06
Jul

Kiedy zacząć kupować rzeczy dla dziecka, kompletować i prać wyprawkę dla noworodka?

2019-06-19 16:29:59 |
Odsłon 2220 |

Kiedy zacząć kupować rzeczy dla dziecka? Czy należy je prać? Kompletowanie ubranek dla noworodka oraz innych potrzebnych mu rzeczy jest bezspornie dużym wyzwaniem dla wszystkich rodziców. Zabawka i Wyprawka podpowiada, co będzie niezbędne i kiedy warto wybrać się na zakupy. Poznaj porady praktyków!

 

kiedy-kupowac-rzeczy-dla-noworodka-zdjecie-2

Wyprawka – niezbędna lista zakupów

Kompletowanie ubranek dla noworodka oraz innych potrzebnych mu rzeczy jest bezspornie dużym wyzwaniem dla wszystkich rodziców. Szczególnie w sytuacji, podczas gdy na świat ma przyjść ich pierwszy potomek. Wtedy to zadanie jest o wiele trudniejsze ze względu na brak doświadczenia w tej kwestii. Niemniej jednak można sobie ułatwić je i bez większych problemów wyszykować wyprawkę dla niemowlaka, kiedy będziemy posiadać odpowiednią listę potrzebnych mu ubranek oraz niemowlęcych artykułów pielęgnacyjnych jak przewijaki czy pieluszki tetrowe i flanelowe. Nie można również zapominać o podstawowym wyposażeniu dziecięcego pokoju w łóżeczko ze szczebelkami czy zakupie wózka, a także o rzeczach koniecznych dla mamy maluszka na czas pobytu w szpitalu do porodu i w trakcie połogu.

Dlatego też stworzenie optymalnej listy zakupów do wyprawki dla noworodka jest niezwykle przydatne i oszczędza dużo stresu na początku rodzicielskiej drogi. Warto podpytać się również znajomych mam, które niedawno same to przechodziły i mogą podpowiedzieć nam, co rzeczywiście okazało się im potrzebne, a co zbędne. Jednakże bywają i sytuacje, których nie sposób przewidzieć, dlatego dobrze jest podejść do tej kwestii indywidualnie. Dużym udogodnieniem dla kobiety ciężarnej szykującej się do porodu i powitania swojego maleństwa są gotowe wyprawki do szpitala dla mamy i noworodka, w których można odnaleźć wszystkie potrzebne akcesoria. Większość z nich będzie niezastąpiona po powrocie do domu z pociechą.

 

kiedy-kupowac-rzeczy-dla-noworodka-zdjecie-5Kiedy najlepiej zacząć kupować wyprawkę dla noworodka...

Gdy już mamy gotową listę zakupów do wyprawki niemowlęcej, to przyszedł czas na wybranie najwłaściwszego momentu na rozpoczęcie jej szykowania. Wiele przyszłych mam zastanawia się, w którym miesiącu najlepiej kupować rzeczy dla dziecka, ponieważ nie wydaje się to zbyt oczywiste. Zwłaszcza gdy w najbliższym otoczeniu kobiety ciężarnej panuje przekonanie, że nie należy za wcześnie kompletować wyprawki dla noworodka. Dzieje się tak z różnych powodów, aczkolwiek w większości jest to spowodowane dawnymi przesądami, które nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. Dlatego też nie warto się nimi przejmować i lepiej z większym wyprzedzeniem spróbować zaopatrzyć się w potrzebne maluszkowi rzeczy.

Natomiast o tym, kiedy szykować wyprawkę do szpitala, decyduje głównie fakt, jak przebiega cała ciąża i czy nie istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem. Jeśli wszystko jest dobrze, to najkorzystniejszym czasem jest połowa drugiego oraz początek trzeciego trymestru. Jest to przeważnie czas, gdy większa część mam czuje przypływ energii i odkrywa w sobie potrzebę przygotowania miejsca dla swojej pociechy, nazywaną „syndromem wicia gniazda”. Wtedy to najczęściej mijają typowe dla pierwszego trymestru ciąży dolegliwości z nią związane. Oprócz tego nierzadko jest to chwila poznania płci dziecka na badaniach połówkowych, co znacznie ułatwia zakup odpowiednich ubranek i rzeczy dla noworodka. Również na pytanie ''kiedy najwcześniej kupowałyście wyprawkę dla dziecka?'' duża liczba przyszłych i obecnych mam również podaje powyższy termin. Chociaż zdarza się i tak, że niektóre z rzeczy mogą być zorganizowane już po pewnym czasie od dowiedzenia się o stanie błogosłowionym. Dlatego że większa część wyprawki jest uniwersalna, w szczególności bielizna niemowlęca, więc jej skompletowanie nie stanowi problemu. A zatem to kiedy kupować ubranka dla dziecka w ciąży, a w którym miesiącu kupić wózek, nie musi być uzależnione od momentu dowiedzenia się, czy spodziewamy się córki lub syna.

kiedy-kupowac-rzeczy-dla-noworodka-zdjecie-6Jak i kiedy prać ubranka dla noworodka?

Mając już pewne wyobrażenie o tym, kiedy zacząć kupować ubranka, to przyszedł najwyższy czas na kompletowanie całej wyprawki w najdogodniejszym dla nas momencie. I gdy już zaopatrzymy się we wszystkie potrzebne ubranka i niezbędne akcesoria, to warto pomyśleć o jeszcze jednej istotnej kwestii. A mianowicie, czy należy prać całą wyprawkę? Bez wątpienia utrzymanie rzeczy w nieskazitelnej czystości dla noworodka jest niezwykle ważne. Dzieje się tak dlatego, że maluszek będąc w brzuchu mamy żyje w specjalnym środowisku i jego organizm nie jest przystosowany do naszych warunków bytowych. Dopiero musi stopniowo się z nimi zapoznać, więc na początkowym etapie lepiej ograniczyć mu kontakt z nieprzyjaznymi czynnikami do minimum. Dlatego niezwykle ważnym jest wiedzieć, kiedy najlepiej prać wyprawkę dla dziecka i w jaki to zrobić sposób, żeby było bezpieczne i skuteczne. Oto kilka przydatnych wskazówek:

 

  • Zawsze trzeba się kierować informacją producenta o tym, czy daną rzecz można wyprać w pralce lub ręcznie i w jakiej maksymalnej temperaturze.
  • Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie odpowiednich ubranek z najlepszych dla noworodka i niemowląt materiału, czyli 100% bawełny, którą można prać w bardzo wysokich temperaturach – najlepiej do 60 stopni, a pieluchy tetrowe i flanelowe nawet do 90 stopni.
  • Do prania niemowlęcych ubranek trzeba używać specjalnego proszku lub płynu do prania dedykowanego najmłodszym dzieciom. Jest on przetestowany dermatologicznie i zapobiega powstawaniu alergii skórnych.
  • Ubranka należy prać zgodnie z informacjami, znajdującymi się na metce. Trzeba pamiętać również o tym, że płuczemy je dwa razy w czystej wodzie bez dodatku płynu do płukania, żeby wypłukać wszystkie detergenty.
  • Optymalną chwilą, kiedy można prać wyprawkę dla dziecka jest miesiąc lub 1,5 miesiąca przed przewidywanym przyjściem na świat maluszka. Dotyczy to szczególnie ubranek i pościeli do łóżeczka oraz wózka.

 

Niewątpliwie dobrze jest wcześniej zadbać o to, żeby zaopatrzyć się we wszystkie konieczne rzeczy do niemowlęcej wyprawki. Natomiast w zależności od możliwości większość z nich wyprać w odpowiedni sposób, który zapewni bezpieczeństwo ich użytkowania przez maluszka.

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.