06
May

Jaki nocnik wybrać dla chłopca, jaki dla dziewczynki? Jak zachęcić dziecko do nocnika?

2018-06-12 09:49:53 |
Odsłon 566 |

Nauka nocnikowania jest jednym z pierwszych etapów samodzielności malucha, do którego rodzice powinni się odpowiednio przygotować. Aby trening czystości przebiegł pomyślnie, warto poznać kilka podstawowych zasad i wybrać odpowiedni nocnik.

Kiedy można rozpocząć odpieluchowanie maluszka?

Z pewnością każdy rodzic prędzej czy później zaczyna zastanawiać się, jaki wiek na nocnik będzie najwłaściwszy? Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Niektóre dzieci są wcześniej gotowe na pożegnanie się z pieluszką. Choć rzadko kiedy można spotkać się z sytuacją, gdy opiekunowie muszą pomyśleć, jaki nocnik dla półrocznego dziecka będzie dobry, bo na tym etapie życia nie będą jeszcze w stanie świadomie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Lepiej trochę poczekać z treningiem czystości niż narażać bobasa na dodatkowe stresy, gdy może w tym wieku nie zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. W dodatku mogą one negatywnie wpływać na naukę nocnikowania przez malucha w tym wieku, a co za tym idzie – opóźnić cały proces odpieluchowania pociechy.

Natomiast bardziej sensowne wydaje się rozważanie, jaki kupić nocnik dla 2 latka, któremu łatwiej jest wytłumaczyć dużo rzeczy, a przede wszystkim sam będzie potrafił rozpoznać i komunikować dorosłym swoje potrzeby fizjologiczne.

 

jaki-nocnik-nauka-nocnikowania-zdjecie-1Nauka nocnikowania – latem czy zimą?

Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniej pory roku, która będzie sprzymierzeńcem w pomyślnym odpieluchowaniu dziecka. Zdecydowanie dobrze jest poczekać z tym do cieplejszych dni, czyli do wakacji. Wtedy najczęściej opiekunowie mogą też wziąć dłuższy urlop w pracy i na spokojnie bez zbytecznego pośpiechu rozpocząć naukę nocnikowania. Jest to niezwykle ważne, żeby rodzice mieli na to czas i mnóstwo cierpliwości. A też oszczędzi to zbędnego prania dodatkowych ubranek w razie zmoczenia ich przez dziecko, jak chociażby spodenki czy rajstopki. A jeśli już zdarzy się sytuacja awaryjna, to można szybko przebrać maluszka i uprać brudną odzież, która latem szybciej wyschnie.

Jaki nocnik wybrać dla dziecka?

Podstawowym elementem, który może z powodzeniem zachęcić maluszka do pożegnania się z pieluszką, jest wybór odpowiedniego nocnika. Bez tego nie jest też możliwe rozpoczęcie treningu czystości, szczególnie gdy zależy nam na wcześniejszym odpieluchowaniu pociechy. Wtedy lepiej nie spieszyć się z kupnem specjalnej nakładki na sedes, która jest dopiero kolejnym etapem na drodze samodzielności malucha, gdy już całkowicie opanuje naukę nocnikowania. Dlatego też to niebagatelny problem, jaki nocnik kupić dziecku, ponieważ od jego odpowiedniego rodzaju zależy to, czy dziecko będzie chętnie uczyć się korzystania z niego.

Obecnie na rynku można wybierać spośród różnych typów nocników do nauki. I to począwszy od ich różnych kolorów oraz efektów specjalnych, jak chociażby z nagradzającą malucha za zrobienie potrzeby fizjologicznej we właściwym miejscu miłą dla ucha muzyką. Niemniej jednak może się on nie sprawdzić w sytuacji, gdy zastanawiamy się, jaki nocnik dla rocznego dziecka będzie najlepszy. Głównie z tej przyczyny, że maluszek może przestraszyć się, kiedy siedząc na nocniku i załatwia swoje potrzebny nagle zacznie z niego grać melodia. I przyniesie to wtedy efekt odwrotny od zamierzonego. Chyba, że pociecha bardzo lubi grające zabawki, więc można tego rodzaju nocniki dla dziewczynek lub chłopców traktować jako dodatkową gratyfikację.

 

Jaki pierwszy nocnik kup dla pociechy?

Gdy dopiero mamy w planach rozpoczęcie odpieluchowania malucha, to lepiej wybrać tradycyjny nocnik dla chłopca i dziewczynki bez specjalnych efektów w postaci muzyki. Na samym początku dobrze jest spróbować zapoznać dziecko z tym przedmiotem. Natomiast grający nocnik lepiej zostawić na później lub w momencie, gdy maluszek nie jest zainteresowany typowym nocnikiem i nie chce z niego korzystać. Wtedy można odczekać kilka dni i spróbować ponownie z nowym dużym nocnikiem dla chłopca i dziewczynki, który będzie mieć wgraną ładną melodię.

Nie bez znaczenia jest również barwa i wygląd tego rodzaju przedmiotu przeznaczonego dla najmłodszych pociech. Dodatkową zachętą do korzystania z niego będzie ulubiony kolor malucha oraz motyw z ukochanej bajki dziecięcej. Co więcej, dla lepszego rozwiązania można też sprawdzić pomocne opinie o nocnikach i ich najpopularniejsze rankingi, które wystawiają inni rodzice posiadający dany model.

 

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? Krok po kroku

Kiedy już jesteśmy pewni, jaki nocnik dla malucha najlepiej kupić, to przyszedł najwyższy czas na pierwsze próby korzystania z niego. Nie jest to łatwe zadanie dla dziecka, dlatego do całej sprawy należy podejść z ogromną dozą cierpliwości. Poniżej kilka przydatnych wskazówek dla wszystkich rodziców, którzy chcieliby z sukcesem usamodzielnić swoją pociechę w tym względzie:

  • Bardzo ważne jest przede wszystkim wytłumaczenie swojej dziecku, na czym dokładnie polega załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych na „wymarzony” nocnik. Niewątpliwie im starsze dziecko, tym lepiej poradzi sobie z trudną nauką nocnikowania. Jednak nawet młodszym pociechom warto uzmysłowić, do czego właśnie służy nocnik.
  • Przydatne do tego mogą być w głównej mierze książeczki dla dzieci lub bajki, w których ten temat jest poruszany w przystępny dla nich sposób.
  • Oryginalnym pomysłem jest też zademonstrowanie maluchowi tej czynności fizjologicznej na przykładzie ulubionego misia lub lalki, które to można posadzić na nocnik. W dalszej kolejności dobrze jest zachęcić dziecko do takiego „wysadzania” swojej maskotki w ramach zabawy. W końcu to właśnie przez obserwację i naśladowanie najmłodsi uczą się poszczególnych umiejętności, toteż warto do nauki nocnikowania wykorzystać ten fakt.
  • Po zapoznaniu pociechy ze specyfiką nocnika do nauki, przyszedł czas na próbę rezygnacji z pieluszki na rzecz „dorosłych” majtek. Często bywa tak, że zanim dziecko nauczy się korzystać z tego przedmiotu, to najpierw musi samo zobaczyć, o co tak naprawdę w tym chodzi. W pieluchach zawsze będzie czuło komfort, więc nie nauczy się odpowiednio wcześniejszego sygnalizowania swoich potrzeb fizjologicznych. Dlatego już od początku przyzwyczajajmy maluszka do tradycyjnej bielizny. Natomiast gdy niechcący ją zmoczy, to ze spokojem i bez nerwów wytłumaczmy mu, co się stało.
  • Na koniec pamiętajmy również o tym, żeby za każdym razem, gdy dziecko prawidłowo skorzysta z nocnika, to we właściwy sposób je pochwalić. Najlepiej zrobić to podkreślając, że widzimy efekty jego coraz większej samodzielności i cieszymy się, że tak dobrze mu idzie nauka nocnikowania.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.