Kategorie

Jak budować pewność siebie u dziecka? Jak nauczyć i wzmocnić poczucie własnej wartości smyka?

Sprawdzone metody na budowanie pewności siebie u dziecka, które wzmocnią jego poczucie własnej wartości.

Jak budować pewność siebie u dziecka? Jak nauczyć i wzmocnić poczucie własnej wartości smyka?

Dlaczego warto wzmacniać pewność siebie u dziecka?

Zdrowe poczucie własnej wartości jest nam potrzebne, żebyśmy mogli w pełni rozwijać swój potencjał i mieć satysfakcję ze swojego codziennego życia. Z nim jest nierozerwalnie związana tzw. pewność siebie, która daje nam wiarę w swoje możliwości i zachęca do podejmowania nowych wyzwań. Z tych właśnie powodów tak bardzo istotne jest właściwe ukształtowanie poczucia własnej wartości u dziecka, które pomoże mu zarówno w teraźniejszości, jak i w przyszłości, gdy już stanie się dorosłą osobą. 

 

Warto zatem już od najmłodszych lat wspierać rozwój pewności siebie u maluszka, która pozwoli mu zyskać świadomość, że jest kimś ważnym i wyjątkowym.  A i przede wszystkim zmotywuje go do wypróbowania swoich sił w różnego rodzaju sytuacjach życiowych.

 

Co więcej, dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, jak budować pewność siebie u dziecka, które jest nieśmiałe i szybko się zniechęca w obliczu zaistniałych trudności. Oczywiście koniecznie trzeba przy tym wziąć pod uwagę fakt, że każdy z nas ma swoją indywidualną osobowość i temperament, z którego wynikają takie a nie inne cechy charakteru. 

  • Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nieśmiałość bierze się z braku pewności siebie i niskiego poczucia własnej wartości. 

  • W tym przypadku pociecha nie tylko nie stawia przed sobą nowych wyzwań, ponieważ boi się niepowodzenia i pojawienia się trudności, z jakimi mogłaby sobie nie poradzić.

  • Ale i również zamyka się w sobie oraz unika wchodzenia w interakcje społeczne. 

 

Czasami bywa i tak, że dziecko nieśmiałe wymaga podjęcia terapii specjalistycznej, na której uzyska profesjonalne wsparcie. 

 

Niemniej warto również spróbować pomóc maluszkowi we własnym zakresie. Tak naprawdę jako rodzice mamy ogromne możliwości, żeby wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka, które potrzebuje zwiększyć swoją pewność siebie.

 

Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że bez nich pociecha nie będzie mogła teraz ani później prowadzić świadomego i spełnionego życia, za które weźmie całkowitą odpowiedzialność. Poza tym brak pewności siebie utrudnia dziecku bycie asertywnym i zadbania o własne potrzeby, które są również ważne.

Kiedy i od czego zacząć budowanie poczucia własnej wartości u dzieci?



Książka Pozytywna dyscyplina. Kliknij, aby zobaczyć co się w niej kryje.

Odpowiedź jest prosta: już od jak najwcześniejszych lat można nauczyć własną pociechę pewności siebie, która wpłynie pozytywnie na jej samoocenę. 

Zaspokajanie potrzeb najmłodszych dzieci:

  • Z jednej strony już bardzo istotne jest odpowiadanie na podstawowe potrzeby niemowlęcia i nie ignorowanie ich. 

  • Kiedy maluszek płacze, a rodzice natychmiast reagują na jego komunikat, to wtedy intuicyjnie wie, że ma na kogo liczyć. 

  • A to również buduje zaufanie do najbliższego otoczenia, które jest kluczowe w budowaniu pewności siebie u dziecka.

Moc modelowania, czyli dobry przykład idzie z góry:

  • Szczególnie jeżeli uwzględnimy to, iż maluchy na dalszym etapie rozwoju uczą się poprzez tzw. modelowanie.

  • Polega ono na obserwacji zachowania rodziców i innych osób dorosłych oraz naśladowanie ich w podobnych sytuacjach.  

 

W związku z powyższym bardzo często najskuteczniejsze ćwiczenia dla dzieci nieśmiałych, to właśnie dawanie im za przykład swojego sposobu postępowania.

 

  • I dotyczy to zarówno klasycznych sytuacji społecznych, jak i tego, jak odnosimy się do własnej osoby. 

  • Bo jeśli maluch widzi, że rodzic nie jest pewny siebie w interpersonalnych kontaktach, albo – co gorsza – okazuje sobie wzgardę po poniesionym niepowodzeniu, to później czy prędzej wykształca sobie podobną postawę.

  • A to z kolei nie sprzyja wzmacnianiu pewności siebie u dziecka, lecz wręcz przeciwnie.

Proste ćwiczenia wzmacniające poczucie własnej wartości u dzieci do wykonania w domu i poza nim:


Jak rozumieć się w rodzinie. Kliknij, aby zobaczyć

Oprócz wspomnianego wyżej modelowania, to należy również dać maluchowi okazję do wykazania się w różnego rodzaju sytuacjach społecznych. 

Pierwszy etap: nauka praktycznych umiejętności poprzez przyjemną zabawę we własnych czterech ścianach

 

Oczywiście nie zmienia to faktu, że na wzmacnianie poczucia własnej wartości u dziecka pierwsze ćwiczenia najlepiej przeprowadzać już w domu.

 

  • Tym bardziej, że jest to znane i przyjazne maluchowi środowisko, w którym czuje się swobodnie.
     
  • Można zatem spróbować przygotować pociechę na różne okoliczności i nauczyć ją przydatnych umiejętności komunikacyjnych i społecznych. 

  • Przykładowo: można z maluszkiem samodzielnie lub za pomocą praktycznych rekwizytów, odegrać konkretne scenki rodzajowe, np. na przyjęciu imieninowym u cioci, na placu zabaw, w przedszkolu, w sklepie, itp.

 

Chodzi w głównej mierze o to, żeby poprzez zabawę przeprowadzoną na spokojnie w domu, oswoić dziecko z sytuacjami, z którym prędzej czy później będzie miało styczność. A to pozwala również wyposażyć je w konkretne narzędzia do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z innymi ludźmi.

 

  • Ponadto świetnym pomysłem jest również czytanie książeczek dla dzieci, w których bohaterowie mają styczność z rozmaitymi sytuacjami i pokazują na swoim przykładzie, jak sobie z nimi poradziły i pokonały napotkane przeszkody.

 

Kolejny poziom wtajemniczenia: zastosowanie wypracowanych kompetencji w życiu społecznym

  • Natomiast później dobrze jest stopniowo zachęcać malucha do zastosowania ich w praktyce, czyli w prawdziwych sytuacjach. 

  • Oznacza to, że jako rodzice powinniśmy w miarę swoich możliwości stwarzać swojemu dziecku okazje do wypróbowania wypracowanych w domu umiejętności.

  • Świetnie sprawdza się przy tym tzw. metoda małych kroków, która pozwoli dziecku spokojnie zbudować pewność siebie i cieszyć się z niewielkich sukcesów osiągniętych na tej drodze.

 

Rozsądne wsparcie ze strony dorosłych:

  • Ważne jest przy tym mądre towarzyszenie maluchowi, które pozwoli mu wzmocnić pewność siebie

  • Z jednej strony nieśmiałe dziecko potrzebuje wsparcia osób dorosłych, którym może w pełni zaufać, a w razie trudności zwrócić się do nich po pomoc.

  • Natomiast z drugiej: warto postawić na samodzielność malucha i umożliwić mu jej rozwój.

  • Innymi słowy: oznacza to, że choć jesteśmy przy nim obecni, to nie staramy się go wyręczać we wszystkim, ale pozwalamy mu się wykazać.

 

Jak wzmocnić pewność siebie u dziecka niezależnie od jego konkretnego wieku?

Oczywiście wszystkie wyżej wymienione sposoby na to, jak nauczyć dziecko pewności siebie, są niezwykle przydatne, a ich zastosowanie ma pozytywny wpływ na rozwój zdrowego poczucia własnej wartości u pociechy. Niemniej warto pamiętać o jeszcze kilku istotnych kwestiach, które są wręcz fundamentalne.

 

Ponieważ budowanie pewności u dziecka zaczyna się w głównej mierze od zaakceptowania go w pełni takim, jakim jest. Jego indywidualnego charakteru i wrodzonego temperamentu, ale nie tylko. Równie istotne jest zaakceptowanie pojawiających się w maluchu emocji i uczuć, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy zaprzeczać czy wypierać.

 

Po pierwsze i najważniejsze: bezwarunkowa miłość

  • Aby zbudować w dziecku autentyczną pewność siebie, warto na co dzień okazywać mu, że jest kochane przez nas w bezwarunkowy sposób. 

  • Nawet jeśli maluch jest nieśmiały, to również należy to zaakceptować i nie próbować na siłę go zmieniać.

  • Nie jest to jednoznaczne z tym, że mamy aprobować każde zachowanie swojej pociechy, szczególnie jeśli jest ono niedopuszczalne. 

  • Jednak zawsze w takim przypadku krytykowane powinno być złe postępowanie dziecka i w odpowiedni sposób korygowane. 

  • W związku z tym warto pamiętać, że nie powinno się oceniać negatywnie osoby samego malucha, ale jego niewłaściwe zachowanie.

  •  To samo dotyczy również często przypisywanych innym ludziom etykietek, które nie sprzyjają wzmacnianiu poczucia własnej wartości u dziecka.

Pomoc w odkrywaniu mocnych i słabych stron pociechy

  • Na pewność siebie ogromny wpływ ma znajomość zarówno swoich zalet, jak i wad.

  • Chociaż czasami można mylnie sądzić, że jest ona związana przede wszystkim z nadzwyczajnymi talentami i mocnymi stronami charakteru.

  • Dlatego też ćwiczenia wzmacniające poczucie własnej wartości u dzieci często mają na celu pomóc im określić, w czym tak naprawdę są one dobre i jakie są ich najlepsze zdolności.

  • Natomiast równie ważne dla większej pewności siebie jest dowiedzenie się, co jest naszym słabszym punktem, aby móc nad tym popracować i być może z czasem przekuć go na nasz atut.

  • Warto jednak na samym początku uświadomić maluszkowi swoje zalety, szczególnie gdy jest bardzo nieśmiały, żeby podbudować jego poczucie własnej wartości.

Wspólny czas i znalezienie hobby dla dziecka

  • Dla budowania pewności siebie u pociechy, niezwykle istotne jest stworzenie silnej i przede wszystkim stabilnej emocjonalnie więzi ze swoimi rodzicami.

  • Dlatego w miarę możliwości starajmy się spędzać jak najwięcej czasu ze swoim maluszkiem, żeby pokazać mu, że kochamy go i jest dla nas ważny.

  • Podstawowym elementem w budowaniu satysfakcjonującej relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem jest rozmowa o istotnych dla pociechy sprawach.

  • Jeśli maluch widzi, że mama lub tata żywo interesują się tym, o czym myśli i co czuje, to zyskuje świadomość, że jego potrzeby i osobiste sprawy są równie ważne.

  • Ponadto na prawidłowe budowanie poczucia własnej wartości u dzieci ma pozytywny wpływ również odkrywanie i rozwój ich zainteresowań. Posiadanie swojego hobby to coś, co wzmacnia pewność siebie w każdym wieku.

 

Na koniec warto dodać, że budowanie pewności siebie u dziecka to pewien proces, który wymaga czasu.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.