Kategorie

Kiedy powiedzieć partnerowi, rodzinie, pracodawcy o ciąży? Jak to zrobić i w którym tygodniu?

Rozmyślasz, kiedy powiedzieć innym o ciąży i w jaki sposób to zrobić? Podpowiemy, jak powiedzieć o ciąży różnym osobom w Twoim życiu.

Kiedy powiedzieć partnerowi, rodzinie, pracodawcy o ciąży? Jak to zrobić i w którym tygodniu?

Kiedy powiedzieć partnerowi o ciąży?Zapewne w życiu każdej przyszłej mamy przychodzi chwila, gdy zaczyna intensywnie zastanawiać się, kiedy powiedzieć wszystkim o ciąży. Z całą pewnością nie jest to łatwe, żeby znaleźć odpowiedni moment na poinformowanie o tej zaskakującej wiadomości swoje najbliższe otoczenie. Co więcej, naturalną reakcją jest tutaj jak najszybsze podzielenie się taką nowiną z partnerem czy swoimi rodzicami. Później kolej przychodzi najczęściej na szefa czy bliższych lub dalszych znajomych.

Równie istotne znaczenie ma fakt, jak powiedzieć o drugiej ciąży lub kolejnej na przykład swojemu pierworodnemu czy starszym pociechom, a także odpowiednio przygotować ich na przyjęcie młodszego rodzeństwa. Wobec tego spróbujemy odpowiedzieć, kiedy bezpiecznie powiedzieć o ciąży w zależności od tego, jakie relacje łączą nas na co dzień z poszczególnymi osobami.

Kiedy powiedzieć partnerowi o ciąży?

Na pewno pojawienie się dwóch kresek na teście ciążowym, a szczególnie potwierdzenie ciąży w gabinecie ginekologicznym, sprawiają, że przyszła mama chce o tym powiedzieć swojemu ukochanemu jak najszybciej. Jest to jak najbardziej naturalne i zrozumiałe zachowanie, żeby podzielić się radosną nowiną ze swoim partnerem na tym najwcześniejszym etapie ciąży. Zdecydowanie to ojciec dziecka zawsze powinien być pierwszą osobą, która się dowie o ciąży i nie należy z tym długo zwlekać. Jedynym dylematem kobiety ciężarnej może być wyłącznie kwestia, jak powiedzieć o ciąży w fajny sposób swojemu wybrankowi, żeby pozytywnie go zaskoczyć.

Kiedy powiedzieć partnerowi, rodzinie, pracodawcy o ciąży? Jak to zrobić i w którym tygodniuJak powiedzieć partnerowi o ciąży? Ciekawe sposoby:

  • -Można to zrobić na kilka ciekawych sposobów, które muszą od razu dać jemu jasno do zrozumienia, że Wasza rodzina powiększy się o nowego członka.
  • -Dobrze jest przygotować małą niespodziankę w postaci zdjęcia z pierwszego USG, które tymczasowe zostanie włożone do specjalnej ramki z miejscem na odcisk bobasa. Później po narodzinach maluszka można zastąpić je aktualnym zdjęciem pociechy, a poprzednie schować na sentymentalną pamiątkę pozostałą z okresu ciąży.
  • -Innym pomysłem jest sprezentowanie swojemu ukochanemu uroczych małych bucików w rozmiarze newborn bądź zestawu ubranek dla noworodka w wersji uniwersalnej na tym etapie ciąży.
  • -Natomiast gdy nasz partner ma bardziej praktyczną naturę, to być może bardziej trafionym konceptem na obwieszczenie mu tej wiadomości będzie elegancki kubek i to koniecznie z jasnym przekazem, że za parę miesięcy zostanie ojcem.

A jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Kolejnymi osobami, z którymi jako przyszli rodzice chcielibyśmy się podzielić nowiną o ciąży są z pewnością nasi rodzice i teściowie, a także rodzeństwo. Jednak w tym przypadku niejednoznaczne okazuje się dokładne określenie, kiedy powiedzieć rodzinie o ciąży. Zależy to nie tylko od naszych bliskich relacji z przyszłymi dziadkami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaraz po oznajmieniu tej ważnej wiadomości swojemu partnerowi powiedzieć o niej również swoim rodzicom i teściom.

Niemniej czasami dobrze jest się wstrzymać do momentu, gdy wszystko już będzie pewne i nie istnieje zagrożenie na początku ciąży. Inaczej czasami lepiej wstrzymać się do ukończenia 12 tygodnia ciąży, ponieważ jest to czas, kiedy spada ryzyko samoistnego poronienia, gdyby pojawiły się poważne wady płodu lub inne niezależne czynniki. Natomiast jeśli wszystko jest w porządku i planujemy powiedzieć rodzicom, że zostaną babcią i dziadkiem, to również można zrobić to w nietypowy sposób.

Prawo pracy a kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, gdy chcemy wiedzieć, kiedy powiedzieć o ciąży szefowi. Konieczne jest przy tym zasięgnięcie informacji, co na temat kobiet ciężarnych mówi założone z góry prawo pracy:

  • -Wiele zależy w głównej mierze od rodzaju stanowiska, na którym aktualnie pracujesz. Niektóre miejsca pracy ze względu na niebezpieczne czynniki ryzyka (dla przykładu kontakt ze szkodliwym substancjami czy też przenoszenie ciężkich rzeczy) są bezwzględnie niewskazane w trakcie ciąży, nawet gdy przebiega ona w sposób prawidłowy. W tym przypadku należy jak najszybciej poinformować swojego pracodawcę o swoim stanie, żeby mógł zagwarantować bezpieczniejszy rodzaj pracy, gdy jest to tylko możliwe.
  • -Natomiast w innej sytuacji lekarze ginekolodzy proponują, żeby z informowaniem o ciąży wstrzymać się do zakończenie pierwszego trymestru. Tak jak zostało to wcześniej zaznaczone, jest to w większości przypadków idealny moment na informowanie o ciąży innych osób, szczególnie spoza rodziny i najbliższych przyjaciół. Wtedy najczęściej mija ewentualne zagrożenie samoistnym poronieniem oraz można mniej więcej stwierdzić, czy nie pojawiają się jakiekolwiek komplikacje. Z tego powodu jest to również dobra odpowiedź na to, kiedy powiedzieć o ciąży znajomym, z którymi nie mamy aż tak bliskich relacji. 
  • -Warto przy tym wiedzieć, że posiadając umowę o pracę na czas nieokreślony,  pracodawca nie może jej rozwiązać do ukończenia urlopu macierzyńskiego. Natomiast nieco inaczej wygląda sytuacja przy umowie na czas określony powyżej jednego miesiąca oraz na okres próbny, gdyby jej koniec przypadał po trzecim miesiącu ciąży. Według aktualnych przepisów szef ma obowiązek przedłużyć ją do dnia porodu. Nie dotyczy to jednak umowy o pracę na czas zastępstwa innego pracownika lub gdy okres próbny nie przekroczył miesiąca. Natomiast podobne przepisy nie obejmują umowy zlecenie ani umowy o dzieło.

A jak zachować się podczas samej rozmowy z pracodawcą, gdy już wiesz kiedy powiedzieć o ciąży w pracy? Dobrze jest do tej ważnej rozmowy podejść rzeczowo i ze spokojem. Na wszelki wypadek można zabrać ze sobą zaświadczenie o potwierdzeniu ciąży od lekarza prowadzącego, które jest gwarantem ochrony Twoich praw w tym wyjątkowym stanie. Należy przy tym podać takie faktyczne dane jak dokładny tydzień ciąży oraz spodziewany termin porodu.

Kiedy powiedzieć partnerowi, rodzinie, pracodawcy o ciąży? Jak to zrobić i w którym tygodniuI najważniejsze - kiedy powiedzieć starszemu dziecku o ciąży?

Większość matek odczuwa znaczącą różnicę pomiędzy pierwszą a drugą czy też kolejną ciążą. Początkowe doświadczenia charakteryzuje zawsze pewna nowość i dużo rzeczy pozostaje do odkrycia. Niemniej w drugiej ciąży pozostaje kwestia powiadomienia swojej pociechy o tym, że będzie miała rodzeństwo. I wątpliwości rodziców, szczególnie mamy, jak przyjmie nowinę starszy brat lub siostra?

Niemniej jest jeden sposób, żeby właściwie odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy powiedzieć o ciąży dziecku. Otóż dużo zależy od jego aktualnego wieku. Im starsza pociecha, tym wcześniej można jej powiedzieć, że rodzice spodziewają się dla niej młodszego rodzeństwa. Natomiast bardzo małemu dziecku trudno będzie z pewnością to wszystko pojąć, dopóki brzuszek u mamy nie będzie bardziej widoczny. Wobec tego w okolicach drugiego trymestru rodzice mogą podjąć pierwsze próby, żeby uświadomić swojego maluszka. Dzięki temu może być mu też łatwiej zawiązać nić porozumienia ze swoją siostrą lub bratem.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.