Kategorie

Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci: jakie zadania wykonywać, aby trenować uwagę i skupienie?

Podpowiadamy, jak poprawić koncentrację u dziecka, żeby ułatwić mu skupienie uwagi na wykonywanej czynności.

Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci: jakie zadania wykonywać, aby trenować uwagę i skupienie?

Skuteczny trening koncentracji dla dzieci – dlaczego jest tak istotny?

Umiejętność skoncentrowania swojej uwagi na wykonywanym w danym momencie działaniu jest nie tylko bardzo przydatna w codziennym życiu dla każdego człowieka. Ale w głównej mierze jest niezwykle ważna dla małych dzieci, ponieważ to właśnie od niej zależy to, jak będą one przyswajać sobie nowe informacje oraz zdobywać inne praktyczne zdolności.

 

W związku z tym odpowiedni trening koncentracji pozwala dziecku bardziej efektywnie uczyć się, co jest szczególnie istotne zarówno na początkowym, jak i na późniejszym etapie edukacji.

 

Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w dzisiejszych czasach umiejętność skupienia swojej uwagi na jednej rzeczy, którą należy doprowadzić do skutku, nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Coraz częściej można to zauważyć u dzieci w wieku przed – i wczesnoszkolnym, które często nie są w stanie dłużej skoncentrować się na wykonywaniu konkretnej czynności. 

 

A jakie są tego najczęstsze przyczyny?

  • Współczesny świat generuje zbyt wiele bodźców, które w znaczący sposób utrudniają skupienie uwagi na pojedynczym zadaniu, a wręcz rozpraszają ją.

  • Dlatego często bywa tak, że dziecku potrzebne są zarówno właściwe ćwiczenia na poprawę koncentracji, jak i zadbanie o przyjazne środowisko, które będzie sprzyjało doskonaleniu tej przydatnej umiejętności umysłowej.

  • Aby efektywność nauki u pociechy wzrastała, to warto ograniczyć do niezbędnego minimum czas spędzany przez nią przed wszechobecnymi ekranami elektronicznymi, czyli: telewizorem, smartfonem, tabletem i komputerem.

  • Oprócz tego zanim zaczniemy proponować jej specjalne zadania na koncentrację dla dzieci, to dobrze jest również zwrócić na samo otoczenie, w którym będą się one odbywać. 

  • Warto więc zatroszczyć się o jego ''minimalistyczny'' wygląd, żeby zbyt dużo rzeczy nie rozpraszało uwagi pociechy w trakcie ich robienia.

 

Koniecznie powinniśmy sobie uzmysłowić, że brak solidnej umiejętności koncentracji nie tylko generuje problemy w teraźniejszej lub przyszłej edukacji szkolnej. Lecz i przede wszystkim uniemożliwia dziecku prawidłowy rozwój i to nie wyłącznie pod względem intelektualnym. Bo tak naprawdę do zdobycia jakiejkolwiek praktycznej zdolności jest niezbędne dłuższe skupienie swojej uwagi, która zwiększa efektywność naszej nauki i pracy.

 

Ponadto adekwatnie dostosowane do aktualnych potrzeb dziecka ćwiczenia na koncentrację, pozwalają mu na nowo rozbudzić swoją ciekawość świata, która zachęci je do poszerzania swojej dotychczasowej wiedzy i odkrywania swoich wrodzonych talentów.

 

Kiedy warto wdrożyć ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla dziecka?



Nowoczesny Króliczek sensoryczny Big Bunny Alilo. Zobacz, jaki jest świetny!

Koncentracja uwagi i umiejętność zapamiętywania są ze sobą wręcz nierozerwalne. Bez nich niemożliwe byłoby efektywne zdobycie przydatnej wiedzy i wielu praktycznych zdolności, które są nam potrzebne do normalnego funkcjonowania w świecie. 

 

Dlatego jest to główny powód, dla jakiego ćwiczenia na skupienie uwagi dla dzieci są bardzo często połączone z usprawnieniem ich pamięci.

 

Dzieje się tak z tej przyczyny, że zdolność zapamiętywania ma niebagatelne znaczenie dla skutecznego i przede wszystkim długotrwałego przyswajania nowych wiadomości przez mózg, który będzie je przechowywać na później. 

 

A w jakich przypadkach są w szczególności zalecane ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla dzieci?

  • Na pewno warto rozważyć ich zaproponowanie maluchowi, który ma widoczne problemy ze skupieniem swojej uwagi podczas wykonywania pojedynczej czynności i – co za tym idzie - nie jest w stanie doprowadzić jej do końca.

  • Można przy tym zauważyć, że dziecko ma również kłopot z podjęciem decyzji, co w danej chwili ma robić. Dla przykładu: pociecha raz zaczyna bawić się konkretną zabawką, po czym bardzo szybko ją porzuca i szuka innego zajęcia, które za moment znów zaczyna się jej nudzić.

  • Oprócz tego ćwiczenia koncentracji uwagi przydają się zwłaszcza dzieciom, które ze swojej natury są bardzo ruchliwe, a nawet wydają się nadpobudliwe pod względem psychoruchowym.

  • Ponadto zaburzenia skupienia uwagi, nad jakimi warto popracować, można również zauważyć nie tylko u pociech, które szybko są znudzone robieniem konkretnego zadania.

  • Ale i także u dzieci, które przy wykonywaniu określonej czynności są tak mocno rozproszone, że są przy tym mało staranne i popełniają zauważalne błędy.

 

Oczywiście w chwili zauważenia powyższych symptomów, warto jak najbardziej zaproponować smykowi konkretne ćwiczenia na koncentrację uwagi i pamięć. I można to już robić od najwcześniejszych lat jego życia. Jednak dobrze jest również spróbować poszukać głębiej przyczyn zaistniałego stanu rzeczy. 

 

Pamiętajmy, że na skupienie uwagi wpływ mogą mieć bardzo różne czynniki takie jak np. dieta uboga w magnez czy ograniczone możliwości dziecka pod kątem umysłowym (niezdiagnozowane zaburzenia rozwojowe czy przebyte choroby), a także ogólna sytuacja rodzinna. Na koncentrację uwagi są pomocne ćwiczenia, kiedy inne przyczyny jej braku są wykluczone.

Propozycje na ćwiczenia na koncentrację dla dzieci, które wspomagają również pamięć

A zatem już wiemy, dlaczego umiejętność skupiania uwagi jest niezwykle istotna u dzieci. Pozostaje jednak pytanie, jak ćwiczyć koncentrację i pamięć, żeby usprawnić obie umiejętności intelektualne u swojej pociechy? Zanim przejdziemy do sprawdzonych pomysłów na ćwiczenia na skupienie uwagi, to dobrze jest sobie uświadomić pewną kwestię. Generalnie można je z powodzeniem zastosować w dwóch sytuacjach.

  • Szczególnie wtedy, gdy nasza pociecha wykazuje problemy z koncentracją i potrzebuje ją poprawić.

  • Albo po prostu chcemy popracować nad rozwojem tej umiejętności umysłowej u swojego malucha, żeby mógł on osiągać lepsze wyniki w nauce.

I co najważniejsze, to zaproponowane ćwiczenia na koncentrację uwagi u dzieci można zastosować niezależnie od ich wieku. Ewentualnie modyfikując nieco stopień ich trudności, aby faktycznie zaciekawiły pociechę, a nie znudziły. Ponadto na problemy z koncentracją u dzieci świetnie sprawdzą się ćwiczenia, które będą dla nich przede wszystkim ciekawą zabawą i nie skojarzą się z nużącą nauką.

Skuteczne sposoby na to, jak ćwiczyć koncentrację u dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym:


Personalizowana tablica manipulacyjna dla dzieci.Zobacz wszystkie wzory na naszym sklepie!

Twórcze zabawy, które wspierają rozwój mózgu:

  • Odpowiednia stymulacja poszczególnych zmysłów malucha, ma pozytywny wpływ na rozwój ośrodkowego układu nerwowego i jego pracę. A to również oddziałuje korzystnie na usprawnienie umiejętności skupienia uwagi i pamięci u pociechy.

Dlatego znakomitym rozwiązaniem jest dostarczenie dziecku stosownych bodźców, które poprzez właściwą stymulację sensoryczną przyczynią się do poprawy koncentracji.

 

  • Idealnym pomysłem są tutaj zabawy z wszelkiego rodzaju masami plastycznymi takimi jak klasyczna plastelina czy bardziej nowoczesna ciastolina lub piankolina.

  • Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaproponować maluchowi bawienie się specjalnymi zabawkami sensorycznymi. Zostały one specjalnie zaprojektowane w ten sposób, aby stymulować wszystkie zmysły pociechy.

 

Gry i układanki na zaburzenia koncentracji uwagi u dzieci – ćwiczenia, które są wsparciem w rozwoju umiejętności zapamiętywania:

  • W dodatku warto zaoferować maluchowi zabawki, które dostarczą mu dużo atrakcyjnej rozrywki o charakterze intelektualnym. 
  • Doskonale sprawdzają się tutaj kolorowe sortery, puzzle i układanki drewniane, które uczą dziecka skupienia swojej uwagi na wykonywanej czynności, a przy tym i usprawniają jego małą motorykę.

  • Ponadto odpowiednie dopasowanie do siebie poszczególnych elementów zabawki, to znakomity trening dla umiejętności logicznego myślenia.

 

Co więcej, w ramach ćwiczenia na koncentrację uwagi dla dzieci szkolnych i przedszkolnych można zaproponować wszelkiego typu gry planszowe lub karciane, w których skupienie odgrywa istotną rolę.

 

  • Godnym polecenia jest tutaj szczególnie tzw. memory, które pozwala również rozwinąć umiejętność zapamiętywania. Polega ono na tym, że trzeba odkryć pasujące do siebie karty.

  • Dokładna obserwacja tego, co się dzieje podczas tej gry, daje szansę na zwycięstwo, co będzie dodatkową motywacją dla pociechy. 

Gotowe ćwiczenia na pamięć dla dzieci w wieku szkolnym:


Sorter sensoryczny Wańka Wstańka. Kliknij, aby zobaczyć

  • Im większa pociecha, tym bardziej może potrzebować urozmaiconych propozycji na intelektualną rozrywkę. 

  • Z tego powodu dla dzieci w wieku szkolnym są szczególnie zalecane wszelkiego rodzaju łamigłówki i zagadki, które w dodatku fantastycznie usprawniają inne zdolności umysłowe.

  • Rozwiązywanie krzyżówek, szarad i rebusów czy też odnalezienie właściwej drogi w skomplikowanym labiryncie, itd., to propozycja wciągających zabaw, które uczą pociechę skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu.

  • Tego typu ćwiczenia na koncentrację uwagi dla dzieci szkolnych można znaleźć w Internecie jako karty pracy, które są już przygotowane do druku. 

  • Ponadto są one dostępne do kupienia w formie tradycyjnej książki z zagadkami. Można w nich również odnaleźć obrazki, w których trzeba wyszukać różniące je szczegóły.

 

Warto przy tym pamiętać, że skupienie uwagi u dzieci, które mają z tym problemy, należy ćwiczyć w miejscu, gdzie nic nie będzie rozpraszać ich koncentracji.

Autor artykułu:
KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.