Kategorie

Kiedy kupić wózek dla dziecka? Czy można przed porodem i jaki wybrać?

Nie jesteś pewna, czy można kupić wózek przed porodem? Lepszy będzie nowy czy używany? Podpowiemy, jak go trafnie wybrać.

Kiedy kupić wózek dla dziecka? Czy można przed porodem i jaki wybrać?

Kiedy kupić wózek dla dziecka? Czy można przed porodem i jaki wybrać?Kiedy najlepiej kupić wózek dla dziecka?

Z całą pewnością jest to kluczowe pytanie, które nurtuje przyszłych rodziców, jeśli chodzi o kompletowanie wyprawki. Tym bardziej, że jeszcze w powszechnej opinii, zwłaszcza w pokoleniu naszych rodziców czy dziadków, panuje przekonanie, że lepiej za szybko tego nie robić. Wynika to m.in. z niepopartych żadnymi dowodami obaw, że w ten sposób możemy przynieść pecha i np. stracić ciążę lub urodzić maluszka na długo przed planowanym terminem porodu. Innym powodem, bardziej praktycznym, może być niepewność, czy faktycznie dany model wózka sprawdzi się w przypadku naszej pociechy. A tak naprawdę o tym, jaki wózek kupić dla dziecka to opinie na temat jego konkretnych typów mogą okazać się dla nas niezwykle cenne i pomocne w wyborze.

Dobrze jest zarówno popytać wśród znajomych rodziców, którzy mieli już okazję osobiście wypróbować interesującą nas gondolę czy spacerówkę, jak i poszukać na sprawdzonych forach internetowych. Natomiast optymalnym czasem na to, kiedy kupić wózek i łóżeczko dla noworodka jest drugi trymestr ciąży, a ostatecznie początek trzeciego.

Wózek dla niemowlaka w II trymestrze ciąży? Znakomity pomysł!Wózek dla niemowlaka w II trymestrze ciąży? Znakomity pomysł!

Głównymi powodami przemawiającymi za tym są przede wszystkim względy praktyczne:

 • Na tym etapie ciąży istnieje mniejsze ryzyko poronienia w przeciwieństwie do I trymestru ciąży, kiedy to większość z nich może zakończyć się samoistnie na skutek dużych wad wrodzonych płodu i innych powikłań niezależnych od kobiety.
 • To właśnie w drugim trymestrze ciąży przyszła mama dostaje ogromny przypływ energii. Związany jest on też z faktem, że większość typowych dolegliwości pierwszych trzech miesięcy ciąży znika i przestaje uniemożliwiać normalne codzienne funkcjonowanie kobiety ciężarnej.
 • Natomiast pod koniec II trymestru zaczyna pojawiać się u niemal każdej mamy tzw. syndrom wicia gniazda rodzinnego, czyli przemożna chęć przygotowania mieszkania na pojawienie się maleństwa. Warto wykorzystać to na ''intensywne'' poszukiwania, jaki wózek kupić.
 • Jest to idealny moment szczególnie dla tych młodych rodziców, którzy chcą jeszcze przed narodzinami poznać płeć dziecka, żeby poszczególne elementy wyprawki skompletować w zależności od tego, czy na świat przyjdzie córka lub syn. Wtedy dla większej pewności lepiej poczekać z zakupem wózka (pod względem koloru) czy ubranek do chwili, gdy zostaną wykonane badania połówkowe przez USG.
 • Z kolei początek trzeciego trymestru ciąży jest wręcz decydujący, jeśli chodzi o kupno kluczowych części niemowlęcej wyprawki.
 • Z jednej strony ważne jest, żeby przyszła mama mogła się skoncentrować bardziej na sobie i większym odpoczynku przed zbliżającym się porodem. Chyba, że planuje skompletować wyprawkę bez konieczności wychodzenia z domu za pomocą sklepu internetowego.
 • A z drugiej – czasami nie jesteśmy w stanie przewidzieć różnych sytuacji albo właśnie istnieje w danej ciąży prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu.
 • Dlatego zamiast niepotrzebnie się denerwować, że nie zdążymy z przygotowaniem wszystkiego na czas, to warto z wyprzedzeniem zadbać o zakup potrzebnych rzeczy.
 • Ponadto niebagatelne znaczenie odnośnie tego, kiedy kupić wózek dla noworodka ma nie tylko nasz czas, ale i także pieniądze. I to niezależnie od rodzaju, który z jego typów zamierzamy wybrać dla naszej pociechy – wielofunkcyjny czy samodzielnie gondolę lub spacerówkę.
 • Bez względu na to, czy rozważasz, jaki wózek kupić na lato czy na zimę, niewątpliwie jest to duży wydatek dla rodzicielskiego portfela. Szczególnie w sytuacji, gdy zależy nam na jego wysokiej jakości i funkcjonalności na codziennych spacerach z maluszkiem. Wobec tego jednym z rozwiązań jest dokładne sprawdzenie, kiedy są wyprzedaże wózków, żeby kupując najlepszy z nich, spróbować trochę zaoszczędzić, np. na kolejne ubranko lub zabawkę dla pociechy.

 

A zatem jaki wózek warto kupić dla dziecka?

Przede wszystkim dobra gondola i spacerówka dla malucha powinny być niezwykle wytrzymałe oraz zaprojektowane w taki sposób, żeby zagwarantowały mu bezpieczeństwo i wygodę na spacerach. Dotyczy to zarówno wózków wielofunkcyjnych, jak i kupowanych oddzielnie. Warto przy tym sprawdzić również, czy i jakie oceny posiada konkretny model sprzedawany np. w wybranym przez nas sklepie internetowym.

Poniżej przedstawiamy podstawowe kryteria, którymi powinniśmy się kierować, gdy jesteśmy na etapie zastanawiania się, jaki wózek kupić dla niemowlaka:

 • Trzeba zwracać uwagę na stelaż wózka, czy jest solidnie wykonany i jaka jest jego rama – aluminiowa czy stalowa (?). Pierwszy rodzaj zagwarantuje nam nie tylko jej wytrzymałość, ale i lekkość przy prowadzeniu gondoli czy spacerówki.
 • Dobrze jest sprawdzać, czy preferowany przez nas model posiada amortyzację, najlepiej na kołach przednich i tylnych. Minimalizuje to ryzyko ewentualnych wstrząsów, gdy będziemy jeździć wózkiem po nierównych powierzchniach, a dziecku zapewni komfortową podróż.
 • Gondola powinna być w miarę obszerna, żeby zapewnić niemowlakowi jak największy komfort podróży i możliwość swobodnego ułożenia się w niej. Ma to również ogromne znaczenie, gdy według przewidywań lekarzy z badań USG noworodek ma urodzić się duży.
 • Tymczasem przy wyborze spacerówki konieczne jest upewnienie się, czy została ona wyposażona w naramienne i biodrowe pasy bezpieczeństwa. Są one podstawowym zabezpieczeniem dla maluszka, które chroni go przed wypadnięciem wózka w czasie spaceru. Również identyczną funkcję pełni zdejmowana ochronna barierka, w którą najczęściej są wyposażone spacerówki. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy pociecha staje się coraz bardziej ruchliwa.
 • Niezwykle istotne jest też zwrócenie uwagi, czy budka spacerówki jest na tyle rozkładana do przodu, żeby w razie potrzeby zapewnić dziecku dodatkową ochronę przy mocnym słońcu lub wietrze.
 • Natomiast gdy myślimy nad tym, jaki wózek kupić na zimę dla niemowlaka, to lepiej wybierać wśród modeli, w których dołączona jest specjalna osłonka na nóżki. Przeważnie jest ona dodatkowo ocieplana, więc zapewni maleństwu – razem z dużą budką – doskonałą ochronę przed nieprzyjemnym mrozem.
 • Warto również w wyborze spacerówki sugerować się, czy istnieje możliwość regulacji położenia jej oparcia. Ideałem jest tutaj wózek spacerowy, który można rozłożyć całkowicie na płasko do pozycji leżącej. Ma to dwojakie zastosowanie.
 • Po pierwsze, jest to niezbędny wymóg, gdy w spacerówce będzie przewożone niemowlę, które jeszcze nie potrafi samodzielnie siedzieć. Na tym etapie rozwoju dziecka pod żadnym pozorem nie należy ''zmuszać'' małego kręgosłupa do przyjmowania jeszcze nienaturalnej dla niego pozycji siedzącej.
 • Po drugie, jest to niezwykle wygodne rozwiązanie w trakcie drzemki maluszka na spacerze, ponieważ zapewnia wygodną jazdę i niczym niezakłócony sen.

 

Pamiętajmy przy tym, że gondola jest dedykowana dla najmniejszych pociech do ukończenia przez nie sześciu miesięcy życia. Jednak gdy dziecko wcześniej ''wyrośnie'' z niej, można zmienić ją na spacerówkę z rozkładanym do pozycji półleżącej i leżącej oparciem.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.