Kategorie

Kiedy dziecko zaczyna wstawać i jak ćwiczyć z niemowlakiem?

Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowa nauka chodzenia u małych pociech i w jaki sposób można ją wspierać.

Kiedy dziecko zaczyna wstawać i jak ćwiczyć z niemowlakiem?

W oczekiwaniu na pierwsze kroki niemowlaka...

 

W jakim wieku dziecko zaczyna chodzić?

Bez wątpienia każdy rodzic z niecierpliwością wyczekuje na pierwsze samodzielne kroki swojego maluszka, co jest z pewnością jednym z przełomowych momentów w jego rozwoju fizycznym.

 

Warto przy tym mieć świadomość, że nie tylko istotny jest fakt, kiedy dziecko zaczyna chodzić, ale również i to, czy porusza się w sposób prawidłowy.

 

Z jednej strony dobrze jest wiedzieć, że jest to jedna z kluczowych i zarazem trudnych do opanowania przez maluszka umiejętności ruchowych, która wymaga odpowiedniej długości czasu. Dlatego też w dość powszechnej sytuacji, gdy roczne dziecko nie chodzi, to przeważnie nie jest to powód do niepokoju, co niestety często się zdarza wśród rodziców najmłodszych pociech.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że pod względem fizjologicznym maluszek ma czas pomiędzy 10 a 18 miesiącem swojego życia na postawienie swoich pierwszych kroków, to jest to jak najbardziej normalne zjawisko.

 

Co więcej, przyjmuje się odgórnie, że większość dzieci zdobywa umiejętność samodzielnego chodzenia w okolicach 16 miesiąca życia i zazwyczaj jest to górna granica.

 

Ponadto jest to mocno uzależnione zarówno od dojrzałości układu ruchowego malucha, jak i od jego psychicznego przygotowania do stawiania pierwszych kroków.

 

Niemniej warto przy tym pamiętać, że równie istotne, o ile nie najważniejsze jest to, jak przebiega nauka chodzenia u pociechy, które tak naprawdę składa się z kilku podstawowych etapów.

 

W związku z tym nie tylko należy mieć wiedzę o tym, kiedy najpóźniej dziecko zaczyna chodzić, ale i także poznać ogólny przebieg jego rozwoju ruchowego pod tym kątem.

 

Wszystkie umiejętności, które niemowlę zdobywa od momentu swojego przyjścia na świat, jak utrzymywanie swojej główki w pozycji na brzuszku czy obracania się na plecy, przygotowują jego narząd ruchu do całkowitej pionizacji.

 

Nauka chodzenia dziecka – etapy, o których warto wiedzieć


Koń na biegunach
Konik na biegunach. Zobacz wszystkie wzory, klikając tutaj.

Zanim przejdziemy do interesującego nas zagadnienia, jak nauczyć dziecko chodzić, to najpierw dobrze jest przyjrzeć się całemu procesowi zdobywania tej niesamowitej umiejętności ruchowej.

 

Stawianie pierwszych kroków jest nieodłącznie związane ze zdolnością do kontroli środka ciężkości własnego ciała, aby utrzymać stabilność swojej postawy.

 

W związku z powyższym, w początkach nauki chodzenia bardzo charakterystyczna jest pozycja niedźwiedzia u dziecka, która przypomina styl poruszania się tego zwierzątka.

 

  • Polega ona na tym, że niemowlę w trakcie chodzenia na tzw. czworakach, zaczyna prostować swoje nóżki i tym samym podnosi swoje pośladki do góry.

  • Wtedy obciążenie jego ciała przenosi się na dłonie oraz stopy pociechy, a jego miednica kołysze się na boki w trakcie poruszania się.

  • Jest to osobliwa pozycja, która uczy maluszka utrzymywania swojej równowagi w specyficznych dla niego warunkach, gdy jest powyżej tzw. płaszczyzny podparcia.

 

Natomiast sama nauka wstawania, która poprzedza właściwy etap samodzielnego stawiania pierwszych kroków, jest możliwa dopiero w chwili, gdy niemowlę będzie potrafiło przyjmować pozycję klęczną.

 

Dlatego też początkowo odbywa się ona przy meblach, ponieważ dziecko ma wtedy możliwość dobrej asekuracji. Przeważnie najwyższy czas na to, kiedy dziecko wstaje, przychodzi w 10 miesiącu jego życia. Co więcej, jest to wyjątkowa umiejętność ruchowa, która jest z każdym dniem doskonalona przez pociechę.

 

Koniecznie trzeba przy tym wiedzieć, jak wygląda prawidłowe wstawanie niemowlaka, ponieważ jest to jasny sygnał, czy jego rozwój ruchowy przebiega we właściwy sposób bądź jest z różnych powodów zaburzony.

 

Warto mieć świadomość, że maluszek będzie uczyć się tej umiejętności z poszczególnych rodzajów pozycji, które następują po sobie w odpowiedniej kolejności. I tutaj można czasami zauważyć pewne nieprawidłowości, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

 

To jest jak najbardziej naturalne, że niemowlę rozpoczyna swoją naukę wstawania z pozycji na czworaka czy klęcznej poprzez uprzednie przytrzymanie się mebla i wyprostowaniu swoich obu nóżek w tym samym momencie. Następnie można zauważyć, że pociecha najpierw zaczyna klękać na jednym ze swoich kolan, a potem z niego się podnosi.

 

I właśnie tutaj trzeba sprawdzić, czy maluszek robi to naprzemiennie. Innymi słowy: czy ćwiczy wstawanie z jednego, a potem z drugiego kolanka. A gdy tak się nie dzieje, to niezwłocznie skontrolujmy to z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 

W dalszej kolejności dziecko odbywa naukę chodzenia bokiem (koniecznie w obu kierunkach!), która poprzedza właściwy etap samodzielnego stawania swoich pierwszych kroków.

 

Jest to ważne, aby później maluszek mógł ruszyć do przodu. Wobec tego pamiętajmy, że samodzielne stanie dziecka to ważny etap i wstęp do nauki chodzenia na dwóch nogach.

 

Nietypowe sposoby poruszania się u chodzących maluchów


Sarenka przytulanka z możliwością personalizacji. Zobacz wszystkie warianty sarenki.

Warto jeszcze wspomnieć o jednej istotnej kwestii. A mianowicie: rodzice często zauważają, że dziecko chodzi na kolanach bądź cały czas na palcach i zaczynają się martwić tym stanem rzeczy.

 

Oczywiście w razie zauważenia niepokojących objawów, koniecznie trzeba skonsultować się ze specjalistą, który rozwieje wszelkie nasze wątpliwości.

 

Z pewnością problematyczna jest sytuacja, kiedy 18 miesięczne dziecko zaczęło chodzić na palcach, choć już jest na tym etapie, że jest w stanie samodzielnie stanąć na całych swoich stopach. Jedynie ten sposób poruszania się jest dopuszczalny na samym początku, gdy maluszek uczy się samodzielnego wstawania i robienia pierwszych kroków.

 

Jak zachęcić dziecko do chodzenia?

Bardzo często rodzice zastanawiają się i szukają sprawdzonych sposobów na to, jak pomóc dziecku w chodzeniu. Tym bardziej jest to zrozumiałe, gdy uświadomimy sobie, że nie jest to tak łatwa do nabycia umiejętność ruchowa, jak moglibyśmy się spodziewać.

 

Porady, jak wspomóc naukę chodzenia u niemowląt

Po pierwsze i najważniejsze: zdrowo i prawidłowo fizjologicznie rozwijające się maluchy, przeważnie nie potrzebują specjalnego wspomagania w ułatwieniu im stawiania pierwszych kroków. Oczywiście zakładając przy tym, że najmłodsze dzieci mają zagwarantowane odpowiednie warunki do zdobywania i doskonalenia swoich umiejętności fizycznych.

  • Warto zatem zatroszczyć się o ich najbliższe otoczenie, które powinno być dostosowane pod kątem bezpieczeństwa dla niemowlaka, który staje się coraz bardziej mobilny.

  • Oprócz tego dla nauki wstawania i chodzenia jest bardzo istotne podłoże, na jakim będzie ona miała się odbywać.

  • Nie powinno być ono zbyt miękkie, ale i też nie za twarde, co daje optymalne warunki dla stawiania pierwszych kroków.

 

Co więcej, warto zaufać samemu maluszkowi i podążać za jego naturalnymi potrzebami, a przede wszystkim nie przyśpieszać całego procesu nauki chodzenia.

 

Innymi słowy: oznacza to, że np. zbyt wczesne stawianie dziecka i próba spacerowania z nim za rączkę, kiedy jeszcze jego układ ruchu nie jest na to gotowy, może wyrządzić mu więcej szkody niż pożytku.

 

Dobrze jest w tym względzie postawić na samodzielność pociechy i obserwować jej naukę chodzenia, a także sprawdzać, czy pokrywa się ona z najważniejszymi etapami, które powinny po sobie następować.

 

Oczywiście należy w rozsądny sposób asekurować maluszka, który na początku jest narażony na częste upadki.

 

Ale standardowe prowadzenie dziecka pod paszki nie jest obecnie zalecane, ponieważ zaburza proces prawidłowej nauki chodzenia.

  • Tak samo jak trzymanie za rączkę pociechy, która nie potrafi jeszcze samodzielnie stawiać pierwszych kroków.

  • O wiele lepszym rozwiązaniem jest delikatne przytrzymywanie maluszka w okolicy jego miednicy, choć nie powinno robić się tego zbyt często.

 

A co z szelkami do nauki chodzenia? Fizjoterapia i współcześni specjaliści w jej dziedzinie raczej nie zalecają ich dla dzieci, których rozwój fizyczny przebiega prawidłowo. Dzieje się tak również z tego powodu, że maluch będąc w ciągłej asekuracji przez opiekuna, nie jest w stanie nauczyć się upadania w bezpieczny sposób, co jest też ważne w trakcie chodzenia.

 

Nauka chodzenia dziecka – czy ćwiczenia są konieczne?

W dodatku rodzice nierzadko szukają pomysłów na to, jak ćwiczyć z niemowlakiem, aby zachęcać go do stawiania pierwszych kroków.

 

Jednak tak naprawdę w przypadku najmłodszych dzieci, których rozwój psychoruchowy przebiega prawidłowo, nie jest potrzebne stosowanie specjalistycznych ćwiczeń.

 

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko nie chce chodzić lub robi to w niewłaściwy sposób. Konieczne jest wtedy zasięgnięcie porady u lekarza specjalisty bądź u wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

 

Kiedy się niepokoić, gdy dziecko nie chodzi?


Wózek pchacz od marki Little Dutch. Zobacz, jak świetnie wygląda w wersji różowej.

Najczęściej kluczowy jest tutaj wiek malucha, który najpóźniej w 18 miesiącu swojego życia powinien mieć już za sobą pierwsze kroki.

  • Oczywiście warto przy tym zaznaczyć, że wyjątkowym przypadkiem są tutaj dzieci urodzone przedwcześnie.

  • Również i waga pociechy może mieć wpływ na to, że nauka chodzenia jest opóźniona.

 

Poza tym warto zdawać sobie sprawę, że mogą istnieć różne przyczyny niechodzenia dziecka, które mają przeważnie podłoże zdrowotne.

 

Są one w głównej mierze związane z niedojrzałością lub schorzeniami narządu ruchu u najmłodszych pociech.

 

A należą do nich m.in. dysplazja stawu biodrowego bądź krzywica, tj. choroba kości, która często wynika z niedoborów witaminy D u niemowląt. Ponadto bardziej poważniejszą przyczyną jest rzadko występująca choroba genetyczna zwaną dystrofią mięśniową Duchenne'a.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.