Kategorie

Jak przewijać noworodka krok po kroku: jak często to robić i jakie pieluchy stosować?

Podpowiadamy, jak powinno wyglądać prawidłowe przewijanie noworodka. Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości z tym związane.

Jak przewijać noworodka krok po kroku: jak często to robić i jakie pieluchy stosować?

Jak przewijać noworodka?

Zmiana pieluszki u noworodka to jedna z tych czynności higienicznych, którą należy powtarzać często i to zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Przewijanie niemowlaka wydaje się być nie lada wyzwaniem, szczególnie przy pierwszym maluszku. Jednak jest to codzienna pielęgnacja dziecka, wobec czego można w miarę szybko ją opanować i nauczyć się jej. Warto na pewno o wiele wcześniej się dowiedzieć, jak przewijać niemowlę, aby dobrze przygotować się do tego. Współcześnie coraz częściej przyszli rodzice uczą się to robić na zajęciach w szkole rodzenia. Wtedy doświadczone położne środowiskowe pokazują na tzw. fantomie noworodka, w jaki sposób należy właściwie wykonać tego rodzaju czynność pielęgnacyjną. Natomiast później przyszła mama lub tata mogą również w ten sposób spróbować swoich sił i – powtarzając po prowadzącej lekcję pokazową poszczególne kroki – przewinąć sztuczny model niemowlaka. Niemniej jednak szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa, ale i też nie zawsze mamy okazję w niej uczestniczyć przed porodem. A zatem odpowiedzmy sobie na interesujące pytanie: jak przewinąć noworodka sprawnie i bez większego stresu?

Jak przewijać dziecko krok po kroku?

Po pierwsze: wcześniej należy sobie odpowiednio przygotować miejsce do wykonania tego typu zabiegu higienicznego. Oczywiście dużo zależy również od tego, gdzie będziemy zmuszeni wykonać tę czynność:

1. Najłatwiej jest to bez wątpienia zrobić w domu:

  • Wtedy możemy mieć do swojej dyspozycji praktyczny przewijak (obecnie do wyboru są w wersji miękkiej lub usztywnianej, która idealnie nadaje się do przymocowania na łóżeczko niemowlęce, ale można też zdecydować się na w pełni funkcjonalny zestaw pielęgnacyjny 3w1 z dodatkową praktyczną półeczką na kosmetyki), na którym położymy maluszka.
  • Oprócz tego w pobliżu trzeba koniecznie trzymać zapas czystych pieluszek jednorazowych lub wielorazowych (w zależności od tego, w jaki sposób zamierzamy ''pieluchować'' swoją pociechę), a także wszystkie potrzebne artykuły higieniczne, jak np. płyn lub żel do mycia ciała dedykowany specjalnie najmłodszym dzieciom, a także duże waciki kosmetyczne oraz krem na odparzenia. Dobrze jest mieć również pod ręką przygotowaną miseczkę z ciepłą (ale nie za gorącą!) wodą do przemycia okolic intymnych niemowlaka.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

2. Ale czasem może zdarzyć się tak, że będzie trzeba przewinąć noworodka na spacerze lub w trakcie odwiedzin u gości:

  • Niezwykle pomocne mogą okazać się w tym przypadku specjalne chusteczki nawilżające, których można natychmiastowo użyć do umycia maleństwa, a także dodatkowe czyste pieluszki na zmianę.
  • Aby uniknąć w tej sytuacji obaw o ewentualne zabrudzenie, można zawsze zabrać grubszą pieluszkę tetrową, flanelową lub bambusową, a nawet zaopatrzyć się w specjalną turystyczną matę ochronną.
  • Z pewnością dobrze jest mieć w zapasie tego rodzaju artykuły pielęgnacyjne. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, ile razy zmienia się pieluchę noworodkowi, bo tak naprawdę taka potrzeba może nastąpić w każdym i najmniej przewidzianym momencie.

Kiedy przewijać noworodka?

Po drugie, gdy już będziemy mieli przygotowane miejsce do przewijania maluszka, to warto jeszcze wiedzieć, kiedy przewijać noworodka. Głównie z tego powodu, aby faktycznie zadbać o jego podstawowe potrzeby i dobre samopoczucie, a także zapewnić mu tym samym zdrowie. A zatem jak często przebierać noworodka? Najlepiej zawsze, gdy tylko zachodzi taka konieczność.

  • Na pewno jednym z wyraźnych sygnałów, że nasza pociecha potrzebuje natychmiastowej zmiany pieluszki, jest jej nagłe wybudzenie ze snu i z płaczem. Naturalnie jest to również często oznaką głodu, ponieważ pamiętajmy, że najmłodsze dzieci mają jeszcze malutkie żołądki i dlatego domagają się średnio co 2 czy 3 godziny jedzenia (w nocy przerwy na karmienie mogą być nieco dłuższe).
  • Ale tutaj pojawia się jeszcze jeden dylemat wśród świeżo upieczonych rodziców. I to dość słuszny. A mianowicie: czy przewijanie noworodka powinno następować przed czy po karmieniu? I generalnie zasada jest prosta. Niemowlakowi należy zmienić pieluszkę jeszcze przed podaniem mu piersi lub butelki z pokarmem!
  • Z jednej strony jest to podyktowane tym, że maluszkowi może być po prostu niewygodnie pić mleko z przepełnioną pieluszką.
  • A z drugiej: przewijanie bobasa od razu po nakarmieniu go, kiedy jego żołądek jest już pełny, może skutkować nadmiernym ulewaniem. Przy zmianie pieluszki niemowlę leży na plecach z lekko podniesioną pupą i nóżkami, aby można było łatwo ją wyciągnąć spod niego. Taka pozycja jest niezalecana po karmieniu maleństwa, ponieważ w naturalny sposób powoduje tzw. refluks, czyli cofanie się treści żołądka z powrotem do jamy ustnej. Dlatego też przewijanie noworodka należy wykonywać przed podaniem mu pokarmu i nigdy natychmiast po zakończeniu tej czynności.
  • Ponadto pamiętajmy, żeby zawsze zmienić dziecku pieluszkę, gdy pojawi się w niej kupka. Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa i niestety dość łatwo w takiej sytuacji może dojść do poważnych odparzeń. Z tego powodu również po każdej zmianie pieluszki zaleca się kremowanie jej specjalnym kremem pielęgnacyjnym, np. sudocrem czy bepanthen, żeby zabezpieczyć ją przed podrażnieniami.

 

A co ile przewijać noworodka? Jest to dość umowna i indywidualna kwestia, ponieważ dużo zależy tutaj od konkretnego dziecka i jego potrzeb. Na pewno w przypadku najmłodszych pociech tę czynność należy wykonywać dość często, średnio co 2,5 lub 3 godziny.

 

  • Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że zaleca się przewijać maluszka zawsze przed karmieniem. Natomiast kiedy pociecha śpi głębokim snem, a ma na sobie superchłonnego pampersa, to można nieco wstrzymać się z jego zmianą. Oczywiście z jednym wyjątkiem, o którym już wyżej zostało wspomniane.

Płeć ma znaczenie!

Po trzecie: warto wiedzieć, jak przewijać noworodka dziewczynkę, a w jaki sposób chłopca. Różnica ta wynika już z samego faktu innej budowy anatomicznej ich narządów intymnych, które wynikają z określonej płci.

  • Oczywiście w obu przypadkach należy najpierw przygotować odpowiednie miejsce do zmiany pieluszki, aby móc ściągnąć ją i zmienić na nową.
  • Również na początku trzeba sprawdzić, co w niej się znajduje, żeby dobrze oczyścić skórę maleństwa. W domu najlepiej sprawdzi się do tego ciepła woda z odrobiną płynu do mycia, który jest przeznaczony dla najmłodszych dzieci, a także większe waciki kosmetyczne do przemycia okolic intymnych.
  • Jeśli chodzi o to, jak przewijać noworodka chłopca, to w tym przypadku sprawa wydaje się o wiele łatwiejsza. Niemniej jednak pamiętajmy, żeby nie tylko starannie oczyścić krocze czy pupę dziecka, ale również wszystkie możliwe fałdki z możliwych zabrudzeń. Choć u dziewczynki bywa to nieco bardziej czasochłonne. Następnie po umyciu okolic intymnych noworodka, trzeba je dokładnie osuszyć, a dopiero później nanieść odrobinę kremu przeciw odparzeniom i założyć mu po pewnym czasie czystą pieluszkę. Warto przy tym pozwolić trochę skórze dziecka ''pooddychać'', szczególnie gdy w pokoju jest ciepło.

Bardzo ważne jest zdobycie wiedzy o tym jak często zmiana pieluchy u noworodka powinna następować i w jaki sposób to zrobić. Codzienna pielęgnacja maluszka jest niezwykle istotna, ale na początku bywa stresująca dla niego samego oraz jego rodziców. Ponadto można nierzadko zauważyć dość częstą sytuację, że u dziecka następuje nagła histeria przy zmianie pieluchy:

  • Czasami mają ją noworodki, które po prostu muszą dopiero przyzwyczaić się do poddawania temu zabiegowi higienicznemu. Dlatego warto wtedy starać się przewijać maleństwo dość sprawnie i szybko, ale bez gwałtownych ruchów, które mogłyby spotęgować jego wystraszenie się.
  • Natomiast w przypadku nieco większych niemowląt, zawsze można podczas tej czynności pielęgnacyjnej spróbować zająć czymś maluszka, przykładowo ciekawą zabawką, którą dostanie do swoich rączek.
Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.