Kategorie

Niemowlę wygina się do tyłu podczas noszenia, odchyla głowę i pręży się - co robić i czy to powód do niepokoju?

Podpowiadamy, o czym może świadczyć sytuacja, że niemowlę patrzy do tyłu lub nadmiernie wygina swoje ciało.

Niemowlę wygina się do tyłu podczas noszenia, odchyla głowę i pręży się - co robić i czy to powód do niepokoju?

Dlaczego niemowlę odchyla głowę do tyłu i wygina się w trakcie noszenia? Możliwe przyczyny, które warto wziąć pod uwagę



Nosidełko ergonomiczne dla dzieci. Zobacz wszystkie nosidełka w naszym sklepie już od 79 zł

 

Opieka nad nowo narodzonym dzieckiem, szczególnie gdy jest to nasza pierwsza pociecha, bywa ogromnym wyzwaniem dla młodych rodziców. Co więcej, bardzo często można zauważyć, że maluszek przejawia pewne niepokojące zachowania. Jednym z nich jest dość powszechna sytuacja, w której niemowlę wygina się do tyłu w trakcie noszenia przez opiekuna albo po odłożeniu do łóżeczka. Czasami zdarza się to przy karmieniu maleństwa bądź podczas jego snu. A już zwłaszcza alarmujące bywa to, gdy dziecko wygina się w łuk i płacze tak przeraźliwie, że trudno je uspokoić.

Bez wątpienia nadmierne prężenie się niemowlaka, któremu w dodatku towarzyszy popłakiwanie maluszka, nie jest łatwym doświadczeniem dla żadnego rodzica i zaczyna budzić jego niepokój. Niemniej jednak nie zawsze musi ono oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś złego albo nie rozwija się ono w sposób prawidłowy.


Na pewno warto sobie zdawać sprawę z tego, które zachowania niemowlaka bywają tak zwaną ''normą'', a jakie faktycznie powinny wzbudzić w nas podejrzenie i nakłonić do skonsultowania się z pediatrą lub specjalistą, np. neurologiem czy fizjoterapeutą. I oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości warto to zrobić, żeby sprawdzić zdrowie pociechy i w razie takiej potrzeby podjąć odpowiednie kroki w postaci leczenia czy rehabilitacji.

Winne mogą być uwarunkowania fizyczne

poofi poduszka do karmienia
Poofi poduszka do karmienia. Zobacz wszystkie poduszki już od 65 zł

Dobrze jest jednak wiedzieć, że sam fakt tego, że noworodek się pręży może wynikać z jego aktualnych uwarunkowań fizycznych. Bardzo często zdarza się tak, że dzieci, które dopiero co przyszły na świat, mają jeszcze niedojrzały układ nerwowy. A to z kolei sprawia, że noworodek odgina głowę do tyłu lub układa ją nieasymetrycznie, zwłaszcza w trakcie leżenia na plecach, ponieważ nie jest jeszcze w stanie kontrolować w pełni swoich ruchów. Jednak po 8 – 12 tygodniu życia u maluszka powinno się to zmienić. Jeśli jednak w tym czasie dziecko pręży się i wygina do tyłu, warto rozważyć wizytę u pediatry, który może skierować pociechę na badanie do neurologa lub fizjoterapeuty.

Natomiast głównymi przyczynami tego stanu rzeczy mogą być następujące nieprawidłowości w rozwoju maluszka:

  • Wzmożone napięcie mięśniowe: niemowlę wygina głowę do tyłu podczas noszenia przez opiekuna lub w trakcie leżenia na plecach w łóżeczku, ponieważ jego mięśnie zbyt mocno się napinają. Co więcej, przeważnie niesie ono ze sobą również inne konsekwencje, do których należy niespokojne zachowanie maleństwa, które ciągle płacze i bardzo mało śpi, bo ma trudności z zasypianiem i przespaniem większej części nocy. Pojawiają się problemy z karmieniem piersią lub za pomocą butelki, ponieważ i wtedy dziecko się pręży i napina, a także ma zaburzony odruch ssania. W dodatku przy wzmożonym napięciu mięśniowym niemowlę często ma mocno zaciśnięte pięści, co jest dość charakterystycznym jego symptomem.

  • Zbyt częste asymetryczne układanie głowy przez niemowlę, głównie na jedną ze stron ciała, w pierwszych miesiącach jego życia, zwłaszcza w pozycji na plecach: konsekwencją tego jest właśnie nierzadko spotykana sytuacja, kiedy dziecko wygina się w literę c, co jest niepokojącym symptomem i koniecznie powinno to być skonsultowane z lekarzem specjalistą. Aby temu zapobiec, warto starać się pilnować niemowlę, żeby w miarę symetrycznie starało się układać swoją główkę: raz na jedną, a raz na drugą stronę swojego ciała.

  • Infekcja wirusowa lub początki refluksu żołądkowo – przełykowego: odchylanie główki do tyłu u niemowląt, szczególnie podczas snu w łóżeczku, nie zawsze musi oznaczać wspomniane wyżej zaburzenia z napięciem mięśniowym, zwłaszcza z jego wzmożeniem. Z jednej strony takie zachowanie maluszka może świadczyć o rozwijającym się przeziębieniu z towarzyszącym mu katarem, które znacząco utrudnia mu swobodne oddychanie. A pamiętajmy, że najmłodsze pociechy potrafią oddychać tylko przez nos, a nie przez usta. Niemniej jednak to, że dziecko odchyla głowę do tyłu w trakcie spania, może być spowodowane bardziej poważniejszym schorzeniem. A jest nim tzw. refluks żołądkowo – przełykowy. Przeważnie kojarzy się on z tym, że niemowlę ulewa dość często po jedzeniu, szczególnie gdy znajduje się w pozycji leżącej. Ale nie zawsze to musi być głównym symptomem tej choroby. Czasem jednym z jej mało charakterystycznych objawów jest właśnie to, że śpiące w łóżeczku niemowlę odgina głowę do tyłu. Oprócz tego można zauważyć jego niechęć do ćwiczenia na brzuszku, które może nasilać refluks.

 

Warto jeszcze wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii, która bardzo często powoduje niepokojącą sytuację, że niemowlę wygina się do tyłu podczas noszenia. A mianowicie jest nią niewłaściwa pielęgnacja maluszka na co dzień:

  • Z jednej strony chodzi o pilnowanie, żeby maleństwo starało się symetrycznie układać swoje ciało, zwłaszcza w pozycji leżenia na materacyku w łóżeczku. Nie pozwalajmy niemowlakowi, żeby ciągle trzymał swoją główkę tylko po lewej bądź po prawej stronie, ponieważ w ten sposób przyzwyczai się on do jej asymetrycznego ułożenia.

  • Oprócz tego gdy zauważamy, że dziecko wygina się do tyłu, to warto przyjrzeć się krytycznie temu, w jaki sposób trzymamy maluszka w trakcie noszenia go. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że niemowlę zbyt dużo czasu spędzało na rękach opiekuna w pozycji pionowej, a nie poziomej. Dlatego też dziecko przechyla głowę do ramienia lub wygina ją nadmiernie do tyłu, ponieważ było za szybko pionizowane, chociaż jego układ ruchowy i nerwowy nie był na to jeszcze gotowy. Natomiast najlepszym rozwiązaniem dla niemowląt jest noszenie ich w pozycjach poziomych, np. na tzw. fasolkę, i podpieranie nie tylko jego główki, ale i jego całych pleców.

A zatem prężenie się niemowlaka, któremu towarzyszy dość częste odginanie się głowy dziecka do tyłu czy wyginanie się w kształcie literki C, może być przejawem zarówno nieprawidłowej pielęgnacji maluszka i noszenia go w pozycji pionowej, jak i mniej lub bardziej poważnych schorzeń. Należą do nich m.in. wzmożone napięcie mięśniowe oraz refluks żołądkowo – przełykowy.

Co należy zrobić, gdy niemowlak wygina się do tyłu lub nadmiernie pręży swoje ciało?


natuli noszenie dzieci
Noszenie dzieci Wydawnictwa Natuli. Sprawdź tutaj!

 

Po pierwsze należy spróbować zachować spokój i zastanowić się, czy:

  • niemowlę nie preferuje układania swojej głowy głównie po jednej stronie swojego ciała, kiedy leży w łóżeczku na plecach, a postawa jego ciała wykazuje pewną asymetrię, która nie mija po 8-12 tygodniu jego życia

  • nie zdarzało się nam zbyt często nosić dziecka w pozycji pionowej i nie zaczęliśmy pionizować go za szybko (nie dotyczy to krótkotrwałego trzymania maluszka do tzw. odbicia nadmiaru powietrza po karmieniu, żeby zapobiec pojawieniu się kolek)

  • już od momentu narodzin dziecko wygina się w literę c, ma mocno zaciśnięte piąstki i jest często niespokojne i płaczliwe, a także ma widoczne problemy ze spaniem, co może świadczyć o wzmożonym napięciu mięśniowym

  • nie zauważamy, że niemowlę podczas snu śpi z odchyloną główką do tyłu i to zdarza się mu nagminnie, a niekoniecznie jest to związane z zatkanym noskiem?

Warto dobrze zastanowić się i odpowiedzieć sobie na te pytania. Na pewno w razie wątpliwości nie zaszkodzi wizyta u pediatry dziecka, który zbada maleństwo i ewentualnie pokieruje dalej do specjalistów. Być może konieczne okaże się odwiedzenie neurologa dziecięcego, który sprawdzi napięcie mięśniowe niemowlaka. Można również wybrać się prywatnie na wizytę do fizjoterapeuty, który nie tylko potrafi zdiagnozować problemy w tym względzie, ale również i zaleci odpowiednie postępowanie z maluszkiem. Czasem może zdarzyć się i tak, że roczne dziecko odchyla głowę do tyłu, co tym bardziej jest niepokojące. Niemniej jednak może to wynikać również z problemów z napięciem mięśniowym, które nie było zdiagnowane ani korygowane we wczesnym wieku niemowlęcym.

Bez wątpienia niezwykle ważna jest tutaj baczna obserwacja maluszka i jego zachowania w różnych sytuacjach. Jak niemowlę zachowuje się podczas noszenia przez rodzica i w trakcie spania w swoim łóżeczku? Pamiętajmy też, żeby zwrócić uwagę, jak układa się ciało dziecka, gdy jest ono aktywne za dnia. Nie zawsze prężenie się niemowlaka i odchylanie przez niego główki do tyłu jest zwiastunem poważnej choroby, ponieważ nierzadko jest związane z niedojrzałością jego układu nerwowego oraz ruchowego.


Maluszek potrzebuje nieco czasu, żeby przyzwyczaić się do swojego nowego otoczenia i nauczyć się układać swoje ciało w sposób symetryczny. A z pewnością pomoże mu w tym prawidłowa codzienna pięlegnacja i noszenie na rękach opiekuna w najbardziej dogodnych dla niego pozycjach.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.