Kategorie

Nauka zegara dla dzieci: jak nauczyć dziecko godzin i minut? Ćwiczenia i podpowiedzi

Wyjaśniamy, jak nauczyć dziecko zegara, aby mogło ono poprawnie odczytywać na nim godziny i minuty.

Nauka zegara dla dzieci: jak nauczyć dziecko godzin i minut? Ćwiczenia i podpowiedzi

Nauka zegara dla dzieci – dlaczego i kiedy warto ją rozpocząć?

Umiejętność dokładnego odczytywania godzin i minut zarówno na tradycyjnym analogowym, jak i nowoczesnym elektronicznym zegarku, jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Co więcej, w dzisiejszych czasach wręcz nie można się bez niej obyć. 

Z jakich powodów warto nauczyć pociechę obsługi czasomierza?

Dlatego tak bardzo ważna jest skuteczna nauka godzin na zegarze dla małego dziecka i to z różnych względów:

  • Po pierwsze i najważniejsze to nasza pociecha stanie się dzięki tej umiejętności bardziej samodzielna, co również będzie sporym ułatwieniem dla jej rodziców.

  • Dziecko, które nauczy się odczytywania godzin na zegarze jest bardziej niezależne od osób dorosłych, ponieważ nie musi ciągle pytać się ich, jaki czas jest aktualnie.

  • W dodatku maluch zyskuje większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ dokładnie wie, co i kiedy będzie się działo w konkretnym momencie dnia.

  • A to z kolei jest niesamowite udogodnienie dla całej rodziny, gdyż każdy z jej członków jest świadomy, jakie czynności będą działy się w danej chwili.

  • Ponadto nauka na zegarku jest świetnym rozwiązaniem dla dzieci, które lubią dokładnie wiedzieć, ile mają jeszcze czasu np. na zabawę na placu zabaw czy obejrzenie bajki w telewizji, albo kiedy nastąpi wyczekiwane przez nie wydarzenie.

W związku z tym umiejętność odczytywania godzin i minut jest cenna, więc koniecznie trzeba posiąść ją. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zarówno ułatwia ona organizację całego dnia rodzinie, jak i daje samemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i wolności.


Odpowiedni czas na pierwsze próby odczytywania godzin i minut

A od jakiego wieku warto wdrożyć naukę zegara dla dzieci? Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest taka jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. 

  • Generalnie bardzo dużo zależy od gotowości samej pociechy i jej widocznego zainteresowania (bądź braku) tym tematem. 

  • Na pewno odczytywanie godzin na zegarze to jedna z kluczowych umiejętności, które powinno opanować dziecko w wieku wczesnoszkolnym. 

  • Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć naukę o wiele wcześniej niż dopiero w momencie pójścia pociechy do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

 

Szczególnie warto rozważyć tego typu opcję w sytuacji, kiedy widzimy, że maluch jest ewidentnie zaciekawiony zegarkiem. A przede wszystkim i fascynuje go upływ czasu, który jest na nim w zauważalny sposób przedstawiony.

 

Jednak zanim przejdziemy do pomocnych metod, żeby wiedzieć jak nauczyć dziecko zegarka, to dobrze jest zacząć od uświadomienia mu istotnej kwestii. 

  • A mianowicie: wskazane jest, aby uprzednio spróbować wytłumaczyć maluchowi, czym właściwie jest czas. 

  • I to najlepiej w sposób prosty i jak najbardziej obrazowy, zwłaszcza, że dla bardzo małych dzieci jest to coś abstrakcyjnego i wręcz nierealnego. 

 

Dlatego więc właściwa nauka godzin powinna być poprzedzona nakreśleniem dziecku, co to jest czas i jak należy go prawidłowo rozumieć.

 

  • Wobec tego warto to zrobić, zanim zaczniemy zapoznawać naszą pociechę z zegarem i jego podstawową obsługą, czyli odczytywaniem zawartych na nim wartości. 

  • Można odnieść się przy tym do zmieniających się pór dnia  oraz roku, które pomogą maluchowi lepiej pojąć przedstawiane pojęcie.

  • Co więcej, pozwala to dziecku uświadomić sobie, że nie bez znaczenia jest okrągły kształt zegara, który wskazuje na jego swoistą powtarzalność i regularność.

 

Natomiast gdy pociecha już zacznie pojmować we właściwy sposób, czym jest czas, to można przejść do kolejnego etapu nauki odczytywania godzin i minut na specjalnie do tego przeznaczonym przedmiocie.

Prosta nauka zegara dla dzieci krok po kroku


Zegar do nauki godzin. Kliknij, aby zobaczyć.

Bez wątpienia najlepiej jest dziecku objaśnić naukę godzin na klasycznym czasomierzu. Tak naprawdę nie jest zbyt dużą sztuką odczytywanie dokładnych minut na elektronicznym zegarku. Wszak są one wyrażone w prosty sposób za pomocą podstawowych cyfr, które wystarczy odczytać w określonej kolejności. Jednak już nauka na zegarku, który ma tradycyjną i ponadczasową formę, bywa dużym wyzwaniem. 

 

  • Odczytywanie godzin i minut na nim wymaga o wiele większego zaangażowania, zwłaszcza na początku uczenia się tej praktycznej umiejętności.

  • Dlatego też ćwiczenia na naukę zegara dla dzieci dobrze jest wprowadzać stopniowo i w odpowiedniej kolejności.

  • To właśnie w znaczący sposób ułatwia im przyswojenie niezbędnej wiedzy na ten temat, a i przede wszystkim zastosowanie jej w praktyce w codziennym życiu.

 

Wobec tego najpierw uczymy malucha odczytywania pełnych godzin, uwzględniając przy tym, że ich wartość odczytuje się w zależności od konkretnej pory dnia i nocy.

 

  • Następnie może odbyć się bardziej zaawansowana nauka zegara dla dzieci na minuty, która zawiera w sobie więcej szczegółów.

  • Natomiast kiedy maluch będzie potrafił odczytywać pełne godziny, to w następnej kolejności można wprowadzić odszyfrowanie ich połówek, aby przejść do kwadransów.

  • Dobrze jest to wszystko połączyć z rutynowym planem dnia dziecka, co pomoże mu lepiej usystematyzować wdrażaną wiedzę. Przykładowo: o 7.00 rano budzimy się i jemy śniadanie, a o 19.00 wieczorem mamy kolację i szykujemy się do spania.

 

Ponadto wyjaśnijmy maluchowi podstawowe pojęcia związane z odczytywaniem zegarka, czyli że 1 godzina to w sumie 60 minut, które można podzielić na połowę (pół godziny) i jeszcze mniejsze części w postaci kwadransa, czyli 15 minut.

 

Warto jest również na samym początku przygotować razem ze swoją pociechą specjalny zegar do nauki godzin i minut, który znacząco ułatwi jej to zadanie.

 

  • Już samo konstruowanie go pozwoli jej zapoznać się z jego specyfiką. 

  • Co więcej, samodzielnie wykonany zegar można wzbogacić o dodatkowe pomocne wskazówki, które sprawią, że nauka odczytywania na nim godzin i minut będzie o wiele bardziej efektywniejsza niż na klasycznym czasomierzu. 

  • Ponadto maluch może go później ozdobić według własnego pomysłu, więc będzie to dla niego bardzo atrakcyjna pomoc dydaktyczna.

  Jak zrobić zegar do nauki godzin i minut dla dziecka?


Personalizowana drewniana tablica manipulacyjna z zegarem. Kliknij,aby zobaczyć

Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowane przedsięwzięcie. Tak naprawdę zegar do nauki godzin i minut można prosto stworzyć z dostępnych w domu pod ręką materiałów. Oczywiście zawsze można wyszukać gotowe pomysły w Internecie, które wystarczy jedynie wydrukować i uzupełnić razem ze swoją pociechą. 

 

Niemniej lepszym rozwiązaniem jest wykonanie własnego oryginalnego zegarka, który będzie służyć dziecku do nauki. Szczególnie, że już samo jego przygotowanie pozwoli zapoznać się nie tylko z jego konstrukcją, ale i sposobem na prawidłowe odczytywanie godzin i minut.

 

  • Tarczę zegara można zrobić z białego talerzyka plastikowego lub papierowego, bądź wyciąć koło z twardego kartonu.

  • Następnie trzeba wykonać dwie wskazówki: jedną krótszą, która będzie wskazywać na godziny, i drugą dłuższą, która będzie pokazywać minuty.

  • Kolejno należy umieścić je w środku w taki sposób, żeby dziecko mogło nimi swobodnie manipulować. 

  • Najłatwiej będzie przytwierdzić je za pomocą pinezki, której końcówkę należy odpowiednio zabezpieczyć. Ale można również wykorzystać do tego plastelinę.

  • Na tarczy zegara trzeba rozmieścić godziny i oznaczyć minuty. Ważne, żeby ich oznaczenie były czytelne dla malucha.

  • W związku z tym dla ułatwienia dziecku nauki można obok standardowych godzin od 1 do 12, umieścić również godziny popołudniowe, czyli od 13 do 24. 

  • Podobnie można do nich dopisać poszczególne minuty. Wtedy pociecha łatwiej pojmie, że gdy długa wskazówka będzie pokazywać na cyfrę 1 to oznacza 5 minut po pełnej godzinie, itd.

 

Jest to pomysł na to, jak zrobić zegar w przedszkolu lub w domu, żeby uprzyjemnić dziecku naukę godzin i minut.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.