Kategorie

Jakie umiejętności zdobywa dziecko w okresie niemowlęcym? Rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu

Wyjaśniamy, jak orientacyjnie wygląda rozwój ruchowy dziecka do 1 roku życia.

Jakie umiejętności zdobywa dziecko w okresie niemowlęcym? Rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu

Intensywny okres rozwoju dziecka w wieku niemowlęcym

Narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego rodzica. Noworodek przychodzi na świat całkowicie bezbronny i dopiero z biegiem czasu będzie mógł rozwijać swoje naturalne predyspozycje i zdobywać nowe zdolności.

Okres niemowlęcy, który trwa od momentu urodzin maleństwa aż do ukończenia przez nie pierwszego roku życia, jest niezwykle wyjątkowy i zarazem intensywny pod względem rozwoju pociechy. To właśnie wtedy maluszek uczy się podstawowych umiejętności, szczególnie ruchowych, które są niezbędne, aby mógł się on coraz bardziej usamodzielniać od swoich opiekunów.  Obserwując rozwój niemowlęcia można mieć wrażenie, że niemal w każdym miesiącu pokonuje ono kolejne kroki milowe, żeby pod koniec swoich pierwszych urodzin zacząć naukę chodzenia i osiągnąć tak potrzebne podstawowe umiejętności fizyczne. Niemniej jednak równocześnie w tym okresie kształtuje się jego psychika i intelekt, a także rozpoczyna się proces dojrzewania jego emocjonalności. Choć bez dwóch zdań sam rozwój ruchowy dziecka przebiega w sposób niezwykle spektakularny w pierwszym roku jego życia, o czym będziemy mogli przekonać się za chwilę. Warto przy tym pamiętać, żeby zapewnić swojemu maluszkowi optymalne warunki, w których będzie mógł dorastać i zdobywać nowe umiejętności, które często nazywa się tzw. kamieniami milowymi. A zatem jak stymulować rozwój noworodka, żeby faktycznie pomóc mu w tym względzie? Bardzo ważne jest dbanie o jego zdrowie i dobre samopoczucie, a także odpowiednia pielęgnacja.. Oprócz tego dobrze jest proponować mu zabawki dostosowane do jego wieku oraz potrzeb, aby nie tylko były dla niego bezpieczne, ale wspierały go w prawidłowym rozwoju. Oczywiście konieczne jest przy tym również uświadomienie sobie, jakie umiejętności zdobywa dziecko w okresie niemowlęcym, żeby:

  • wiedzieć, w jakim momencie można spodziewać się ich osiągnięcia przez maluszka,
  • a w razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, móc szybko zareagować i poszukać dla pociechy specjalistycznej pomocy.

Należy przy tym pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym, indywidualnym tempie. Jest ono często zależne też od tego, czy maleństwo urodziło się w przewidzianym terminie porodu lub przyszło na świat przedwcześnie. W ostatnim przypadku u wcześniaków bierze się pod uwagę tzw. wiek korygowany, więc mogą tutaj pojawić się pewne odstępstwa. Natomiast u niemowląt urodzonych w terminie może czasem wystąpić sytuacja, że jeden maluszek będzie szybciej zdobywać pewne umiejętności, a drugi nieco później będzie w stanie opanować je. Dlatego podany przez nas rozwój dziecka miesiąc po miesiącu jest przykładowy i orientacyjny.

Jak przebiega prawidłowy rozwój ruchowy niemowlaka oraz o czym jeszcze warto wiedzieć?

Wiek niemowlęcy rządzi się własnymi prawami i jest niezwykle przełomowy w rozwoju dziecka. Najbardziej dostrzegalne przez otoczenie jest zdobywanie przez maluszka różnego rodzaju umiejętności ruchowych, które widać na pierwszy rzut oka. Ale i w pierwszym roku życia niemowlę rozwija się również pod względem psychicznym, intelektualnym i emocjonalnym. A już na pewno ten okres życia ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o późniejszą naukę czy radzenie sobie ze swoimi emocjami oraz innymi problemami. Dzieje się tak dlatego, że gdy już od najwcześniejszych lat okazujemy swojemu maluszkowi dużo miłości i troski, zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa, to przedkłada się to na jego całościowy rozwój.

Poniżej podajemy orientacyjne dane, jakie umiejętności niemowlaka można zauważyć w kolejnych miesiącach jego życia:

  • Od 2 miesiąc życia:
    Niemowlę mniej więcej w połowie drugiego miesiąca swojego życia zaczyna coraz wyżej podnosić swoją główkę w pozycji na brzuchu i coraz dłużej utrzymuje ją. W ten sposób ćwiczy mięśnie swojej szyi oraz karku. Jest to ważny trening, który później pozwoli maluszkowi na samodzielne trzymanie głowy w każdej pozycji, bez konieczności jej podpierania przez opiekuna, żeby nie opadła ona gwałtowanie do tyłu.
  • Od 3 miesiąc życia:
    Szczególnie jego początek to bardzo radosny dla jego rodziców czas, kiedy dziecko uśmiecha się świadomie i zdarza się to mu coraz częściej. Warto przy tym zwrócić uwagę, że niemowlę swoim rozbrajającym uśmiechem obdarza nie zabawki ani inne martwe przedmioty, ale w głównej mierze ludzi, zwłaszcza tych najbliższych jak mamę i tatę. Co więcej, to kiedy pojawi się pierwszy uśmiech dziecka ma ogromne znaczenie dla prawidłowości jego rozwoju, ponieważ jego brak może świadczyć o poważnych problemach ze wzrokiem albo innych zaburzeniach, np. na tle neurologicznym lub społecznym. Szczególnie alarmująca jest sytuacja, kiedy czteromiesięczne niemowlę nie śmieje się do swoich rodziców. Oprócz tego w 3 miesiącu życia maluszek zaczyna wydawać pierwsze charakterystyczne dla siebie dźwięki, które określane są mianem tzw. głużenia. To z kolei ważny etap w rozwoju mowy pociechy. Natomiast specjaliści zwracają uwagę, że jego pojawienie się nie zawsze świadczy o tym, że niemowlę dobrze słyszy, ponieważ i dzieci niedosłyszące potrafią głużyć. Ponadto 3-miesięczny maluszek zaczyna trenować swoje rączki i uczy się chwytania lekkich zabawek, np. grzechotek, które dodatkowo stymulują rozwój jego słuchu. Natomiast już coraz lepiej wychodzi mu wysokie unoszenie oraz dłuższe podnoszenie swojej główki, kiedy leży na brzuszku.
  • Od 4 - 5 miesiąc życia:
    To czas, gdy niemowlę potrafi mocno utrzymać swoją główkę, ponieważ poprzez częste ćwiczenie na brzuszku wzmocnił mięśnie swojego karku i szyi. To moment, kiedy maluszek powoli zaczyna przygotowywać się do chodzenia na czworaka, czyli raczkowania. Ale zanim to nastąpi, to 4-miesięczne niemowlę potrafi zrobić przewrót z pleców na boki, a potem nawet z brzuszka z powrotem na swoje plecki.Natomiast w drugą stronę jest to już trudniejsze dla dziecka i nauczy się tego w późniejszym czasie.

 

Natomiast w drugą stronę jest to już trudniejsze dla dziecka i nauczy się tego w późniejszym czasie. Tymczasem gdy tylko zauważymy, że nasza pociecha próbuje się przekręcać na boki, to warto zapewnić jej bezpieczeństwo. A zatem nie można pozostawiać jej na samej na niezabezpieczonym łóżku lub przewijaku na komodzie, ponieważ istnieje ryzyko, że spadnie. Oprócz tego nie można również zapomnieć o tym, żeby obniżyć poziom materaca w niemowlęcym łóżeczku, a na spacerze w wózku zapinać maleństwu pasy bezpieczeństwa. Ponadto chwila, w której 5-miesięczne dziecko zacznie już świadomie przewracać się z brzuszka na plecki oraz na odwrót, to dla rodziców znak, że ich pociecha zapewne będzie próbowała zmienić pozycję ciała z leżącej na siedzącą. Siadanie niemowlaka to niezwykle istotne wydarzenie zarówno dla jego mamy i taty, jak i jego samego, ponieważ pozwala mu spojrzeć na swoje otoczenie z innej perspektywy. W dodatku świadczy o tym, że za niedługo maluszek będzie gotowy do zapoznawania się ze stałymi pokarmami. Jeśli natomiast chodzi o rozwój tzw. małej motoryki, to dziecko uczy się przekładania przedmiotu z jednej dłoni do drugiej.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

  • Od 6 miesiąc życia:
    Niemowlę coraz więcej czasu spędza, bawiąc się na podłodze, i w ten sposób w dalszym ciągu trenując swoje umiejętności ruchowe. Na początku 6 miesiąca życia można zauważyć, że maluszek będzie próbowało przemieszczać się w pozycji na brzuchu.
  • Od 7 – 9 miesiąc życia:
    To prawdziwa rewolucja ruchowa w życiu niemowlaka. W 7 miesiącu życia dziecko rozpoczyna próby siadania z pozycji na plecach, aby w końcu nauczyć się umiejętności samodzielnego siedzenia. Próbuje też samodzielnie przemieszczać się najpierw nieznacznie do tyłu, a później pełzać do przodu, aby następnie w 9 miesiącu swojego życia zacząć raczkować. Również i motoryka mała niemowlaka staje się coraz bardziej sprawniejsza, ponieważ została u niego wykształcona umiejętność solidnego chwytania zabawek oraz tzw. chwytu pęsetkowego.
  • Od 10 – 12 miesiąc życia:
    To czas, gdy maluszek podejmuje pierwsze próby wstawania, np. przy pomocy szczebelków łóżeczka, za które może się przytrzymać i podciągnąć. Natomiast w 11 miesiącu życia niemowlę zaczyna wstawać przy meblach oraz przy nich chodzić, aby w 12 miesiącu życia rozpocząć na dobre naukę chodzenia i stawiania pierwszych kroków.
Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.