Kategorie

Kawa zbożowa w ciąży i podczas karmienia piersią – czy można ją pić?

Podpowiadamy, jaką kawę można pić w ciąży i w trakcie karmienia piersią. I dlaczego kawa zbożowa na laktację jest często polecana dla mam karmiących.

Kawa zbożowa w ciąży i podczas karmienia piersią – czy można ją pić?

Kawa zbożowa w ciąży i podczas karmienia piersią – czy można ją pić?Kawa rozpuszczalna w ciąży oraz podczas karmienia piersią maluszka  czy faktycznie jest to dobry pomysł?

Zdecydowana większa część ciężarnych kobiet, a nierzadko i matek karmiących swoje maleństwo piersią, błędnie sądzi, że picie ulubionej przez nich kawy jest wręcz zakazana w trakcie ciąży lub laktacji.

  • Wszystko to za sprawą jej głównego składnika, jakim jest kofeina, która w pewnym stopniu przechodzi do mleka, ale i również może poprzez łożysko zostać w niewielkiej ilości dostarczona do rozwijającego się w brzuszku dziecka.
  • Dawniej istniało powszechne przekonanie, że prawdziwa i nawet rozpuszczalna kawa dla karmiącej mamy jest zdecydowanie niewskazana, ponieważ wypicie jej w małej dawce mogło poskutkować tym, że niemowlę karmione piersią staje się nadpobudliwe.
  • Oprócz tego maluszek staje się na tyle rozbudzony, że zaczynają powstawać u niego problemy z zasypianiem.
  • Naturalnie może się tak zdarzyć, gdy przesadzimy z ilością wypijanej przez nas kawy w ciągu całej doby. A zatem jej odpowiednia dawka ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy zastanawiamy się, jaki kawa a karmienie piersią mają ze sobą związek.
  • Wobec tego żadna kobieta w ciąży ani matka karmiącą nie muszą już z niej zrezygnować całkowicie.
  • Ta optymistyczna wiadomość z pewnością ucieszy każdą miłośniczkę kawy, która szczególnie przydaje się w pierwszych latach macierzyństwa, zważywszy na to, że przeważnie towarzyszą im nieprzespane noce z niemowlakiem budzącym się często na karmienie lub z innych ważnych powodów jak ból małego brzuszka, uporczywe kolki czy też bolesne ząbkowanie.
  • Nie wspominając już o tym, że sama kawa poprzez zawartość kofeiny posiada różne prozdrowotne właściwości, z których skorzystać mogą również przyszłe, jak i obecne mamy, które karmią swoje pociechy piersią.

 

A mianowicie:

  • to przede wszystkim bogate źródło tzw. antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami, jakie są odpowiedzialne za zbyt szybkie starzenie się oraz choroby różnych układów ciała, a przy tym potrafi też przeciwdziałać nowotworom;
  • poprawia pracę jelit i działa pozytywnie na metabolizm, a także niweluje zaparcia;
  • posiada dobroczynny wpływ na system nerwowy, zwłaszcza na koncentrację oraz pamięć;
  • i co najważniejsze, w prosty sposób pomaga poprawić nastrój, więc nic dziwnego, że wypicie już jednej filiżanki kawy w ciągu dnia jest sprzymierzeńcem każdej młodej mamy.

Laktatory

Kawa w czasie karmienia piersią oraz ciąży i jej zalecane maksymalne dawki przez lekarzy ginekologów

Niemniej jednak pomimo prozdrowotnych właściwości kawy, to należy zachować umiar w jej piciu, ponieważ należy ona do tzw. używek, które w nadmiarze mogą przynieść wręcz odwrotne skutki. O ile już nie trzeba się dogłębnie zastanawiać nad tym, czy można pić kawę podczas karmienia piersią i w ciąży, bo jest dozwolona w obu wyjątkowych dla kobiety sytuacjach, to dobrze jest poznać jej bezpieczną dawkę w tym czasie.

Przyjmuje się przy tym, że można wypijać od jednej do maksymalnie dwóch filiżanek kawy w ciągu doby. Co więcej, pamiętajmy również, że inne napoje jak czarna herbata, kakao albo gorąca czekolada mają też w swoim składzie zawartość kofeiny. W związku z tym pijąc kawę równocześnie z mocnym naparem herbacianym, warto mieć na względzie fakt, że wzrasta jej ilość w mleku matki. W żadnym wypadku lepiej nie przekraczać picia dopuszczalnych w trakcie ciąży i karmienia piersią 2 filiżanek kawy, które są zalecane przez lekarzy ginekologów. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować całkowicie z herbaty, to możemy wypić ją słabo zaparzoną w maksymalnej ilości 3 filiżanek w ciągu całego dnia.

 

Sprawdź nasze produkty!
ZOBACZ WIĘCEJ >

Jaka kawa podczas karmienia piersią  jest najbardziej wskazana?

  • Oczywiście względna dawka kofeiny w samej kawie zależy też od tego, czy pijemy ją w wersji rozpuszczalnej z dodatkiem mleka albo prawdziwej małej czarnej w wariancie espresso. Istotna jest również sama moc naparu.
  • A zatem im słabsza kawa, tym mniej kofeiny w sobie zawiera, podobnie gdy pijemy ją z dodatkami w postaci śmietanki lub mleczka zagęszczonego jako cafe latte albo cappuccino.
  • Co najważniejsze, w trakcie ciąży i karmienia piersią lepiej zrezygnować z picia popularnych ostatnimi czasy rozpuszczalnych kaw 2w1 lub 3w1, które w swoim składzie zawierają niewskazane w tym czasie dodatkowe składniki jak chociażby utwardzone tłuszcze i typu ''trans''. Nie tylko mogą one przenikać przez łożysko i mleko matki do maluszka, ale przede wszystkim szkodzą jej samej.
  • Wobec tego dobrym rozwiązaniem jest zaparzenie tradycyjnej kawy czarnej lub przygotowanie napoju z rozpuszczalnej bez zbędnych składników, którą uzupełnimy we własnym zakresie odpowiednią ilością mleka i cukru.
  • Niemniej jednak to właśnie klasyczna kawa zbożowa w ciąży i podczas karmienia piersią najlepiej sprawdzi się dla młodej mamy, która dba o własne zdrowie i swojej malutkiej pociechy.

Kawa zbożowa a karmienie piersią – dlaczego warto ją pić w trakcie laktacji?Kawa zbożowa a karmienie piersią – dlaczego warto ją pić w trakcie laktacji?

  • Bez wątpienia kawa zbożowa na karmienie piersią jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie zawiera ani grama kofeiny, gdyż jest pozyskiwana głównie z nasion takich zbóż jak jęczmienia, żyta oraz pszenicy, nierzadko też z dodatkiem cykorii.
  • Można dzięki niej przygotować w 100% naturalny napój, który nie tylko nie zaszkodzi, ale i posiada jeszcze więcej właściwości prozdrowotnych niż prawdziwa kawa z kofeiną. I co najważniejsze, codzienne picie kawy zbożowej nawet w dużych ilościach nie niesie ze sobą ryzyka powikłań, które mogą wystąpić po wypiciu napoju z kofeiną, jak np. podrażnienia wrażliwej błony śluzowej żołądka lub wypłukiwanie cennych w ciąży i przy laktacji minerałów jak magnezu czy żelaza.
  • Ponadto sama kawa zbożowa podczas karmienia piersią jest jak najbardziej polecana przez położne, ponieważ sprzyja znaczącemu zwiększeniu laktacji. Wszystko to za sprawą zawartego w niej słodu jęczmiennego, który posiada oddziaływanie mlekopędne i ułatwia lepszy wypływ mleka z piersi matki.
  • Co więcej, ze względu na brak kofeiny można wypijać kawę zbożową wieczorem i to nawet przed snem, ponieważ nie utrudnia w zasypianiu. Natomiast przez bogactwo dobroczynnych właściwości zdrowotnych mogą pić ją również dzieci od trzeciego roku życia.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

© 2014 Magento Demo Store. All Rights Reserved.