Kategorie
Klocki sensoryczne: co to jest, jakie mają opinie i które kupić dla dziecka?

Klocki sensoryczne: co to jest, jakie mają opinie i które kupić dla dziecka?

Wyjaśniamy, czym są właściwie klocki sensoryczne i jakie kupić najlepiej dla maluszka, aby wspomóc jego prawidłowy rozwój.

Niecodzienne klocki sensoryczne - co to jest i czym się wyróżniają od tradycyjnych zabawek tego typu?

Niewątpliwie jedną z najbardziej uwielbianych przez najmłodsze dzieci zabawek są różnego rodzaju klocki, z których można budować fantazyjne budowle, a także za ich pomocą poznawać podstawowe kształty geometryczne. Jeszcze do niedawna można było wyróżnić ich dwa najbardziej standardowe rodzaje, które wynikały z rodzaju surowca, z jakiego zostały one wykonane. Do dyspozycji maluchów były przeważnie lekkie klocki plastikowe lub nieco cięższe drewniane, które formowano w klasyczne bryły geometryczne. Wyróżniały się one raczej jednolitą strukturą i służyły głównie do budowania przez pociechę oryginalnych konstrukcji według jej własnych pomysłów. Niemniej jednak współcześnie można odnaleźć również tzw. klocki sensoryczne, których nazwa brzmi nieco zagadkowo. Nie są to zdecydowanie zwyczajne zabawki, którymi każdy maluch miał już okazję się bawić. Chociaż ze względu na swoje ponadprzeciętne właściwości i wiele możliwości ich zastosowania w praktyce, stają się one coraz bardziej znane i chętnie poszukiwane przez rodziców dzieci w różnym wieku.

Czym jednak właściwie są klocki sensoryczne i do czego one faktycznie służą?

 • W przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników, posiadają one niezwykle urozmaiconą budowę oraz niejednorodną fakturę, co z całą pewnością wpływa na ich wysoką atrakcyjność, ale nie tylko. W zależności od konkretnego rodzaju – można znaleźć zarówno miękkie klocki sensoryczne gumowe, jak i nieco twardsze drewniane – we właściwy sobie sposób pobudzają i stymulują dziecięcy zmysł dotyku.
 • Co więcej, często ich wygląd jest wzbogacony o dodatkowe elementy, które świetnie wspierają prawidłowy rozwój integracji sensorycznej maluszka. Przykładowo różnokolorowe klocki sensoryczne miękkie, które po naciśnięciu wydają z siebie dźwięki, aktywizują wzrok dziecka oraz pobudzają jego percepcję słuchową.
 • I co najważniejsze, są one obecnie produkowane wyłącznie ze sprawdzonych i tym samym całkowicie bezpiecznych dla najmłodszych pociech materiałów, które są wolne od toksycznych i szkodliwych dla zdrowia substancji. Jest to niezwykle ważne, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że niemowlęta często biorą różne przedmioty do swojej buzi.
 • Z jednej strony w ten naturalny dla nich sposób rozwijają własny zmysł smaku. A z drugiej – gryzienie zabawek podczas ząbkowania, przynosi maluszkom dużo ulgi w bólu. Dlatego też gumowe klocki sensoryczne z wypukłymi wypustkami sprawdzają się nierzadko jako bezpieczne gryzaczki.
 • Oprócz tego zabawa specjalnymi klockami sensorycznymi ma zdecydowanie pozytywny wpływ na pracę dziecięcego mózgu. A to z kolei przyczynia się do właściwego rozwoju intelektualnego pociechy, które ma niebagatelne znaczenie dla obecnego i późniejszego zdobywania przez nią kluczowych umiejętności czy nauki w szkole. Dziecko badając gumowe lub drewniane klocki sensoryczne o dość bogatej i zróżnicowanej strukturze nie tylko usprawnia własne dłonie i paluszki, uwrażliwiając je przy tym na dotyk niejednolitych faktur.
 • Ale i przede wszystkim rozbudza swoją ciekawość świata, co przedkłada się na lepsze zrozumienie rządzacych nim zależności. Nie wspominając już o tym, że klocki sensoryczne właśnie poprzez rozwijanie małej motoryki u maluszka, przyczyniają się do zdobywania przez niego niezwykle przydatnych umiejętności komunikacyjnych i społecznych.

A zatem można powiedzieć, że twardsze klocki sensoryczne drewniane lub miękkie gumowe są jedyną w swoim rodzaju zabawką, która spełnia nieocenione funkcje edukacyjne. Oczywiście ich najważniejszym zadaniem jest wsparcie prawidłowego rozwoju małego dziecka w zakresie integracji jego niemalże wszystkich zmysłów. A w szczególności w tym przypadku dotyku, wzroku oraz nierzadko i słuchu, a nawet i smaku. Jednak tak naprawdę to właśnie integracja sensoryczna ma ogromny wpływ na całościowy rozwój maluszka i to od niej zależy, jak będzie on przebiegał. Dzieje się tak głównie z tego powodu, że człowiek za pomocą swoich zmysłów odbiera wszystkie bodźce, które dochodzą do niego z otaczającego go środowiska, a także przetwarza i stara się je przez nie zrozumieć.

 

Klocki zgodne z metodą Montessori

Nic zatem dziwnego, że są one również określane jako sensoryczne klocki Montessori, ponieważ mają one wiele wspólnego z obecnie najpopularniejszą metodą pedagogiczną:

 • Generalnie można uznać, że spełniają one wymogi, jakie są zawarte w filozofii cenionej włoskiej lekarki. Z pewnością klocki sensoryczne zapewniają dziecku jak najbardziej optymalne i przede wszystkim naturalne warunki do rozwoju jego umiejętności i zdolności. Pomagają zaspokoić wrodzoną ciekawość malucha do odkrywania swojego otoczenia i świata, w jakim żyje na co dzień.
 • Co więcej, zarówno miękkie, jak i drewniane klocki sensoryczne nie tylko umożliwiają, ale wręcz zachęcają pociechę do podejmowania spontanicznej aktywności i swobodnej zabawy nimi według własnego pomysłu. W przeciwieństwie do klasycznych zabawek tego typu, stwarzają one dzieciom jeszcze więcej opcji do odkrywania ich nieszablonowych właściwości, a tym samym wspierają ich kreatywność.
 • I co najważniejsze, klocki sensoryczne zapewniają najmłodszym pociechom wielowymiarowy rozwój tak w zakresie fizycznym (integracja zmysłów, mała motoryka, koordynacja ruchowa), jak i intelektualnym (prawidłowa praca mózgu, abstrakcyjne myślenie, kompetencje komunikacyjne, itd.) oraz społecznym, jak zostało to już wcześniej wyjaśnione przy opisie ich specyfiki.

 

Ponadto warto również wiedzieć, że są to innowacyjne zabawki, jakie są niezwykle pomocne w pracy terapeutycznej z dziećmi, u których stwierdzono różnego rodzaju zaburzenia na tle rozwojowym. Szczególnie dużo korzyści odnoszą z nich maluchy, które mają problemy z integracją sensoryczną lub z nieprawidłowym napięciem mięśniowym.

 

W dodatku właściwości tego rodzaju klocków są również wykorzystywane w terapii dzieci, u których potwierdzono autyzm, zespół Aspergera oraz ADHD (to określenie oznacza dokładnie: zespół nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem koncentracji uwagi lub jej deficytem), a także przy dziecięcym porażeniu mózgowym i w innych schorzeniach. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z niezaprzeczalnych zalet klocków sensorycznych mogły czerpać również całkowicie zdrowe maluchy. Są one bez wątpienia jednym z idealnych rozwiązań, żeby na co dzień wspierać prawidłowy rozwój swojej pociechy w domowym zaciszu.

 

Czy warto zainwestować w klocki sensoryczne?

Biorąc pod uwagę ogólne przeznaczenie miękkich lub drewnianych klocków sensorycznych, a także ich nietypowe i wręcz terapeutyczne właściwości, powstaje istotne pytanie: czy w takim razie warto je kupić dla swojego dziecka?

 • Na pewno są one obecnie jednym z nieodłącznych elementów wspierania rozwoju u maluchów, które mają różnego rodzaju problemy z właściwą integracją sensoryczną i potwierdzone przez lekarzy specjalistów zaburzenia rozwojowe. A niestety współcześnie jest to dość często spotykane. I chociaż nie każde dziecko może mieć zespół Aspergera, ADHD czy autyzm, to niemal większość najmłodszych pociech ma nierzadko kłopoty ściśle związane z integracją sensoryczną.
 • A przeważnie objawia się to m.in. brakiem lub nawet mocno zauważalną nadwrażliwością na niektóre bodźce środowiskowe, widocznie zaburzoną koordynacją ruchową czy nawet opóźniowym rozwojem mowy.
 • Oczywiście jeśli coś nas niepokoi w rozwoju naszego dziecka, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą lub poszukać profesjonalnej pomocy u specjalistów.
 • Niemniej jednak klocki sensoryczne są z pewnością jednym z dobrych pomysłów, żeby tak czy inaczej od najmłodszych lat wspierać prawidłowy rozwój swojej pociechy.

Opinie i praktyczne porady na temat ich ewentualnego zakupu

Ogólnie rzecz biorąc można odnaleźć na ich temat przeważające na ich korzyść pozytywne opinie:

 • Rodzice, którzy mieli okazję zaprezentować tego rodzaju zabawki swoim maluchom, są zazwyczaj pod ogromnym wrażeniem nie tyle wysokiej jakości, co przede wszystkim pomysłowości ich wykonania.
 • Z jednej strony drewniane lub gumowe klocki sensoryczne mają o wiele bogatszą wizualnie i dotykowo fakturę niż klasyczne zabawki tego typu. A to z kolei wpływa na ich ponadprzeciętną atrakcyjność w oczach dziecka i jeszcze bardziej zachęca go do zabawy nimi.
 • Co więcej, niektórzy producenci poszli również o krok dalej i stworzyli typowo edukacyjne klocki, które mają wyżłobione literki lub cyferki. Dzięki temu pociecha nie tylko zaznajamia się z różnorodnymi strukturami materiałów, ale i zaczyna uczyć się alfabetu lub poznaje podstawowe liczby.
 • Również i nie bez znaczenia dla rodziców najmłodszych dzieci jest fakt, że zabawa klockami sensorycznymi jest nie tylko fascynującą i niezwykle funkcjonalną zabawką, ale zabawa nimi przynosi przede wszystkim dużo korzyści rozwojowych. Oferują one maluchom dużo możliwości na ciekawą zabawę, przez co zajmują ich uwagę na dłuższy czas i za szybko się im nie znudzą.
 • A co najważniejsze, wspierają każde dziecko w jego prawidłowym rozwoju fizycznym, psychicznym i intelektualnym, poprzez odpowiednią stymulację poszczególnych zmysłów.
 • Natomiast dla maluchów, które borykają się z różnymi problemami czy zaburzeniami, klocki sensoryczne stanowią godną polecenia pomoc o charakterze terapeutycznym, z którą mogą korzystać na spokojnie w domu.
 • W związku z tym klocki sensoryczne są ciekawą alternatywą dla klasycznych zabawek tego typu, które mogą w znaczący sposób uatrakcyjnić dziecku jego codzienną zabawę. A przy tym i zapewnić mu jeszcze lepsze warunki do rozwoju jego naturalnych predyspozycji czy zdobywania przydatnych w życiu umiejętności.
 • Jeśli więc jesteśmy na nie zdecydowani, to warto poszukać odpowiednie klocki sensoryczne, które powinny być koniecznie dostosowane do wieku pociechy oraz jej aktualnych potrzeb w danym momencie potrzeb. Tylko w ten sposób będziemy mogli być pewni, że będą one dla niej bezpieczne i faktycznie przyczynią się do jej prawidłowego rozwoju.
 • Przykładowo dla niemowląt i najmłodszych dzieci o wiele lepiej sprawdzą się miękkie klocki sensoryczne gumowe, które są lekkie i zazwyczaj spełniają również funkcje gryzaczków. Natomiast nieco starsze pociechy mogą z powodzeniem zapoznać się z ich drewnianymi wersjami, które nie tylko wspaniale pobudzą ich percepcję dotykową, ale również i pozytywnie wpłyną na rozwój ich intelektu oraz umiejętności werbalnych.

 

Gdzie kupić klocki sensoryczne dla dzieci?

Generalnie warto mieć na względzie fakt, że tego rodzaju specjalistyczne artykuły i zabawki dedykowane najmłodszym są głównie dostępne w sklepach internetowych, a rzadko w stacjonarnych. Obecnie ich największy wybór można znaleźć właśnie w Internecie i w dodatku przy okazji zapoznać się z ich różnymi rodzajami, a także opiniami na ich temat. Polecamy zakupy w naszym sklepie internetowym.
→ Klocki sensoryczne z szybką wysyłką znajdziesz tutaj

Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.