Kategorie

Kindersztuba: co to jest, jakie ma zasady, przykłady i jak dobrze wychowywać dziecko?

Wyjaśniamy, co to jest kindersztuba i na czym dokładnie polega dobre wychowanie, które należy wynieść ze swojego domu rodzinnego.

Kindersztuba: co to jest, jakie ma zasady, przykłady i jak dobrze wychowywać dziecko?

Kindersztuba – definicja tego zagadkowego pojęcia

 

Tajemnicza kindersztuba - co to znaczy i dlaczego jest taka ważna?

 

Niewątpliwie bardzo ciekawym zagadnieniem jest tzw. kindersztuba, o której w dzisiejszych czasach nie mówi się jednak zbyt wiele. Ma to zapewne związek z pewnymi zmianami, jakie zaszły w obecnie funkcjonujących metodach wychowawczych małych dzieci. Wszak obecnie odchodzi się od tradycyjnych form wychowania najmłodszych, które cechowała większy rygor i surowość. Natomiast współcześnie bardziej stawia się w tej kwestii na wolność i swobodę, która rzekomo wynika z uwzględnienia specyfiki rozwoju dziecka oraz poszanowania jego emocji uczuć. Niemniej bardzo często przybiera to postać tzw. bezstresowego wychowania, które tak naprawdę z prawdziwym i przede wszystkim dobrym wychowaniem nie ma nic wspólnego.

 

Dlatego może warto sobie przypomnieć co oznacza słowo kindersztuba i zastanowić się nad wprowadzeniem jej najważniejszych zasad do codziennego życia z dzieckiem. A jak podaje Słownik Języka Polskiego PWN i zaprezentowana w nim dokładna definicja tego wyrażenia, to jest to w głównej mierze ''staranne wychowanie wyniesione z domu'' rodzinnego.

 

  • Obecnie jest to określenie przestarzałe i już raczej mało używane przez pokolenie współczesnych rodziców. Choć zapewne dziadkowie jeszcze dobrze je pamiętają i być może ubolewają nad jego zanikiem.

  • Co więcej, nawet można powiedzieć, że pojęcie kindersztuby praktycznie zanikło w powszechnym użyciu. A to niesie ze sobą różne i często negatywne skutki, jeżeli chodzi o zachowanie się dzieci i młodzieży nie tylko w domu, ale i poza nim.

  • Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę znaczący fakt, że właściwe zachowanie i kindersztuba to jedno i to samo. Dotyczy ono w głównej mierze obowiązujących zawsze i wszędzie reguł i obyczajów towarzyskich, które są pomocne w skutecznej komunikacji z innymi ludźmi oraz dobremu obcowaniu z nimi. I tym samym również sprawiają, że po prostu każdemu żyje się lepiej w życzliwym środowisku.

 

Innymi słowy można trafnie powiedzieć, że są to przede wszystkim kluczowe zasady savoir-vivre dla dzieci, które przydają się im w codziennym życiu. A zwłaszcza w jego wymiarze towarzyskim i społecznym.

 

Co to jest kindersztuba – tłumaczenie nazwy z języka niemieckiego i jego podstawowego znaczenia:

Samo słowo kindersztuba ma pochodzenie niemieckie i ma swoje pierwotne źródło w wyrazie ''kinderstube'', gdzie ''kinder'' oznacza ''dzieci'', a ''stube'' to ''pokój''. W związku z tym można zauważyć, że jest to spolszczona wersja tego wyrażenia.

 

A czym jest kindersztuba?


Drewniany serwis do herbaty. Kliknij, aby zobaczyć.

  • Oznacza ona w głównej mierze tzw. ogładę towarzyską i wysoką kulturę osobistą dziecka, które potrafi się zachować w grzeczny sposób w gronie innych osób.

  • Jest to zbiór zasad dobrego wychowania, które uczą malucha, jak właściwie postępować na co dzień, szczególnie w kontaktach z drugim człowiekiem, aby okazać mu należny szacunek.

  • A zatem polega ono na wpojeniu swojemu dziecku podstawowych zwyczajów towarzyskich, które są zgodne z obowiązującym w społeczeństwie savoir-vivre, a jakie wyróżniają się nienagannymi manierami.

  • Ponadto pociecha jest w stanie nauczyć się sobie dobrze radzić w powszechnych sytuacjach, zwłaszcza dotyczących relacji międzyludzkich i przebywania w różnego rodzaju środowiskach społecznych.

 

Warto przy tym dodać, że najważniejsza jest kindersztuba w domu rodzinnym, z którego dzieci w różnym wieku powinny wynieść dobre wychowanie oraz umiejętność prawidłowego i przede wszystkim aprobowanego społecznie zachowania się.

 

Odnosi się to zarówno do sytuacji towarzyskich, jak i przebywania w określonych miejscach, gdzie panują pewne niezmienne zwyczaje. Dlatego też to w głównej mierze właśnie rodzice, jako pierwsi nauczyciele, powinni nauczyć swoje pociechy przyjętych przez społeczeństwo zasad kulturalnego zachowania się w towarzystwie, aby wiedziały, jak właściwie postępować i nie popełniać rażących niezręczności.

 

Oczywiście mając na względzie fakt, że w kindersztubie chodzi o to, żeby już od najmłodszych lat wychowywać dziecko na dobrego i ułożonego człowieka, który potrafi szanować siebie i innych ludzi.

 

Ponadto nie jest to synonim tzw. surowego wychowania, które w ogóle nie bierze pod uwagę potrzeb i emocji pociechy. Ale kindersztuba uczy radzenia sobie z nimi, przy jednoczesnym uwzględnieniu życzliwości wobec drugiego człowieka i jego uczuć.

 

Zasady Kindersztuby, których warto nauczyć swoje dziecko



Zestaw śtućców dla dziecka Petit Juor Paris. Kliknij, aby zobaczyć.

W związku z powyższym dobrze jest sobie uświadomić, że kindersztuba to nienaganne maniery i zarazem umiejętność właściwego zachowania się w towarzystwie innych osób.

  • Są to w głównej mierze zasady poprawnego obcowania z drugim człowiekiem oraz nawiązywania z nim satysfakcjonujących kontaktów.

  • To również umiejętność bycia gościnnym, czyli życzliwym wobec innych, aby czuli się oni dobrze w naszej obecności i w naszym domu.

  • Ale i także wrażliwość na drugiego człowieka i jego potrzeby oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym w różnych sytuacjach, których jesteśmy świadkiem.

 

Jednym z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych zadań rodziców jest wpojenie swoim pociechom zasad dobrego wychowania, czyli tzw. kindersztuby.

 

Choć z pewnością współcześnie nie jest to zbyt łatwe, ale wymaga często dużo wysiłku i konsekwencji od opiekunów najmłodszych dzieci. Poza tym można zauważyć, że nie tylko samo słowo kindersztuba staje się stopniowo zapomniane, a właściwie to jest już praktycznie niespotykane. Ale i przede wszystkim również zanika to, co się z nim tak naprawdę wiąże. A to z kolei zaczyna być coraz mocniej niepokojące.

 

brak kultury osobistej i podstawowych zasad grzecznościowych sprawia, że współczesne dzieci i młodzież nie tylko nie potrafią się zachować w różnych sytuacjach towarzyskich i miejscach publicznych.

 

  • W dodatku bywa niezwykle uciążliwy dla innych osób, szczególnie dorosłych i starszych, którzy muszą znosić samowolne i nieprzyjemne zachowanie młodego pokolenia.

  • Oprócz tego coraz częściej pojawia się zjawisko tzw. znieczulicy społecznej, która może być zgubna w swoich skutkach.

 

Dlatego może tym bardziej warto powrócić do korzeni kindersztuby i ponownie zacząć uczyć dzieci i młodzież zasad właściwego zachowania się i dobrych obyczajów, jakie niezmienne panują w naszym społeczeństwie? Pokazać, co jest w tzw. bon tonie i jak należy zachować się np. w gościnie u kogoś lub w trakcie jedzenia obiadu w restauracji. A uczenia dobrych manier warto zacząć od podstaw:

Przywitania i pożegnania w duchu Kindersztuby:

  • Powiedzenie ''Dzień dobry'' po wejściu do sklepu bądź przedszkola czy szkoły osobom, które po raz pierwszy widzi się w danym dniu. Albo na powitanie babci czy cioci, do której przybyło się w odwiedziny.

  • Warto tutaj wspomnieć jedną istotną rzecz: dziecko nie ma obowiązku przytulenia czy pocałowania innych osób na ''Dzień dobry'' czy na ''Do widzenia'', jeżeli tego nie chce z różnych względów.

  • Ale wypowiedzenie tradycyjnych słów powitania czy pożegnania nie powinno stanowić dla niego większego problemu i jest po prostu wyrazem szacunku dla spotykanych ludzi.

 

Kulturalne zachowanie się przy stole i spożywanie posiłków w domu lub w restauracji:

  • Warto spróbować nauczyć malucha prawidłowego posługiwania się sztućcami i jedzenia nimi, a nie swoimi paluszkami, co często jest dla niego wygodniejsze. Jednak w towarzystwie, np. podczas uroczystego obiadu u babci czy w trakcie kolacji w restauracji wygląda to nieestetycznie.

  • Oprócz tego dobrze jest uświadomić dziecko, żeby w kulturalny sposób spożywało posiłek, tzn. siedząc grzecznie przy stole i nie wydając w trakcie jedzenia odgłosów mlaskania, itd.

  • Szczególnie ważne jest przygotowanie pociechy na wyjście do restauracji, aby czasem nie przeszkadzała innym, np. poprzez ciągłe bieganie po lokalu. Ale cierpliwie poczekała na swój posiłek przy stoliku.

 

Ubiór stosowny do okoliczności i właściwe zachowanie się w szczególnych sytuacjach towarzyskich:

  • Kindersztuba obejmuje również zasady savoir-vivre dla dzieci, które dotyczą również uroczystych okazji, a jakie w wyraźny sposób pozwalają okazać szacunek drugiemu człowiekowi.

  • Warto od najmłodszych lat zabierać swoje pociechy na różnego rodzaju uroczystości, żeby mogły one w praktyce zobaczyć, jak należy właściwie się zachować. Oczywiście pamiętając, że dzieci cały czas się uczą i nie zawsze wszystko może przebiegnąć zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

  • Przykładowo: wybierając się na imieniny do swojej babci lub urodziny do cioci, dobrze jest uwrażliwić malucha, że należy się na tego typu okoliczność stosownie ubrać. Naturalnie nie chodzi tutaj o to, żeby dziecko ubrać w tzw. strój galowy z białą koszulą z kołnierzykiem i spodniami wizytowymi. Niemniej strój małego gościa powinien być ładny i przede wszystkim schludny.

  • Ponadto dobrze jest nauczyć dziecko komunikowania się z innymi ludźmi w ułożony i taktowny sposób. Kluczowe jest tutaj tzw. staranne wypowiadanie się, aby pociecha mogła być dobrze zrozumiana.

  • Oprócz tego warto uświadomić dziecko, że np. nie jest w dobrym tonie przerywać rozmowy osób dorosłych, ale należy cierpliwie poczekać na swoją kolej. I nie przeszkadzać rodzicom, kiedy akurat rozmawiają ze swoimi gośćmi, zwłaszcza gdy sprawa nie jest pilna.

 

W dodatku bardzo pomocne może być dla dzieci poznanie zasad dobrego wychowania, jakie są znamienne dla kindersztuby, za pomocą książki czy bajek edukacyjnych, które podejmują tego typu zagadnienie.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.