Kategorie

Grana padano, parmezan i ser podpuszczkowy w ciąży - czy można jeść te produkty?

Wyjaśniamy, jakie sery w ciąży mogą być bezpiecznie spożywane przez przyszłą mamę, a z których lepiej zrezygnować na ten wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety.

Grana padano, parmezan i ser podpuszczkowy w ciąży - czy można jeść te produkty?

Czy każdy ser jak grana padano czy parmezan jest dobrym i przede wszystkim bezpiecznym rozwiązaniem dla przyszłej mamy?

 

Bez wątpienia codzienna dieta przyszłej mamy powinna być urozmaicona i przede wszystkim zbilansowana w optymalny sposób. A wszystko w tym celu, aby wraz ze spożywanymi pokarmami kobieta w ciąży dostarczała sobie i swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku dużo wartościowych składników odżywczych, które są wręcz niezbędne dla zdrowia obojga. Oczywiście w dzisiejszych czasach można wybierać spośród różnego rodzaju pożywienia, które nie tylko jest bogate w tak potrzebne witaminy i minerały. Ale i wyróżniają się one swoim wybornym smakiem.

 

  • Idealnym przykładem takich produktów spożywczych są w głównej mierze sery, które są dostępne w rozmaitych wariantach i gatunkach, jak przykładowo parmezan czy grana padano w ciąży.

  • Należą one do tzw. nabiału, który jest jednym z najlepszych źródeł wapnia i białka w pożywieniu, ale nie wyłącznie.

  • Jednak jak się okazuje, to nie każdy rodzaj serów w ciąży jest polecany dla przyszłej mamy, a część z nich jest nawet bezwzględnie zakazana!

 

Kluczowe są przy tym kwestie zdrowotne, które są bezpośrednio związane z możliwością zarażenia się niebezpieczną bakterią o nazwie Listeria monocytogenes, wywołującą groźną w skutkach chorobę listeriozę. Dlatego też wybór odpowiedniego rodzaju sera w ciąży ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, lecz przede wszystkim i życia jej dziecka, które może być w tym przypadku poważnie narażone.

 

  • Warto zatem uprzednio dobrze zorientować się, które z tego typu produktów spożywczych można bezpiecznie jeść w stanie błogosławionym, a od jakich należy bezwzględnie się powstrzymywać.

  • Generalnie najważniejszym wyznacznikiem jest w tym przypadku nie tyle rodzaj mleka, z którego konkretny ser został wyprodukowany, ale przede wszystkim to, czy jest ono pasteryzowane bądź nie.

  • Jednak istnieją tutaj pewne wyjątki, o których dobrze jest wiedzieć i mieć je na uwadze, zanim wykluczymy dany produkt spożywczy ze swojej codziennej diety.

  • Świetnym przykładem jest chociażby ser podpuszczkowy w ciąży, który można podzielić na kilka poszczególnych gatunków. I co ważniejsze, to nie każdy z nich jest definitywnie zakazany w stanie błogosławionym.

  • Niektóre z nich mimo wszystko można bezpiecznie spożywać nawet na surowo, a są i takie, które lepiej poddać wcześniejszej obróbce cieplnej we właściwej temperaturze, co wyjaśnimy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Ser grana padano w ciąży – czy jest dozwolony w stanie błogosławionym i co koniecznie trzeba wiedzieć na jego temat?

Laktator beż użycia rąk marki BabyOno. Zobacz jaki jest super!

 

Jednym z dylematów żywieniowych wielu kobiet ciężarnych jest kwestia spożywania określonych rodzajów serów. Głównie chodzi o to, które z nich faktycznie można jeść bez żadnych skutków ubocznych, a jakich lepiej się wystrzegać, żeby nie zaszkodzić nie tylko sobie samej, ale przede wszystkim noszonemu pod sercem maleństwu.

 

Z tego powodu nierzadko pojawia się pytanie, czy pyszne grana padano w ciąży jest wskazane i można go bez obaw dodać do ulubionych potraw?

 

  • Na początku warto sobie uzmysłowić, że jest to twardy i długo dojrzewający (trwa to średnio do aż 2 lat) ser podpuszczkowy, który powstaje z mleka krowiego, przeważnie niepasteryzowanego.

  • Dlatego też już sam ten fakt skłania do zastanowienia się, czy ser grana padano w ciąży jest stosownym rozwiązaniem. Zwłaszcza gdy dobrze zdajemy sobie sprawę, że wytwarza się go z surowego w pełni mleka.

  • Natomiast ostateczna odpowiedź nie jest oczywista, chociażby ze względu na to, że jest to jeden z serów, które długo dojrzewają zanim będą przeznaczone do spożycia. To m.in.. sprawia, że grana padano jest twardy, a nie miękki. A jak wiadomo, to właśnie nadmierna wilgotność przyczynia się do namnażania się groźnych bakterii w tego typu produktach spożywczych.

 

Niemniej ser grana padano w ciąży zaleca się spożywać przede wszystkim po uprzednim poddaniu go obróbce termicznej w dość wysokiej temperaturze, przynajmniej 75 stopni Celsjusza. Pamiętając, że im jest ona wyższa, tym lepiej i tym samym bezpieczniej dla przyszłej mamy i jej dziecka, ponieważ gwarantuje to całkowite pozbycie się szkodliwych dla zdrowia bakterii listeriozy

 

  • Co więcej, nie jest to trudne do zrealizowania zalecenie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, do czego wykorzystuje się zazwyczaj ser grana padano. Przeważnie jest wykorzystywany on do smażenia, gotowania czy pieczenia. W związku z tym można go zastosować do zapiekania tradycyjnej pizzy czy też makaronu, a także nadaje się do przyrządzenia aromatycznego sosu czy jako dodatek do zupy.

  • Na pewno będąc w stanie błogosławionym dobrze jest poszukać w sklepie sera grana padano, który został wytworzony z mleka pasteryzowanego, jeśli chcemy zjeść go na surowo.

  • Natomiast ze względu na potraktowanie go jako dopełnienie innych potraw, co jest często równoznaczne z podgrzaniem go do wysokiej temperatury, nie jest to bezwzględnie koniecznie.

 

Dlatego jeśli przyszła mama akurat znajduje się w takiej sytuacji, że zjadła grana padano w ciąży i obawia się, czy nie zaszkodzi to dziecku', to jeżeli ser był dodatkiem do ciepłego dania, to można być spokojnym o zdrowie swoje i maleństwa. Zwłaszcza, że w tym przypadku nie istnieje zbyt duże prawdopodobieństwo zakażenia się listeriozą.

Włoski przysmak, czyli parmezan w ciąży – jakie są aktualne zalecenia w kwestii spożywania tego rodzaju sera przez kobiety w stanie błogosławionym?

Muuvo wóżek wielofunkcujny dla dzieci. Zobacz wszystkie wzory tutaj.

 

Podobnie jak wspomniane wyżej grana padano, również i ser parmezan w ciąży stanowi dylemat żywieniowy wśród wielu przyszłych mam. Szczególnie, że wytwarza się go z niepasteryzowanego mleka. A jak dobrze już wiemy, to jest ono zakazane w stanie błogosławionym. Głównie ze względu na ryzyko zarażenia się bakteriami wywołującymi listeriozę.

 

Jednak jak się okazuje, to parmezan z mleka niepasteryzowanego w ciąży jest jednym z wyjątkowych serów, które nie tylko wtedy można, ale warto nawet spożywać, ponieważ jest świetnym źródłem cennych witamin (zwłaszcza z grupy B: B12, B2 i B6, a także A i D oraz E) i minerałów, w tym wapnia i fosforu oraz magnezu.

 

A z jakich powodów stanowi wyjątek pośród tego rodzaju produktów z kategorii nabiału?

 

  • Parmezan jest to znakomity przykład na ser podpuszczkowy dojrzewający w ciąży, który choć produkowany jest z mleka niepasteryzowanego, to może być bezpiecznie spożywany przez przyszłą mamę. I to niekoniecznie przy wcześniejszym poddaniu go wysokiej temperaturze, jak jest to wymagane w przypadku grana padano.

 

Zacznijmy od tego, że włoski ser dojrzewający w ciąży w postaci parmezanu, jest twardy i suchy, a także wyróżnia się zwartą konsystencją. A to wszystko sprawia, że zarówno na jego powierzchni, jak i we wnętrzu, bakterie mają ograniczone możliwości utrzymania się i namnażania..

 

  • Ponadto wytwarza się go z tzw. podpuszczki cielęcej, a następnie całą masę podgrzewa się w temperaturze 50 stopniach Celsjusza. Nie wspominając już o tym, że mleko, z którego produkowany jest parmezan, wcześniej jest poddawane bardzo rygorystycznym kontrolom i przebadane w celu wykrycia ewentualnych bakterii. Jest to również ser długo dojrzewający i to nawet do 3 lat, co również ma znaczenie dla przyszłej mamy.

  • I chociaż można czasem przeczytać różne opinie na forum, o tym, czy parmezan w ciąży jest dozwolony, to warto wiedzieć, że ze względu na sposób jego produkcji, można go bezpiecznie spożywać w stanie błogosławionym. Również w wersji na surowo. Ale jeśli mamy wątpliwości, to zawsze można ten ser wykorzystać do podkreślenia smaku innych dań, np. z kuchni włoskiej, takich jak zapiekanki, spaghetti czy pizzy, itd.

 

Jeżeli więc doszło już u przyszłej mamy do sytuacji, że zjadła parmezan w ciąży, to tak naprawdę nie ma żadnych powodów do niepokoju. Oczywiście warto tutaj zwrócić uwagę na ilość spożywanego sera, który ma zazwyczaj dużą zawartość sodu. Jego nadmiar w codziennej diecie nie jest wskazany, i to nie tylko dla kobiet ciężarnych.

A ser podpuszczkowy niedojrzewający w ciąży?

 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej istotnej kwestii. Grana padano czy parmezan to rodzaj serów dojrzewających podpuszczkowych, które - jak już wyjaśniliśmy - można jeść w ciąży. Oczywiście warto szukać produktów spożywczych ze sprawdzonych źródeł, co jest niezwykle istotne w stanie błogosławionym.

 

A co z serami podpuszczkowymi niedojrzewającymi? Generalnie kluczowym wyznacznikiem powinno być to, z jakiego mleka zostały one wyprodukowane. Jeżeli z mleka pasteryzowanego, jak np. włoska mozzarella, to jak najbardziej są dozwolone w ciąży. W innym wypadku lepiej z nich zrezygnować.

 

Kryspina
Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.