Kategorie

Cebula w ciąży i podczas karmienia: surowa, marynowana lub smażona - czy szkodzi?

Wyjaśniamy, czy można jeść cebule w ciąży i w trakcie karmienia piersią maluszka.

Cebula w ciąży i podczas karmienia: surowa, marynowana lub smażona - czy szkodzi?

Cebula w ciąży w wersji na surowo i pod innymi popularnymi postaciami – czy jest wskazana dla przyszłej mamy?

Każda kobieta w stanie błogosławionym pragnie w pełni zatroszczyć się o zdrowie własne i swojego maleństwa, któremu chce zapewnić jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. A podstawą w tym jest zadbanie o dobrze zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie niezbędnych witamin i cennych minerałów. Oprócz tego przyszła mama powinna wystrzegać się poszczególnych zakazanych artykułów spożywczych, które przynoszą jej i dziecku więcej szkody niż pożytku.

 

Niemniej warto przy tym mieć świadomość, że czasami można napotkać na mity związane z jedzeniem niektórych produktów żywnościowych, z których niekoniecznie trzeba całkowicie rezygnować w stanie błogosławionym. Bez wątpienia należą do nich cebula i czosnek w ciąży, które można spożywać w tym szczególnym dla kobiety okresie, a jakie w dodatku posiadają wiele dobroczynnych właściwości.


Zwyczajna żółta, biała lub czerwona cebula w ciąży – co przyszła mama powinna koniecznie wiedzieć na ich temat?

Dość często można spotkać się z powszechną opinią, że cebula szkodzi kobiecie w ciąży i z tego powodu trzeba bezwzględnie jej unikać. A wszystko w tym celu, żeby nie narazić się na skutki uboczne związane z jej spożywaniem na co dzień. Czy jednak tak jest w rzeczywistości?

Oczywiście równie wszechobecne jest stwierdzenie, że cebula i karmienie piersią po porodzie także nie jest zbyt dobrym i właściwym połączeniem, o czym wspomnimy w dalszej części artykułu.

 

Warto jednak wiedzieć, że jest to jedno z najbardziej bogatych w potrzebne dla przyszłej mamy składniki odżywcze warzywo, które bez obaw można włączyć do codziennego jadłospisu. Pamiętając przy tym, że najwięcej prozdrowotnych właściwości posiada przede wszystkim surowa cebula w ciąży niż poddana wcześniejszej obróbce cieplnej pod wpływem gotowania, duszenia czy smażenia.



  • Jest to świetny i niesamowicie aromatyczny dodatek do różnego rodzaju potraw na wytrawno, który jest niemal wykorzystywany w każdym daniu, aby wzbogacić jego smak.

  • Nic zatem dziwnego, że ochota na cebulę w ciąży jest przeważnie ogromna, zwłaszcza że dla stanu błogosławionego charakterystyczne są tzw. zachcianki żywieniowe, których doświadcza każda przyszła mama.

  • Oprócz tego jest to apetyczne warzywo, które można spożywać nie tylko na surowo lub po gotowaniu czy smażeniu, ale i zamarynować w occie.

  • Jednakże cebula marynowana w ciąży nie jest polecana dla przyszłej mamy ze względu na specyficzny sposób jej przygotowania. A w szczególności przez dodatek do niej octu, zazwyczaj spirytusowego, który z ważnych powodów jest zakazany w stanie błogosławionym.

  • Natomiast najbezpieczniejsza dla kobiety ciężarnej jest cebula żółta, czerwona lub biała, która jest spożywana w rozsądnych ilościach i jako uzupełnienie do głównych dań. Najwięcej witamin ma surowa, którą uprzednio można sparzyć wrzątkiem, aby nieco zmniejszyć jej ostry smak.

  • Jeżeli jednak przyszłej mamie nie odpowiada taka propozycja podania, to lepiej upiec lub ugotować ją niż usmażyć na patelni. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że cebula w oleju w ciąży i po smażeniu jest bardziej ciężkostrawna, co wiąże się z możliwością pojawienia się problemów z układem trawiennym.


Naturalny antybiotyk, czyli cebula na przeziębienie w ciąży i nie tylko


Koszula do karmienia Dr Nap. Zobacz wszystkie wzory tutaj


Na rodzicielskim
forum, cebula w ciąży jest często polecana dla przyszłych mam na wzmocnienie odporności w naturalny sposób, a także w walce z infekcjami wirusowymi.

  • Szczególnie, że w stanie błogosławionym nie można przyjmować wielu leków, które są dostępne bez recepty w aptece. Dlatego też nic dziwnego, że to właśnie domowe metody na przeziębienie są tak chętnie wykorzystywane przez kobiety ciężarne.

 

W związku z tym cebula na katar w ciąży nie tylko nie zaszkodzi, ale i może wspomóc organizm przyszłej mamy w rozprawieniu się z przeziębieniem i wzmocnić go. Co więcej, można również przyrządzić z niej pyszny i w pełni naturalny syrop na kaszel z dodatkiem miodu. Zawiera ona dużo witaminy C oraz specjalny składnik o nazwie dwusiarczek alilo-popylowy, znany ze swoich właściwości bakteriobójczych.



  • Jednakże cebula w skarpecie w ciąży, która jest jednym ze sposobów naturalnej walki z infekcjami, niekoniecznie jest dobrym pomysłem, ponieważ może wywołać reakcje uczuleniowe na bardzo wrażliwej skórze przyszłej mamy. Natomiast zawsze można przyrządzić z niej syrop, który posiada nieocenione właściwości lecznicze i jest bezpieczniejszą opcją w tym przypadku.

  • Oprócz tego ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, cebula na trądzik w ciąży sprawdzi się rewelacyjnie. W tym celu warto zrobić z niej okłady na części ciała, które są nim dotknięte. Jest to dobra alternatywa dla klasycznych kosmetyków, z których nie każdy może być stosowany przez przyszłą mamę na tego typu skórne dolegliwości.

  • Ponadto spożywanie cebuli usprawnia pracę układu trawiennego kobiety ciężarnej, szczególnie jelit, co pomaga przy zaparciach, które są częstą przypadłością w tym okresie.



Cebula w ciąży – przeciwwskazania, o których przyszła mama powinna wiedzieć


Szklana butelka ze smoczkiem Lansinoh. Zobacz, jaka jest fajna!

Choć jej jedzenie posiada wiele zalet i jest korzystne dla zdrowia, to jednak istnieją wyjątki, kiedy kobieta ciężarna powinna zrezygnować z cebuli.

 

  • Jednym oczywistym przeciwwskazaniem jest alergia pokarmowa, która pojawia się po spożyciu tego warzywa.

 

Oprócz tego cebula w ciąży nie jest zalecana, kiedy u przyszłej mamy występują poważne dolegliwości ze strony układu trawiennego, jak potwierdzone przez lekarza wrzody żołądka.



  • Ponadto warto zdawać sobie sprawę, że zjedzenie jej w dużych ilościach może nasilać zgagę, a także powodować częste biegunki.

  • W związku z tym cebula nie jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które mają wrażliwy układ pokarmowy.'

 

Cebula a karmienie piersią – jak to wygląda w praktyce?

Niewątpliwie i w tej kwestii można odnaleźć dużo nieporozumień. I bardzo często można usłyszeć, że klasyczna lub czerwona cebula a karmienie piersią to niekorzystna kombinacja, szczególnie dla maleństwa.

  • Przemawia za tym fakt, że podobnie jak czosnek jest to warzywo, które może w pewnym stopniu zmienić smak mleka. I równocześnie spowodować, że dziecko nie będzie chciało pić z piersi, co z kolei wpłynie negatywnie na laktację.

  • Oprócz tego uważa się, że smażona cebula a karmienie piersią może doprowadzić do bólów małego brzuszka. Ale tutaj warto zaznaczyć, że ciężkostrawne pokarmy mogą wywołać dyskomfort wyłącznie u mamy maluszka niż u niego samego. Dzieje się tak z tego powodu, że mleko powstaje z krwi kobiety karmiącej, a nie tworzy się bezpośrednio z żołądka.

  • Jedynie niezaprzeczalnym faktem jest to, że u dziecka może wystąpić reakcja uczuleniowa w sytuacji, kiedy karmiąca mama zjadła posiłek, który zawierał w sobie potencjalny alergen. Dlatego też warto obserwować swoją pociechę i zwracać uwagę, czy nie pojawia się u niej alergia po spożyciu konkretnych produktów żywnościowych.



A zatem surowa cebula a karmienie piersią nie jest wcale złym połączeniem pod warunkiem, że po jej zjedzeniu przez mamę maluszek nie dostanie widocznego uczulenia, które ujawnia się przeważnie na skórze dziecka.

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Może Ci się spodobać...

 

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.