Kategorie

Kiedy czuć ruchy dziecka i bicie serca w brzuchu. Jak je rozpoznać?

Czy możliwe jest poczucie bicia serca w brzuchu przez przyszłą mamę? I kiedy można spodziewać się pierwszych ruchów dziecka w ciąży?

Kiedy czuć ruchy dziecka i bicie serca w brzuchu. Jak je rozpoznać?

Najbardziej z upragnionych momentów dla niejednej kobiety w ciąży jest z całą pewnością możliwość usłyszenia bicia serca swojego maleństwa w brzuchu oraz chwila, w której poczuje wyczekiwane pierwsze ruchy dziecka. Nie wspominając już o tym, że są to również pewnego rodzaju parametry życiowe, które wskazują na prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu. Podpowiemy, jak wygląda bicie serca płodu w początkach ciąży i kiedy można poczuć ruchy dziecka przez brzuch, a także na co zwracać baczną uwagę. Kiedy najpóźniej zaczyna bić serce płodu?

Duża część przyszłych mam, szczególnie przy pierwszej ciąży, zastanawia się, kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka w ciąży.

Według lekarzy ginekologów tętno płodu pojawia się najwcześniej jeszcze przed rozpoczęciem 6 tygodnia, a każdego kolejnego dnia zaczyna wzrastać. Warto przy tym wspomnieć, że okres ciąży jest liczony od początku pierwszego dnia miesiączki, czyli rozpoczęcia cyklu poprzedzającego zapłodnienie, a nie samego momentu owulacji, który jest trudny do uchwycenia.

Pulsowanie małego serduszka można zobaczyć na tym najwcześniejszym etapie za pomocą USG, które jest wykonywane przezpochwowo. Natomiast najpóźniej tętno powinno pojawić się w 6 tygodniu ciąży, kiedy sam zarodek ma najczęściej 6 mm. Inaczej jego brak oznacza w większości przypadków, że ciąża przestała się rozwijać.

Z kolei u większości ciężarnych kobiet pierwsze USG wykonuje się pomiędzy 8 a 10 tygodniem, kiedy właśnie można sprawdzić i posłuchać bicie serca rozwijającego się płodu. Następnym badaniem w prawidłowo rozwijającej się ciąży jest tzw. USG połówkowe, na którym można nie tylko zobaczyć pracę małego serduszka, ale sprawdzić i ocenić jego budowę oraz wykluczyć ewentualne wady rozwojowe.

Gdy istnieją pewne przypuszczenia dotyczące nieprawidłowości w związku z tętnem, lekarz może skierować na jego specjalistyczne ocenienie przy wykorzystaniu aparatury Dopplera. Natomiast w późniejszej ciąży i przed samym porodem bicia serca dziecka można posłuchać na badaniu KTG.

Czy można usłyszeć bicie serca dziecka przykładając ucho do brzucha?

Czy można usłyszeć bicie serca dziecka przykładając ucho do brzucha?

Zapewne niektóre mamy są również zainteresowane, czy można usłyszeć bicie serca dziecka przykładając ucho do brzucha? Z pewnością nie jest łatwo go uchwycić w początkach ciąży i bardzo rzadko zdarza się to nawet wtedy, gdy jest już ona zaawansowana, zwłaszcza bez specjalnego urządzenia. Dlatego też ciekawostką może być tutaj fakt, że dawniej lekarze oceniali tętno płodu przy pomocy słuchawki stetoskopu, który przykładali do brzucha ciężarnej. Dzięki temu można było wychwycić bicie serca dziecka, ale do jego prawidłowej oceny stosuje się już pewniejsze badania jak wspomniane wyżej USG i KTG.

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka w brzuchu?

Zdecydowanie jednym z najważniejszych i przełomowych momentów w życiu każdej kobiety w ciąży jest chwila, gdy poczuje, jak jej maluszek zaczyna się poruszać i daje znać o swojej ciągłej obecności. Niewątpliwie o tym, kiedy czuć ruchy dziecka przez brzuch, decydują zarówno indywidualne uwarunkowania, jak i to, w której się jest ciąży:

  • Wobec tego w pierwszym przypadku istotne znaczenie ma zarazem budowa sylwetki przyszłej mamy, jak i grubość powłok brzusznych. Dlatego też większość szczuplejszych kobiet może o wiele wcześniej poczuć pierwsze ruchy swojego maleństwa.
  • Natomiast ciężarne o nieco pełniejszych kształtach mogą doświadczyć ich trochę później.
  • Tymczasem w pierwszej ciąży można odczuwać delikatne ruchy dziecka mniej więcej w jej połowie, czyli 20 tygodniu. Oczywiście nie ma na to reguły, ponieważ niektóre przyszłe mamy mogą ich namacalnie doświadczyć dopiero tydzień później.
  • A kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży i w trzeciej ciąży? Przeważnie dzieje się to nawet w 18 tygodniu ciąży, czyli o wiele wcześniej niż przy pierwszej ciąży.
  • Chociaż są i takie kobiety, które potrafią zauważyć nieznaczne ruchy dziecka w 13 tygodniu, czyli pod koniec I trymestru, które łatwo początkowo przeoczyć i pomylić np. z intensywną pracą jelit.
  • Niemniej na samym początku trudno dokładnie zlokalizować, w którym miejscu pojawiają się pierwsze ruchy dziecka, ponieważ są to niezwykle subtelne odczucia przypominające często pracę układu pokarmowego jak przelewanie czy bulgotania. Czasami są to łagodne łaskotki, które z czasem mogą zmienić się w mocniejsze kopnięcia.

Pierwsze ruchy dziecka a ich dalsza obserwacja na kolejnym etapie ciąży

Pierwsze ruchy dziecka a ich dalsza obserwacja na kolejnym etapie ciąży.

Pozostając jeszcze w bardzo ważnym dla niejednej kobiety w ciąży temacie o tym, kiedy czuć ruchy dziecka, nie można zapomnieć o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii. Jak zostało to już wcześniej wyjaśnione, to każda przyszła mama w różnym momencie może zacząć odczuwać poruszanie się jej maluszka w brzuchu.

Jednakże niepokojąca jest sytuacja, gdy pierwsze ruchy dziecka nie pojawiają się nawet po 22 tygodniu ciąży, albo po 25 tygodniu przestają być regularne i maleństwo przez bardzo długi czas nie jest aktywne. Konieczne pozostaje zatem skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym, który będzie mógł dokładnie sprawdzić, jaki jest tego powód. W związku z tym ginekolodzy zalecają ciężarnym codzienne liczenie ruchów maluszka.

Ponadto pod koniec samej ciąży przyszła mama może odczuć, że dziecko nie rusza się tak intensywnie w brzuchu jak na początku jej trzeciego trymestru. Warto pamiętać, że im bliżej porodu, tym maleństwo ma coraz mniej miejsca na wykonywanie spektakularnych akrobacji i niewiele możliwości na dużą zmianę pozycji. Niemniej jednak i wtedy nie można zapominać o dalszym liczeniu ruchów dziecka, których nie powinno być ich mniej niż dziesięć w ciągu jednej godziny. Dobrze jest to sprawdzić po zjedzonym posiłku i w trakcie odpoczynku, kiedy maleństwo staje się najbardziej aktywne.

Oprócz konkretnej liczby ruchów dziecka równie ważna jest obserwacja ich jakości. Gdy przybierają one znacznie na sile i gwałtowności, a maluch wydaje się być bardzo niespokojny, lub wręcz przeciwnie i w ogóle nic nie czuć, to należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza lub na izbę przyjęć do szpitala ginekologicznego.

 

Kiedy inni poczują ruchy dziecka i czy będą mogli je zobaczyć na zewnątrz?

Bez wątpienia nie tylko przyszła mama, ale i również sam ojciec malucha może być ciekawy, czy słychać bicie serca dziecka przez brzuch, a zwłaszcza poczuć jak się ono porusza w środku. Podobnie najbliższe otoczenie jak starsze rodzeństwo lub inni bliscy krewni mogą się zastanawiać, kiedy widać ruchy dziecka na zewnątrz. Na pewno pierwsze odczucia związane z poruszaniem się maluszka w brzuchu doświadcza wyłącznie jego mama w drugim trymestrze ciąży. Dzieje się tak głównie z tego powodu, że dochodzą one do kobiety ciężarnej niejako z wewnątrz jej ciała i mogą jeszcze nie być wyczuwalne po przyłożeniu dłoni do brzucha.

Natomiast w trzecim trymestrze ciąży dziecko staje się coraz większe, a jego ruchy o wiele mocniejsze. Co więcej, aktywność maluszka w brzuchu jest bardziej regularna i przewidywalna, co ułatwia jej doświadczenie również i przez jego tatę, gdy dotknie ręką brzucha we właściwej chwili. Oprócz tego można nawet zobaczyć ruchy dziecka na zewnątrz, jak np. kopiącą nóżkę czy też przemieszczającą się małą rączkę. Najczęściej ma to miejsce w bardzo zaawansowanej ciąży, czyli od około 30 tygodnia.

Tymczasem jeśli przyszły ojciec nie może się doczekać ''usłyszenia'' swojej pociechy, może wcześniej spróbować je podsłuchać poprzez przyłożenie ucha do brzucha kobiety. Bardzo często odnosi się wtedy wrażenie, że ruchy dziecka są jak bicie serca, ponieważ można usłyszeć w środku delikatne pulsowanie.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.