Kategorie

Alternatywa dla jednorazowych ''pampersów'', czyli pieluchy wielorazowe i ich opinie z 2019 roku – czy warto z nich korzystać?

Czy pieluchowanie wielorazowe maluszka jest opłacalne dla rodziców? I jak się do niego przygotować, gdy planujemy korzystać z eko pieluch dla swojej pociechy?

Alternatywa dla jednorazowych ''pampersów'', czyli pieluchy wielorazowe i ich opinie z 2019 roku – czy warto z nich korzystać?

Eko pieluchy, czyli pieluszki wielorazowe mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników wśród młodych rodziców niemowlaków. Być może nawet i w większości przypadków nie są nawet brane pod uwagę, jeśli chodzi o tak częstą i nieco kłopotliwą czynność pielęgnacyjną, jaką jest przewijanie maluszka. Bardzo często rodzice nie chcą korzystać z wielorazówek, z przynajmniej kilku istotnych dla nich powodów. A mianowicie:

  1. 1. Pieluchowanie wielorazowe to przede wszystkim brak wygody i więcej czasochłonnej pracy przy przewijaniu niemowlaka, a zwłaszcza późniejszego prania pieluszek, niż przy jednorazówce, którą od razu po zużyciu wymienia się na nową, a zabrudzoną wyrzuca od razu do kosza na śmieci.
  2. 2. Wobec tego korzystanie z łatwo dostępnych pieluch jednorazowych wydaje się o wiele bardziej komfortowe dla zabieganych i zmęczonych rodziców. I co więcej, nie trzeba jeszcze później zawracać sobie głowy ich dodatkowym praniem oraz suszeniem, które wydaje się niezwykle mozolnym przedsięwzięciem.
  3. 3. Oprócz tego pieluchy wielorazowe sprawiają wrażenie ''mało estetycznych'', szczególnie gdy znajdzie się w nich niemowlęcy luźny stolec, z którego potem trzeba dokładnie ją oczyścić.
  4. 4. Ponadto wielorazówki są uważane obecnie za nadprogramowy i zupełnie zbędny obowiązek dla młodych rodziców, zwłaszcza  w dobie wszechobecnych udogodnień, jakimi są właśnie jednorazowe ''pampersy''. Dlaczego więc nie skorzystać z nowych zdobyczy i nie ułatwić sobie codziennego życia z małym dzieckiem?

Oczywiście zmiana wielorazowych pieluszek może być nieco uciążliwa, zwłaszcza na początkowym etapie życia noworodka, któremu niemalże po każdym karmieniu trzeba zmienić brudną pieluszkę. Również nie ułatwia tego fakt, że u najmłodszych pociech stolce są bardziej płynne, szczególnie gdy maluch jest karmiony piersią.

Dlatego też można sięgnąć po najbardziej optymalne rozwiązanie, tzw. ''złoty środek''. Polega to na tym, że dla swojej wygody i malucha można najpierw stosować pieluszki jednorazowe, żeby potem mniej więcej od trzeciego miesiąca życia przejść całkowicie na ekologiczne wielorazówki. W tym okresie u niemowlaka staje się coraz bardziej uregulowany dobowy rytm wypróżnień, a stolce są mniej płynne i bardziej ''zbite'', więc łatwiejsze do usunięcia z pieluchy. Niemniej jednak można też połączyć zalety obu typów pieluszek i stosować zamiennie pieluszki jednorazowe z wielorazowymi. Dla przykładu w domu warto przerzucić się na korzystanie z wielorazówek, a na czas spaceru czy podróży zaopatrzyć się w jednorazówki, które ułatwią przewijanie w nie-domowych warunkach.

Poznaj 5 Korzyści, dla których pieluchowanie wielorazowe ma niepodważalny sens

  1. 1. Wielorazowe eko pieluchy są w głównej mierze naturalne i przede wszystkim bezpieczne dla najmłodszych dzieci. W przeciwieństwie do jednorazowych ''pampersów'' są wręcz wolne od środków chemicznych, które często uczulają i nie pozostają obojętne dla zdrowia maluszków.
  2. 2. I co najważniejsze, pieluchowanie wielorazowe to bez wątpienia duża oszczędność pieniędzy dla rodziców niemowlaka. Jak z samej nazwy wynika, tego typu pieluszki są przeznaczone do wielorazowego użytku. Wystarczy raz kupić ich kilka sztuk i wystarczą one na bardzo długi czas do przewijania malucha. Cena pieluszek wielorazowych jest niska w porównaniu do jednorazówek, które trzeba co chwile dokupywać, żeby mieć je zawsze pod ręką. Niewątpliwie klasyczne ''pampersy'' to dość duży wydatek i obciążenie budżetu domowego młodych rodziców.
  3. 3. Oprócz tego inwestycja w nie zwraca się, gdyż można je później wykorzystać dla młodszego rodzeństwa albo odsprzedać innym rodzicom, który planują wielorazowo pieluchować swoją pociechę, a nie chcą wydawać pieniędzy na nowe pieluchy i wolą używane.
  4. 4. W razie potrzeby cieszące się ogromną popularnością pieluszki kieszonkowe, które w rankingu pieluch wielorazowych wypadają najkorzystniej, można je wykorzystać w trakcie odpieluchowania maluszka i nauki korzystania z nocnika. Wtedy doskonale spełnią swoją rolę jako majtki do treningu czystości zamiast wydawać kolejne pieniądze na nową bieliznę, którą często trzeba wyrzucić, gdy zdarzy się dziecku ''wpadka''. Ponadto wielu rodziców potwierdza fakt, że maluchy używające na co dzień wielorazowych pieluch potrafią szybciej nauczyć się sztuki korzystania z nocnika.
  5. 5. Eko pieluchy wielorazowe są również niezwykle delikatne w dotyku, więc idealnie sprawdzą się dla niemowląt, które mają uczulenie na jednorazówki i często one odparzają ich wrażliwą skórę, ponieważ nie pozwalają jej swobodnie oddychać. Z tego powodu wielorazówki uniemożliwiają  powstanie bolesnego podrażnienia pupy maluszka, a więc mogą okazać się zbędne dodatkowe zasypki, kremy pielęgnacyjne czy specjalne maści na odparzenia. To kolejna oszczędność, która jest wyłącznie możliwa, gdy stosuje się pieluchy wielorazowe u niemowląt. Natomiast zaoszczędzone pieniądze można lepiej wykorzystać, np. na wyjątkowe zabawki dla pociechy, zamiast wyrzucać je razem z jednorazówkami do kosza.

Podstawowe rodzaje pieluszek wielorazowych

Wśród współcześnie występujących rodzajów pieluszek wielorazowych możemy odnaleźć m.in.:

  • -pieluchy kieszonkowe, które są zdecydowanie najczęściej wybierane przez rodziców;
  • -pieluchy składane;
  • -pieluchy formowane;
  • -pieluchy typu ''all in one'', czyli ''wszystko w jednym'';
  • -oraz wielorazówki prawie identyczne jak klasyczne pieluszki jednorazowe.

W dzisiejszych czasach niezwykłą popularnością cieszą się głównie wielorazowe pieluszki tzw. kieszonki. W pewnej mierze przyczynia się do tego fakt, że posiadają one parę cech wspólnych z typowymi pieluchami jednorazowymi ''pampersami''. Generalnie korzystanie z nich niewiele się różni od przewijania maluszka przy pomocy jednorazówek.

Pieluchy wielorazowe kieszonkowe mają dwie części, na które składają się specjalna kieszonka oraz chłonny wkład o właściwościach biodegradowalnych. Bez wątpienia są bardzo proste w użyciu i przede wszystkim w uniwersalnym rozmiarze. Posiadają one napy, które ułatwiają założenie dziecku pieluszki oraz łatwe dostosowanie jej do aktualnej wagi czy wieku pociechy. A zatem mogą być z powodzeniem stosowane u malucha nawet do momentu odpieluchowania go i całkowitego zrezygnowania z pieluch, mniej więcej do 2 roku życia. Jedynie trzeba wiedzieć ile potrzeba pieluch wielorazowych, aby spokojnie wystarczyły na cały okres naturalnego pieluchowania. Optymalną ilość jest średnio 25 sztuk wielorazówek, do których należy osobno dokupić chłonne wkłady.

Rodzaje pieluszek wielorazowych a specjalny wkład do nich

Niezależnie od konkretnego rodzaju pieluch wielorazowych istnieje możliwość zastosowania wewnątrz ich specjalistycznej biodegradowalnej wkładki, która jest przeznaczona wyłącznie do jednorazowego użycia. Sprawdzi się ona zwłaszcza w sytuacji, gdy maluszek zrobi kupkę do pieluszki, ponieważ można wtedy szybko się jej pozbyć z niej. I co najważniejsze, specjalny wkład w doskonały sposób chroni tak samą pieluszkę, jak i ubranko niemowlęcia przed ewentualnym zabrudzeniem. W innym przypadku konieczne byłoby natychmiastowe wyczyszczenie nieczystości z całej wielorazowej pieluchy, a co za tym idzie – jej namoczenie i upranie w trybie pilnym. Dzięki specjalnym wkładkom korzystanie z wielorazówek staje się o wiele bardziej korzystne i wygodniejsze dla opiekunów i wręcz utożsamiają je z obligatoryjnym zastosowaniem pieluszek jednorazowych. Niemniej jednak pieluchy wielorazowe mają nad nimi niebywałą przewagę, ponieważ ze względu na to, że w 100% ulegają one biodegradacji, dbają o środowisko naturalne. Nic zatem dziwnego, że wielorazówki noszą dumne miano ''eko pieluch''.

Jak używać pieluchy wielorazowe? Instrukcja obsługi w 3 krokach na przykładzie tzw. pieluszki kieszonki

Dużo rodziców zastanawia się,  jak zakładać pieluchy wielorazowe, żeby dobrze pasowały na maluszka i nie pobrudziły jego ubranka, gdy zrobi do nich siku albo kupkę. Warto pokazać to na najpowszechniejszym i ulubionym przez opiekunów małego dziecka rodzaju, czyli pieluszce kieszonkowej, którą używa się tak jak typową jednorazówkę do przewinięcia niemowlaka:

  1. 1. W przypadku zabrudzenia pieluchy należy najpierw usunąć z niej biodegradowalną wkładkę z zawartością i następnie spuścić ją w toalecie.
  2. 2. Natomiast samą pieluszkę już bez wkładu najlepiej pozostawić w koszu na pieluchy wielorazowe, który zatrzyma w środku przykry zapach.
  3. 3. Gdy już uzbiera się w nim więcej wielorazówek, czyli najczęściej po dwóch czy trzech dniach w zależności od wieku dziecka i regularności, z jaką się wypróżnia, można zabrać się za ich upranie.

Z doświadczenia wielu rodziców korzystających z zalet pieluszek wielorazowych, to specjalny kosz na pieluchy wielorazowe, jest z całą pewnością jednym z bardzo przydatnych akcesoriów. Ze względu na możliwość jego szczelnego zamknięcia niemożliwe jest przedostanie się na zewnątrz niezbyt przyjemnych zapachów z zużytych wielorazówek odłożonych do późniejszego prania.

Pranie pieluch wielorazowych – krok po kroku

Kolejną istotną kwestią jest dowiedzenie się, jak prać pieluchy wielorazowe, aby zostały we właściwy sposób wyczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń i służyły maluszkowi jak najdłużej.

  1. 1. Wielorazówki można bez przeszkód prać w pralce ogólnodostępnymi środkami piorącymi, najlepiej specjalnie przeznaczonymi dla najmłodszych dzieci do skończenia przez nie trzeciego roku życia. Naturalnie należy dopasować jego ilość adekwatnie do stopnia zabrudzenia pieluszek oraz twardości wody.
  2. 2. Bynajmniej nie jest wskazane używanie do prania pieluch wielorazowych dodatkowych zmiękczających płynów do płukania ani chemicznych wybielaczy, ponieważ mogą źle wpłynąć na ich pierwotną strukturę.
  3. 3. Do prania wielorazówek można jak najbardziej wykorzystać specjalne chusteczki, które są przeznaczone do kilkukrotnego użytku, a doskonale zapobiegają barwieniu się rzeczy w różnych kolorach podczas prania. Jest to niezwykle ważne, gdy pieluszki wielorazowe zamierzamy prać razem z ubrankami lub śliniaczkami malucha. Istnieje możliwość ich wspólnego uprania, co oszczędza miejsce w pralce i zmniejsza koszt zużycia wody i energii na osobne pranie rzeczy dziecka.
  4. 4. Pieluchy wielorazowe można uprać nawet w temperaturze 40 stopni Celsjusza w automatycznej pralce, a ogólnie maksymalna temperatura prania nie może przekroczyć 60 stopni.

Warto zatem dobrze rozważyć podjęcie się pieluchowania wielorazowego u swojego maleństwa, które ma zdecydowanie najwięcej zalet niż wad zarówno dla rodziców, jak i ich pociechy.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.