do pieluszki. Niemniej w pewnym okresie ich życia przychodzi taki czas, w którym należy się z nią definitywnie rozstać i zacząć korzystać z nocnika. A ewentualnie od razu ze specjalnej nakładki na sedes, ponieważ niektóre maluchy wolą uczyć się korzystania z ''dorosłej'' toalety.

Jednak główne pytanie brzmi: kiedy i jak odpieluchować dziecko, żeby faktycznie się ono powiodło? Niestety nie znajdziemy na nie jednoznacznej odpowiedzi, która podałaby gotową receptę na sukces w tej kwestii i momentalnie rozwiałaby nasze wątpliwości w tym temacie. Tak naprawdę to wszystko zależy, ponieważ warto pamiętać, że każdy maluszek jest inny i rozwija się we własnym indywidualnym tempie. Również i we właściwy sobie sposób zdobywa różne przydatne w codziennym życiu kompetencje, a także uczy się samodzielności. A zatem kiedy odpieluchować dziecko?

Jeśli chodzi o wiek pociechy, to często można spotkać się z rozmaitymi zalecaniami, a sam przedział czasowy wynosi mniej więcej od 18 miesiąca życia do ok. 3 lat:

  • Jak widać, rozbieżność jest dość spora, co już może rodzić pewną niejasność. Wydaje się jednak, że optymalnym czasem na odpieluchowywanie jest 2 rok życia maluszka.

  • Oczywiście kwestia tego, kiedy zacząć sadzać dziecko na nocnik zależy również od innych ważnych czynników, które mogą mieć o wiele większy wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia niż jego sam wiek.

  • Można przyzwyczajać pociechę do niego już od 18 miesiąca życia. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to za każdym razem konieczności posadzenia malucha na nocnik i ''zmuszania'' go do siedzenia na nim. Dziecko powinno mieć możliwość dokładnego obejrzenia nocnika, a nawet przetestowania go na własny sposób.

  • Dobrze jest też mu tłumaczyć, do czego ten konkretny przedmiot służy i dlaczego warto z niego korzystać. Można też maluszkowi to zobrazować, np. sadzając na nocnik ulubioną maskotkę, misia lub lalkę. W ten sprytny sposób jesteśmy w stanie zachęcić dziecko, żeby samo spróbowało z niego skorzystać tak jak rzeczywiście należy to zrobić.

 

Co więcej, odpowiedni czas na to, kiedy sadzać na nocnik, to nie tylko chwila, w której dziecko osiągnie właściwy wiek. Czasem jest to faktycznie 18 miesiąc życia czy krótki czas po drugich urodzinach. Niemniej niektóre maluchy mogą nauczyć się prawidłowego korzystania z toalety dopiero w okolicach 3 lat i to również jest w normie.

Ogromne znaczenie ma przy tym również fakt, czy pociecha przyszła na świat w przewidywanym terminie porodu, czy może przedwcześnie? U wcześniaków w takich przypadkach może liczyć się bardziej tzw. wiek korygowany niż ten rzeczywisty. Ponadto gdy zastanawiamy się, kiedy dziecko sadzać na nocnik, to nie możemy pominąć kwestii jego gotowości do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w samodzielny sposób, a nie do pieluchy.

Kiedy jest za wcześnie?



Zestaw pieluszek flanelowych. Zobaczysz je tutaj.

Trudno oczekiwać, że nawet najlepsze patenty na odpieluchowanie przyniosą spodziewany rezultat, gdy maluszek nie będzie przygotowany fizycznie i psychicznie na tego typu rewolucję w swoim życiu. Dlatego też, zanim podejmiemy decyzję o tym, że od teraz zaczynamy uczyć dziecko korzystania z nocnika, to wcześniej dokładnie sprawdźmy, czy jest to w tym właśnie momencie dobry pomysł.

  • Po pierwsze: nie ma większego sensu wdrażania tzw. treningu czystości u niemowląt, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć ani wstawać i chodzić. Maluch nie będzie w stanie umiejętnie korzystać z nocnika, gdyż nie posiada do tego odpowiednich zdolności ruchowych.

  • W dodatku dzieci do mniej więcej 1,5 roku życia nie mają jeszcze na tyle dużej pojemności pęcherza moczowego, że po prostu nie będą mogły przez długi czas wytrzymać bez siusiania. Co więcej, nie są one w stanie świadomie kontrolować go poprzez wstrzymywanie załatwienia swojej potrzeby fizjologicznej czy późniejsze opróżnienie jego do nocnika.

  • Oprócz tego raczej nierealne będzie pożegnanie maluszka z pieluchą, kiedy sam sobie nie uzmysławia, że zrobienie kupki lub siusiu wiąże się ze znaczącym dyskomfortem. Co innego w przypadku, gdy pociecha zaczyna komunikować swoje podstawowe potrzeby. A nawet ich załatwienie do pieluszki staje się na tyle intymnym wydarzeniem, że chowa się ona z nimi przed wzrokiem innych osób.

  • Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że ogromne znaczenie może mieć być sposób pieluchowania niemowlaka. Zauważono, że małe dzieci noszące pieluchy wielorazowe o wiele szybciej zaczynają korzystać z nocnika niż maluchy, które używały jednorazowych pampersów. Podyktowane jest to głównie tym, że w tych ostatnich niemowlęta nie odczuwają tak mocno dyskomfortu, ponieważ są one bardziej chłonne niż np. tradycyjna tetra, którą kiedyś powszechnie stosowano. W związku z tym być może jedną z odpowiedzi na to, jak oduczyć dziecko pieluch w miarę sprawny sposób, jest wybór ich konkretnego rodzaju, kiedy jest ono jeszcze bardzo malutkie?

 

A zatem idealny moment na odpieluchowanie pociechy to nie tylko kwestia samego wieku, co bardziej jej gotowości do rozpoczęcia korzystania z nocnika i to zarówno pod względem fizycznym i psychicznym. Dlatego warto zaufać tutaj swojej rodzicielskiej intuicji i obserwować dziecko oraz przyjrzeć się bacznie jego rozwojowi.


Zadaj sobie kluczowe pytania

Zanim zaczniemy stosować jakiekolwiek sposoby na odpieluchowanie, to najpierw odpowiedzmy sobie na kilka istotnych pytań:

  • Czy maluszek potrafi już samodzielnie siedzieć, wstawać i chodzić bez pomocy osoby dorosłej? Często można spotkać się ze stwierdzeniem starszego pokolenia, że już niemowlęta należy wysadzać na nocnik, co – jak współcześnie wiadomo – nie jest dobrym pomysłem, bo nawet może im zaszkodzić! Pamiętajmy, że u najmłodszych dzieci ich poszczególne mięśnie dopiero są w fazie intensywnego kształtowania. Jeśli będziemy chcieli przyśpieszać ten proces, zamiast cierpliwie poczekać, to mogą później z tego wyniknąć różne problemy zdrowotne.

  • Czy pociecha zaczyna sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne? Co prawda dziecko nie musi zacząć mówić, żeby można było zabrać się za odpieluchowanie. O wiele istotniejsze jest, czy potrafi (nawet na swój własny sposób) zakomunikować rodzicom, że jest spragnione lub głodne. Świetnie, gdy maluszek po zrobieniu siusiu bądź kupki do pieluszki, domaga się jej natychmiastowej zmiany.

  • Jeśli natomiast chodzi o pojemność pęcherza moczowego, to można to ocenić w pewien prosty sposób. A mianowicie: sprawdzając, po jakim czasie zawartość pieluszki robi się pełna. Często jest tak, że 2 – 2,5 letnie pociechy po dziennej drzemce lub nawet po nocnym spaniu wstają z suchą pieluchą. To z kolei może świadczyć o tym, że ich pęcherz moczowy zwiększył swoją objętość.

 

Ponadto o tym, jak szybko odpieluchować dziecko, może świadczyć fakt jego zainteresowania nocnikiem i jego podstawowymi funkcjami. Jeżeli maluszek jest do niego przekonany i nie boi się go, to tym łatwiej przyjdzie mu pożegnanie się z pieluszką. Dlatego warto o wiele wcześniej spróbować zapoznać go z nocnikiem, zanim jeszcze zaczniemy na dobre odpieluchowanie swojej pociechy.

Skuteczne metody na odpieluchowanie dziecka:



Nocnik interaktywny z wyjmowanym wkładem.  Zobacz wszystkie nocniki w naszym sklepie już od 19 zł

Po pierwsze i najważniejsze, to warto wybrać na to odpowiednią porę:

  • Z jednej strony wspominaliśmy o tym, kiedy zacząć sadzać dziecko na nocnik, bo jest to istotne, żeby osiągnęło ono właściwy wiek i dysponowało potrzebnymi umiejętnościami ruchowymi.

  • Natomiast na psychiczną gotowość maluszka do odpieluchowania mają wpływ jeszcze inne czynniki poza wspomnianymi wyżej. Oznacza to, że kluczowe znaczenie ma również sytuacja, jaka panuje w domu rodzinnym. Wiadomo, że w życiu bywa różnie.

  • Czasami zdarzają się pewne zmiany, jak np. przeprowadzka do nowego domu czy pojawienie się młodszego rodzeństwa. To może burzyć u dziecka poczucie bezpieczeństwa i generować stres. Dlatego lepiej w takich momentach zostawić odpieluchowanie na spokojniejszy czas.

  • Nie można również nie wspomnieć, że na pożegnanie z pieluszką idealną porą roku jest
    szczególnie lato. Chodzi tutaj przede wszystkim o względy praktyczne, ponieważ kiedy zdarzy się ''mokra wpadka'', to nie trzeba będzie długo przebierać maluszka, tak jak miałoby to miejsce późną jesienią czy zimą. Ułatwia to również pranie zabrudzonej odzieży, której nie jest tak dużo.

Po drugie: odpieluchowanie warto zacząć od pokazania dziecku nocnika i wytłumaczenia, do czego on faktycznie służy. W celu lepszego zobrazowania, można maluszkowi pokazać, jak jego ulubiona przytulanka na nim siedzi. I w ten sposób odegrać przed pociechą scenkę rodzajową, która pomoże mu lepiej zrozumieć, jakie funkcje spełnia nocnik. Pomocne przy tym mogą być książeczki edukacyjne, które podejmują to zagadnienie.

Po trzecie: jeśli chcemy pomóc dziecku w uświadomieniu sobie, że najlepiej załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne na nocnik niż w pieluszkę, to warto z niej zrezygnować całkowicie w ciągu dnia. Oczywiście konieczne jest przygotowanie się na to, że maluszek może nie zdążyć lub nawet zapomnieć się, i jego bielizna oraz spodenki będą mokre. Pamiętajmy, żeby nigdy w takiej sytuacji nie próbować zawstydzać dziecka, czy – co gorsza – denerwować się i krzyczeć na niego. To nie tylko nie pomoże, ale może sprawić, że pociecha wcale nie będzie chciała zrezygnować z pieluchy, bo nie będzie wierzyć we własne możliwości.

Odpieluchowanie a drzemka i sen w nocy – jak się za to zabrać?

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Odpieluchowanie w nocy lub podczas dziennej drzemki zawsze budzi pewne obawy u rodziców. Najczęstszą z nich jest to, że jak dziecko będzie spało, to przecież może nie wytrzymać z załatwieniem swojej potrzeby fizjologicznej do rana, albo zrobi siusiu przez sen.

 

Dlatego też często zaleca się, żeby odpieluchowanie nocne przeprowadzić w późniejszym momencie, kiedy pociecha nabierze wprawy w nocnikowaniu. Wtedy jedynie na drzemkę i na noc należy założyć maluchowi pieluszkę.


Jednak gdy chcemy za jednym zamachem odpieluchować dziecko za dnia i w nocy, to lepiej całkowicie z niej zrezygnować. Jeżeli obawiamy się, że maluszek nie wytrzyma, a łóżeczko będzie potem mokre, to w tej sytuacji można zastosować specjalny podkład na materacyk.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.