Kategorie

Kiedy dziecko przesypia całą noc? Jak nauczyć niemowlę przesypiać noce i kiedy to nastąpi?

Wyjaśniamy, kiedy dziecko przesypia całe noce i w jaki sposób można mu w tym pomóc.

Kiedy dziecko przesypia całą noc? Jak nauczyć niemowlę przesypiać noce i kiedy to nastąpi?

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce?

Noworodki i najmniejsze niemowlęta przeważnie więcej czasu spędzają na spaniu niż na aktywnym czuwaniu. Mimo to o wiele częściej potrafią one budzić się w nocy i płaczem domagać się zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb fizjologicznych, zwłaszcza tak dotkliwego dla nich poczucia głodu. Nic zatem dziwnego, że rodzice najmłodszych pociech z utęsknieniem czekają na ten wyjątkowy moment, w którym ich niemowlę przesypia całą noc, aby i oni mogli się w końcu porządnie wyspać. I jest to jak najbardziej zrozumiałe. Generalnie przyjmuje się, że ta przełomowa chwila następuje pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem życia maluszka. Jest to pewnie poniekąd związane z tym, że zanim dziecko ukończy swoje pierwsze pół roku życia, to zaczyna mieć rozszerzaną dietę o nowe i stałe pokarmy, które potrafią nasycić go na dłuższy czas. A to oznacza w głównej mierze, że już przynajmniej potrzeba natychmiastowego zaspokojenia swojego głodu nie będzie go w nocy wybudzać. Albo chociaż nie tak często jak miało to miejsce wcześniej, gdy noworodek był wyłącznie karmiony piersią lub butelką z mlekiem modyfikowanym. Niemniej jednak jak pokazuje prawdziwe życie, to ten upragniony przez młodych rodziców czas, kiedy niemowlę przesypia całą noc, zazwyczaj nie przychodzi zgodnie z teoretycznymi przewidywaniami ekspertów, ale tak naprawdę w różnym momencie. Jest to zależne od bardzo różnych czynników, na które nie zawsze mamy całkowity wpływ. Choć na pewno możemy ułatwić sobie zadanie i spróbować nauczyć naszą pociechę przesypiać większą część nocy. Naturalnie nie stanie się to z dnia na dzień, i na pewno potrzebne będzie do tego dużo cierpliwości i wytrwałości, a także konsekwencji w naszym postępowaniu.

Czynniki indywidualne mają znaczenie!

Warto jednak przy tym pamiętać, że sama kwestia tego, kiedy dziecko przesypia noce, bywa sprawą bardzo indywidualną:

  • Dzieje się tak dlatego, że niektóre maluchy mogą jeszcze przez długi czas wybudzać się ze snu, ponieważ mają o wiele większe potrzeby niż ich rówieśnicy.
  • Dużo zależy również od samego charakteru i temperamentu niemowlaka, a także jego wrażliwości, szczególnie na najmniejsze hałasy, które potrafią natychmiastowo wyrwać go z drzemki.
  • Poza tym część dzieci może mieć problemy z przespaniem całej nocy po dniu pełnym różnych wrażeń. Układ nerwowy niemowląt jest jeszcze niedojrzały i bardzo łatwo go ''przebodźcować''. A to z kolei potrafi niekorzystnie wpłynąć na sen dziecka i jego długość.
  • Ponadto już nawet podstawowy sposób karmienia pociechy będzie mieć ogromne znaczenie w tym, od kiedy niemowlę przesypia noc. I nie jest to związane tylko z późniejszym rozszerzeniem diety, które może się przyczynić, że faktycznie maluszek nie będzie częściej się budził.
  • Ale dobrze jest sobie uświadomić, że noworodki karmione w sposób naturalny piersią nie są w stanie przespać całej nocy, a przynajmniej nie na początku swojego życia:
  • Z jednej strony mleko jest lekkostrawnym pokarmem, więc to naturalne, że niemowlę będzie domagało się częstszego jedzenia nawet w nocy.
  • A z drugiej – zaspokaja to jego potrzebę bliskości ze swoją mamą i daje mu poczucie bezpieczeństwa.
  • Dlatego też bywa tak, że dzieci karmione preparatem mlekozastępczym o wiele wcześniej zaczynają przesypiać całe noce, a na pewno o wiele dłużej niż maluchy karmione piersią. Co więcej, w ostatnim przypadku niemowlęta powinny otrzymywać pokarm mamy na własne żądanie. A nie na wyznaczone godziny, które są często zalecane przy karmieniu mlekiem modyfikowanym.

Jak widać kwestia tego, od kiedy dziecko przesypia noc, jest zależna od różnych okoliczności oraz przede wszystkim od samego maluszka, jego osobowości i aktualnych potrzeb w danym momencie. Dobrze jest również zdawać sobie sprawę, że bywa to również zmienne. Są noce, gdy rzeczywiście niemowlę będzie przesypiało bez pobudek całą noc. Ale jego spokojny sen może kiedy indziej zakłócić, chociażby skok rozwojowy, bolesne ząbkowanie czy nawet zwyczajne przeziębienie. Choć oczywiście istnieją sprawdzone sposoby, które pomagają rodzicom nauczyć swoją pociechę przesypiania jeśli nie całej nocy, to jej większej części.

Jak nauczyć dziecko przesypiać noce?

Czy w ogóle rodzice mogą mieć jakikolwiek wpływ na to, kiedy niemowlę przesypia noc? W pewnym sensie tak i jak najbardziej jest to możliwe. Warto jednak zacząć działać w tym względzie już od pierwszych dni życia maleństwa, kiedy już po porodzie wrócimy z nim do domu:

  • Powoli zacznijmy przyzwyczajać dziecko do znamiennego rytmu dnia i nocy. Ma to na celu pomóc mu je od siebie rozróżniać. Czasami jako młodzi rodzice mamy tendencję do zachowywania się bardzo cicho, kiedy nasza pociecha akurat śpi, i to również w ciągu dnia. Co więcej, pragniemy zapewnić jej spokojny i niczym niezakłócony sen, więc nawet zasłaniamy okna w pokoju, w którym aktualnie ona zasnęła.
  • Jednak to wcale nie pomaga niemowlakowi nauczyć się rozróżnienia dnia od nocy. A w konsekwencji utrudnia to późniejsze przestawienie dziecka na dłuższy sen wieczorny. Wobec tego warto w ciągu dnia postarać się zachowywać normalnie i niekoniecznie zapewniać maluszkowi całkowitą ciszę na ten czas, ale właśnie zadbać o nią bardziej w nocy. Nie trzeba też w trakcie dziennej drzemki niemowlaka opuszczać rolet czy zaciągać zasłon.
  • W dodatku na to, kiedy dziecko przesypia całą noc, ma ogromny wpływ wprowadzenie stałych, cowieczornych rytuałów. One również pomogą niemowlakowi w umiejętnym odróżnianiu poszczególnych pór dnia, ale nie tylko. Pewne niezmienne czynności, które będziemy zawsze wykonywać z pociechą przed jej położeniem się do łóżeczka, pozwalają jej się wyciszyć i uspokoić po aktywnej zabawie dziennej. A to również ma wpływ na dobry i przede wszystkim dłuższy nocny sen dziecka.
  • Przykładowo o ustalonej porze rozpoczynamy wieczorny rytuał, w której w odpowiedniej kolejności zaproponujemy maluszkowi czytanie książeczki, kolację i ciepłą kąpiel. Jeśli karmimy niemowlę piersią, to można mu ją zaproponować przed samym zaśnięciem, ponieważ ssanie dodatkowo go odpręży i ułatwi mu zasypianie.
  • Pamiętajmy również, żeby w ciągu dnia nie fundować maluszkowi zbyt wielu różnych atrakcji. Szczególnie dotyczy to najmłodszych pociech, ale nie tylko. Chodzi tutaj o to, żeby niemowlę nie było przebodźcowane ani zbyt zmęczone, co zarazem utrudni mu zaśnięcie, jak i przespanie całej nocy. Dlatego też i stały rytm dnia odgrywa dużą rolę w tym względzie.

Warto też stopniowo wprowadzać w codzienne życie dziecka różnego rodzaju nowości, czy jeśli chodzi o nadmiar zabawek albo częste wyjazdy w nieznane miejsca. Szczególnie gdy zauważamy, że nasza pociecha ma bardziej wrażliwy układ nerwowy i często bywa niespokojna w nowych dla niej sytuacjach.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

Dlaczego dziecko nie śpi w nocy i zbyt często się wybudza podczas snu?

Powodów tego stanu rzeczy może być bardzo dużo.

  • Z jednej strony może to być wywołane rozpoczynającą się lub właśnie trwającą chorobą, a także wyrzynaniem się pierwszych mlecznych ząbków.
  • A z drugiej strony są takie okresy w życiu niemowlęcia, jak chociażby skoki rozwojowe, które również mogą zaburzyć dotychczasowy rytm snu dziecka. I to nawet w sytuacji, gdy maluszek zdawał się już przesypiać całe noce.
  • Innym powodem może tutaj być podanie maluszkowi zbyt obfitej kolacji. Szczególnie zdarza się to na początkowym etapie rozszerzania diety, ale nie tylko. Natomiast z przepełnionym małym brzuszkiem trudniej będzie dziecku zasnąć. A jeśli się to mu uda – to istnieje prawdopodobieństwo, że może przebudzić się w nocy.
Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.