Kategorie
Gry planszowe dla 3, 4 i 5 latka: ranking edukacyjnych propozycji dla dzieci

Gry planszowe dla 3, 4 i 5 latka: ranking edukacyjnych propozycji dla dzieci

Przedstawiamy nasz autorski ranking na gry planszowe dla 3, 4 i 5 latka, które posiadają również walory edukacyjne.

Najbardziej polecane gry planszowe dla trzylatka

Dobrze jest wprowadzić do codziennej zabawy malucha wkraczającym w wiek przedszkolny gry edukacyjne dla 3 latka, który zaczyna się coraz bardziej interesować otaczającym go światem oraz zadaje swoim rodzicom mnóstwo ciekawskich pytań. To doskonały sposób, żeby zaspokoić niesłabnącą ciekawość dziecka, a przy tym nauczyć go nowych rzeczy oraz przydatnych w późniejszym życiu umiejętności.
Niemniej cały czas pamiętając o tym, że gra planszowa dla 3 latka powinna być przede wszystkim traktowana jako niezobowiązująca zabawa, która pozwoli nie tylko na pożyteczne, ale i przyjemne spędzanie czasu dziecka z rodzicami. Jednakże jej zasady muszą być na tyle proste, żeby umożliwiły maluchowi łatwe zagranie w nią. Oto nasz autorski ranking na gry planszowe dla 3 latka, które idealnie sprawdzą się dla dzieci w tym wieku:

 

Ekobohater AdamigoEkoBohater

 • EkoBohater Adamigo to jedna z naszych najlepszych propozycji na edukacyjną grę planszową dla trzylatka, w którą może zagrać cała rodzina. Zapewnia ona ciekawą zabawę najmłodszym dzieciom, a przy tym uczy je podstawowych zasad, na jakich polega prawidłowa segregacja różnego rodzaju śmieci. Wobec tego maluch w dość przystępny dla niego sposób może dowiedzieć się, w jaki sposób troszczyć się o środowisko naturalne, w którym mieszka. Ponadto granie z pociechą w EkoBohatera pozwala poznać jej przydatną wiedzę, a przy tym poćwiczyć umiejętności strategicznego myślenia.

 

Janod Wyścig ślimakówGra Wyścig Ślimaki

 • Podłogowa gra wyścig ślimaki od renomowanego francuskiego producenta Janod to również ciekawa gra planszowa z serii 3+, która umożliwia najmłodszym dzieciom rozegranie emocjonujących zawodów z rodzicami. Spośród innych tego rodzaju zabawek wyróżnia ją głównie drewniana plansza wykonana z najwyższej jakości materiału, którą można bezpiecznie rozłożyć na podłodze w salonie lub dziecięcym pokoju.

  Do gry dołączone są cztery figurki ślimaków oraz dwie kostki do rzucania. Jej zasady są proste, a dziecko uczy się dzięki niej nazw poszczególnych liczb oraz umiejętności liczenia.

Alexander Czego brakuje

Edukacyjna gra “Czego brakuje?”

 • Czego brakuje Alexander to gra edukacyjna idealna dla dzieci od 3 roku życia, która poprzez swobodną zabawę ćwiczy pamięć. Oprócz tego granie w nią poprawia koncentrację i spostrzegawczość oraz pomaga maluchom rozwinąć przydatną umiejętność logicznego myślenia.
  Zawiera m.in. 6 plansz z barwnymi zdjęciami, 20 zdjęć w postaci tabliczek oraz żetony. Zasady tej gry są przystępne dla trzyletnich dzieci. Polegają one na początkowym zapamiętaniu poszczególnych obrazów, aby po zabraniu jednego z nich maluch odgadł, którego brakuje.

 

Kot w worku Granna

Kot w worku - sensoryczna, rodzinna propozycja

 • Kot w worku Granna to sensoryczna gra rodzinna, w której z powodzeniem mogą zagrać dzieci w wieku trzech lat i więcej. Z dołączonego do niej płóciennego woreczka każdy gracz po kolei wyciąga jeden ze schowanych w nim przedmiotów, które mają różne kształty. Wszystko to odbywa się z zamkniętymi oczami, a jedynym zmysłem, jaki można użyć do odgadnięcia wylosowanej rzeczy jest dotyk. Poprawne rozwiązanie zagadki pozwala zwycięzcy położyć żeton na identycznym obrazku, który znajduje się na załączonej do gry planszy.

 

Opowiem Ci mamo 2 Alexander

Gra logopedyczna Opowiem Ci Mamo 2

 • Opowiem Ci Mamo 2 Alexander to pomysł na nieco niesztampowe gry planszowe dla 3 latka, które zamiast jednej dużej planszy, zawierają kilka mniejszych, z jakich maluch może ułożyć inspirujące i przede wszystkim spójne pod względem logicznym historyjki. To już druga odsłona kultowej serii gier logopedycznych, które ćwiczą już od najmłodszych lat u dzieci umiejętności komunikatywne oraz sztukę poprawnego wypowiadania się.

 

Atrakcyjne gry planszowe dla czterolatka

Jeśli chodzi o polecane gry planszowe dla dzieci od 4 lat to jest ich o wiele większy wybór niż dla trzyletnich pociech, które dopiero są na etapie odkrywania uroków zabawy z tego rodzaju rozrywką edukacyjną. Jak zatem prezentuje się nasz ranking na gry planszowe dla 4 latka?

Poniżej kilka naszych sprawdzonych propozycji na nie:

 

Smart Games Czerwony Kapturek Deluxe gra przedszkolnaGra logiczna o czerwonym kapturku

 • Smart Games Czerwony Kapturek Deluxe gra przedszkolna to innowacyjna gra planszowa dla 4 latka, która zarazem uczy i pozwala udoskonalić jego umiejętności logicznego myślenia. Jej zasady są oparte na dobrze znanej dzieciom baśni o wilku i czerwonym kapturku, który wybiera się w drogę przez las do domu swojej babci. Można w nią zagrać na dwa sposoby.

  W jednym z nich można przeprowadzić samego czerwonego kapturka albo w towarzystwie wilka. Niewątpliwie proponowana Smart Games to jedna z najbardziej oryginalnych gier edukacyjnych dla 4 latka, która wyróżnia się nowoczesną planszą. Jest idealna dla dzieci w wieku przedszkolnym, które mogą dzięki niej nauczyć się sztuki prostego rozwiązywania problemów oraz podnieść IQ małych pociech.

 

Z misiem w literkowej krainieSpecjalny zestaw edukacyjny - Z Misiem w Literkowej Krainie

 • Z Misiem w Literkowej Krainie to wyjątkowy zestaw czterech gier edukacyjnych od Adamigo, które mają mnóstwo zalet dla czteroletnich i starszych dzieci. Z jednej strony są w stanie zaproponować pociechom więcej niż jeden rodzaj zabawy, co sprawia, że nie znudzi się ona zbyt szybko. A z drugiej – potrafią w naturalny sposób rozwinąć możliwości intelektualne małych dzieci, ćwicząc przy tym ich pamięć oraz koncentrację. Nie wspominając już o tym, że propozycje czterech gier, do których dołączona jest m.in. plansza z pionkami oraz kostką do gry, pomagają wzmocnić u maluchów ich potencjał w myśleniu strategicznym.

 

Grzybobranie AdamigoGrzybobranie

 • Grzybobranie gra planszowa Adamigo to niebanalna propozycja edukacyjna dla dzieci w wieku czterech lat, która zapewnia im dużo ekscytującej rozrywki w zbieraniu grzybów. Wszystko to za sprawą niebezpiecznych pułapek, które czekają na każdego gracza uczestniczącego w leśnej wyprawie. To jedna z tych gier planszowych dla 4 latka, w którą może zagrać z dziećmi będącymi w podobnym wieku lub z rodzicami.

  Ponadto wprowadza ona w łagodny sposób element rywalizacji, co pozwala nauczyć malucha, że nie zawsze się wygrywa, a ewentualną przegraną można przyjąć z godnością.

 

Granna Bim BomGra o dźwiękach rozwijająca zmysł słuchu - Bim Bom

 • Gra o dźwiękach Bim Bom Granna to kapitalny pomysł na niesztampowe gry edukacyjne dla 4 latka, które mają dobroczynny wpływ na integrację sensoryczną dziecka oraz prawidłowy rozwój poszczególnych zmysłów.

  Zawiera ona aż cztery plansze, które są wypełnione ciekawymi dźwiękami takimi jak: sala koncertowa, gwarna ulica, rozśpiewane przedszkole i bajkowa wieś. Zasady tej gry polegają na tym, że pociecha musi znaleźć źródło, z którego jest słyszalny dany odgłos. Sprawia to, że maluch może za jej sprawą doskonalić swój zmysł słuchu w akompaniamencie fascynującej zabawy.

 

Alexander ChińczykChińczyk z puzzlami

 • Chińczyk Alexander w zestawie z puzzlami to propozycja na strategiczne i przede wszystkim zabawne gry planszowe dla 4 latka, w które może zagrać z całą rodziną. Bez wątpienia wielu rodziców kojarzy ją jeszcze z czasów swojego dzieciństwa, kiedy to stawała się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Jednak niech nie zmyli nikogo nazwa opisywanej gry, która tak naprawdę nie pochodzi z Chin, ale z Indii. Jej zasady nie są skomplikowane, i z pewnością zrozumie je również czteroletnie dziecko.

  Sama gra polega na tym, że wszyscy gracze mają do dyspozycji cztery pionki w tym samym kolorze, które należy wprowadzić na miejsce wyznaczone na planszy do niej. Choć decydujący wpływ na zwycięstwo ma rzut kostką, którego nie można z góry zaplanować, to warto spróbować ustalić swoją strategię. A zatem Chińczyk pozwala dzieciom na kształtowanie swoich umiejętności logicznego i strategicznego myślenia. Miłym dodatkiem do niej są puzzle, które pociecha może sobie poukładać w chwili wolnej od grania w planszówkę.

 

Alexander CyferkiNauka liczenia w formie zabawy - układanka “Cyferki”

 • Cyferki Układanka Edukacyjna 10 gier od Alexander to znakomita planszowa gra edukacyjna dla 4 latka, która jest świetną dydaktyczną pomocą dla nich w poznawaniu podstawowych liczb oraz nauce liczenia do dziesięciu.

  Dziecko poprzez zabawę uczy się rzeczy, które przydadzą się mu najpierw w przedszkolu, a później i w szkole. Oprócz tego maluch może wykształcić w sobie szybki refleks oraz spostrzegawczość, usprawniając przy tym swoje procesy myślowe, zwłaszcza w obrębie umiejętności logicznego myślenia.

 

Mój pierwszy Quiz GrannaMój pierwszy Quiz

 • Mój pierwszy Quiz od Granna to genialny pomysł na pierwszą grę z planszą, w której należy prawidłowo odpowiedzieć na wylosowany obrazek z pytaniem. Wszystkie zagadki są dostosowane do wiedzy, które posiadają dzieci w wieku przedszkolnym. Jest przeznaczona do gry dla jednej lub większej ilości osób. W ostatnim przypadku konieczne będzie ustalenie kolejki, w której każdy maluch będzie miał okazję wziąć aktywny udział w quizie.

 

Tangram mini Alexander logiczna łamigłówka dla dzieciTangram Mini - logiczna łamigłówka

 • Tangram Mini Alexander logiczna łamigłówka dla dzieci, w której wszyscy gracze mają do dyspozycji własną planszę w postaci kwadratu, na jakiej trzeba ułożyć zarysowaną w konturze daną figurę geometryczną. Każdy otrzymuje w dodatku siedem elementów układanki, z której należy stworzyć konkretny obrazek na swojej kwadratowej planszy. Dziecko musi wykorzystać w trakcie zabawy swoje umiejętności logicznego myślenia. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mogło stworzyć własny unikalny kształt figury, używając do tego swojej kreatywności i wyobraźni.

 

Interesujące gry planszowe dla pięciolatka - ranking propozycji na 5 lat

Nadszedł teraz czas na przedstawienie najlepszych propozycji na gry edukacyjne dla 5 latka, którego zasób wiedzy oraz zdobytych dotąd umiejętności jest na wystarczająco wysokim poziomie intelektualnym. Z tego powodu można mu zaproponować nieco bardziej skomplikowane zabawy, które pomogą mu w jeszcze lepszym rozwoju jego zdolności.

W związku z tym nasz autorski ranking na gry planszowe dla 5 latka przedstawia się następująco:

 

Kimble żółwie Tactic gra planszowaŻółwie Ninja Kimble

Gra zręcznościowa Ravensburger La cucarachaGra zręcznościowa La Cucaracha

 • Gra zręcznościowa Ravensburger La Cucaracha to nowoczesna gra planszowa, która łączy w sobie wszystkie atuty klasycznej planszówki z zabawką elektroniczną. Jest nią mini-robot w postaci zwinnego i przebiegłego karalucha grasującego po kuchni, a którego należy szybko złapać, stosując do tego odpowiednią strategię.

  Zdecydowanie włączenie nowoczesnych technologii do gry planszowej dla 5 latka to ciekawy patent na zapoznanie dziecka z najnowszymi zdobyczami techniki. Nie wspominając już o tym, że czyni ona całą rozgrywkę w niej bardzo atrakcyjną. A na dodatek posiada dodatkowe walory edukacyjne, ucząc dziecko planowania właściwej strategii i wykształcając u niego dobry refleks.

 

Scriba granie w zdanie i krzyżówka Alexander zestaw gier słownychScriba Granie w zdanie

 • Scriba Granie w zdanie i krzyżówka to wyjątkowy zestaw gier słownych od Alexander, które doskonale nadają się na wartościowe gry edukacyjne dla 5 latka. Choć przypomina popularną obecnie grę, w której również układa się wyrazy z wylosowanych literek, to jednak jest ona specjalnie dostosowana do grania przez dzieci. Tym bardziej, że pociechy w wieku przedszkolnym będą dopiero zaczynać swoją przygodę z naukę czytania oraz pisania.

  Dlatego też tego rodzaju gra planszowa dla pięciolatka nie może być zbyt skomplikowana, żeby nie zniechęcić go do podjęcia swobodnej zabawy w samodzielnym tworzeniu pierwszych słów i zdań. Oprócz tego w odróżnieniu od klasycznej wersji gry z jednoliterowymi tabliczkami, za pomocą których będziemy układać wyrazy, posiada ona też w zestawie kilka tabliczek z dwoma lub trzema literami, co wymaga od dziecka użycia swojej kreatywności oraz wyobraźni.

 

Kurzy wyścig TacTic gra zręcznościowa Kurzy wyścig

 • Kurzy wyścig Tactic gra zręcznościowa to gra edukacyjna dla dzieci od 5 lat, która posiada niebanalną planszę w postaci patelni. Znajdują się na niej jajka, które każdy z graczy musi wyciągnąć przy pomocy kurzego dzioba wyposażone w magnetyczne elementy, a następnie przenieść do uprzednio wyznaczonego gniazda.

  Bez wątpienia nie jest to standardowa gra planszowa dla pięciolatka, przy której trzeba spokojnie siedzieć przy stole, żeby móc w nią zagrać. Niemniej z całą pewnością spodoba się dzieciom, które lubią być w ciągłym ruchu. I chociaż zapewnia ona mnóstwo ekscytującej zabawy, to pozwala ona też pociechom na ćwiczenie swoich zdolności zręcznościowych i umiejętności strategicznych.

 

Gra planszowa Alexander Miesiące i pory roku “Miesiące i Pory Roku” do nauki kalendarza

 • Gra planszowa Alexander Miesiące i Pory Roku to przede wszystkim praktyczna gra edukacyjna dla pięciolatka, która poprzez nieskomplikowaną zabawę zaznajamia go z obowiązującym kalendarzem rocznym. Przeważnie większość dzieci zapamiętuje ważne informacje poprzez skojarzenia z odpowiadającymi im wyobrażeniami i konkretnymi obrazami.

  Na tej właśnie podstawie producent Alexander stworzył proponowaną przez nas grę z miesiącami i porami roku oraz dniami tygodnia. Umożliwia ona zatem małym pociechom nauczenie się poszczególnych informacji na ich temat. Pomaga to również uporządkować dzieciom wiedzę na temat następowania po sobie w kalendarzu kolejnych miesięcy, które są adekwatne do konkretnych pór roku.

 

Wszystkie wymienione wyżej propozycje na gry planszowe dla trzylatka, czterolatka i pięciolatka to tylko niektóre z dostępnych w naszym sklepie tego typu zabawek edukacyjnych. Po więcej inspiracji na niej zapraszamy do specjalnie stworzonej przez nas kategorii Gry.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.