Kategorie

Dziecko bije się po głowie: niemowlę, 3, 4, lub 6 latek uderza się w głowę - jakie mogą być przyczyny?

Wyjaśniamy, czemu dziecko bije się po głowie i co to właściwie oznacza z jego perspektywy. Podpowiadamy, jak reagować, gdy zauważymy tego typu zachowanie u swojej pociechy?

Dziecko bije się po głowie: niemowlę, 3, 4, lub 6 latek uderza się w głowę - jakie mogą być przyczyny?

Dlaczego dziecko bije się po głowie i co tak naprawdę powinni o tym sądzić jego rodzice?

Rodzicielstwo bywa zaskakujące i to pod wieloma różnymi względami. Już samo obserwowanie dorastającego maluszka, który jest na etapie intensywnego rozwoju, jest zdumiewające i często obfituje w nieoczekiwane sytuacje. Nierzadko sposób postępowania dziecka budzi zdziwienie i niezrozumienie u osób dorosłych.

 

A jednym z podejrzanych dla rodziców zachowań jest jak się okazuje dość powszechny przypadek, kiedy niemowlę bije się po głowie i uderza się rączką po swojej twarzy. Naturalnie w pierwszym odruchu wywołuje to niepokój i obawę, że jest to związane z poważnymi zaburzeniami w prawidłowym rozwoju dziecka.

 

Ale czy faktycznie tak jest i to zachowanie maluszka o tym jednoznacznie świadczy? Sprawdźmy zatem, jakie możliwe przyczyny kryją się za tym, że niemowlę lub roczne dziecko bije się po głowie. Szczególnie, że wydaje się to być autodestrukcyjnym zachowaniem, które nie jest niczym normalnym, ale ma znamiona czegoś patologicznego.

Dziecko bije się po głowie – przyczyny zachowania, które nie mieści się w żadnych normach i tym samym budzi obawy rodziców

Układanki i ćwiczenia lewopółkulowe Centrum Metody Krakowskiej. Kliknij, aby zobaczyć.

Zacznijmy od tego, że nie w każdym przypadku jest to oznaka zaburzeń rozwojowych, które przychodzą niemal automatycznie na myśl, gdy jesteśmy świadkami tego typu sytuacji. Co więcej, można bardzo często je zaobserwować i to nie tylko u najmłodszych, ale i nieco większych dzieci. Choć takie ''destrukcyjne'' zachowania powinny stopniowo mijać z wiekiem pociechy. A zatem co oznacza jak dziecko bije sie po glowie i o czym najczęściej świadczy?

 

  • W ten nietypowy sposób maluszek może dawać nam do zrozumienia, że coś go boli i sprawia mu dyskomfort. Niekoniecznie musi to być właśnie głowa, w którą uderza się, co byłoby bardzo czytelnym znakiem. Ale dodatkowo może to być związane z bólem ucha lub po prostu zwyczajną infekcją, która przebiega z katarem i zatkanym nosem bądź zapaleniem jamy ustnej.

  • Ponadto w sytuacji, kiedy to kilkumiesięczne niemowlę uderza rączką w głowę, może być to bezpośrednio powiązane z rozpoczynającym się bolesnym ząbkowaniem lub jego już zaawansowanym stadium. Maluszek tak sobie radzi, bo przynosi mu to pewną ulgę. A także i pozwala na moment oderwać się od bólu spowodowanego wyrzynaniem się zębów mlecznych.

  • Czasami bywa i tak, że dziecko bije się po głowie podczas karmienia, co również często ma miejsce. Z jednej strony może być to związane ze skokiem rozwojowym, jaki aktualnie przechodzi. Ale i możliwe, że maluszek tak reaguje na nadmierne przebodźcowanie lub zmęczenie.

 

Równie powszechna jest sytuacja, gdy dziecko w złości bije się po głowie. Jest to wtedy jeden z najbardziej dostępnych mu na tym etapie rozwoju sposobów, które pomagają mu rozładować skumulowane napięcie, szczególnie psychiczne, ale i też fizyczne. Tak maluch próbuje sobie poradzić z trudnymi dla niego emocjami, które przytłaczają go. Dzieje się tak głównie z tego powodu, że najmłodsze pociechy mają jeszcze niedojrzały układ nerwowy.

 

  • Natomiast kiedy dziecko uderza głową o wszystko to może to świadczyć o nadmiarze energii fizycznej, która kumuluje się w jego ciele. I tak jak zostało to już wyżej wyjaśnione, to jest to metoda maluszka na jej wyładowanie.

  • W dodatku tego typu zachowania, gdy 10 miesieczne dziecko bije sie po glowie, mogą również oznaczać, że po prostu chce ono zwrócić swoją uwagę na nas. A jeśli widzi, że jego sposób postępowania budzi z naszej strony zainteresowanie, to zaczyna to powtarzać. Tak maluszek pragnie nam dać jasno do zrozumienia, że coś mu akurat nie pasuje i jest dla niego niewygodne.

 

Ale i często ma miejsce taka sytuacja, że 3 letnie dziecko bije się po głowie, bo w taki sposób chce nam ''powiedzieć'', że jakaś jego ważna potrzeba nie jest zaspokojona. Dotyczy to w szczególności maluchów, które jeszcze nie potrafią mówić, bo są jeszcze za małe, albo mają tzw. opóźniony rozwój mowy. Innymi słowy, można powiedzieć, że jest to nietypowy sposób komunikacji dziecka z najbliższym otoczeniem.

 

  • Ponadto inną przyczyną, dla której dziecko uderza się w głowę i bije się po niej, to czasami nuda i brak ciekawego zajęcia w danej chwili. A nawet może to być oznaką, że pociecha nie widzi zbyt dużego zainteresowania swoją osobą ze strony rodziców. I tak właśnie sygnalizuje potrzebę zainicjowania kontaktu ze swoją mamą lub tatą, bliskości z nimi, czy chęć pobawienia się razem.

 

Poważny powód, z jakiego dziecko uderza głową – autyzm i zaburzenia rozwojowu z nim związane


kauczukowy Gryzak w kształcie żyrafki. Zobacz wszystkie rodzaje żyrafek-gryzaczków.

W związku z powyższym to, że niemowlę lub 4 latek uderza głową nie jest powodem do zbytniego niepokoju, zwłaszcza gdy zdarza się to sporadycznie.

 

  • Co więcej, nawet tego typu zachowaniom dziecka można skutecznie zapobiec i zmniejszyć częstotliwość ich pojawiania się na co dzień.

  • Natomiast inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy dochodzą dodatkowe symptomy.

  • A także widzimy, że jest to szkodliwe dla zdrowia pociechy i w widoczny sposób zagraża jej bezpieczeństwu.

  • Ponadto takie niepokojące zachowanie powinny stopniowo zanikać pod wpływem dojrzewania układu nerwowego malucha.

 

Szczególnie naszą czujność jako rodziców powinny wzbudzić sytuacje, w których dziecko bije się po głowie i ma 6 lat, a przy tym trudno nawiązać z nim kontakt i w żaden sposób nie można go uspokoić. W dodatku można wtedy zauważyć, że jednak rozwój pociechy nie przebiega w sposób prawidłowy albo widać w nim znaczące odstępstwa od normy, co może wskazywać na spektrum autyzmu.

 

A jak zareagować w sytuacji, kiedy dziecko uderza się w głowę ręką, żeby oduczyć go tego zachowania?

 

Przede wszystkim konieczne jest zachowanie cierpliwości i spokoju, gdy tylko zauważymy to zachowanie u swojej pociechy. W innym przypadku nasza gwałtowna i nerwowa reakcja może niepotrzebnie tylko nasilić tego typu sytuacje. Oczywiście niezbędne jest przy tym również zadbanie o bezpieczeństwo maluszka, żeby nie zrobił sobie krzywdy.

 

Ponadto warto odkryć główną przyczynę takich zachowań, aby postarać się wyeliminować ją całkowicie. Trzeba zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego dziecko bije się po twarzy i co za tym zachowaniem tak naprawdę się ukrywa?

 

Przykładowo, jeżeli wynika to z nieumiejętności radzenia sobie z silnymi emocjami jak złość, frustracja czy smutek, to warto spróbować popracować nad tym. Pokazać maluchowi dostępne metody wyrażania swoich uczuć, które są dozwolone i aprobowane. Zamiast uderzać się w głowę ręką, dziecko może zacząć mocno tupać swoją nóżką albo zgniatać w dłoni miękką piłeczkę. Kiedy jednak jest to związane z chęcią zwrócenia na siebie uwagi rodziców, to warto zadbać o bliską relację ze swoją pociechą i zapewnieniem jej swojej w pełni uważnej obecności.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.