Kategorie

Kiedy kupić wózek dla dziecka? Czy można przed porodem i jaki wybrać?

Nie jesteś pewna, czy można kupić wózek przed porodem? Lepszy będzie nowy czy używany? Podpowiemy, jak go trafnie wybrać.

Kiedy kupić wózek dla dziecka? Czy można przed porodem i jaki wybrać?

Kiedy kupić wózek dla dziecka? Czy można przed porodem i jaki wybrać?Kiedy najlepiej kupić wózek dla dziecka?

Z całą pewnością jest to kluczowe pytanie, które nurtuje przyszłych rodziców, jeśli chodzi o kompletowanie wyprawki. Tym bardziej, że jeszcze w powszechnej opinii, zwłaszcza w pokoleniu naszych rodziców czy dziadków, panuje przekonanie, że lepiej za szybko tego nie robić. Wynika to m.in. z niepopartych żadnymi dowodami obaw, że w ten sposób możemy przynieść pecha i np. stracić ciążę lub urodzić maluszka na długo przed planowanym terminem porodu. Innym powodem, bardziej praktycznym, może być niepewność, czy faktycznie dany model wózka sprawdzi się w przypadku naszej pociechy. A tak naprawdę o tym, jaki wózek kupić dla dziecka to opinie na temat jego konkretnych typów mogą okazać się dla nas niezwykle cenne i pomocne w wyborze.

Dobrze jest zarówno popytać wśród znajomych rodziców, którzy mieli już okazję osobiście wypróbować interesującą nas gondolę czy spacerówkę, jak i poszukać na sprawdzonych forach internetowych. Natomiast optymalnym czasem na to, kiedy kupić wózek i łóżeczko dla noworodka jest drugi trymestr ciąży, a ostatecznie początek trzeciego.

Wózek dla niemowlaka w II trymestrze ciąży? Znakomity pomysł!Wózek dla niemowlaka w II trymestrze ciąży? Znakomity pomysł!

Głównymi powodami przemawiającymi za tym są przede wszystkim względy praktyczne:

  • Na tym etapie ciąży istnieje mniejsze ryzyko poronienia w przeciwieństwie do I trymestru ciąży, kiedy to większość z nich może zakończyć się samoistnie na skutek dużych wad wrodzonych płodu i innych powikłań niezależnych od kobiety.
  • To właśnie w drugim trymestrze ciąży przyszła mama dostaje ogromny przypływ energii. Związany jest on też z faktem, że większość typowych dolegliwości pierwszych trzech miesięcy ciąży znika i przestaje uniemożliwiać normalne codzienne funkcjonowanie kobiety ciężarnej.
  • Natomiast pod koniec II trymestru zaczyna pojawiać się u niemal każdej mamy tzw. syndrom wicia gniazda rodzinnego, czyli przemożna chęć przygotowania mieszkania na pojawienie się maleństwa. Warto wykorzystać to na ''intensywne'' poszukiwania, jaki wózek kupić.
  • Jest to idealny moment szczególnie dla tych młodych rodziców, którzy chcą jeszcze przed narodzinami poznać płeć dziecka, żeby poszczególne elementy wyprawki skompletować w zależności od tego, czy na świat przyjdzie córka lub syn. Wtedy dla większej pewności lepiej poczekać z zakupem wózka (pod względem koloru) czy ubranek do chwili, gdy zostaną wykonane badania połówkowe przez USG.
  • Z kolei początek trzeciego trymestru ciąży jest wręcz decydujący, jeśli chodzi o kupno kluczowych części