Kategorie

Jakie kosmetyki dla noworodka od pierwszego dnia życia? Kosmetykowa wyprawka krok po kroku

Wybieramy i sprawdzamy, jakie są najlepsze kosmetyki dla noworodka.

Jakie kosmetyki dla noworodka od pierwszego dnia życia? Kosmetykowa wyprawka krok po kroku

Kosmetyki dla noworodka – co koniecznie trzeba wiedzieć na ich temat?

Nowo narodzone dzieci mają swoje wyjątkowe potrzeby, również i w kwestii pielęgnacji swojej skóry. Odpowiednia codzienna higiena maleństwa, o którą dbają jego rodzice, zapewnia mu nie tylko dobre samopoczucie, ale i przede wszystkim zdrowie. W związku z tym postanowiliśmy podjąć niezwykle ważny temat na naszym blogu, jakim są kosmetyki dla noworodka. Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej podstawowych i obowiązkowych elementów każdej wyprawki niemowlęcej, którą powinno skompletować się jeszcze przed porodem. Warto jednak bardzo dobrze przemyśleć tą kwestię i wybrać wyłącznie sprawdzone produkty, które zostały stworzone specjalnie z myślą o pielęgnacji najmłodszych pociech.

Głównie z tego powodu, że naprawdę nie jest obojętne, jakie kosmetyki dla noworodka od pierwszego dnia życia będziemy stosować, ponieważ:

  • skóra niemowląt jest od urodzenia bardzo wrażliwa i przez to niezmiernie podatna na niekorzystne czynniki, z którymi ma ona bezpośredni kontakt, a dotyczy to również szkodliwych składników, jakie mogą być obecne w żelach do kąpieli czy balsamach do ciała

  • co więcej, ma ona o wiele większą skłonność do powstania nieprzyjemnych i bardzo bolesnych odczynów alergicznych, które – szczególnie w przypadku najmniejszych dzieci – wymagają często konsultacji z lekarzem pediatrą lub specjalistą dermatologiem, aby wdrożyć właściwe leczenie

  • ponadto warto zdawać sobie przy tym sprawę, że we współczesnych czasach coraz więcej noworodków boryka się z tzw. atopowym zapaleniem skóry: jest to choroba, której objawy mogą się zaostrzyć w wyniku stosowania nieodpowiednich produktów pielęgnacyjnych.

Bez wątpienia każdy rodzic pragnie od samego początku zatroszczyć się o zdrowie swojego maleństwa i dołożyć wszelkich starań w tym względzie. Dobrze więc wiedzieć, że prawidłowo skompletowana wyprawka dla noworodka powinna zawierać kosmetyki, które będą całkowicie dla niego bezpieczne i uprzednio dokładnie przebadane.

Dobry skład to podstawa!

Szczególnie pod kątem wszystkich substancji, jakie wchodzą w ich skład, a także samej efektywności działania:

  • w głównej mierze kosmetyki dla niemowląt powinny mieć pozytywne opinie od Centrum Zdrowia Dziecka i Instytutu Matki i Dziecka, a także Państwowego Zakładu Higieny lub Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, które funkcjonują jako sprawdzone atesty i certyfikaty bezpieczeństwa

  • ich skład powinien być w miarę prosty i jak najbardziej organiczony (tj. naturalny), aby dany płyn do mycia ciała czy krem do twarzy nie tylko nie podrażniał delikatnej skóry noworodka, ale przede wszystkim był dla niej przyjazny

  • w dodatku kosmetyki, które są przeznaczone do pielęgnacji najmłodszych pociech, powinny zawierać hipoalergiczne substancje i być całkowicie wolne od szkodliwych składników, które często występują w produktach dedykowanych osobom dorosłym, natomiast dla niemowlaków są bardzo niebezpieczne

  • i co najważniejsze, w przypadku noworodków konieczne jest wybieranie wyłącznie takich produktów, które są wyraźnie adresowane dla dzieci od pierwszego dnia życia.

Są to niezwykle istotne kryteria, którymi powinniśmy kierować się, zanim zaczniemy kompletować całą kosmetyczną wyprawkę dla swojego maleństwa. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach na półkach w drogeriach i sklepach można znaleźć bardzo dużo różnego rodzaju produktów, które są przeznaczone do codziennej pielęgnacji dzieci.

 

Natomiast nie każdy z nich spełnia dobrze swoje zadanie i jest równie skuteczny, a często wręcz może spowodować uczulenie na wrażliwej skórze niemowlaka.


Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi, czy wybrany przez nas krem do twarzy dla niemowląt lub inny rodzaj kosmetyku, jest rzeczywiście dla niego odpowiedni i przede wszystkim bezpieczny.

Sprawdź, zanim dokonasz zakupu…

  • Jeśli zamierzamy stosować go do codziennej pielęgnacji noworodka, to wybierajmy wyłącznie produkty, na których znajdziemy adnotacje, że są dedykowane już od 1. dnia życia. Jest to konieczny i wręcz obowiązkowy wymóg, z którego pod żadnym pozorem nie wolno rezygnować.

  • Pamiętajmy przy tym, że nie sprawdzą się tutaj żadne kosmetyki przeznaczone dla dzieci od 1 miesiąca życia, ponieważ nie są one w pełni dostosowane do wyjątkowych potrzeb skóry maleństwa, które właśnie się urodziło. Wobec tego z ich stosowaniem lepiej się wstrzymać, żeby czasem mu nie zaszkodzić.

  • Warto również sprawdzać, jakie konkretne kosmetyki dla noworodka mają opinie, czy są one bardziej lub mniej pozytywne. W tej kwestii dobrze jest zrobić mały wywiad wśród znajomych rodziców, którzy mają w tym doświadczenie, bo mieli już okazję przetestować dany krem lub płyn do mycia ciała. Z pewnością przy okazji pielęgnacji swojego maleństwa mogli zaobserwować, który z produktów dobrze spełnił swoją funkcję, a który nie do końca się sprawdził.

  • Oczywiście można też poszukać w Internecie i zobaczyć, jakie kosmetyki dla noworodka są polecane na forum parentingowym, jednak tutaj należy zachować pewną ostrożność. Na pewno w obu przypadkach dobrze jest mieć na względzie fakt, że każde dziecko jest różne. Również dotyczy to potrzeb jego skóry, która może być bardziej bądź mniej podatna na wystąpienie reakcji uczuleniowej. Warto zatem to mieć na swojej uwadze. Oprócz tego zupełnie inaczej wygląda pielęgnacja tzw. skóry atopowej, która wymaga dodatkowego i często specjalistycznego nawilżenia. Dlatego lepiej w tych kwestiach skonsultować się z położną środowiskową lub lekarzem pediatrą, a nawet i z dermatologiem dziecięcym, którzy najlepiej wiedzą, jaki kosmetyk będzie pomocny dla naszego dziecka.

 

Ponadto kosmetykowa wyprawka noworodka nie musi, a nawet nie powinna, składać się z wielu produktów, które są przeznaczone do codziennej pielęgnacji. Maluszek na tym etapie swojego życia nie potrzebuje ich zbyt wiele. Dlatego też lepiej jest postawić na wysoką jakość sprawdzonych kosmetyków, które będą łagodne dla delikatnej skóry nowo narodzonego dziecka niż na ich ilość.

Jakie kosmetyki dla noworodka są rzeczywiście niezbędne w codziennej pielęgnacji?


chusteczki nawiżone
60 nawliżonych chusteczek bobini. Kliknij, aby zobaczyć.

Obowiązkowo będzie potrzebne zaopatrzenie się w hipoalergiczne kosmetyki do kąpieli noworodka, wśród których można odnaleźć:

  • płyn do mycia ciała (można wybrać w wersji 2w1, a w przypadku bardzo wysuszonej skóry maluszka zastosować emolient, który od razu właściwie ją nawilży)

  • nawilżający balsam dla noworodka do użycia po kąpieli lub dziecięcą oliwkę pielęgnacyjną (konieczne jest zastosowanie dodatkowego nawilżenia, ale tylko wyłącznie wtedy, gdy do kąpieli maleństwa nie zastosowaliśmy emolientu, ale zwykły żel lub mydełko w płynie)

  • krem do twarzy (dobrze jest odpowiednio nawilżyć ją po kąpieli, szczególnie, że u nowo narodzonych dzieci skóra całego ciała ma tendencję do nadmiernego przesuszania się).

Oprócz nich przydadzą się również sprawdzone kosmetyki dla niemowlaka, czyli:

  • specjalistyczny krem lub maść na odparzenia (współcześnie zaleca się, żeby po przewijaniu maluszka i przy każdej zmianie pieluszki go zastosować, ponieważ skóra dziecka ma w tym miejscu ograniczony dostęp powietrza i ciągły kontakt z siusiu lub kupką, które działają na nią bardzo drażniąco)

  • mydełko niemowlęce (sprawdzi się ono przy przewijaniu pociechy zamiast nowoczesnych chusteczek nawilżanych, które czasami mogą uczulić jego delikatną skórę: wtedy używamy je z ciepłą wodą i wacikiem, aby przemyć dokładnie pupę maluszka i następnie osuszamy)

  • ochronny krem do buzi dla noworodków (w zależności od pory roku: latem koniecznie wybierzmy preparat, który będzie chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, tj. będzie zawierał wysokie filtry, natomiast zimą – zabezpieczy twarz pociechy przed niekorzystnym działaniem wiatru oraz mrozu).

Ponadto pomocne w codziennej pielęgnacji maluszka będą również:

  • chusteczki nawilżane, które można stosować zarówno w domu, jak i na spacerach czy podczas wyjazdów z pociechą (przydają się one przy przewijaniu oraz do przetarcia maluszkowi buzi czy rączek, niemniej w przypadku noworodków warto używać ich z umiarem, ponieważ mogą czasem spowodować podrażnienia)

  • sól fizjologiczna, która sprawdzi się w trakcie dbania o higienę brzegów powiek noworodka, na których w pierwszych dniach po porodzie może pojawić się żółta wydzielina, czyli ropa (wtedy odrobinę preparatu wkraplamy na wacik i przemywamy nim oko od zewnętrznej od wewnętrznej strony, nigdy na odwrót)

  • specjalne gaziki dezynfekujące – mogą się przydawać do odkażania tzw. kikuta pępowiny, o który należy szczególnie dbać, żeby nie doszło do infekcji

  • duże płatki kosmetyczne, które są praktycznym rozwiązaniem zarówno do przemycia twarzy maluszka, jak i do wykorzystania przy przewijaniu, gdy ograniczamy używanie chusteczek nawilżających, szczególnie w domu.

Niezalecane kosmetyki dla niemowląt, czyli czego lepiej unikać?


olejek migdałowy
Olejek migdałowy do ciała. Kliknij, aby zobaczyć. 

A zatem kosmetyki do pielęgnacji noworodka powinny być odpowiednio sprawdzone i gruntownie przebadane, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa ich stosowania na bardzo wrażliwą skórę maleństwa. W związku z tym najlepiej wybierać produkty, które służą do pielęgnacji najmłodszych dzieci i to już od pierwszego dnia życia, i mają jak najprostsze składy. Warto to na bieżąco monitorować i patrzeć, czy konkretny kosmetyk ma w sobie wyłącznie substancje pochodzenia naturalnego i nie zawierają żadnych sztucznych dodatków czy konserwantów.

Nieodpowiednie i zarazem niedozwolone do codziennej pielęgnacji noworodka są produkty, które zawierają nawet śladową ilość:

  • parabenów, które mogą nie tylko podrażniać delikatną skórę noworodka, ale i zaburzać pracę jego układu dokrewnego i ogólną gospodarkę hormonalną

  • pochodnych ropy naftowej, w tym oleju mineralnego

  • mocnych środków czyszczących takich jak SLS, które mogą spowodować reakcję uczuleniową na skórze maluszka, a przy tym i zniszczyć jej barierę ochronną

  • glikoli polietylenowych w postaci PEG-ów oraz polipropylenowych PPG-ów, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór, natomiast w przypadku skóry atopowej mocno zaostrzają jej stan zapalny

  • innych sztucznych związków chemicznych lub zmiękczaczy, które charakteryzują się dużą szkodliwością.

 

Z tego powodu przy wyborze kosmetyków dla noworodka wręcz kluczowe jest zapoznanie się z ich składami, ponieważ to właśnie od nich zależy, czy będą mu faktycznie służyć na co dzień:

  • Pielęgnacja ma poprawiać stan skóry maluszka, która po porodzie jest narażona na wszelkiego rodzaju niekorzystne czynniki środowiskowe i ma skłonność do nadmiernego przesuszania oraz powstania reakcji alergicznych.

  • Nie wspominając już o tym, że źle dobrany kosmetyk może mieć negatywny wpływ na ogólne zdrowie maleństwa, czego skutki mogą się pojawić zarówno w teraźniejszości, jak i w przyszłości.

  • Zwróćmy chociażby uwagę na to, że niektóre składniki, które są powszechnie stosowane w produktach przeznaczonych do pielęgnacji, mogą nawet przyczynić się do powstania nowotworu.

Kiedyś popularne, dzisiaj odradzane

Natomiast z drugiej strony na rynku są dostępne takie kosmetyki dla niemowląt, które – choć kiedyś powszechnie używane w pielęgnacji skóry najmłodszych dzieci – dzisiaj nie są do niej zalecane:

  • Należy do nich m.in. kultowa zasypka do pupy dziecka w formie pudra. Jeszcze do niedawna była używana przy przewijaniu, aby zapobiec ewentualnych odparzeniom w okolicach intymnych noworodka. Niemniej dzisiaj o wiele bardziej zalecana jest specjalistyczna maść czy krem jak np. bepanthen, sudocream bądź linomag z tlenkiem cynku. Podyktowane jest to tym, że o wiele szybciej się wchłaniają i pozwalają skórze bobasa oddychać.

  • Oprócz tego zbędne jest osobne dokupywanie szamponu do mycia włosów noworodka. Poleca się wstrzymanie z tym do przynajmniej ukończenia przez malucha pierwszego pół roku życia. Niemowlęta nie mają jeszcze na tyle bujnej fryzury, żeby tego typu specjalny kosmetyk do włosów był im rzeczywiście potrzebny. A zatem codzienna kąpiel noworodka i kosmetyki, które będą do niej potrzebne, można ograniczyć do jednego żelu lub płynu do mycia. Są nawet specjalne preparaty 2w1, które świetnie załatwiają całą sprawę.

  • Z kolei biorąc pod uwagę codzienną higienę uszu niemowlaka, to wystarczy ich dokładne przemycie za pomocą wacika nawilżonego ciepłą wodą. Odradza się stosowanie tradycyjnych patyczków, szczególnie gdy nie są one wyposażone w specjalny ogranicznik. Ale nawet i tego typu produkty lepiej wykorzystać do delikatnego oczyszczenia kikuta pępowiny niż uszu noworodka. Podobnie rzeczy wygląda z aptecznymi spray'ami, które nie są potrzebne najmłodszym dzieciom.

 

Podsumowując: wyprawkowa lista kosmetyków dla noworodka nie musi być bardzo długa i zawierać w sobie niezliczonej ilości produktów, które mają służyć do codziennej pielęgnacji skóry maleństwa. Najważniejsze jednak, żeby znalazły się w niej faktycznie potrzebne i przede wszystkim sprawdzone preparaty, które są dedykowane najmłodszym dzieciom już od pierwszego dnia życia.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.