06
Nov

Jak przygotować i przyzwyczaić dziecko do żłobka: od jakiego wieku żłobek i co będzie potrzebne?

2019-06-11 17:36:07 |
Odsłon 368 |

Dziecko idzie do żłobka – jak pomóc maluszkowi w łatwym starcie w nowym miejscu? Kilka cennych porad i wskazówek.

 

Żłobek - od jakiego wieku można posłać do niego dziecko?Żłobek - od jakiego wieku można posłać do niego dziecko?

Bardzo dużo rodziców najmłodszych pociech zastanawia się, kiedy można zapisać dziecko do żłobka. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy młoda mama ma w planach powrót do pracy, który przeważnie następuje po urlopie macierzyńskim. Nierzadko jest to także dla opiekunów maluszka niezbyt przyjemna konieczność, żeby jak najszybciej znaleźć mu dobrą opiekę na co dzień, podczas gdy oni w tym czasie będą pracować.

 

 

A zatem od jakiego wieku żłobek przyjmuje najmłodsze dzieci?

 • -Generalnie przyjmuje się, że do tego rodzaju placówek, jak i na podobnych zasadach działających tzw. klubików dziecięcych, przyjmuje się maluchy już od 20 tygodnia ich życia aż do momentu osiągnięcia przez nie wieku przedszkolnego, tj. trzeciego roku życia.

 

 • -Chociaż obecnie większość mam wraca do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim, więc optymalnym momentem posłania pociechy do żłobka jest najczęściej czas po jej pierwszych urodzinach. Natomiast w niektórych przypadkach dobrze jest nieco wcześniej pomyśleć o adaptacji maluszka, która czasami może trochę dłużej potrwać.

 

 • -Chociaż dobrze jest mieć również na względzie fakt, że istnieją też pewne przesłanki jasno wskazujące na to, kiedy dziecko nie nadaje się do żłobka. Jest to jednoznaczne z tym, że trzeba będzie wtedy rozważyć inną formę opieki nad maluchem, korzystając np. z pomocy babci bądź zatrudniając nianię do domu, gdy mama musi wrócić do pracy na pełen etat lub jego część.

 

Niemniej jednak pozostając nadal w temacie: od jakiego wieku do żłobka można posłać dziecko, trudno nie wspomnieć również o jednej niezwykle ważnej rzeczy. Oczywiście mogą do niego chodzić już niemowlęta.

 
Aczkolwiek warto – jeśli tylko się tak da – jak najdłużej odwlec moment oddania maluszka do żłobka. Podyktowane jest to tym, że w przeważającej większości przypadków najmłodsze dzieci mogą nie być jeszcze na to gotowe zarówno pod względem psychicznym i emocjonalnym (potrzeba stworzenia bezpiecznej więzi z choć jedną bliską osobą, najczęściej mamą), jak i fizycznym – możliwość bardzo częstego chorowania.   

 

To ostatnie bierze się głównie stąd, że układ immunologiczny (odpornościowy) u niemowląt nie jest na tyle dojrzały, żeby skutecznie poradzić sobie z wirusami i bakteriami, a których przecież nie brak w tych placówkach, gdzie dużo maluchów ma ze sobą kontakt.

W związku z tym zastanawiając się dokładnie nad tym, w jakim wieku dziecko do żłobka warto posłać, to właściwym czasem okazuje się ukończenie przez pociechę pierwszego roku życia. Tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę następujące fakty, które mogą nam też ułatwić przygotowanie maluszka do tej przełomowej zmiany w jego życiu i zmierzenia się z nową rzeczywistością:

 • -Po pierwsze, dzieci rozpoczynające drugi rok życia są zazwyczaj coraz bardziej ciekawe swoich rówieśników oraz bardzo chętnie je obserwują, a także i nierzadko naśladują w wykonywaniu podobnych czynności. Niemniej pamiętajmy, że mimo to najmłodsze pociechy mogą jeszcze przez bardzo długi czas nie przejawiać chęci do wspólnej zabawy z innymi maluchami. Jednakże przyjdzie na to jeszcze odpowiedni moment, a chodzenie do żłobka może go w znaczący sposób przyspieszyć.

 

 • -Co więcej, roczne dziecko w żłobku to o wiele lepszy pomysł niż zostawienie tam niemowlaka, którego na tym etapie jeszcze tak nie interesują inne maluszki. Bez wątpienia im starsza pociecha, tym bardziej zaczyna ona potrzebować towarzystwa swoich rówieśników. Oprócz tego to właśnie żłobek może pomóc jej w łatwiejszym odnalezieniu się w grupie rówieśniczej i poznać panujące w niej reguły wspólnych zabaw, a przede wszystkim nauczyć ogólnego funkcjonowania w innym środowisku niż własna rodzina. Dlatego też posłanie rocznego dziecka, a zwłaszcza dwulatka, do placówki pozwala mu na odkrywanie przez siebie samego otaczającego go świata, które daje ogromną satysfakcję.

 

Wobec tego odpowiadając na interesujące nas pytanie: od ilu miesięcy żłobek sprawdzi się dla maluszka, można orzec, że warto wstrzymać się z oddaniem tam dziecka przez pierwszy rok jego życia, czyli do ukończenia roczku. Niemniej jednak każda sytuacja jest inna, więc należy się przy tym kierować nie tylko odgórnymi ''zaleceniami'', ale i indywidualnie spojrzeć na predyspozycje pociechy, która – być może – od najmłodszych lat lubi nowe wyzwania, a w miejscach innych niż własny dom czuje się równie dobrze i pewnie.

 

Jak pomóc dziecku w adaptacji do żłobka? Garść praktycznych porad dla rodziców żłobkowych maluszkówJak pomóc dziecku w adaptacji do żłobka? Garść praktycznych porad dla rodziców żłobkowych maluszków

Z całą pewnością nie można nie doceniać zalet tzw. adaptacji, która pomaga zarówno dziecku, jak i jego rodzicom przyzwyczaić się do nowej dla wszystkich sytuacji. Jest to idealny czas na to, żeby zarazem oswoić siebie i swoje maleństwo z pozostawianiem go w żłobku pod opieką innych osób dorosłych. Zazwyczaj bywa tak, że im młodsze dziecko i wcześniej zostanie posłane do tej placówki, to adaptacja może potrwać o wiele dłużej. Ale warto o tym pamiętać, że nie jest to regułą.

Dużo zależy też od indywidualnych czynników i bardzo często też samego charakteru pociechy. Niewątpliwie niektóre maluchy potrafią szybciej dostosować się do nowych warunków. Oprócz tego również i adaptacja w żłobku rządzi się nieco innymi prawami niż np. w przedszkolu, do którego chodzą starsze dzieci. Bardzo często jest tak, że zanim będziemy zostawiać pociechę na dłużej, to warto pobyć razem z nim w nowym miejscu przez np. dwie godziny, aby potem stopniowo skracając ten czas i w konsekwencji – pozostawić ją samą pod opieką wychowawczyń na godzinę lub dwie. Choć i tutaj wiele zależy od konkretnej placówki opiekuńczej, do której będzie uczęszczać nasz maluszek.

Generalnie najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, w której najmłodsze dzieci w żłobku będą spędzać w nim maksymalnie pięć lub sześć godzin w ciągu całego dnia. Inaczej może zdarzyć się tak, że maluszek będzie zbyt zmęczony pobytem tam, a przez nadmiar wrażeń i bodźców stanie się bardzo rozdrażniony.

 

Przyzwyczajanie dziecka do żłobka krok po kroku

Pozostając nadal w temacie adaptacji, warto też zawczasu pomyśleć o tym, jak przyzwyczaić dziecko do żłobka, żeby czuło się w nim bezpieczne i było szczęśliwe.

 

Oto nasze sprawdzone porady:

 • -Częstsze pozostawianie maluszka pod opieką innych zufanych osób. Dobrze jest już od urodzenia przyzwyczajać maleństwo do obecności pozostałych członków rodziny, którzy będą się nim równie troskliwie opiekować jak mama oraz tata. Dlatego jeśli do tej pory pociecha była głównie z nami i nie miała okazji jeszcze zostać sama z babcią lub dziadkiem, to warto rozpocząć od tego stopniowe przygotowania malca do dłuższej rozłąki ze swoimi rodzicami na czas pobytu w żłobku.
 • Najpierw spróbujmy na dwie lub trzy godziny zostawić maluszka z ciocią albo babcią w jego własnym domu, w którym czuje się bezpiecznie. Natomiast później – zawieźć dziecko do dziadków i pozostawić go pod ich opieką na godzinę lub dwie, a my w tym czasie np. pojedziemy zrobić zakupy czy na zaległą wizytę do lekarza.

 

 • -Zmiana dotychczasowego stałego rytmu dnia. Dzieci w żłobku i przedszkolu również mają z góry ustalony plan zajęć i każdą z czynności zaplanowaną na konkretną godzinę. A jak wiadomo, najmłodsze pociechy uwielbiają wręcz mieć wypracowany swój stały rytm dnia.
 • Dlatego też, aby ułatwić maluszkowi adaptację w żłobku, warto najpierw dowiedzieć się, o której w wybranej przez nas placówce są wyznaczone pory posiłków, spacerów i drzemek. I postarać się o wiele wcześniej wprowadzić je również do obecnego rozkładu dnia pociechy w sposób stopniowy, acz konsekwentny.

 

 • -Szczera rozmowa z dzieckiem na temat czekającej Was nowej sytuacji i pokazanie mu zalet, jakie posiada żłobek, do którego będzie uczęszczać. Spróbujmy uświadomić swoją pociechę, że uczęszczanie do tego typu placówki niesie dla niego dużo korzyści jak przede wszystkim zabawy z innymi maluchami oraz możliwość pobawienia się różnymi zabawkami, których nie macie w domu. Nie bójmy się powiedzieć dziecku wprost, że od teraz dużo się zmieni w Waszym dotychczasowym życiu.
 • Wyjaśnijmy mu, że mama będzie musiała wrócić do pracy, a ono będzie mogło w tym czasie pobawić się ze swoimi rówieśnikami i uczestniczyć w ciekawych zajęciach organizowanych przez nowe ciocie. I chociaż mogłoby się wydawać nam, że maluszek nas nie rozumie, bo np. jeszcze nie mówi, więc takie rozmowy są bezsensowne, to tak naprawdę wie, o czym chcemy mu powiedzieć. Natomiast gdy już rozpoczniemy pierwsze kroki związane z adaptacją do żłobka, to warto dotrzymywać danych dziecku obietnic. To znaczy, że jeśli powiemy maluchowi, że przyjdziemy po niego np. po obiedzie czy podwieczorku, to starajmy się nie spóźnić, aby nie stracił do nas zaufania. I przede wszystkim wiedział, że rodzic zawsze przyjdzie i nie zostanie na noc w żłobku.

 

 • -Pozytywne nastawienie rodzica kluczem do udanej adaptacji malucha w żłobku. Nie zapominajmy też o tym, że ogromną rolę w oswajaniu pociechy z pobytem w placówce jest nie tyle nastawienie samego dziecka, ale w głównej mierze i jego rodzica, który będzie go tam posyłał. Dlatego też trzeba przede wszystkim przekonać się samemu do podjętej decyzji, a także spróbować zapanować nad sprzecznymi w sobie uczuciami i nieprzyjemnymi emocjami.

 

Wobec tego zarazem rodzic, jak i jego pociecha powinni zauważać korzyści tego rozwiązania. A jest ich przynajmniej kilka:

 • -dzięki urozmaiconym formom aktywności oraz stymulującym rozwój dziecka zabawom proponowanym przez panie wychowawczynie, można zauważyć u dziecka szybszy rozwój nie tylko pod kątem społecznym i emocjonalnym, ale i intelektualnym;
 • -maluch poprzez przebywanie w żłobku pośród swoich rówieśników staje się bardziej otwarty na innych ludzi, a także śmielszy i pewniejszy siebie w kontaktach interpersonalnych;
 • -oprócz tego dzieci uczęszczające do tego rodzaju placówek szybko stają się samodzielniejsze, a także mają o wiele łatwiejszy start w przedszkolu oraz szkole.

 

Inaczej, gdy nie uporamy się z własnymi emocjami i uczuciami, to maluszek doskonale wyczuje dręczące nas niepokoje i – choć sam z siebie nie obawiałby się pójść do żłobka – to samo może odczuć, że coś jest nie w porządku i zacznie się bać nowego miejsca. W związku z tym trzeba pozostać opanowanym.

Natomiast w oswojeniu naszego lęku mogą pomóc dwie rzeczy: wybór sprawdzonego żłobka polecanego przez innych zadowolonych rodziców pociech tam uczęszczających oraz rozmowa z nimi o swoich obawach, a także dobre poznanie kadry placówki.

Są to sprawdzone sposoby na to, jak pomóc dziecku w adaptacji do żłobka, żeby przebiegła ona pomyślnie. Oprócz tego warto też dowiedzieć się, co będzie potrzebne naszemu maluszkowi na co dzień w klubiku dziecięcym.

 

Jak przygotować dziecko do żłobka? Lista niezbędnych rzeczy, które każdy maluch powinien mieć ze sobą w placówce

Najmłodsze dzieci, które będą na co dzień chodzić do żłobka, muszą mieć skompletowaną odpowiednią wyprawkę. Wobec tego konieczne będzie zrobienie wcześniejszych zakupów. Jednakże zanim zaczniemy kompletować poszczególne rzeczy dla swojej malutkiej pociechy, warto dowiedzieć się w wybranym przez nas żłobku, co będzie tam potrzebne na czas jego pobytu.

 

Wymagana lista przedmiotów od wyprawki do złobkaNiemniej w większości placówek wymagane są standardowo następujące elementy wyprawki:

 • -piżamka, w którą ubierany będzie maluszek na czas drzemki
 • -dodatkowe ubranka do przebrania dziecka w razie awaryjnych sytuacji, np. oblania wodą w trakcie posiłku lub pobrudzenia bluzeczki jedzeniem, najlepiej w podwójnej ilości (na pewno przydadzą się dwie pary spodenek, po dwie bluzki z długim rękawem i koszulki, rajstopki i skarpetki na zmianę)
 • -buciki z antypoślizgową podeszwą dla dzieci potrafiących już chodzić, albo niechodki dla najmłodszych niemowląt, które nie mają jeszcze za sobą stawiania pierwszych kroków, najlepiej na rzepy, aby maluch uczył się sam je zakładać na stopy
 • -artykuły pielęgnacyjne dla najmłodszych pociech, czyli kilka sztuk pieluszek jednorazowych, paczka chusteczek nawilżanych oraz zwykłych higienicznych, szczoteczka oraz pasta do zębów
 • -mały ręczniczek do wytarcia umytych rączek lub buzi
 • -ulubiony kubeczek – niekapek lub butelka, jeśli niemowlę nadal z niej pije

 

 

Nie zapominajmy też o zabraniu do placówki dla malucha jego najbardziej ukochanej przytulanki, z którą najchętniej spędza czas i lubi przy niej zasypiać. Jest to też idealny pomysł na to, jak przyzwyczaić dziecko do żłobka, który wkrótce stanie się jego ''drugim domem'', w jakim będzie spędzał dużo czasu. Niemniej jednak można również wręczyć maluszkowi nową maskotkę, która będzie mu towarzyszyć w pierwszych dniach w nieznanym jeszcze miejscu oraz dodawać mu otuchy i odwagi.

 

Autor artykułu:

Kryspina

Kryspina - szuka ciekawych, niebanalnych, a jednocześnie przydatnych produktów dla rodziców i dzieci, dba o ich jakość oraz o to, by asortyment sklepu zapewniał szeroki wybór. Prywatnie miłośniczka zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków, spędzająca aktywnie czas - najchętniej podczas pieszych górskich wycieczek. Wytrwała, empatyczna i dbająca o relacje, zarówno rodzinne, jak i biznesowe.

Skomentuj

0 Komentarze

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.