07
Mar

Jak wybrać wózek dziecięcy?

2018-01-23 11:52:12 |
Odsłon 679 |

Wózek dla dziecka, to jeden z najważniejszych elementów wyprawki. Niekiedy młodzi rodzice długo poszukują wymarzonego wózka dziecięcego... Pokazujemy jak podejść do tego problemu racjonalnie...

Wybór wózków jest przeogromny – wózek głęboki, spacerowy, parasolka, wielofunkcyjny – ciężko wybrać praktyczny i atrakcyjny cenowo model. Zastanówmy się, na co zwrócić uwagę, aby wybór wózka był jak najbardziej trafny i posłużył nawet przez 3-4 lata.

 

Rodzaje wózków, krótka charakterystyka i istotne rzeczy
Gondola, głęboki - noworodki przez  6-8 miesięcy swojego życia muszą podróżować w pozycji płaskiej, ponieważ nie są zdolne do siedzenia. Jeżeli chcesz utrzymywać kontakt z swoim dzieckiem (co jest wskazane) wybierz gondole z możliwością odwracania. Dzięki temu nawiążesz kontakt wzrokowy z swoim maleństwem, a on poczuję się wyjątkowo bezpiecznie i pozwoli to wzmocnić wasze więzi. Później możemy skierować gondole przodem do kierunku jazdy, kiedy dziecko będzie już bardziej ciekawe świata i na pewno ucieszy się z tego rozwiązania. Waga tego typu wózków wacha się w granicach 7-15kg


Spacerówka – jak sama nazwa wskazuje służy do spacerów, najbardziej pożądane cechy to lekkość  i szybkość złożenia wózka. Bardzo dobre opinie ma np. wózek holenderskiej marki Kees waży tylko 6,5kg co na pewno zostanie docenione przez mamy.


Bliźniacze – ciekawą propozycją dla rodziców z dwójką dzieci w podobnym wieku jest wózek bliźniaczy. Wózki są dostępne w bardzo różnych rodzajach np. głębokiej (gondola), spacerówka, jogger. Pomimo większych rozmiarów w porównaniu do pojedynczego wózka manewrowanie wózkiem bliźniaczym nie odbiega znacząco do standardowego. Decydując się na tego typu wózek warto zwrócić uwagę na jego szerokość aby zmieścił nam się np. w drzwi do domu. Waga wózków zaczyna się od 20kg.


Jogger - jeżeli zamierzamy biegać, a nie mamy z kim zostawić naszego dziecka ten wózek będzie odpowiednim wyborem, jednak należy zwrócić uwagę, że jego użyteczność może być ograniczona.


Wielofunkcyjne – (2w1 i 3w1) są projektowane tak aby zachować wysoką jakość każdego podzespołu, zarówno gondoli jak i spacerówki. Kupując wózek głęboki (gondolę) po 6-8 miesiącach należy wymienić go na wózek spacerowy. Obecnie mamy możliwość wyboru wózków 2w1 (gondola + spacerówka) lub 3w1 (gondola + spacerówka + fotelik samochodowy). Jeżeli wybierasz wózek 3w1 zwróć uwagę ile miejsca zajmuje złożony oraz jakie foteliki samochodowe do niego pasują, czy są one z adapterami czy bez. Jest to bardzo wygodna funkcja, gdy niemowlę zaśnie w aucie nie trzeba go budzić tylko delikatnie fotelik wpiąć bezpośrednio w stelaż. Uniwersalność tych wózków pozwala oszczędzić miejsce do przechowywania.

 

 

Cena

Jak wiadomo, cena wózka odgrywa bardzo dużą rolę. Już na samym początku powinniśmy określić budżet, który chcemy przeznaczyć na zakup wózka. Ceny zaczynają się już od 500 zł, a kończą nawet na kilku tysiącach złotych. Warto pamiętać, że najtańsze modele nie idą w parze z jakością. Zazwyczaj są plastikowe co pozytywnie wpływa na ich niską wagę, ale raczej nie należą do zbyt wytrzymałych. Taki wózek na pewno się sprawdzi i pozwoli nam zaoszczędzić dużo pieniędzy wtedy kiedy nie będziemy używali go zbyt często. Droższy wózek z pewnością będzie służył dłużej ze względu na trwałość zapewni dziecku bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że kupując wózek z średniej i górnej półki cenowej (jeśli nie mamy innych planów – więcej dzieci) zawsze możemy go odsprzedać i odzyskać sporą część gotówki.

 

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek dla dziecka?

Wagę wózka dopasuj do swoich możliwości. Cięższy wózek jest co prawda bardziej stabilny, ale zastanów się czy dasz radę wnieść go po schodach (jeżeli nie masz windy) i pchać po nierównym terenie. Podobnie, przemyśl, czy będziesz woziła wózek samochodem. Jeżeli tak, miej na uwadze, aby zmieścił się do auta i najlepiej łatwo i szybko się składał. Tutaj najlepiej sprawdzają się wózki, typu klik, które można złożyć przy pomocy jednej ręki.

 

Zdecydowanie lepiej jest wybrać wózek, który posiada szerokie i dmuchane koła. Taki model jest praktyczniejszy, ponieważ doskonale spisze się na spacerach po mieście, jak i po leśnych drogach. A co najważniejsze, dmuchane koła amortyzują wstrząsy, co będzie bardziej komfortowe dla malucha. Musimy pamiętać, że dętka może się przebić. Z kolei plastikowe koła sprawiają, że wózek jest mniej stabilny i ciężej się go prowadzi po nierównym trenie. Jeżeli mieszkasz w mieście i nie planujesz wyjazdów w góry czy na wieś, idealnie sprawdzi się wózek z kołami piankowymi i bez amortyzacji. Taki wózek jest też dużo lżejszy, a więc łatwiej będzie go wnosić po schodach. Pamiętaj, że w tym przypadku warto zakupić wózek ze stelażem z aluminium, który waży niewiele (około 7kg). Ważny jest także hamulec, który blokuje obydwa koła na raz.  Zastanów się czy będziesz trzymać wózek na klatce, czy w mieszkaniu – w obydwu przypadkach warto zadbać oto, aby wózek nie zajmował dużo miejsca, po złożeniu. 

 

Poza rodzajem kół znaczenie ma także ich ilość. Na rynku dostępne są trój i czterokołowe wózki. Te ostatnie zapewniają większą stabilność, a więc cieszą się większą popularnością wśród rodziców. Trójkołowy wózek jest bardziej skrętny, co przekłada się na łatwość prowadzenia. Taki model zajmuje mniej miejsca po złożeniu.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze wózka jest materiał. Wybierz wózek, który wykonany jest z tworzywa łatwego do czyszczenia, składania oraz czy posiada filtr UV. Dobrym wyborem jest ekoskóra, która po pielęgnacji zachowuje walory estetyczne.

 

Wybierając wózek dla malucha weź pod uwagę takie kwestie jak, to czy siedzisko jest wygodne, czy oparcie można opuścić, czy jest budka, która ochroni dziecko przed słońcem i wiatrem oraz czy wybrany model posiada koszyczek na zakupy i potrzebne akcesoria. Wszystkie powyższe kwestie wpływają na komfort i bezpieczeństwo naszego malucha. Nie bez znaczenia jest także atest wózka informujący nas o jakości wykonania.

 

Przeglądając różne modele warto zwrócić na dodatkowe akcesoria takie, jak np. parasolka, śpiwór, uchwyt na butelkę czy okrycie na nogi.

 

 

Wózek wielofunkcyjny czy pojedynczy?

Kolejnym aspektem, który musimy rozważyć jest to, czy chcemy zakupić wózek wielofunkcyjny czy pojedynczy. Wielofunkcyjny wózek składa się z gondoli, spacerówki (2w1), ale można zakupić także zestaw z fotelikiem samochodowym (3w1). Jest to idealne rozwiązanie kiedy chcemy oszczędzić trochę pieniędzy oraz miejsca w mieszkaniu. Ze względu na swą uniwersalność wózek wielofunkcyjny posłuży nam w pierwszych latach życia malucha. 

 

Zakup wózka jednofunkcyjnego początkowo może okazać się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, jednak wraz ze wzrostem dziecka konieczna będzie jego wymiana. Niewątpliwą zaletą jest niska waga oraz szeroki wybór modeli dzięki czemu możemy dopasować wózek własnych potrzeb.


Stając przed wyborem wózka dla swojej pociechy zachęcamy do dokładnego obejrzenia wielu modeli. W przypadku podjęcia pochopnej decyzji może się okazać, że jakiś drobiazg będzie przeszkadzał nam przez cały okres użytkowania.

Skomentuj

1 Komentarze

  • Skomentuj 2017-07-26 12:20:40 Autorkama010@onet.eu

    Kiedy to jest twoje pierwsze dziecko i z mężem jesteś totalnie zielona w wyborze wózków dziecięcych to jest to naprawdę ogromne wyzwanie sprostać zakupowi, bo tak naprawdę nie wiesz co jest kluczowym argumentem za kupnem akurat tego a nie innego modelu. My zaangażowaliśmy w pomoc moją mamę, wiedziała dokładnie czego potrzebuje nasze dziecko to dzięki niej postawiliśmy na zakup super wozka (nie bede robiła reklamy). Wózek spisuje się rewelacyjnie, bardzo przyjemnie się go prowadzi i jest leciutki dzięki czemu sama mogę go wynieść do mieszkania. W dodatku ma świetne amortyzatory bo moja Zuzka przesypia każdy spacer.

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.