19
Dec

Poród – jak się przygotować?

2018-01-23 16:08:35 |
Odsłon 386 |

Próba odpowiedzi na dwa najpopularniejsze pytania związane z porodem, które nurtują przyszłą mamę.

Każda kobieta, która po raz pierwszy ma zostać mamą, już na początku ciąży zastanawia się, jak będzie wyglądać jej macierzyństwo. Jednym z pierwszych i najważniejszych dylematów młodej mamy jest kwestia porodu – jaki wybrać poród i który jest lepszy? Również istotny jest wybór miejsca, w którym się on odbędzie. Na powyższe wątpliwości spróbujemy znaleźć odpowiedzi, które pozwolą spokojnie przygotować się każdej kobiecie do nowej roli i ułatwić jej wejście w macierzyństwo.

 

Który poród lepszy - naturalny czy cesarka?

Są to dwa rodzaje porodu, z których pierwszy bardziej adekwatnie można nazwać porodem siłami natury. Chociaż w dzisiejszych czasach większość kobiet boi się porodu naturalnego i możliwych po nim powikłań, to jednak jest on najlepszym rozwiązaniem, jakie przygotowała dla kobiety i dziecka natura:

 

– po pierwsze, noworodek przechodząc przez kanał rodny kobiety styka się z właściwą florą bakteryjną matki, co wpływa pozytywnie na jego układ odpornościowy

– a przechodzenie główki maluszka przez kanał rodny, służy prawidłowej stymulacji mózgu do rozwoju

– również nie można zapominać o tym, że naturalnie wywoływana oksytocyna pozwala na szybsze rozkręcenie laktacji po porodzie i zwiększa szanse na udane karmienie piersią

– i przede wszystkim mama szybciej dochodzi do siebie i może opiekować się noworodkiem (aczkolwiek jest to sprawa indywidualna i każda kobieta może nieco inaczej przechodzić przez połóg).

 

Ponadto gdy bardzo boimy się bólu porodowego, to zawsze można rozważyć opcję rodzenia naturalnie ze znieczuleniem zewnątrz-oponowym. Wtedy jeśli zaszłaby konieczność wykonania nagłego cięcia cesarskiego, to prawdopodobnie nie będzie potrzebne zastosowanie narkozy.

 

Natomiast cesarskie cięcie jest poważną operacją, która powinna odbywać się głównie ze wskazań medycznych, zwłaszcza gdy istnieje zagrożenie życia matki lub dziecka. I nawet jeśli w trakcie takiego porodu kobieta nie czuje bólu, ponieważ jest stosowane częściowe znieczulenie od pasa w dół lub nawet narkoza, to dochodzenie do siebie po nim jest o wiele trudniejsze niż po porodzie siłami natury. Dlatego jeśli mamy wybór, warto rozważyć poród naturalny. Jednak są sytuacje, czasami nagłe, kiedy cesarskie cięcie jest nieuniknione, co nie  powinno martwić przyszłej mamy, która wcześniej planowała rodzić naturalnie.

 

Poród - gdzie rodzić : w pobliskim szpitalu czy prywatnej klinice?

Gdy akcja porodowa przebiega szybko, to zazwyczaj nie ma większego czasu do namysłu, i wybór padnie na szpital, który znajduje się w pobliżu. Jednakże obecnie każda przyszła mama ma możliwość sama zdecydować, gdzie będzie rodzić. Wybór miejsca, w jakim chce przywitać swojego maluszka, może zostać dokonany na rzecz państwowego szpitala lub niepublicznej kliniki. Nie ma tak już jak dawniej, tzw. rejonizacji, według której można byłoby urodzić dziecko wyłącznie w placówce szpitalnej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. A zatem, jeśli wybieramy opcję urodzenia dziecka w szpitalu to:

 

– warto podpytać młodych mam z okolicy, w którym miejscu rodziły i jaką opinię mają o danym szpitalu

– pomocne mogą się okazać również informację o szpitalach, które można uzyskać w Szkole Rodzenia

– także można zapisać się do Szkoły Rodzenia przy szpitalu, w którym planujemy rodzić, gdyż zazwyczaj w trakcie jednych zajęć będzie można obejrzeć na własne oczy porodówkę i poznać niektóre osoby z personelu medycznego, który prawdopodobnie będzie odbierał poród

– zajrzeć na stronę Fundacji Rodzić po Ludzku www.gdzierodzic.info i wyszukać w pobliżu miejsca swojego zamieszkania szpitala i oddziału położniczego, żeby sprawdzić pomocne informacje i opinie o nich.

 

Tymczasem wybierając prywatną klinikę z pewnością jest to kosztowniejsza opcja. Mimo to, zapewniana tam opieka dla kobiety w trakcie porodu i po nim jest na najwyższym poziomie. Natomiast sale położnicze są zazwyczaj dwuosobowe lub jednoosobowe, a nawet istnieje możliwość wynajęcia apartamentu rodzinnego, gdzie cała rodzina może być razem po porodzie. W przeciwieństwie do państwowych szpitali, w których oddziały położnicze są zazwyczaj przepełnione, przez co brakuje intymności i spokoju. Jedynym minusem są właśnie koszty, jakie trzeba ponieść decydując się na poród w prywatnej klinice ginekologiczno-położniczej.

 

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.