26
Oct

Sztuka korzystania z nocnika dziecięcego

2018-01-23 13:52:02 |
Odsłon 273 |

Kiedy jest najlepszy moment na odpieluchowanie dziecka? Wskazówki na dobry początek :)

W życiu każdego małego dziecka przychodzi moment pożegnania się z pieluchą. Jest to jeden z kolejnych stopni na drodze osiągania przez malucha samodzielności. I nierzadko jest to trudny czas dla samych rodziców, którzy chcą nauczyć swoją pociechę, że nocniki dziecięce są świetną alternatywą do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych zamiast ciągłego korzystania z pieluch. Oto kilka porad, jak sprawić, żeby etap odpieluchowania malucha przebiegł sprawnie i bez większego stresu dla niego, jak i rodziców.

 

Nocniki dziecięce a gotowość dziecka

Pierwszą podstawową kwestią, którą muszą rozważyć rodzice, zanim przystąpią do odpieluchowania swojego szkraba, jest odpowiednie przygotowanie maluszka do tego procesu. Wszystko to po to, aby nocniki dziecięce  nie kojarzyły się z czymś nieprzyjemnym ani nie budziły obaw dziecka. Dlatego najpierw jest dobrze rozeznać się, czy nasza pociecha jest w ogóle gotowa na pożegnanie się z pieluszkami raz na zawsze. To przede wszystkim samo dziecko musi dojrzeć do tego, żeby nocniki dziecięce mogły zacząć być używane z powodzeniem przez nie. Poznamy to głównie po tym, że maluszek potrafi już rozpoznawać i w miarę kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Dla przykładu niektóre dzieci na czas załatwiania się do pieluszki, chowają się w niewidoczny kąt pokoju, w celu ucieczki przed wzrokiem obecnych osób. To właśnie dziecko musi zdawać sobie sprawę, że w danej chwili chce zrobić siusiu. Bez uświadomienia sobie tych zależności nauka korzystania z nocnika dziecięcego nie będzie miała sensu, bo nie przyniesie oczekiwanych efektów.

 

Jak przygotować dziecko do odpieluchowania?

Naturalnie można ułatwić maluchowi zadanie i stworzyć stosowne warunki do korzystania z nocnika dziecięcego. Najlepszą porą do nauki czystości małego dziecka jest lato z praktycznych względów. Zacząć należy od zamiany pieluszki na majtki i umieścić w widocznym miejscu nocniki dziecięce. Wtedy maluszek szybko zda sobie sprawę, że niekomfortowo jest chodzić w przemoczonej bieliźnie. I prędzej czy później będzie próbować załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne na nocniku dziecięcym. Warto wtedy uzbroić się w cierpliwość i dużą dozę zrozumienia, ponieważ nabycie nowej umiejętności przez dziecko może potrwać przez dłuższy czas. Ponadto można wspomóc się zawsze dedykowanymi właśnie dla dzieci pozycjami książkowymi, w których w ciekawy sposób przedstawiona została tematyka odpieluchowania. Dzięki temu najpierw w teorii uświadomimy maluszkowi, na czym polega sztuka korzystania z nocnika dziecięcego, zanim przystąpimy do praktyki.

 

 

 

Oswajanie z nocnikiem dziecięcym

Gdy będziemy pewni, że nasza pociecha potrafi kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne, to może zacząć pierwsze próby przyzwyczajania do korzystania z nocnika dziecięcego. Jednak nie rozpoczniemy odpieluchowania, dopóki nie zaopatrzymy się w podstawową rzecz. Z tego powodu bardzo istotne jest także zdecydowanie, które nocniki dziecięce sprawdzą się w przypadku konkretnego dziecka. Ich wybór jest obecnie ogromny. Czym zatem kierować się w zakupie? Nocniki dziecięce powinny wyglądać przyjaźnie, więc warto wybierać spośród nich taki, który będzie mieć ładny kolor i ciekawy nadruk (np. z ulubionej dziecięcej bajki) na wysokim oparciu. Dobrze jest również kupić nocniki dziecięce z grającą pozytywką, która załącza się podczas siusiania dziecka, przez co wzmacnia pozytywny efekt nauki czystości.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.