Kategorie

Czkawka u noworodka co robić – sposoby na czkawkę u noworodka

Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny czkawki u najmłodszych dzieci, a także najskuteczniejsze metody jej zwalczania i zapobiegania.

Czkawka u noworodka co robić – sposoby na czkawkę u noworodka

Dlaczego często pojawia się czkawka u noworodka i czy jest ona powodem do niepokoju?

 

Niewątpliwie pierwsza czkawka u noworodka jest dla wielu rodziców niepokojącym zjawiskiem i to z dwóch powodów. Z jednej strony wydaje się ona męczyć maleństwo i sprawiać mu ogromny kłopot. A z drugiej – zawsze istnieje obawa, że może być ona zwiastunem groźnych dolegliwości zdrowotnych.

 

Jednak na szczęście czkawka u noworodka nie jest żadnym patologicznym stanem, który miałby zagrażać życiu dziecka, ale naturalnie wynika ze specyficznej fizjologii jego organizmu. To swego rodzaju reakcja obronna, która powstaje na skutek niedojrzałości układu oddechowego i pokarmowego niemowlaka, a także i systemu nerwowego.

 

Czkawka u niemowlaka - ile trwa jej pojedynczy napad i czy mija ona wraz z wiekiem dziecka?


Poduszka ortopedyczna do karmienia. Kliknij, aby zobaczyć.

  • Mianem czkawki określa się mimowolne i w żaden sposób niekontrolowane skurcze mięśnia przepony, którego nieustanna praca nie zawsze przebiega prawidłowo.

  • Dzieje się tak właśnie ze względu na niedojrzałość organizmu najmłodszych pociech, a zwłaszcza poszczególnych narządów i systemu nerwowego, które odpowiadają za występowanie tego odruchu.

  • W związku z tym pojawienie się czkawki u niemowląt nawet codziennie jest normalne i nie powinno budzić niepokoju. Co więcej, im dziecko jest starsze, to powoli to zjawisko z wiekiem zanika i zmniejsza się jego częstotliwość.

     

Natomiast sam napad czkawki u noworodka trwa krótko i nie dłużej niż maksymalnie do 60 minut. Choć może się zdarzyć nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. I co najważniejsze, to zazwyczaj znika ona sama z siebie i przeważnie nie wymaga specjalnych interwencji ze strony opiekuna.

 

Typowe przyczyny czkawki u noworodka, które wskazują na fizjologię tego zjawiska

 

Jest to zatem naturalna przypadłość wieku niemowlęcego, która wynika z niedojrzałości mięśnia przepony oraz układu pokarmowego i nerwowego. Zwłaszcza, że tym mimowolnym odruchem kieruje ośrodek znajdujący się dokładnie w pniu mózgu.

  • Generalnie czkawka u niemowlaka po karmieniu pojawia się bardzo często i przede wszystkim wywołuje ją za szybkie jedzenie pociechy, które dla niedojrzałego przewodu trawiennego jest dużym wyzwaniem.

  • Szczególnie może się ona pojawić w trakcie picia przez noworodka mleka nie bezpośrednio z piersi matki, ale z butelki ze smoczkiem. Czasami zdarza się, że otwór, przez który przepływa i wypływa pokarm, jest za duży jak na aktualne możliwości maluszka w zakresie umiejętności pobierania pożywienia.

  • Ale czy to oznacza, że noworodki karmione wyłącznie w sposób naturalny nie doświadczają tego typu dolegliwości? Otóż niekoniecznie, bo czkawka u niemowlaka po jedzeniu z piersi mamy jest również prawdopodobna i również może się pojawić.

  • Dużo zależy w tym przypadku od tego, w jaki sposób dziecko pobiera pokarm. Bo jeśli niemowlę nieefektywnie ssie pierś, co wynika często z nieprawidłowego przystawienia do niej. Maluszek nie jest wtedy w stanie dobrze chwycić brodawkę, co zakłóca właściwe pobieranie pokarmu.

     

Natomiast czkawka u niemowlaka po odbiciu najczęściej świadczy o tym, że maluszek zjadł o wiele więcej niż faktycznie potrzebował. A zatem nie tylko jej pojawienie się jest związane z zachłannym jedzeniem dziecka, z którym połyka ono nadmiar powietrza. Znaczenia ma również ilość wypitego mleka, z którego strawieniem układ pokarmowy ma trudność.

 

  • Ponadto czkawka u niemowlaka podczas snu lub bezpośrednio po spożyciu jedzenia, której towarzyszy w dodatku ulewanie treści pokarmowej, może być widocznym objawem tzw. refluksu żołądkowo – przełykowego. Jeśli taka sytuacja się powtarza, to konieczna jest wizyta u lekarza, żeby potwierdzić lub wykluczyć to schorzenie.

 

Kilka wyjątków od reguły przy czkawce u niemowlaka

 

Warto jednak przy tym dodać, że istnieją przypadki, w których czkawka u niemowlaka powinna być skontrolowana przez lekarza pediatrę.

  • I w zależności od stwierdzonej przez niego przyczyny, może dziecku zostać zlecona konsultacja u specjalisty neurologa bądź wykonanie standardowego badania USG brzucha.

  • Są to w głównej mierze sytuacje, gdy napad czkawki się przedłuża i trwa ponad 48 godzin, a także częstokrotnie wybudza noworodka ze snu lub utrudnia mu zasypianie.

  • Oprócz tego niepokojące jest pojawienie się problemów z karmieniem, w konsekwencji czego maluszek przestaje przybierać na wadze.

  • Ponadto powinna być konsultowana częsta czkawka u niemowlaka, która utrzymuje się ponad 2 miesiące i stopniowo nie zanika, albo i widoczne jest jej nasilenie.

     

Na pewno kluczowa jest tutaj baczna obserwacja maluszka i jego zachowania na co dzień. Dobrze jest zwracać uwagę na samopoczucie pociechy. Oprócz tego warto sprawdzać, w jakich konkretnie sytuacjach czkawka się pojawia u niego, a także czy nie towarzyszą jej inne symptomy.

 

Fizjologiczna czkawka u niemowlaka - co robić, żeby jej zapobiec?


Szklana butelka ze smoczkiem do karmienia. Zobacz, jaka jest super!

 

Czy można uniknąć czkawki u noworodka? Oczywiście jest to możliwe, jeżeli wyelimujemy główne przyczyny jej występowania. Może nie zawsze uda się wyeliminować ją w 100%, ale znacząco można ograniczyć częstotliwość jej pojawiania się.

  • Zacznijmy od tego, że jednym z najczęstszych sytuacji, które prowokują czkawkę u noworodka są kwestie związane z jego karmieniem. I to niezależnie, czy odbywa się ono naturalnie z piersi bądź przy pomocy butelki.

  • Jak zostało to już wyżej wyjaśnione, tego typu problemy pojawiają się, gdy maluszek zaczyna za szybko jeść, albo robi to w sposób nieumiejętny. Oczywiście zrozumiałym jest, że noworodki dopiero wszystkiego się uczą. Jednak na początkowym etapie życia warto ułatwić im to zadanie.

     

A zatem jeżeli częstą sytuacją jest czkawka u niemowlaka po jedzeniu z butelki, to w głównej mierze trzeba zadbać o wybór odpowiedniego akcesoria do karmienia. W szczególności dotyczy to smoczka, który powinien być dedykowany najmłodszym dzieciom, czyli o wolniejszym niż szybszym przepływie mleka.

 

  • Oprócz tego niezwykle istotny jest właściwy dobór butelki, najlepiej o właściwościach antykolkowych. Są one w specjalny sposób skonstruowane, żeby nie dopuścić do tworzenia się nadmiernych pęcherzyków powietrza w podawanym pokarmie.

     

Natomiast czkawka u niemowlaka po karmieniu piersią występuje wtedy, gdy maluszek został źle do niej przystawiony. A to z kolei uniemożliwiło mu jej odpowiednie ssanie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zmiana sposobu przystawiania noworodka do piersi.

 

  • Poza tym konieczne jest również wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości w dotychczasowej technice karmienia. Pomocna może okazać się przy tym konsultacja z doradczynią laktacyjną, która fachowo podejdzie do tego tematu.

     

  • Ponadto niezależnie od sposobu karmienia niemowlaka, warto pamiętać, żeby dziecku się za każdym razem odbiło po zakończeniu jedzenia. W dodatku dobrze jest zwrócić uwagę na to, żeby maleństwo się nie przejadało, co również może powodować czkawkę.

 

Osobliwa czkawka u niemowlaka - jak pomóc maluszkowi, kiedy mimo wszystko się pojawi?


Smoczek kauczkowy Bibs. Zobacz wszystkie kolory i rozmiary tutaj.

 

Naturalnie nie jesteśmy zawsze w stanie zapobiec czkawce u noworodka, co jest zupełnie zrozumiałe.

  • Pocieszający jest na pewno fakt, że zazwyczaj nie trwa ona za długo i przechodzi bez konieczności dodatkowej interwencji.

  • Dlatego często wystarczy po prostu uzbroić się w cierpliwość i poczekać na samoistne ustanie czkawki.

  • Ale jeżeli bardzo zależy nam na tym, żeby przynieść maluszkowi natychmiastową ulgę, to istnieje pewien sposób jej złagodzenia.

 

Na czkawkę u noworodka najlepiej sprawdza się noszenie go w pozycji pionowej, tak jak ma to miejsce przy trzymaniu go do odbijania po karmieniu butelką lub piersią. Co więcej, bliskość rodzica w tym momencie daje maleństwu niezachwiane poczucie bezpieczeństwa.

 

  • Natomiast jeżeli uważamy, że pojawiła się ona na skutek wychłodzenia organizmu, co czasami może zdarzyć się w trakcie przewijania pieluszki lub po skończonej kąpieli, to jej zniknięcie przyśpieszy ogrzanie maluszka.

  • Wystarczy wtedy przykryć niemowlę cieplejszym kocykiem albo owinąć je w otulacz i również ponosić w pozycji pionowej w swoich ramionach.

 

Czkawka u noworodka jest przeważnie naturalnym i przejściowym stanem, który mija wraz z dojrzewaniem układu oddechowego i pokarmowego dziecka, a także jego systemu nerwowego. Jeżeli jednak zauważymy coś niepokojącego, to zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą.

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.