20
Aug

Pokój dla rodzeństwa różnej płci: brat i siostra w jednym pokoju – jak zaaranżować i co kupić?

2020-09-28 21:46:26 |
Odsłon 1097 |

Podpowiadamy, jak funkcjonalnie urządzić duży lub mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku.

Jak przemyślanie urządzić jeden pokój dla chłopca i dziewczynki?

Niewątpliwie zostanie rodzicami dwójki dzieci: córki i syna, jest niezwykle emocjonującym doświadczeniem. Daje ono w głównej mierze możliwość wychowania młodych ludzi, którzy – ze względu na różną płeć – mają zarówno swoje wyjątkowe potrzeby, jak i niepowtarzalne cechy charakteru. Niemniej jednak pewną kwestią, która wśród rodziców takich dzieci wywołuje sporo dylematów, jest odpowiednie zaaranżowanie pokoju dla chłopca i dziewczynki razem. Szczególnie w sytuacji, gdy posiadamy małe mieszkanie lub w domu nie mamy wystarczająco dużo miejsca, żeby wydzielić dla nich dwóch osobnych pomieszczeń. Ale rozsądne zaprojektowanie i przygotowanie wspólnego pokoju dla rodzeństwa różnej płci jest jak najbardziej wykonalne. I co więcej – jest w stanie sprawić mnóstwo frajdy urządzającym go rodzicom, którzy mogą poczuć się niczym prawdziwi projektanci wnętrz.

 

Pokój dla rodzeństwa różnej płci - zdjęcieOprócz tego o wiele łatwiejszym rozwiązaniem dla opiekunów bywa urządzenie jednego pokoju dla dziewczynki i dla chłopca, którzy są w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym, i jeszcze więcej czasu spędzają razem na częstej zabawie. Trudniej bywa czasami z nastolatkami, którzy przeważnie manifestują swoją ogromną potrzebę prywatności, ale i też muszą się dużo uczyć w liceum. Chociaż i tutaj można znaleźć kilka ciekawych pomysłów na zorganizowanie osobnego ''kącika'' nawet w pomieszczeniu, które jest współdzielone z młodszym rodzeństwem.

Weź pod uwagę te czynniki!

Jednakże zawsze przy przygotowywaniu pokoju dla dzieci w podobnym lub różnym wieku, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które w większym bądź mniejszym stopniu zadecydują o powodzeniu naszych zamierzeń:

●     Wiek rodzeństwa, czyli w tym przypadku siostry i brata.

Po pierwsze: niezwykle istotne jest branie pod uwagę aktualnego wieku dzieci, a nie tylko samej płci. Wprawdzie oczywistym jest, że dziewczynki i chłopcy mogą bardziej preferować różne kolory albo elementy dekoracyjne, czy również lubić inne formy spędzania wolnego czasu na zabawę. Niemniej nie chodzi tutaj o stereotypowe myślenie, ale po prostu o obserwowanie swojej pociechy i podążanie za nią w tym względzie. Natomiast gdy chodzi o kwestię urządzania dużego bądź małego pokoju dla rodzeństwa, nie można zapominać o tym, że ich wiek odgrywa ważną rolę. Zupełnie inaczej będziemy przygotowywać pomieszczenie dla rocznego malucha niż dla przedszkolaka czy też ucznia szkoły podstawowej.

 

Dla przykładu: w pierwszym przypadku bardziej praktycznym i przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem, będzie zakup specjalnego drewnianego łóżeczka ze szczebelkami do spania, a dla dziecka w wieku szkolnym – już dorosłego modelu bez dodatkowych zabezpieczeń.

 

Podobnie rzecz się ma z miejscem do uczenia, ponieważ gdy pociecha zacznie chodzić do szkoły, to nieodzownym elementem jej pokoju stanie się funkcjonalne biurko i jego dobre oświetlenie, np. za pomocą stacjonarnej lampki. A zatem wiek każdego z dzieci ma kluczowe znaczenie, gdy planujemy umieścić siostrę z bratem w jednym pokoju.

●     Dwa pokoje w jednym lub podział na strefę wypoczynku i zabawy w zależności od wieku dzieci oraz metrażu pomieszczenia.

Pokój dla rodzeństwaZanim zabierzemy się za urządzanie wspólnej przestrzeni rodzeństwa różnej płci, dobrze jest wcześniej spróbować zrobić jego wizualizację. Niekoniecznie będzie nam do tego potrzebny specjalistyczny program, ponieważ wystarczy nam do tego nasza wyobraźnia oraz zwykła pusta kartka papieru i ołówek lub długopis.

 

Na początku napotkamy pewnie przy tym dylemat, jak podzielić pokój dla 2 dzieci, żeby każde z nich miało w nim swoje osobiste miejsce. Oczywiście nie bez znaczenia jest przy tym metraż pomieszczenia, w którym będziemy go urządzać. Wiadomo, że w dużych pokojach jest o wiele prościej wydzielić odrębną przestrzeń zarówno dla siostry i brata. Co więcej, zapewne bez większych problemów będziemy mogli umieścić w nich dwa osobne łóżka, biurka czy nawet szafy.

 

Problematyczne są zaś mniejsze pomieszczenia, w których przeważnie nie możemy sobie pozwolić na podobne rozwiązania. Nie oznacza to bynajmniej, że mały pokój dla rodzeństwa nie spełni pokładanych w nim oczekiwań, ponieważ będzie mniej ustawny ze względu na swój metraż. Wcale tak nie musi być. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach mamy dostępnych na rynku dużo mebli i innych przedmiotów, które nam pomogą stworzyć wymarzony kącik w domu dla dwojga dzieci. Nawet gdy nie mamy do dyspozycji zbyt dużo miejsca. Trzeba tylko wiedzieć, jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa, aby był funkcjonalny. Dla przykładu dla starszych dzieci zamiast kupować dwa osobne dorosłe łóżka, to można zainwestować w takie jednopiętrowe. Nie zajmuje ono za wiele miejsce, a odzyskaną przestrzeń można zagospodarować w inny sposób.

 

Generalnie przy kwestii podziału pokoju dla rodzeństwa różnej płci mamy do wyboru dwie podstawowe opcje. Można wydzielić dla siostry i brata przeciwległe kąty pomieszczenia, gdzie w jednym z nich znajdą się biurko i meble wypoczynkowe przeznaczone dla córki. Natomiast w drugim ustawimy łóżko i szafę dla syna, a także inne jego osobiste rzeczy. O ile oczywiście metraż pokoju nam pozwala na taki rozkład mebli. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku dzieci, które są już starsze. Tymczasem pokój dla chłopca i dziewczynki razem, którzy są w wieku przedszkolnym, można podzielić po prostu na dwie różne strefy: indywidualną wypoczynkową (którą czasami nazywa się również snu) oraz wspólną przeznaczoną na zabawę.

●     Wygoda dzieci przede wszystkim.

Na pewno warto przy tym również zatroszczyć się o to, żeby brat i siostra w jednym pokoju czuli się w nim komfortowo. Pamiętajmy o tym, że każde z dzieci ma prawo do własnej przestrzeni w domu. A już niewątpliwie w swoim pokoju, który – chcąc nie chcąc – jest zmuszone współdzielić z rodzeństwem. Można to rozwiązać chociażby w ten sposób, że ich wspólne pomieszczenie w mieszkaniu dzielimy równo na dwie połówki, które starsza siostra lub brat będą mogli samodzielnie urządzić, np. wybierając swoje ulubione dodatki kolorystyczne czy osobliwe dekoracje. Innym sposobem jest po prostu stworzenie uniwersalnego pokoju dla rodzeństwa różnej płci, gdzie każde z nich będzie się czuło dobrze.

Garść pomysłów na wspólny pokój dla dwojga dzieci w różnym wieku

Pokój dla rodzeństwa W związku z powyższym, jest to jak najbardziej możliwe, żeby siostra z bratem w jednym pokoju mogli zamieszkać razem i być z tego zadowolonym. Nie zawsze można sobie pozwolić na posiadanie dwóch różnych pomieszczeń w domu, a czasami tak jest po prostu lepiej dla rodziców i dzieci z różnych względów. Jedynie trzeba dobrze podejść do tematu urządzania pokoju dla rodzeństwa różnej płci, które bywa nieco trudniejsze niż w przypadku dwóch chłopców czy dziewczynek. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę indywidualne zainteresowania każdego dziecka i jego potrzeby, które mogą wynikać również z różnicy wieku, jaka jest pomiędzy nimi, to naprawdę może się to udać.

 

Z całą pewnością też warto wiedzieć, co kupić do wspólnego pokoju dla córki i syna, którzy będą w nim często przebywać razem lub osobno. Bez wątpienia potrzebne będą:

 

  • dwa osobne łóżka lub jednopiętrowe: ostatnia opcja polecana bardziej dla starszych dzieci i pokojów o małych metrażach. Natomiast jeśli w pokoju będzie mieszkać roczny maluch z siostrą w wieku szkolnym, to konieczne będzie zaopatrzenie się w dwa różne rodzaje mebli wypoczynkowych. Dla najmłodszych pociech, które jeszcze nie potrafią w pełni kontrolować swoich ruchów podczas snu i istnieje ryzyko, że w nocy spadną, to bezpieczniejsze będzie standardowe łóżeczko ze szczebelkami, ewentualnie w wersji turystycznej. Z kolei dla starszego dziecka można kupić już ''dorosłe'' łóżko z ekologicznym materacem, np. PlantPur, który pozwoli się mu dobrze wyspać;

 

  • duża szafa, najlepiej z dwoma osobnymi przegrodami na ubrania siostry i brata, bądź dwie mniejsze komody dla każdego z nich;

 

  • mały stolik do rysowania i malowania dla przedszkolaka oraz biurko do nauki dla ucznia szkoły podstawowej, do których należy dobrać odpowiednie pod względem wielkości krzesła;

 

  • półeczka lub regał na książeczki dla dzieci, w których pomieści się ich dotychczasowy księgozbiór oraz nowe pozycje czytelnicze;

 

  • dla najmłodszych pociech, które uwielbiają się bawić i dużo czasu spędzają na zabawie na podłodze, genialnym rozwiązaniem jest stylowa skrzynia lub pojemnik na zabawki, do którego można pochować wszystkie maskotki, lalki, samochodziki i inne;

 

  • tymczasem dla starszych dzieci, które uczęszczają do szkoły, a ich większą część codziennego czasu pochłania nauka, warto zakupićzabawki edukacyjne, które są swoistymi gadżetami, jak np. interaktywny globus czy mapa świata. Będą one przy okazji spełniać ciekawą funkcję dekoracyjną;

 

  • nie zapominajmy też o właściwym oświetleniu pokoju dla rodzeństwa różnej płci, które jest ważne zarówno wieczorami, jak i w pochmurne dni. Wiadomo, że w każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się wiszące lampy albo kinkiety, które dadzą odpowiednie światło, przy którym dzieci będą się bawić, czytać książeczki lub uczyć. Oprócz tego dla starszych dzieci w wieku szkolnym konieczne będzie zaopatrzenie biurka w stojącą lampkę, która będzie im towarzyszyć w odrabianiu zadań w długie zimowe wieczory.

 

Pokój dla dziewczynekOczywiście niektóre z elementów pokoju dla dwojga dzieci w różnym wieku będą się zmieniać w czasie, jak chociażby rodzaj mebla wypoczynkowego do spania. Kiedy maluch już podrośnie, to przyjdzie czas na zmianę typowo niemowlęcego łóżeczka ze szczebelkami, bądź zamiana stolika do malowania na tradycyjne biurko. Warto również w aranżacji pokoju dla rodzeństwa różnej płci posłuchać zdania i opinii swoich dorastających dzieci, które czasami mają swoje wizje na ten temat.

 

 

 

 

 

Autor artykułu:

 

KryspinaKryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

 

 

 

 

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.