02
Apr

Noworodek i niemowlak nie chce jeść: dlaczego dziecko nie je i śpi? Co robić?

2020-02-04 09:16:55 |
Odsłon 82 |

Dlaczego noworodek, lub niemowlak nie chce jeść? A może nie je i dużo śpi? Jak pomóc i czemu tak się dzieje? Podpowiadamy.

Noworodek nie chce jeść – najczęstsze przyczyny braku apetytu u niemowląt

Bardzo często wielu rodziców najmłodszych dzieci musi się zmierzyć z jednym z najpowszechniejszych problemów, jakie mogą napotkać już w pierwszych miesiącach życia własnego maleństwa. A jest nim dość często spotykany brak apetytu u niemowlaka, który nie chce ssać piersi swojej mamy lub pić mleka modyfikowanego z butelki.

Co więcej, czujni opiekunowie mogą zaobserwować u maluszka nadmierną senność lub inne dodatkowe symptomy jak chociażby nerwowość i płaczliwość przy próbach karmienia. Szczególnie w trakcie zwiększenia jego częstotliwości, żeby niemowlę było najedzone, odpowiednio przybierało na wadze i zdrowo rosło. I chociaż nie powinien budzić większej wątpliwości fakt, że noworodek mało je i ciągle śpi po długim i wyczerpującym zarówno dla jego mamy, jak i jego samego porodzie, to niemniej długo utrzymujący się ten stan wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą. Dzieje się tak dlatego, że w nielicznych przypadkach brak apetytu u noworodka może być wynikiem mniej lub bardziej poważnych kłopotów ze zdrowiem, które potrzebują wdrożenia właściwego leczenia.

 

Niektóre przyczyny jesteśmy w stanie łatwo wyeliminowaćNiektóre przyczyny jesteśmy w stanie łatwo wyeliminować

Jednakże warto przy tym pamiętać, że powodów, dla których niemowlę nie chce jeść lub ssać matczyną pierś jest bardzo dużo i nie zawsze oznaczają problemy zdrowotne. Oprócz tego niektóre z nich można łatwo wyeliminować, gdy zastosujemy się do sprawdzonych wskazówek. A w razie wątpliwości dobrze jest zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej.

Wobec tego zastanówmy się, dlaczego niemowlę nie chce jeść lub ma mały apetyt?

 • -Zła pozycja do karmienia, która jest po prostu niewygodna dla maluszka lub powoduje zbyt duży wypływ mleka z piersi. A zatem do karmienia niemowlęcia konieczne jest zapewnienie sobie i jemu właściwych warunków.
 • Najważniejszym z nich jest wybranie komfortowej pozycji dla mamy i maleństwa, która pozwoli mu bez większych trudów dobrze uchwycić brodawkę sutkową. Inaczej noworodek może zmęczyć się już w trakcie jedzenia i zasnąć z nie do końca napełnionym brzuszkiem. Również jakiekolwiek kłopoty z karmieniem mogą nieco zniechęcić dziecko do podejmowania jego prób na dłuższą metę, stąd wydaje się nam, że niemowlę mało je i dużo śpi. Oprócz tego nie bez znaczenia jest fakt, z jaką szybkością wypływa mleko z piersi lub butelki.

  Gdy dzieje się to za szybko, to dla maluszka jest to ogromnym dyskomfortem. Dlatego też zaczyna się denerwować, prężyć całe ciało, a nawet krztusić podczas jedzenia czy później ulewać, a również i może rozboleć go brzuszek. Rozwiązaniem jest tutaj wybranie nie tylko wygodnej, ale przede wszystkim takiej pozycji do karmienia maleństwa, które uniemożliwi szybki wypływ mleka z piersi.
 • -Zbyt częste i obfite jedzenie, które uniemożliwia niemowlęciu odczucie głodu – przeważnie taka sytuacja może zdarzyć się w trakcie karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym z butelki, które ze względu na swoją wysoką kaloryczność jest dłużej trawione przez jego jeszcze niedojrzały układ pokarmowy. Ale również i możliwe jest to, gdy maluszek dostaje dość często mleko z piersi do picia.

  Warto zatem spróbować zastosować odpowiednie przerwy między poszczególnymi karmieniami (ogólnie przyjmuje się, że za dnia powinno się karmić niemowlęta co 2,5 godziny, natomiast w nocy – co 3 godziny), a także uważnie obserwować swoją pociechę. I kiedy tylko będziemy widzieć, że nie chce ona już dalej jeść, to nie dokarmiać ją ponad jej aktualne potrzeby żywieniowe. Oczywiście odstępy pomiędzy karmieniem są również uzależnione od tego, czy maleństwo jest karmione piersią (wtedy karmimy dziecko na tzw. żądanie) lub mlekiem modyfikowanym.
 • -Nietolerancje pokarmowe lub alergia – to również bardzo częste i przede wszystkim poważne powody, dla których niemowlę mało je lub w ogóle nie ma apetytu. Z jednej strony faktem jest, że maluchy karmione piersią mogą wyczuwać smak pokarmów, jakie wcześniej zjadła ich mama, a które niekonieczne musi tolerować.

  Natomiast z drugiej – do kobiecego mleka przenikają tzw. alergeny, które wywołują u dziecka negatywną odpowiedź z jego układu immunologicznego. Innymi słowy – istnieją produkty spożywcze, które dość często wywołują alergię, szczególnie gdy maluszek jest na któryś z nich uczulony. Dotyczy to również mieszanek modyfikowanych, które posiadają w swoim składzie białko mleka krowiego, jakie jest najczęstszym alergenem. A zatem kiedy nasza pociecha ma nietolerancje pokarmowe lub alergie, to może to być przyczyną niechęci do jedzenia, które w konsekwencji wywołuje u niego uczucie dyskomfortu, przeważnie w postaci mocnego bólu brzuszka.

  Warto przy tym dodać, że oprócz białka mleka krowiego alergenem jest również gluten, którego nietolerancja może świadczyć o poważnej chorobie, jaką jest celiakia. Wobec tego jeśli tylko podejrzewamy, że nasze 2 miesięczne niemowlę nie chce jeść z powodu alergii, to trzeba koniecznie powiedzieć o tym pediatrze. W niektórych przypadkach być może będzie potrzebne skierowanie do specjalisty – alergologa, który przeprowadzi odpowiednie testy wykluczające lub potwierdzające nietolerancje pokarmowe na poszczególne artykuły spożywcze.
 • -Bolesne ząbkowanie przyczyną braku apetytu u starszych niemowląt – natomiast gdy 5 miesięczne dziecko nie chce jeść i odmawia ssania piersi to może to świadczyć o bólu związanym z wyrzynaniem się pierwszych ząbków. Sprawy dodatkowo nie ułatwiają rozpulchnione i swędzące dziąsła, które uniemożliwiają maluchowi spokojne jedzenie.

 

Co zrobić gdy noworek nie je tylko śpi?Co zrobić, gdy noworodek nie je tylko śpi? Kilka słów o poważnych przyczynach braku apetytu u najmłodszych dzieci

Patrząc na powyższe powody, dla których niemowlęta mają problemy z jedzeniem, można łatwo wskazać, jakie kroki podjąć, żeby im pomóc:

 • -Trzeba zadbać o przyjazną atmosferę w trakcie karmienia, które powinno odbywać się w spokojnym miejscu. Jest to zwłaszcza ważne, gdy 3 miesięczne niemowlę nie chce jeść, bo jest tak zafascynowane otaczającym je światem, że niemalże wszystko odrywa jego uwagę od jedzenia.
 • -Już mniejsze dzieci warto starać się karmić w sposób regularny i w niezbyt dużych odstępach czasowych. Noworodki trzeba wybudzać nawet w nocy na jedzenie, gdy za długo śpią, żeby poziom cukru w ich krwi był na w miarę stałym poziomie.
 • -Konieczne jest częste ważenie dziecka i kontrolowanie jego wagi, żeby sprawdzać, czy prawidłowo rośnie pomimo zmniejszonego apetytu lub jego braku. Natomiast kiedy maluch nie przybiera albo 3 miesięczne dziecko nie chce jeść normalnie dłużej niż tydzień, to nieodzowna jest wizyta u lekarza.

Warto przy tym wiedzieć, że gdy noworodek mało je i ciągle śpi może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, którymi są:

 • -przedłużająca się żółtaczka fizjologiczna, która związana jest ze zbyt wysokim poziomem bilirubiny;
 • -niedobory żelaza i anemia, które sprawdza się w badaniu krwi;
 • -właśnie rozpoczynająca się infekcja.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.