28
Jan

Niemowlę płacze przez sen i wybudzanie z płaczem – co robić i jak pomóc?

2020-01-28 16:21:19 |
Odsłon 99 |

Wyjaśniamy, z czego może wynikać niespokojny sen noworodka i starszego niemowlęcia, szczególnie w nocy, a także jak można mu zaradzić.

Dlaczego niemowlę płacze?Dlaczego niemowlę płacze przez sen? Najczęstsze przyczyny pobudek nocnych najmniejszych dzieci

 Bardzo dużo rodziców najmłodszych pociech zastanawia się, dlaczego ich niemowlę płacze przez sen, zwłaszcza w sytuacji, gdy zdarza się to niezwykle często. Chociaż wydawać by się mogło, że problemy maluszka ze spaniem są pewną normą, to jednak w niektórych przypadkach mogą one świadczyć o poważnych dolegliwościach zdrowotnych, których pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Szczególnie gdy niemowlę krzyczy przez sen i przeraźliwie płacze po wybudzeniu się, a jego opiekunom trudno jest go uspokoić za pomocą zazwyczaj działającego natychmiastowo przytulania czy bujania w ramionach

Oprócz tego mogą oni zauważyć dodatkowe niepokojące objawy jak chociażby prężenie lub wyginanie się ciała maleństwa czy niespokojne i niekontrolowane machanie rączkami i nóżkami. Niemniej faktem jest, że noworodki i niemowlęta bardzo często wybudzają się w nocy, co jest jedną z oznak tzw. procesów adaptacyjnych, które przechodzą wszystkie nowo narodzone dzieci.

 
WARTO WIEDZIEĆ: Na tym etapie życia pociecha nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, ale również i jego podstawowe potrzeby fizjologiczne domagają się szybkiego zaspokojenia.

 

Wobec tego płacz niemowlaka przez sen jest jasnym sygnałem dla otoczenia, że w tym momencie odczuwa głód lub w spaniu przeszkadza mu mokra pieluszka bądź niewygodne ubranko. Niewątpliwie to najczęstsze przyczyny, które mogą powodować u maluszka problemy w spokojnym zaśnięciu i przespaniu całej nocy.

Ponadto kolejnymi najpowszechniejszymi powodami, które pozwolą nam odnaleźć odpowiedź na interesujące nas pytanie, dlaczego dziecko płacze w nocy i budzi się z krzykiem to:

 • -Kolka niemowlęca – a zatem jeśli noworodek płacze przez sen to może to być wynikiem adaptacji jego organizmu do życia poza bezpiecznym brzuchem swojej mamy, gdzie wszystkie potrzeby fizjologiczne miał przez cały czas zaspokajane, ale nie tylko. Około trzeciego tygodnia życia maleństwa istnieje ryzyko pojawienia się dokuczliwej kolki niemowlęcej. Objawia się ona bardzo silnym bólem brzuszka dziecka, która bardzo często wybudza go ze snu z przeraźliwym krzykiem. Co więcej, nie pozwala mu ona łatwo zasnąć, nawet gdy jest bardzo zmęczone.
 • -Za dużo bodźców w ciągu całego dnia oraz brak regularnego trybu życia - przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen może być spowodowany nadmiarem wrażeń, z którymi nie jest w stanie poradzić sobie jego jeszcze niedojrzały układ nerwowy. W trakcie spania mózg każdego człowieka ciągle pracuje i zaczyna analizować zdarzenia, które miały miejsce w danym dniu.
 • W dodatku wynikiem jego pracy są różnego rodzaju sny, które również mogą się śnić maluszkowi i bywają powodem wybudzeń. Natomiast starsze dzieci w nocy budzą się z płaczem, kiedy przyśni się im jakiś koszmar. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o w miarę spokojny i regularny rytm dnia niemowlęcia, który dzięki niemu czuje się bezpieczniej. Dotyczy to szczególnie stałych pór spania, których lepiej stale pilnować, ponieważ najmłodsze dzieci szybko się do nich przyzwyczajają, co również ma wpływ na ich sen w ciągu nocy.
 • -Lęk separacyjny – natomiast dziecko budzi się z płaczem co godzinę i nie jest głodne ani nie przeszkadza mu niewygodna pieluszka, a przy tym szybko uspokaja się w ramionach rodzica, to może świadczyć o dość często pojawiającym się u noworodków i niemowląt od ok. 7 miesiąca życia tzw. lęku separacyjnym.

  Nowo narodzone pociechy są przekonane, że są ze swoją mamą jednością i wyjątkowo potrzebują ciągle czuć jej bliskość, zwłaszcza podczas snu w nocy. Natomiast u nieco większych niemowląt, które zaczynają już rozumieć, że rodzicielka jest odrębną jednostką, rozpoczyna się właściwy okres lęku separacyjnego. W związku z tym, gdy mama znika im z pola widzenia, to boją się, że już nie wróci. Co więcej, lęk separacyjny może właśnie nasilać się w nocy, szczególnie gdy maluszek zaczął nocować sam w swoim pokoju.
 • -Bolesne ząbkowanie – to również jeden z najczęstszych powodów, dla których dziecko płacze przez sen. Choć u niektórych maluszków wyrzynanie się pierwszych ząbków mlecznych może przebiegać wręcz niezauważalnie i bez charakterystycznych objawów, to nie oznacza to, że nie czują one dyskomfortu z nim związanego. Swędzące i bolące dziąsła potrafią skutecznie wybudzić niemowlę ze snu. Warto również sprawdzić, czy pociecha w trakcie spania nie płacze czasem przez gorączkę, która może pojawiać się przy ząbkowaniu.

 

Nagły płacz niemowlaka - jak zaradzić?Nagły płacz niemowlaka w nocy – jak sobie z nim radzić i kiedy udać się do lekarza?

Wyżej wymienione przyczyny są najbardziej powszechnymi powodami, dla których dziecko może przebudzać się gwałtownie w nocy z przeraźliwym płaczem, a jak jednak w prosty sposób można postarać się zlikwidować.

Dla przykładu:

 • -Gdy niespokojny sen noworodka wynika z adaptacji lub lęku separacyjnego to warto stworzyć mu przyjazne środowisko, które umożliwi mu łatwe zaśnięcie i spokojne przespanie nocy. Naturalnie maluszek będzie nadal budzić się na karmienie, ale chodzi tutaj bardziej o całkowite zlikwidowanie czynników, które mogą wybudzać go ze snu.

  Na sam początek dobrze jest wprowadzać cowieczorne rytuały, które pomogą dziecku przygotować się na nocne spanie, a jego fazy powinny się systematycznie wydłużać. Można rozpocząć je od wyciszającego czytania krótkiej książeczki, kolacji, kąpieli i delikatnego kołysania maleństwa na rękach lub bujania w wózku. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie niemowlaka do snu w otulaczu lub różku, a także rozwiązanie dostawki do łóżka rodziców.
 • -Natomiast przy kolce niemowlęcej warto skorzystać z naturalnych metod, do których należy delikatne masowanie brzuszka czy zrobienie na niego kojącego ciepłego okładu. Obecnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ekologiczny termofor z pestek wiśni MediPartners. Oprócz tego przy bardzo uporczywej kolce dobrze jest podpytać pediatry maluszka, jakie kropelki czy probiotyki można przy niej zastosować. Podobnie przy ząbkowaniu można posłużyć się szeroko dostępnymi sposobami na złagodzenie bólu.

 

Nie bagatelizuj symptomów!

Jeśli jednak przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen nadal powtarza się i towarzyszą mu niepokojące symptomy, to koniecznie trzeba poradzić się pediatry, gdyż może to świadczyć o następujących problemach zdrowotnych:

 • -refluksie żołądkowo – jelitowym, który dość często pojawia się w pierwszym miesiącu życia maluszka
 • -mocnym bólu brzuszka spowodowanym nietolerancją pokarmową lub alergią;
 • -rozpoczynającej się chorobie infekcyjnej;
 • -schorzeniach neurologicznych.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.