20
Aug

Jak spać w ciąży? Na którym boku, na plecach, a może na brzuchu? Pozycje do spania

2019-08-21 19:09:28 |
Odsłon 452 |

Dlaczego odpowiednia pozycja do spania w ciąży jest tak ważna? Podpowiadamy, jak powinna spać ciężarna, żeby najlepiej zadbać o siebie i swoje maleństwo.

Z jakich powodów właściwa pozycja do snu w ciąży dla przyszłej mamy i jej dziecka jest istotna?

Jednym z zagadnień, które najbardziej nurtują kobiety spodziewające się swojego maleństwa, jest kwestia tego, jak spać w ciąży, żeby leżenie w łóżku było nie tylko wygodne, ale i przede wszystkim bezpieczne dla rozwijającego się płodu:

  • -Generalnie w pierwszym trymestrze nie ma to większego znaczenia, kiedy jeszcze u przyszłej mamy nie pojawił się ciążowy brzuszek, który później potrafi jej nawet utrudnić wieczorny wypoczynek i regenerujący sen. Wtedy zarówno spanie na plecach w ciąży, jak i w każdej innej pozycji do snu nie ma negatywnego wpływu na kobietę ciężarną ani jej maluszka. Jedynie warto tutaj kierować się własną wygodą oraz wsłuchiwać się w odczucia płynące ze swojego ciała, które intuicyjnie nam podpowie, w jaki sposób powinno się leżeć.

 

  • -Dotyczy to również początku drugiego trymestru, gdy macica nie jest na tyle duża, żeby nadmiernie uciskać otaczające dolną część kręgosłupa najważniejsze naczynia krwionośne. A należą do nich: znajdująca się po lewej stronie aorta, a po prawej – tzw. żyła główna dolna. Warto mieć przy tym świadomość, że pierwsze z wymienionych naczyń krwionośnych charakteryzuje się o wiele większą sprężystością i odpornością na ewentualny ucisk ze strony macicy niż drugie z nich.

 

  • -Z kolei leżenie na plecach w ciąży ani na brzuchu nie są polecane do spania na jej bardziej zaawansowanym etapie, a zwłaszcza pod jej koniec. Szczególnie dotyczy to momentu zasypiania, w którego trakcie najbardziej wskazane jest ułożenie się na - najlepiej - lewym boku.

 

Ogólnie rzecz biorąc można jasno stwierdzić, że to, w jakiej pozycji spać w ciąży ma ogromne znaczenie, ale przede wszystkim dotyczy to trzeciego trymestru. Jest to podyktowane z jednej strony wygodą przyszłej mamy, a z drugiej – względami zdrowotnymi, które mają niebagatelne znaczenie dla jej zdrowia oraz prawidłowego rozwoju jej maleństwa w brzuchu i zapewnienia mu bezpieczeństwa w nim.

 

Czy mozna spać na plecach w ciązy?Jaka pozycja do spania w ciąży jest najbardziej wskazana dla kobiet ciężarnych?

Chociaż spanie na brzuchu w ciąży w jej początkowym stadium nie jest zakazane, to jednak warto powoli przyzwyczajać się do bardziej bezpiecznej pozycji. Jednak nie jest wtedy jeszcze konieczne układanie się do snu wyłącznie w pozycji na lewym boku, ale można położyć się na plecach.

Oprócz tego dobrze jest również wiedzieć, że od mniej więcej 6 miesiąca nie jest wskazane spanie na wznak w ciąży, ponieważ powiększająca się macica zaczyna coraz bardziej uciskać na jedne z najważniejszych naczyń krwionośnych, które znajdują się po prawej stronie kręgosłupa, w tym na wspomnianą wcześniej żyłę główną dolną. Dlatego też nie jest to odpowiednia pozycja do leżenia ani do snu, ponieważ przyszła mama jest w niej narażona na utrudnione krążenie i swobodny dopływ krwi do serca i do mózgu, co w konsekwencji może doprowadzić do nadmiernego spadku ciśnienia.

 

Jednakże o tym, czy można spać na plecach w ciąży, decydujące znaczenie ma również samopoczucie ciężarnej, ponieważ nie każda kobieta będzie odczuwać charakterystyczne dolegliwości z tym związane jak:

  • -pojawienie się mroczków przed oczami,
  • -mdłości,
  • -duszności
  • -czy nagłe pogorszenie się ogólnego samopoczucia.

 

Jeśli tak się dzieje w trakcie leżenia w tej pozycji, to koniecznie trzeba ją zmienić na inną, aby wszystko wróciło do normy.

 

Warto zdawać sobie także sprawę z istotnego faktu, że to właśnie z tego ważnego powodu jest zalecane przez lekarzy ginekologów i doświadczone położne spanie na lewym boku w ciąży, gdyż zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu przyszłej mamy, a co za tym idzie – również i dopływ właściwej ilości tlenu i składników odżywczych dla maluszka rozwijającego się w brzuszku.

 

Niemniej nie jest to równoznaczne z tym, że kobieta ciężarna nie może leżeć w ramach odpoczynku w innej pozycji. Choć spanie na prawym boku w ciąży przez całą noc nie jest wskazane ze względów zdrowotnych, to nie oznacza to, że nie można się na nim w ogóle już położyć aż do porodu, np. na chwilę w trakcie codziennego relaksu czy podczas czytania książki. Należy przy tym pamiętać, że aby dziecko dobrze się rozwijało w brzuchu mamy, to potrzebuje właściwej stymulacji. Wobec tego kobieta ciężarna nie powinna wyłącznie odpoczywać w jedynej słusznej pozycji, jaką jest leżenie na lewym boku, ponieważ na dłuższą metę może to prowadzić nawet do powstania u maluszka tzw. asymetrii ułożeniowej ciała. A to schorzenie zdiagnozowane w wieku niemowlęcym wymaga podjęcia odpowiedniej terapii rehabilitacyjnej.

 

Słów kilka o tym, jak spać w ciąży w 3 trymestrze i innych wyjątkowych sytuacjach

Niewątpliwie niezwykle istotne dla przyszłej mamy i jej dziecka jest to, jak leżeć w ciąży i przede wszystkim w jakiej pozycji powinno kłaść się do spania. Szczególnie jest to ważne na jej zaawansowanym etapie, kiedy maluszek z każdym dniem coraz bardziej rośnie, a powiększona macica uciska duże naczynia krwionośne takie jak żyła główna dolna oraz aorta. Jest to najważniejszy powód, dla którego ogromne znaczenie ma kwestia, na którym boku spać w ciąży, żeby przyszła mama mogła dobrze się wyspać. Natomiast jej pociecha miała optymalne warunki do swojego rozwoju.

Jak zostało to już wcześniej wyjaśnione, to w pierwszym i drugim trymestrze kobieta ciężarna może przyjąć wygodną pozycję do spania w ciąży, w której będzie najlepiej się czuć. Niezależnie czy będzie to leżenie na brzuchu, na plecach lub na prawym boku. Tymczasem w ostatnich miesiącach trzeba koniecznie zwrócić baczną uwagę na sposób, w jaki przyszła mama układa się do snu. Najlepszym wyborem jest ułożenie się na lewym boku, zwłaszcza gdy w innych pozycjach pojawiają się nieprzyjemne lub niepokojące dolegliwości. Jest to jak najbardziej prawidłowa odpowiedź na często zadawane przez kobiety pytanie, jak spać w 9 miesiącu ciąży i to zwłaszcza po jej 37 tygodniu, kiedy jest ona już donoszona.

Ale i warto mieć na względzie fakt, że istnieją pewne wyjątkowe sytuacje, kiedy o wiele wcześniej należy zastosować się do tego odgórnego zalecenia położnych i lekarzy ginekologów. Dla przykładu spanie na lewym boku jest wskazane:

  • -dla kobiet w tzw. ciąży mnogiej, czyli spodziewających się bliźniąt, trojaczków lub większej ilości dzieci,
  • -gdy maluszek bardzo szybko rośnie w brzuchu mamy,
  • -a także w przypadku ciąży, w której zostało stwierdzone tzw. wielowodzie.

 

Jest to wtedy najlepsza pozycja do spania w ciąży, ponieważ w innym ułożeniu ciała u kobiety ciężarnej mogą wystąpić problemy zdrowotne związane ze zbyt dużym naciskiem coraz większej macicy na duże naczynia krwionośne, zwłaszcza tzw. żyłę główną dolną. Skutkuje to u przyszłej mamy niskim ciśnieniem, które sprawia, że w organizmie transportowane są mniejsze ilości tlenu i może to powodować niedotlenienie również i dziecka.

 
Co więcej, w Internecie można obecnie znaleźć  odnośniki do badań, w których widać pewien związek pomiędzy spaniem na plecach w ciąży a zwiększonym ryzykiem tzw. śmierci wewnątrzmacicznej płodu. Dlatego też począwszy od początku trzeciego trymestru (a w szczególnych przypadkach nawet już pod koniec drugiego trymestru) warto starać się zasypiać na lewym boku ze względów bezpieczeństwa, a także dla własnego lepszego samopoczucia.    

Zobacz produkty Ceba Baby!

 

A co zrobić w przypadku, gdy nie mogę spać na lewym boku w ciąży?

Odgórne zalecenia lekarzy i położnych odnośnie właściwej pozycji do snu w ciąży, szczególnie w jej trzecim trymestrze oraz tuż przed porodem, nie zawsze oznaczają, że przyszłej mamie będzie wyłącznie wygodnie w trakcie leżenia na lewym boku. Nierzadko zdarza się i tak, że niektóre kobiety ciężarne wcale nie czują się wtedy dobrze, a wręcz przeciwnie.

Z jednej strony pomóc może częsta zmiana pozycji jeszcze przed zaśnięciem, ale czasami trudno jest znaleźć jakiekolwiek dogodne ułożenie ciała. Zwłaszcza mając na względzie fakt, że rozwijającemu się w brzuchu maluchowi nie służy to, że jego mama będzie leżeć przez cały czas w jednej pozycji. Niemniej jednak współcześnie istnieją pewne rozwiązania, które mogą ułatwić przyszłej mamie zaśnięcie i komfortowy sen. Dla przykładu spanie na lewym boku w ciąży można polubić ze specjalną poduszką w kształcie rogala, np. Cebuszką, która jest szczególnie polecana dla kobiet pod koniec drugiego trymestru aż do momentu porodu. Została ona zaprojektowana w innowacyjny sposób, za którego sprawą pozwala młodej mamie na wygodne ułożenie całego ciała do snu. I co najważniejsze, tego rodzaju poduszka potrafi odciążyć kręgosłup kobiety ciężarnej i najważniejsze naczynia krwionośne umiejscowione wzdłuż niego oraz znakomicie niweluje dość częste bóle pleców.

 

Nie wspominając już o tym, że jest to jeden z tych gadżetów ciążowych, które przydają się również po porodzie, ponieważ z Cebuszką można ułatwić sobie codzienne karmienie noworodka piersią lub mlekiem modyfikowanym z butelki. Dzięki niej staje się ono bardzo wygodne i przyjemne zarówno dla mamy, jak i maluszka. A zatem warto w ciąży wspomóc się specjalistyczną poduszką, która pozwoli kobiecie ciężarnej przyjąć do spania odpowiednią pozycję, która zapewni jej wygodę, a dziecku w brzuchu – bezpieczny rozwój.

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.