Kategorie

Nauka literek przez zabawę: jakie gry utrwalają litery i wspomagają uczenie się?

Pomysły na zabawy i gry dla dzieci - nauka literek w formie rozrywki.

Nauka literek przez zabawę: jakie gry utrwalają litery i wspomagają uczenie się?

Nauka liter – kiedy i od czego ją rozpocząć?

Poznanie całego alfabetu i sprawne posługiwanie się nimi, szczególnie jeśli chodzi o łączenie jego poszczególnych elementów w konkretne słowa i wyrazy, to jedna z najbardziej elementarnych umiejętności, którą powinno prędzej czy później zdobyć każde dziecko:

  • Jest ona wręcz niezbędna w późniejszej nauce czytania oraz pisania.
  • Co więcej, nauka liter dla dzieci jest niezwykle kluczowa, jeśli chodzi o edukację na poziomie szkoły podstawowej i na dalszej ścieżce kształcenia.
  • To właśnie na znajomości alfabetu oraz umiejętności czytania i pisania opiera się cała wiedza i nauka konkretnych przedmiotów szkolnych.
  • Nie wspominając już o tym, że po prostu przydaje się to również w dorosłym życiu na co dzień, zarówno w domu, jak i w pracy.

Dlatego też warto już od najmłodszych lat zainteresować malucha literkami i spróbować go ich nauczyć. W dodatku wcale nie trzeba z tym czekać na moment, kiedy nasza pociecha pójdzie do przedszkola czy szkoły, gdzie na pewno będzie mieć styczność z alfabetem, a także pod okiem nauczycielek będzie nabywać zdolności czytania oraz pisania.

Chociaż nauka literek dla dzieci od 3 lat jest jak najbardziej wskazana, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wcześniej rozpocząć oswajanie malucha z nimi w codziennym życiu. Oczywiście konieczne jest tutaj dostosowanie się do aktualnych potrzeb pociechy i jej możliwości rozwojowych.

Interesująca zabawa dla najmłodszych

  • W związku z tym samo uczenie się literek powinno bardziej przebiegać w formie interesującej zabawy niż na sposób typowo szkolny. Nie oczekujmy, że dwuletnie dziecko chętnie przysiądzie nad nauką alfabetu przy biurku i będzie grzecznie przepisywać go starannie na czystej kartce papieru, bo zapewne po dłuższej chwili się mu to znudzi. A co gorsza, w ten sposób możemy je nawet zniechęcić do dalszej nauki.
  • Zamiast tego lepiej jest zaproponować najmłodszym dzieciom wzbudzające ciekawość zabawy z literami, które pomogą się im z nimi zapoznać oraz utrwalić w głowie ich zapis graficzny oraz rzeczywiste brzmienie. W dzisiejszych czasach możemy znaleźć na nie bardzo wiele inspirujących pomysłów, które warto wypróbować i po prostu sprawdzić, co faktycznie przypadnie naszemu maluchowi do gustu.
  • Co więcej, można wśród różnych propozycji odszukać takie, które spodobają się nawet bardziej energicznym dzieciom, które lubią być ciągle w ruchu. Albo szybko się nudzą jedną aktywnością i od razu chcą przejść do innej.
  • Ponadto poszczególne literki alfabetu przedstawione w atrakcyjnej formie wizualnej i głosowej, będą o wiele łatwiejsze do zapamiętania przez maluszka. Szczególne znaczenie odkrywa tu samo zainteresowanie dziecka oraz jego chęć zapoznania się z nimi. Nie zapominajmy też, że właśnie najmłodsze pociechy najlepiej uczą się i zdobywają różne przydatne umiejętności głównie poprzez zabawę, w której mogą brać czynny udział.

 

A zatem dobrze jest jak najwcześniej rozpocząć naukę liter i to jeszcze zanim nasza pociecha rozpocznie edukację przedszkolną lub wczesnoszkolną. Trudno tu jednak wyznaczyć konkretny wiek dziecka, ponieważ każdy maluch rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Dlatego też tak ważna jest czujna obserwacja rodziców, żeby wychwycić ten odpowiedni moment. Często można zauważyć, że samo dziecko zaczyna bardziej interesować się literkami, które mają dla nich specyficzny wygląd graficzny. Zwłaszcza ma to miejsce wtedy, gdy maluszek na co dzień jest ''otoczony'' przez alfabet i siłą rzeczy, zaczyna bardziej zwracać na niego swoją uwagę.

  • Idealnym przykładem może być tutaj sytuacja, kiedy już rocznemu dziecku proponujemy typowe edukacyjne zabawki, jak np. interaktywny stolik edukacyjny 2w1 Smily Play, którego tor dla pociągu został przedstawiony w postaci barwnych literek, czy też mówiącego po polsku Szczeniaczka Uczniaczka Fisher Price, który je wypowiada.
  • Co więcej, dodatkowym atutem tego rodzaju dydaktycznych zabawek z możliwością interakcji jest to, że nie tylko oswajają malucha z wizualną stroną czy dźwiękiem poszczególnych elementów alfabetu.
  • Ale i poprzez łatwo wpadające w ucho wierszyki, rymowanki i piosenki, wzmagają u dziecka koncentrację i mają pozytywny wpływ na pamięć. A jest to istotne, żeby maluszek mógł nauczyć się literek.
  • Oprócz tego alfabet dla przedszkolaka można przedstawiać mu na konkretnych przedmiotach, które znajdują się w jego najbliższym otoczeniu. Przykładowo można wspólnie z maluszkiem przygotować kartki z literami, na które zaczynają się sprzęty domowe. A następnie spróbować razem je oznaczyć: L – lodówka; P – pralka, itd.

 

Jednakże najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby nauka literek przez zabawę odbywała się w sposób swobodny i niewymuszony. Inną kwestią jest fakt, czy lepiej zacząć od alfabetu w postaci drukowanej bądź pisanej.

Drukować, czy pisać?

Zdania tutaj są podzielone:

  • Większość rodziców uważa, że lepiej literki podawać w pierwszej formie, która wydaje się być prostsza dla malucha.
  • Natomiast specjaliści przekonują, że właśnie ''pisany'' alfabet, choć jest trudniejszy, to będzie najlepszy na sam początek. Bo wtedy nauka literek dla 4 latka lub 5 latka będzie o wiele łatwiejsza, gdyż później jego drukowana wersja nie jest zbyt wymagająca do zapamiętania.

Jakie zatem litery dla dzieci będą najlepszym rozwiązaniem? Drukowane czy pisane?

Odpowiedź w głównej mierze zależy tutaj od konkretnego malucha i tego, czym bardziej jest zainteresowany. Ale zawsze można spróbować rozpocząć naukę liter od ich formy pisanej, a kiedy ona się nie sprawdzi – przejść do drukowanej.

Pomysły na ciekawe zabawy z literkami dla najmłodszych dzieci

Uczenie się literek jak najbardziej może (i nawet powinno!) przebiegać w przyjemny sposób i w miłej atmosferze. Szczególnie ma to ogromne znaczenie w przypadku najmłodszych pociech, które głównie ćwiczą swoje umiejętności w codziennej zabawie. Niemniej warto skorzystać w tym względzie z opcji, jakie oferują nam współczesne pomoce dydaktyczne – literki w postaci wszelkiego rodzaju gier, a także zabawki:

  • Na pewno jednym z dobrych rozwiązań jest umieszczenie w pokoju dziecka tablicy z alfabetem, który będzie można powiesić na ścianie w widocznym miejscu lub np. położyć na biurko w postaci dwustronnej podkładki edukacyjnej Art Glob. Dzięki temu pociecha będzie mogła się oswoić na bieżąco z poszczególnymi literkami.
  • Natomiast jednym z pomysłów na zabawy utrwalające litery jest ich narysowanie lub wydrukowanie na dużej czystej kartce papieru i zaprezentowanie maluszkowi. Następnie dziecko może wypełnić ich środek za pomocą kolorowych kredek czy farbek, a nawet wykleić je plasteliną. Zapewni to maluchowi dodatkową atrakcję i zachęci do dłuższego obcowania z konkretną literą alfabetu.
  • Konieczne jest nie tylko pokazaniu dziecku graficznego wyglądu literek, ale również i uświadomieniu mu ich znaczenia. Dlatego też cały alfabet warto przypasować do rzeczy, które pociecha już zna i lubi. Można nazwać i opisać konkretne przedmioty, które akurat znajdują się w domu. Ale i dla lepszego utrwalenia literek warto wykorzystać aktualne zainteresowania maluszka. Przykładowo jeśli dziecko jest miłośnikiem leśnych zwierzątek, to można odnaleźć ich wizerunki i spróbować do nich przyporządkować wyrazy, które je określają. Dla najmłodszych pociech można zacząć od pierwszej litery, na jaką zaczyna się wiewiórka lub lis.
  • Oprócz wizualnej prezentacji alfabetu i jej zapamiętania, ważne jest, żeby maluszek mógł się osłuchać z konkretnymi literami. Możemy czytać dany wyraz i palcem wskazywać dziecku słowa. Również i czytanie bajek ma pozytywny wpływ na naukę liter u maluszka.
  • Natomiast dodatkowym ułatwieniem, które przy okazji uwolni czas każdego rodzica, jest zaproponowanie dziecku innowacyjnych zabawek edukacyjnych, np. interaktywnej książeczki mówiącej Smily Play (propozycja już dla 2-letnich pociech) czy laptopa interaktywnego Smily Play (polecany dla początkujących przedszkolaków), które również poprzez angażującą zabawę pomogą mu w uczeniu się alfabetu.
  • Ponadto aby jeszcze bardziej utrwalić w pamięci dziecka poszczególne literki oraz ułatwić mu łączenie je w konkretne wyrazy, warto wprowadzić naukę ich pisania. Najpierw pojedyncze elementy alfabetu, a potem nawet słowa. Młodsze dzieci mogą ćwiczyć pisanie literek po śladzie. Natomiast starszym można zaproponować ich samodzielne odwzorowanie. Nieocenioną pomocą są specjalne gry dla dzieci z nauką literek, które zostały opracowane przez markę Alexander.

 

Na koniec warto przypomnieć, że każda chwila i sytuacja są dobre, żeby zapoznawać maluszka z alfabetem. Można to robić zarówno w trakcie zabawy, jak i podczas wykonywania codziennych czynności. Nawet na spacerze, gdzie można spotkać rożnego rodzaju ogłoszenia lub billboardy, można zachęcić dziecko do próby odczytywania liter, które się na nich znajdują. Ważna jednak w nauce liter u najmłodszych pociech jest nie tylko systematyczność, ale i ogromna doza cierpliwości, a także brak nadmiernego pośpiechu.

Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.