Kategorie

Dziecko nie chce jeść nic oprócz mleka: dlaczego kilkumiesięczne, 2, lub 4 letnie dziecko pije głównie mleko?

Wyjaśniamy, z jakich najczęściej przyczyn dziecko nie chce jeść tylko pije mleko. Podpowiadamy, w jaki sposób można pomóc maluszkowi, aby zaczął jeść więcej stałych pokarmów.

Dziecko nie chce jeść nic oprócz mleka: dlaczego kilkumiesięczne, 2, lub 4 letnie dziecko pije głównie mleko?

Kilkumiesięczne niemowlę i 2 letnie dziecko nie chce jeść tylko pije mleko – dlaczego tak się dzieje?

 

Początki rozszerzania diety u maluszka są niezwykle trudne, choć z pewnością wielu rodziców czeka na rozpoczęcie tego procesu z niecierpliwością. Jest to bardzo ekscytujący moment, gdy niemowlę zaczyna próbować zjeść swoje pierwsze pokarmy stałe, które są czymś innym niż mlekiem, które do tej pory wyłącznie spożywał. Niemniej z rozszerzaniem diety wiążą się pewne wyzwania. I nie zawsze przebiega wszystko zgodnie z oczekiwaniami rodziców, którzy kierują się w tej kwestii sprawdzonymi zaleceniami lekarzy pediatrów.

 

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest niepokojąca sytuacja, kiedy 8 miesięczne dziecko nie chce jeść pokarmów stałych, a powinno już spożywać przynajmniej 2 czy 3 posiłki na co dzień. Albo co gorsza, nagle okazuje się, że nasza pociecha po ukończeniu pierwszego roku życia pije głównie mleko i nie jest bynajmniej zainteresowane próbowaniem nowości żywieniowych.

 

Chociaż zdarza się to dość często, że kilkumiesięczne dziecko nie chce jeść pokarmów stałych, to jednak w przypadku 2 i 4 latków jest to już ogromnym kłopotem. W dodatku może wynikać to z bardzo różnych powodów, które sprawiają, że maluszek woli nadal pić mleko niż zjeść porządny posiłek z innych składników spożywczych.

 

  • Z jednej strony przyczyną mogą być tzw. błędy żywieniowe, które zostały popełnione na samym początku rozszerzania diety niemowlaka. Ale i też jest to czasem związane z tym, że stałe posiłki nie są dla pociechy zbyt atrakcyjnie podane i pod kątem wizualnym wręcz zniechęcają ją do spróbowania nowych smaków.

  • A z drugiej: warto mieć świadomość, że jeśli 2 letnie dziecko nie chce jeść nic oprócz mleka, to może mieć to swoje źródło w problemach zdrowotnych malucha, które mogły nie zostać wcześniej odkryte, albo po prostu pojawiły się nagle.

 

Jeżeli jednak jesteśmy na początkowym etapie rozszerzania diety niemowlaka, to koniecznie trzeba pamiętać, że nie musi on spożyć proponowanego mu posiłku w całości. Jego zadaniem jest dopiero zapoznanie się z nową konsystencją pokarmów i smakiem, które różnią się od mleka znanego mu od pierwszych dni życia.

 

Ponadto w przypadku najmłodszych dzieci warto zwrócić uwagę na równie ważną kwestię. A mianowicie na to, ile mleka wypija 8 miesięczne niemowlę czy 2 latek, którzy mają widoczny problem z jedzeniem innych posiłków. Jest to o tyle ważne, że im więcej go spożywa, tym mniej potrzebuje później dostarczyć sobie innego rodzaju pożywienia, bo w jego żołądku nie ma już na nie wystarczającej ilości miejsca. Co więcej, czasami istotna jest kolejność podawania maluchowi pokarmów stałych i mleka z piersi bądź modyfikowanego. Również i to ma ogromne znaczenie. Dlatego często w takich sytuacjach zaleca się najpierw zaproponować dziecku inny posiłek, a dopiero później nakarmić go mlekiem.

 

  • W ten sposób mamy szansę zainteresować swoją pociechę nowymi pokarmami stałymi, zwłaszcza gdy pojawiają się pierwsze kłopoty z rozszerzaniem diety.

  • Warto przy tym pamiętać, że fakt, iż roczne dziecko pije dużo mleka nie jest przeważnie czymś nadzwyczajnym, ponieważ do pewnego momentu stanowi ono podstawowy rodzaj jedzenia dla niego.

  • Natomiast z wiekiem powinno się to stopniowo zmieniać na przewagę innych posiłków, które są bardziej urozmaicone i skomponowane z warzyw, owoców i pozostałych wartościowych produktów spożywczych.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Talerz bambusowy marki Avanchy. Zobacz, jaki jest super!

 

Oczywiście zdarza się również i tak, że niemowlę je za dużo mleka modyfikowanego albo ciągle chce być przystawiane do piersi.

  • Tutaj jednak warto pochylić się nad kwestią tego, czy wynika to z jego zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze w nim zawarte. Jest to możliwe, zwłaszcza gdy nie dostarcza sobie nich za pomocą innego rodzaju pożywienia.

  • A może w trakcie rozszerzania diety maluszek napotkał pewne przeszkody, które zniechęciły go do jedzenia stałych posiłków? Jeśli tak, to warto może spróbować zmienić sposób karmienia niemowlaka z podawania mu tzw. papek na metodę BLW (skrót od: Bobas Lubi Wybór)?

  • Wtedy pociecha sama będzie mogła dokonać wyboru, co zje w trakcie posiłku. Naturalnie warto zadbać o jego estetyczny wygląd, który zachęci malucha do spożywania nowych potraw. Podać je na kolorowym talerzyku i położyć przed nim dziecięce sztućce, aby mógł jeść tak jak mama i tata.

 

Jeżeli jednak nie to jest przyczyną, a w dodatku to właśnie 2 letnie dziecko nie chce jeść pije tylko mleko, warto sprawdzić, czy powodem tego stanu rzeczy nie jest niedobór żelaza i wynikająca z niego anemia. To ona może właśnie odpowiadać za brak apetytu malucha na stałe pokarmy, które po 6 miesiącu życia stają się najlepszym źródłem wspomnianego pierwiastka.

 

  • Konieczne jest wtedy wykonanie morfologii krwi pociechy. To badanie wykaże ewentualną niedokrwistość. Ale i obowiązkowo trzeba sprawdzić nie tyle aktualny poziom żelaza we krwi, lecz i przede wszystkim tzw. ferrytyny, która pełni rolę jego swoistego magazynu w organizmie.

  • Natomiast gdy to 6 miesięczne dziecko nie chce jeść pokarmów stałych, to może być to spowodowane problemami sensorycznymi i nadwrażliwością w obrębie twarzy czy nawet dłoni, albo i zbyt krótkim wędzidełkiem. Warto skonsultować się wtedy ze specjalistą neurologopedą, który oceni to na podstawie specjalnego badania.

  • Nie można również zapomnieć o tym, że ukryte nietolerancje pokarmowe i alergie na konkretne produkty spożywcze mogą sprawić, że niemowlę nie będzie chciało jeść przez przykre dolegliwości, których doświadcza ze strony swojego przewodu pokarmowego.

 

Jeżeli powyższe przyczyny zostaną wykluczone, a u maluszka nadal będzie widoczna niechęć do jedzenia, to warto sprawdzić, czy problemem nie jest nadmiar mleka w jego codziennej diecie. Oczywiście jest ono podstawowym pożywieniem przez 1 rok życia dziecka.

 

Tymczasem to, że 2 lub 4 latek pije tylko mleko, wzbudza duży niepokój u rodziców i słusznie. Oprócz wspomnianych wyżej problemów zdrowotnych, w tym anemii, powodem jest jego zbyt duża ilość na co dzień. Warto również przy tym wiedzieć, do kiedy dziecko powinno pić mleko z piersi lub mieszankę modyfikowaną z butelki, żeby uniknąć tego typu sytuacji.

Do kiedy dziecko pije mleko z piersi lub mieszankę modyfikowaną z butelki?

Zestaw sztućców dla dziecka. Zobaczysz je tutaj

 

A zatem jak zostało to już wcześniej wyjaśnione, to przez pierwsze 12 miesięcy życia mleko jest jednym z najważniejszych i podstawowych pokarmów dla niemowlęcia. Jego ilość powinna się stopniowo zmniejszać wraz z zastępowaniem go innymi rodzajami jedzenia. Warto więc zastanowić się, ile razy dziennie karmić piersią roczne dziecko lub kiedy odstawić mleko modyfikowane, jeśli podajemy specjalistyczną mieszankę?

 

1. W pierwszym przypadku są do wyboru dwie opcje:

 

  • Innymi słowy: można tak jak do tej pory karmić maluszka piersią na żądanie, czyli wtedy, kiedy domaga się tego.

  • Albo ustalić określone pory na karmienie, np. po posiłku stałym, i potraktować je jako uzupełnienie.

  • W związku z tym to, ile powinno pić półtoraroczne dziecko, jest zależne od jego aktualnych potrzeb, zwłaszcza gdy mama nadal chce karmić piersią na żądanie.

 

Warto przy tym pamiętać, że według obecnych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca się karmienie w naturalny sposób do mniej więcej 2 roku życia maluszka, a nawet i dłużej. Ostateczną decyzję podejmuje mama i jej dziecko.

 

2. A do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

 

  • Brak w tej kwestii odgórnie ustalonego limitu wiekowego, choć zwyczajowo przyjmuje się, że można podawać je do momentu ukończenia przez pociechę 3 roku życia.

 

Generalnie dużo zależy od tego, jakie pokarmy stałe zjada aktualnie maluch, bo to właśnie z nich powinien otrzymywać wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, aby mógł prawidłowo się rozwijać.

 

  • Na pewno obowiązkowo należy podawać mieszankę modyfikowaną niemowlętom, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, ponieważ mleko krowie jest w tym wieku zakazane.

  • Natomiast, żeby sprawdzić, czy faktycznie 2 letnie dziecko bardzo dużo pije mleka, to dobrze jest to porównać z wytycznymi, które są podane przez producenta na opakowaniu.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.