Kategorie

Niespokojny sen niemowlaka - nerwowe ruchy i rzucanie się podczas snu. Co robić?

Co robić, gdy pojawiają się nerwowe ruchy i rzucanie się dziecka? Czy jest to powód do niepokoju? Poznaj 6 sposobów na niespokojny sen dziecka!

Niespokojny sen niemowlaka - nerwowe ruchy i rzucanie się podczas snu. Co robić?

Co może oznaczać niespokojny sen niemowlaka, który pojawia się już po urodzeniu?

Bardzo często młodych rodziców niepokoi sytuacja, gdy ich niemowlę wierci się przez sen i to już w pierwszych dniach po jego narodzinach. Niemniej uspokajający może być fakt, że przeważnie wynika to z naturalnych uwarunkowań i jest głównie spowodowane niedojrzałością układu nerwowego noworodka. Maleństwo, które dopiero niedawno pojawiło się na świecie, musi się przede wszystkim zmierzyć z nieznanym dotąd otoczeniem i nowymi bodźcami. Natomiast jego centralny system nerwowy jest właśnie w fazie intensywnego rozwoju oraz na etapie zaadaptowania się do warunków zupełnie różnych od okresu z życia płodowego.

Później, gdy maluch podrośnie i nauczy się bardziej kontrolować ruchy swoich rączek i nóżek, to jego spanie stanie się spokojniejsze. Dobrze jest przy tym zdawać sobie sprawę, że przypadkowe i często nerwowe ruchy niemowlaka podczas snu mogą potrwać od mniej więcej 3 tygodnia życia (kiedy m.in. najczęściej pojawiają się uporczywe kolki) do nawet czwartego miesiąca jego życia, a czasami i nieco dłużej. Dla przykładu u starszych pociech przyczyną mogą być początki bolesnego ząbkowania. W jego trakcie rodzice są w stanie zauważyć, że niemowlę rzuca się przez sen i kilka razy wybudza się z niego.

Płytki sen niemowlaka i jego główne przyczyny.

  • Dziwne ruchy dziecka podczas snu to przeważnie skutek dopiero rozwijającego się jego ośrodkowego układu nerwowego i jest naturalnym zjawiskiem.

  • Jednak istnieje kilka sprawdzonych metod, którymi opiekunowie mogą pomóc swojemu maluszkowi spokojnie zasnąć i przespać większą część nocy bez niepokojących symptomów.

  • Aczkolwiek na samym początku warto poznać przyczyny, z jakich dziecko rzuca nogami przez sen oraz wykonuje nerwowe i nieskoordynowane ruchy.

 

Eliminacja niektórych z poniżej wymienionych powodów jest jednym ze skutecznych sposobów na spokojną noc u niemowlaka, a mianowicie:

Otulacz Bambusowy

Niepowtarzalny otulacz bambusowy dla noworodka, który doskonale sprawdzi się jako kocyk. Otulacze już od 37 zł

 

  • maluszek może wystraszyć się nieznanych i zbyt głośnych dla niego dźwięków, które pojawią się nagle w trakcie jego dziennej drzemki lub wieczornego spania;

  • z kolei przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen w nocy jest bardzo często wynikiem przeciążenia jego niedojrzałego systemu nerwowego głównie przez za dużą ilością bodźców pojawiających się w ciągu całego dnia;

  • nagła tęsknotą za mamą i jej zapachem oraz nagląca potrzeba jej bliskości nawet w trakcie spania;

  • tzw. odruch Moro i brak umiejętności kontrolowania ruchów swoich rączek i nóżek, w czym może pomóc np. mocniejsze opatulenie pociechy do snu w otulaczu lub rożku;

  • zdarza się i tak, że niektóre najmłodsze pociechy mają bardzo dużą nadwrażliwość układu nerwowego, co skutkuje właśnie częstym rzucaniem się podczas spania;

  • natomiast niespokojny sen niemowlaka nad ranem może świadczyć o tym, że w pokoju zrobiło się za jasno, zwłaszcza gdy znajduje się on od strony wschodniej, a nie mamy w nim zaciemniających rolet.

  • Niemniej równie ważne jest sprawdzenie, czy to, że niemowlak rzuca się podczas snu nie ma czasem podłoża zdrowotnego. Bardzo często problemy ze spaniem u najmłodszych pociech mogą być związane także z pojawieniem się dolegliwych kolek, schorzenia refluksu przełyku czy nadwrażliwości pokarmowej. Ale nie tylko, ponieważ nierzadko przyczyną niespokojnego snu maluszka jest zapalenie układu moczowego albo infekcyjny ból ucha. Natomiast niespokojny sen 8 miesięcznego niemowlaka jest przeważnie związany z dotkliwym ząbkowaniem.

 

Jak interpretować niespokojny sen rocznego dziecka?

gryzakGryzak uspokajający w kształcie grzyba. Gryzaki dla dzieci już od 6,99 zł

 

Bywa i tak, że nasilona agresja podczas snu może pojawić się również u pociechy w okolicach pierwszego roku życia. Wydawać mogłoby się dziwne, że maluchy w tym wieku mogą mieć jeszcze jakiekolwiek problemy ze spaniem. Jednym z głównych powodów może być większa świadomość dziecka, dla którego wieczorne rozstanie z mamą i tatą jest nieprzyjemną perspektywą, napawającą go przejmującym lękiem separacyjnym i strachem. Bardziej też odczuwa wydarzenia z bieżącego dnia, szczególnie te, które okazały się dla niego niezwykle stresujące.

Oprócz tego sprawy nie ułatwia fakt, że maluszki w tym wieku zdobywają różne umiejętności ruchowe, jak np. wstawanie i chodzenie. Dziecko zafascynowane możliwością podciągnięcia się do góry w łóżeczku, może mieć problemy z ponownym położeniem się w nim. W dodatku może zdarzyć się i tak, że po przebudzeniu się w trakcie nocy nieświadomie samo wstanie opierając się o szczebelki i nie będzie w stanie ponownie się ułożyć do snu, co znacząco uniemożliwi dalsze spanie. Mimo wszystko sami rodzice odgrywają niebagatelną rolę, żeby ich pociecha mogła spokojnie zasnąć i przespać praktycznie całą noc.


Niemowlę nerwowo macha rączkami podczas snu i jest niespokojne – jak postępować?

Jeśli już mniej więcej znamy dokładną przyczynę niespokojnego snu naszej pociechy będącej w wieku niemowlęcym, to możemy spróbować jej pomóc w lepszym przespaniu nocy. Natomiast w przypadku potwierdzenia przez pediatrę dziecka problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na złą jakość spania maluszka, koniecznie trzeba się dostosować do jego zaleceń. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie realnie przynieść kojący sen naszemu maleństwu. Tymczasem, gdy te powody nie są związane z aktualnym złym stanem zdrowotnym pociechy, a niedojrzałym systemem nerwowym i trudną adaptacją do nowego środowiska, to można spróbować kilku sprawdzonych sposobów.

 

Sposoby na niespokojny sen dziecka:

  • Spróbujmy intuicyjnie odpowiadać na potrzeby noworodka i przede wszystkim – oczywiście w miarę naszych możliwości – stworzyć mu warunki znane jeszcze z życia płodowego.

  • Bardzo istotne jest sprawne i szybkie zaspokajanie głodu, bliskości czy też zmianę pieluszki, a także zadbanie o wygodne ubranko do snu.

  • Oprócz tego dobrze jest stopniowo przyzwyczajać niemowlę do nowych dźwięków, jednak starając się wyciszyć spośród nich takie, które mogłyby wystraszyć go.

  • Kłaść maluszka w przyciemnionym pokoju, ze szczelnie zasuniętymi zasłonami lub roletami. Z kolei w nocy do oświetlenia pomieszczenia używać lampki nocnej, emitującej dyskretne światło, które umożliwi nam bezpieczne przewinięcie pociechy lub jej nakarmienie.

  • Natomiast na kopanie nogami podczas snu u dzieci i rozkopywanie kołderki sprawdzi się przede wszystkim ciasne opatulenie noworodka w specjalnie do tego przeznaczony otulacz bądź rożek. Większość niemowląt, pamiętając jeszcze pobyt w brzuchu mamy i ograniczoną przestrzeń, szybciej uspokaja się w ten sposób, bo to dla nich synonim bezpieczeństwa.

  • Zaradzić niespokojnemu snu niemowlaka może także dłuższa i relaksująca kąpiel po kolacji, a przed położeniem pociechy do łóżka. Ciepła woda działa kojąco na system nerwowy małego dziecka. Ogromne znaczenie ma również dbanie o stałe wieczorne rytuały, ponieważ maluszki bezpieczniej się czują, gdy znany jest im całodobowy rytm dnia.

 

 

 

Na koniec warto również pamiętać o tym, żeby zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym niemowlętom spróbować dozować bodźce, które pojawiają się w konkretnym dniu. Im maluszek ma na co dzień mniej wrażeń, zwłaszcza tych najbardziej dla niego stresujących, tym większe prawdopodobieństwo, że jego sen będzie bardziej spokojny.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.