16
Jul

Kiedy pierwsze buty dla dziecka, jakie kupić i jakie powinny być buty dla niemowlaka do nauki chodzenia?

2019-07-16 14:47:20 |
Odsłon 43 |

Jak wybrać pierwsze buciki do chodzenia dla maluszka? Podpowiadamy też, od kiedy małe dziecko potrzebuje korzystać z obuwia.

Kiedy buty dla dziecka?Od kiedy buty dla niemowlaka stają się nieodłącznym elementem jego garderoby?

Wszyscy rodzice oczekują z niecierpliwością momentu, w którym ich maluszek rozpocznie swoją przygodę z nauką chodzenia i będzie stawiać swoje pierwsze kroki. Wtedy też najczęściej pojawia się u nich dylemat kiedy pierwsze buty dla dziecka są potrzebne:

 • -Na pewno są one nieodzowne w chwili gdy maluch już do perfekcji opanował sztukę chodzenia na dwóch nogach. Jest to głównie czas, w którym dziecko nie chce już bezczynnie siedzieć w spacerówce, ale i powinno też powoli przyzwyczajać się do noszenia standardowego obuwia. Zwłaszcza gdy maluszek chce i na zewnątrz trenować stawianie swoich pierwszych kroków.
 • -Niemniej istnieją też pewne wyjątkowe sytuacje, w których buty do chodzenia dla niemowlaka są konieczne jeszcze zanim maluszek w pełni zdobędzie tego rodzaju umiejętność ruchową. Podyktowane jest to głównie praktycznymi względami. Dla przykładu późną jesienią i w zimie na spacerach bardzo przydatne dla najmłodszych dzieci są specjalne niechodki, które ochraniają małe stópki przed chłodem i mrozem. Szczególnie są one niezbędne, gdy kombinezon nie jest całkowicie zabudowany. Ale i też sprawdzą się jako elegancki element stroju niemowlaka, gdy będziemy organizować jego chrzciny lub zostaliśmy zaproszeni na inną uroczystą okazję, np. ślub w rodzinie lub u przyjaciół.
 • -Oprócz tego buty dla maluszka ze specjalną antypoślizgową podeszwą są przeważnie wymagane w państwowych i prywatnych żłobkach, w których najmłodsi muszą obowiązkowo posiadać własne obuwie na zmianę. Jest to podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa dzieci w placówkach. Aczkolwiek obecnie są już dostępne lekkie i niezwykle miękkie buty dla niemowlaka do nauki chodzenia, w których pociecha może również spokojnie raczkować.
 • -W związku z tym decydującą kwestią w sprawie tego, kiedy pierwsze buty warto zaproponować maluszkowi jest zarazem konieczność zapewnienia mu bezpieczeństwa w domu, w żłobku lub na zewnątrz, a także i względy praktyczne, o czym można było nieco poczytać wyżej. Czasami dobrze jest wcześniej przyzwyczajać niemowlę do noszenia obuwia, zwłaszcza na spacerach, żeby później nie miało ono problemu z ich ubieraniem. O ile pociecha może bezpiecznie chodzić boso lub w skarpetkach antypoślizgowych po mieszkaniu, gdzie podłoga jest na bieżąco utrzymywana w czystości, to jednak nigdy nie wiemy, co kryje się w trawie albo można znaleźć na miejskim chodniku. A zatem odpowiednio dobrane buty na pierwsze kroki chronią nogę dziecka przed ewentualnym zranieniem się, np. pozostawionymi na ziemi kawałkami rozbitego szkła.
 • -Nie wspominając już o tym, że są one również pewnym elementem profilaktyki zdrowotnej, ponieważ dobrze pasujące obuwie dla najmłodszych potrafią doskonale wesprzeć ich dopiero kształtującą się stopę. I co najważniejsze, wygodne buty do chodzenia dla niemowlaka, z których będzie głównie korzystać na spacerach lub w żłobku, są w stanie zachęcić maluszka do entuzjastycznego ćwiczenia tej umiejętności ruchowej.

 

W związku z powyższym można łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy pierwsze buciki do chodzenia stają się nieodzowne dla maluszka. Bez wątpienia nie jest wskazany tutaj zbytni pośpiech, ponieważ dużo zależy od samego dziecka, które rozwija się przecież we własnym indywidualnym tempie. Niektóre niemowlęta jeszcze przed swoimi pierwszymi urodzinami mogą nauczyć się chodzić i trzeba będzie od razu zaopatrzyć je w odpowiednie obuwie. Natomiast większość dzieci będzie potrzebowało butów dopiero po roczku. Warto zatem bacznie obserwować swoje maleństwo i śledzić jego rozwój ruchowy, a przy okazji zwrócić też uwagę na to, czy jest chętna do chodzenia w trakcie spaceru zamiast siedzenia w wózku.

Tymczasem w przypadku mniejszych niemowląt dobrze jest też mieć na względzie panującą aktualnie porę roku, ponieważ czasami przydatne mogą okazać się buty dla maluszka w postaci niechodków, w których jego stopy będą mieć właściwe zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Natomiast gdy pociecha nieco podrośnie i opanuje sztukę chodzenia przyjdzie czas na zakup tradycyjnego obuwia dziecięcego.

 

Jakie buty do nauki chodzenia dla niemowlaka będą najbardziej odpowiednie?

Wiedza na temat tego, kiedy pierwsze buty powinno otrzymać malutkie dziecko jest niezwykle ważna, aby zapewnić mu zdrowy rozwój, zwłaszcza w obszarze dopiero kształtującego się układu ruchowego. Niemniej jednak równie istotny jest przy tym wybór właściwego modelu obuwia, które nie tylko pozwoli maluszkowi nauczyć się chodzić w prawidłowej pozycji ciała i swobodnie poruszać się na dwóch nogach na co dzień. A zatem: jakie pierwsze buty będą najlepsze dla niemowlaka, który jest na etapie chodzenia?

Poniżej najbardziej pożądane cechy, jakie koniecznie powinno posiadać obuwie dla dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze stawianiem pierwszych kroków:

 • -Pierwsze buty do chodzenia dla niemowlaka nie mogą być za ciężkie, ale muszą wyróżniać się zdecydowaną lekkością. Innymi słowy: maluszek powinien się w nich czuć komfortowo i mieć poczucie, że może swobodnie poruszać się po podłożu i bez żadnych zbędnych ograniczeń, a wręcz i odnosić wrażenie, że chodzi boso! Sprawia to również, że dziecko jest w stanie w naturalny dla siebie sposób chodzić i odpowiednio kształtować swój chód.

 • -Podobnie wygląda sprawa z podeszwą buta, która nie tylko powinna być antypoślizgowa, żeby chronić malucha przed ewentualnym poślizgnięciem się i bolesnym upadkiem, ale i odpowiednio elastyczna. Najlepiej, gdy buty do chodzenia dla niemowlaka można łatwo zginać i zwijać w formie ruloniku. Przyjmuje się, że dobre obuwie dziecięce posiada giętką podeszwę, która ugina się w 1/3 swojej długości. Kiedy się tak nie dzieje, to warto poszukać innych rodzajów butów, które będą spełniać kryterium właściwej elastyczności, żeby zagwarantować dziecku wygodę chodzenia w nich, a jego stopie odpowiednie możliwości rozwoju.
 • -Nie zapominajmy również sprawdzać materiału, z którego zostały wyprodukowane konkretne buty dla maluszka. Dla najmłodszych dzieci najlepiej sprawdza się obuwie, które zostało wykonane z miękkiej i przede wszystkim naturalnej skóry z kilku istotnych względów. Z jednej strony gwarantuje to bezpieczeństwo użytkowania pierwszych butów przez najmłodszych, ponieważ możemy mieć pewność, że nie zawierają one w sobie żadnych szkodliwych substancji.
 • A z drugiej – tego rodzaju dziecięce obuwie jest zarazem miękkie i przewiewne, co również ma ogromne znaczenia dla komfortu i zdrowia malucha. Tym bardziej, że malutkie dzieci są bardzo aktywne, co w konsekwencji przyczynia się do tego, że ich stopy bardziej się pocą niż osobom dorosłym. Ponadto jest to także związane z tym, że termoregulacja u najmłodszych nie jest jeszcze w pełni rozwinięta.
 • -Również ogólny wygląd pierwszych bucików do chodzenia odgrywa niebagatelną rolę dla zatroszczenia się o małe stópki i wygodę pociechy. Ważne, żeby przednia część obuwia była w miarę obszerna, żeby paluszki malucha mogły mieć możliwość nieskrępowanych ruchów i w ten sposób wykształtować odpowiednie nawyki dotyczące prawidłowego ułożenia poszczególnych części stopy w trakcie poruszania się. Na początku lepiej jest wybierać buty dla niemowlaka do nauki chodzenia z niską cholewką i elastycznym tzw. zapiętkiem, które nie będą nienaturalnie unieruchamiać dziecięcej kostki.
 • -Nie jest także konieczne inwestowanie od razu w specjalistyczne ortopedyczne buty dla maluszka. Wyjątkiem są sytuacje, w których niemowlę otrzymały stosowne zalecenia od lekarzy. Niemniej jednak warto wybierać buty na pierwsze kroki, które nie są stricte lecznicze, ale są polecane przez pediatrów i ortopedów.

 

I co najważniejsze, identycznie jak przy każdym produkcie przeznaczonym dla najmłodszych dzieci koniecznie trzeba sprawdzić, czy wybrane przez nas obuwie dziecięce jest certyfikowane i posiada wymagane atesty.

 

W jaki sposób i gdzie kupić odpowiednie obuwie?

Zastanawiając się, jakie buciki do nauki chodzenia będą najbardziej stosowne dla niemowlaka, który jest w trakcie nauki chodzenia, nie można nie wspomnieć też o istotnej kwestii wyboru ich właściwego rozmiaru. To od niego w głównej mierze zależy, czy nasza pociecha wyrobi w sobie zdrowe nawyki w poruszaniu się na dwóch nogach, a w konsekwencji pozwoli to uniknąć poważnych deformacji w obrębie narządu ruchu.

Ogólnie rzecz biorąc to przyjmuje się, że dziecięce obuwie nie powinno ściśle przylegać do stopy malucha:

 • -Optymalne są zatem buty dla niemowlaka, które mają z przodu z centymetr wolnego miejsca. Ale to nie wszystko, ponieważ bezpośrednie mierzenie stopy klasyczną linijką lub patyczkiem nie zawsze da nam dokładną informację na temat odpowiedniego rozmiaru obuwia dla pociechy. Zwłaszcza gdy nie mamy możliwości przymierzyć maluszkowi buta w sklepie, ponieważ nie chce z nami współpracować albo preferujemy bardziej zakupy przez Internet.
 • -Obecnie większość producentów obuwia przeznaczonego dla małych dzieci zaleca odmierzanie długości ich bosej stopy na papierze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w ten sposób można uzyskać najbardziej realny wynik. Polega to na tym, że pociecha staje na kartce, a my dokładnie obrysowujemy jej stopę. Jednak to nie koniec naszych obliczeń, ponieważ do zmierzonej długości należy doliczyć zapasowe 11 mm, aby dowiedzieć się, jakie rozmiaru buta potrzebujemy dla naszego maluszka. Z jednej strony jest to niezbędny zabieg, ponieważ stopa małego dziecka bardzo szybko rośnie. Ale i też należy mieć na względzie fakt, że maluch potrafiący już chodzić i nawet biegać jest w ciągłym ruchu. Dotyczy to również jego stopy, która powinna mieć w bucie nieograniczoną swobodę poruszania się.

 

Gdy już poznamy właściwy rozmiar butów dla maluszka to możemy bez problemu zamówić dla niego jego pierwsze obuwie przez Internet lub kupić w dobrym sklepie obuwniczym.

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.